Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11553 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp8.bih.net.ba.



Profil

icon catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??14.12.2005. u 20:43 - pre 223 meseci
Imam problem koji me muci danima,u vezi caia-e, ako neko zna molim vas da mi javite sto prije!!!
Radim na nekakvom modelu robotske planarne ruke, pa mi je potrebno da vrh ruke, iliti prihvatnica ide odredjenom putanjom koju joj ja zadam ili da uz pomoc odgovarajucih parametara postignem to kretanje koje je ustvari prava linija, nista senzacionalno, ali imam tacno odredjen zakon kretanja u smislu

x=250-140*t
y=0

Laws i formule u catiji mi nisu bas kristalno jasne pa ako neko zna vise o tome, a moze mi u kratkim crtama pojasniti pls javite
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.broadband.blic.net.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??14.12.2005. u 21:49 - pre 223 meseci
Moras prvo kreirati mehanizam koji se moze simulirati komandama.



Ovdje sam kreirao mehanizam sa jednim stepenom slobode (tvoj slucaj) gdje se jedan dio krece pravolinijski kroz zljeb. Koristio sam Prismatic Join vezu. Potrebno je pri kreiranju veze cekirati Lenght Driven kako bi se dobila komanda (vidi stablo). Da bi se mehanizam mogao simulirati potrebno je da nepokretni dio bude fiksiran.
Za ostvarivanje "Simulation With Laws" potrebno je komandi zadati formulu, odnosno zakon kretanja. Ali prije toga potrebno je zadati vrijeme izvrasvanja mehanizma. Selektuj Mechanism.1 u drvetu i klikni na alatku Formula. Za CINTime upisi 10 (To je maksimalno vrijeme simulacije mjereno u sekundama po default-u. Mislim da se u opcijama moze povecati).
Poslije toga selektuj komandu u stablu i klikni na Formula. U dialog boksu klikni na Add Formula dugme. Pojavice se dialog box sa slike:



Na nacin kao na slici zadajes zakon kretanja.

Ostaje da pokrenes komandu Simulation With Laws i startujes mehanizam.

Poslacu ti ako hoces ovaj primjer mail-om. Radio sam ga u Catia V5 R10. Kojom verzijom radis? Ako je niza od R10 onda neces moci otvoriti.




[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 14.12.2005. u 22:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp112.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??15.12.2005. u 12:22 - pre 223 meseci
Hej, hvala na brzom odgovoru!

Ovako: nesto od ovoga sam znala, ustvari vecinu : kako se formira joiint, mehanizam, kako I kad se moze simulirati mehanizam bez I sa zakonima, al mi te formule kao sto rekoh nisu bas najjasnije, jer u helpu kojeg imam nisu uopce objanjene vec su samo onako stavljene, pa ti kontaj sam. Sad imam neki uvid kako to funkcionise.

I ja koristim V5 R10 tako da mi mozes poslati taj file, ako ti nije problem da vidim kako ti radi taj zakon sa ovom formulom.

Ipak problem mi je i dalje ostao nerjesen he he he
Naime, ovo kretanje koje sam navela ovim zakonom je samo jedno od mogucih koje moja robotska ruka moze da izvrsi, znaci moze da se krece po bilo kojoj krivoj liniji , al samo u jednoj ravni OXY. Ako ne mozes zamisliti kako izgleda ta ruka, to ti j e kao kaziprst covjeka, eh meni je potrebno zadati kretanje vrhu nokta, he he he joj poredjenja, al otprilike tako nekako
Uglavnom ne odgovara mi ovaj prizmaticni zglob, nego imam tri revolutna, pogledaj na slici


[Ovu poruku je menjao sretniica dana 15.12.2005. u 13:41 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.broadband.blic.net.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??15.12.2005. u 16:29 - pre 223 meseci
To je onda malo slozeniji problem, jer upravljanje ruke se vrsi pomocu tri motora.
Znaci porebno je da se formulise po funkcija za rotaciju svakog zgloba ( fi1(t), fi2(t) i fi3(t)), ali tako da se krajnja tacka krece po zeljenom zakonu puta. Sa jedne strane tri funkcije (koje sam napisao u zagradi), a sa druge dvije (x=x(t) i y=y(t)). Znaci da postoji vise rjesenja funkcija za rotaciju. U ovakvom mehanizmu ruka robota moze da se krece po istoj putanju za vise kombinacija funkcija rotacije. Vjerovatno se matematicki moze doci do tih funkcija u zavisnosti od zadatih x=x(t) i y=y(t). Takodje, u nekom trenutku jedan zglob moze i da miruje, pa da se krece, pa ponovo u drugom trenutku da miruje, to jest da funkcija njegove rotacije bude prekidna. Pitanje je mogu li se zadavati prekidne funkcije u Catia (to ne znam).
Ako je potrebno da se zeljena tacka na ruci robota krece odredjenom trajektorijom mozes problem rijesiti tako sto ces nacrtati trajektoriju i propisati vezu Point Curve Joint
izmedju zeljene tacke na ruci i trajektorije.
Ta veza moze da se "tjera" komandom tako sto ces cekirati Lenght Driven. Zeljenu trajektoriju y=f(x) iz zakona kretanja x=x(t) ; y=y(t) dobijes kada iz obje jednacine izvuces na lijevu stranu t , a potom izjednacis desne strane jednacina.
Komandi veze zadajes funkciju na isti nacin. To je u stvari funkcija s=s(t) Ojlerovog prirodnog koordinatnog sistema.
Ne mogu ti pomoci ako ti je bitno da se brzina tacke i ubrzanje mjenjaju po zakonu x=x(t) ; y=y(t) iz koga se dobila trajektorija. Po tom pitanju konsultuj se sa literaturom iz Kinematike. Potrebno je pronaci takvu funkciju s=s(t) koja pri deriviranju daje identicnu brzinu onoj koja se dobije iz zakona x=x(t) ; y=y(t).
Ako pronadjes tu funkciju problem je rijesen.
I jos nesto: da bi se mehanizam mogao simulirati moraces zadati za dvije Revolute Join da budu Angle Driven. Dobijenim komandama za te veze moraces takodje zadati funkciju ako zelis da rade Simulation With Laws. Pronadji neke funkcije koje ce na najrealniji nacin opisivati kretanje mehanizma. Trebale bi konstantne ugaone brzine zadovoljavati, a Revolute koja je slobodna (koja nije Angle Driven, odnosno koja nema komandu) ce ubrzavati, usporavati i mjenjati smjer rotacije po potrebi, sto ce zavisiti od trajektorije.

Po mom "odokativnom" zakljucku mislim da je najbolje da srednju ili donju Revolute ostavis slobodnu. Ako ostavis zadnju moze ti se desiti da se ruka robota zakrene za 180 i da dodje do kolizije.

Mislim da bi ovo ovako trebalo raditi, jedino je mana sto ces za svaki zakon kretanja crtati trajektoriju i traziti odgovarajucu funkciju s=s(t) (ako iz razloga sto sam naveo ima potrebe za njom).

Zaboravih odmah da napisem kako zadajes funkciju zakona rotacije. Pogledaj na prilozenoj slici slici. Ova bi trebala da odgovara za 2000 obrtaja u sekundi (prepisao sam ovu sintaksu iz help-a), mada mi je sada ovo malo nejasno (vrijeme kroz sekund puta ugao).



[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 15.12.2005. u 17:44 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.broadband.blic.net.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??15.12.2005. u 17:38 - pre 223 meseci
Malo sam razmislio u zakljucio da ce biti problem zadavanjem konstantnih ugaonih brzina. Krivaje ce se konstantno okretati i za neko vrijeme ce svaka napraviti ugao veci od 180 stepeni, nastaviti se okretati i mozda dostici i preci 360 stepeni. Ovakav robot tako ne moze da radi. Zadaj da se mehanizam zaustavi cim dodje do kolizije, ili ogranici KINTime do vremena kada jedna od krivaja izlazi iz dozvoljenog polozaja.

 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp84.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??15.12.2005. u 22:09 - pre 223 meseci
Eh i ja sam u razmisljanju negdje krenula tim putem he he he,a posto tek istrazujem catiu tek sam otkrila cemu sluzi onaj point curve joint, i trenutno mi bas on pase, al kad dodam ovaj joint ne mogu vise simulirati mehanizam uvijek fali jos komandi, a svaki joint vec ima komandu. Malo me to zeza, naravno u helpu ni to nije pojasnjeno do kraja,a pa et

Brzina mi sad za sad nije bitna, bitna mi je trajektorija po kojoj se krece vrh ruke, al daljnjom razradom problema (ovo radim za diplomski), vjerovatno ce mi i to trebati
Uredu je znam kako dobiti trajektoriju

OK, hvala jos jednom, protabircu malo ovo sto si napisao pa mozda nesto i skontam

I da, jos nesto! Ne moze se ovaj mehanizam simulirati sa zadate komande na dva zgloba nego moraju biti komande na sva tri revolutna zgloba, a kao sto rekoh kad dodam point curve, onda ne moze nikako
 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp207.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??16.12.2005. u 23:13 - pre 223 meseci
Ovaj point curve joint je... stvarno ne znam, iznervirala sam se poprilicno!

Potrebno je bilo dodati jos jointa,hmm

Uspjela sam simulirati da radi taj joint, ali! Ako curve (krivu liniju) stavim kao fix part onda se sve zivo i sto treba i sto ne treba okrece oko nje, a ima jos djelova koji se ne bi trebali kretati.
Ako pak, stavim neki drugi dio kao fix part, onda se kriva okrece, aaaaaa
Nista nisam postigla.

Sve u svemu, vidim da moze ono sto ja hocu, al ne mogu to da potrefim he he he nikako.

Ne zanam samo da li postoji mogucnost da se osa ovog mog clanka na kojem se nalazi tacka koja se krece po krivoj moze u svakom trenutku nalaziti na normali tangente na datu krivu??? Jer mi se ovaj clanak uvijek krece samo translatorno, a ne vrsi nikakvo ugaono zaokretanje iako se nalazi u sklopu I revolutnog zgloba, znaci orjentacija mu ostaje ista.
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.broadband.blic.net.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??17.12.2005. u 19:51 - pre 223 meseci
U dijelu koji treba da ti bude fiksan nacrtaj trajektoriju. Nemoj crtati trajektoriju kao poseban part. Istih problema sam imao sa simulacijom klipnog mehanizma. Na kraju sam skontao da osa radilice i osa duz koje se krece klip moraju biti u istom partu koji je fiksiran.
Znaci nacrtaj trajektoriju unutar postolja tvog mehanizma koje miruje i koje je fiksirano.
Ako je ipak potrebno da trajektorija bude zaseban part onda napravi produkt (sklop) u kom ce biti trajektorija i ostali fiksirani dijelovi. Pri kreiranju mehanizma fiksiraj taj produkt i problem je rijesen.

Citat:
Ne zanam samo da li postoji mogucnost da se osa ovog mog clanka na kojem se nalazi tacka koja se krece po krivoj moze u svakom trenutku nalaziti na normali tangente na datu krivu??? Jer mi se ovaj clanak uvijek krece samo translatorno, a ne vrsi nikakvo ugaono zaokretanje iako se nalazi u sklopu I revolutnog zgloba, znaci orjentacija mu ostaje ista.


Ako si zadala komandu tom revolute pri kreiranju simulacije moraces ga za svaku sljedecu tacku koju propises dovoditi u zeljeni polozaj. Ako se mehanizam moze simulirati a da se jednom revolute ne zada komanda probaj da taj revolute ostane slobodan. Mozda ze se onda zglob rotirati kako zelis. Ako ne, onda ga (rucno) za svaku tacku dovodi u priblizno zeljeni polozaj.

[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 18.12.2005. u 09:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp277.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??19.12.2005. u 14:02 - pre 223 meseci
Hvala Bogu! Konacno sam uspjela!

Uradila sam kao sto si rekao, stavila curve u isti part sa fiksiranim i sad radi! Ne znam kad bih sama dosla na tu ideju.
Moze se zadati komanda samo jednom od ona tri revolutna jointa,znaci dva su slobodna-prvi i zadnji, al i to poprilicno zadovoljava moje zahtjeve.

Sad za sad nemam novih problema, ali vjerujem da ce ih biti u daljem razvoju projekta he he he
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.bredband.skanova.com.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??30.12.2005. u 20:34 - pre 222 meseci
Ako imas slobodnog vremena pozabavi se sa Photo Studio modulom. Mozes renderovati simulaciju kretanja ruke robota i napraviti film. Zadas materijale, osvjetljenje, okruzenje tako da ljepse izgleda nego pri direktnom izvozu u AVI iz DMU Kinematics.
Na uvodnom dijelu diplomskog izlaganja pustis film i ocaras komisiju :-). Time si pola posla na startu uradila.

 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp333.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??02.01.2006. u 16:02 - pre 222 meseci
Pa naravno, vec sam pocela malo cackati po tome modulu he he he
Ja sam bas perfekcionista tako da sve mora izgledati besprijekorno.

Vec sam isplanirala nekoliko animacija pustiti, sto ti kazes da ih ocaram, a onako bas kriza izgleda iz avi filea. Al kako na faxu ni jedan od profesora ne zna haman pa nista u catiji (osim nacrtati ponesto) njima ce to izgledati fenomenalno
 
Odgovor na temu

tex777
Petar Lazarevski
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 21310
Poruke: 239
212.200.118.*

ICQ: 146437221


+1 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??03.01.2006. u 00:14 - pre 222 meseci
SlavishaT rece:

"Ako imas slobodnog vremena pozabavi se sa Photo Studio modulom. Mozes renderovati simulaciju kretanja ruke robota i napraviti film. Zadas materijale, osvjetljenje, okruzenje tako da ljepse izgleda nego pri direktnom izvozu u AVI iz DMU Kinematics.
Na uvodnom dijelu diplomskog izlaganja pustis film i ocaras komisiju :-). Time si pola posla na startu uradila."


Bas me interesuje kakav hardware treba da ima da bi ovo postigla...:)
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.bredband.skanova.com.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??05.01.2006. u 15:08 - pre 222 meseci
Ja sam radio animacije klipnog mehanizma (SUS motor) i krivajnog mehanizma (rovokopac) sa Celeron-om na 1.7 GHz i sa 256 DDRAM-a i G-Force 440 MMX sa 64 MB SDRAM. Sa jacim hardverom je vrijeme renderovanja daleko krace, ali i ovakva kanta moze da uradi dobar posao. Naravno ne treba pretjerati sa vizuelnim efektima i Antialissing-om, jer tada renderovanje jedne slike moze da traje i preko 5 minuta.
Masina koju sam pomenuo je renderisala animacije koje su trajale 15tak sekundi od 2 do 3 sata u prosjeku. Znaci jedan frejm je izrenderisao za oko pola minute ako bi framerate bio 25 fps.

Jedan koristan savjet kako da napravis animaciju koja nece biti staticna, odnosno, da se pored kretanja mehanizma krece i kamera.
U Photo Studio modulu pokreni Simulation alatku. Potom u prozoru koji se pojavi selektuj mehanizam koji si kreirala u DMU Kinematics, kameru koju ces prethodno postaviti i svjetla ako hoces. Na isti nacin kao u DMU Kinematics ponovo ces kreirati simulaciju kretanja mehanizma, ali pored toga sada mozes propisivati i polozaj kamere za svaki sljedeci korak u animaciji. I svjetlo takodje mozes pomjerati. Ja nisam pomjerao svjetlo, jer ce tada i sjenke mjenjati svoj polozaj.
Prije renderisanja te simulacije izrenderisi jednu sliku, da imas orjentaciju koliko ce biti vrijeme renderisanja. Potom izrenderisi cijelu simulaciju u maloj rezoluciji (300x250 na primjer) da vidis da li sve stima.
Ako ti je mrsko ovo raditi, ili nemas vremena, renderisi simulaciju kreiranu u DMU Kinematics.
 
Odgovor na temu

tex777
Petar Lazarevski
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 21310
Poruke: 239
212.200.118.*

ICQ: 146437221


+1 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??05.01.2006. u 17:15 - pre 222 meseci

Stvarno mi nije jasno kako ti ovo polazi za rukom. Moja masina je prilicno pristojna (AMD @ 2.4GHz, 1GB RAM na 440MHz, 6 HDD-ova itd), a JEDAN shooting (dakle jedan jedini kadar) u pristojnom kvalitetu radi 8-9 sati.
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.bredband.skanova.com.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??06.01.2006. u 09:22 - pre 222 meseci
Koliko dijelova imas u Product-u koji renderujes? Ja nikada nisam renderovao sklop sa vise od 50 dijelova. Nisam isao sa Antialissing-om preko 1 pixel. Takodje nisam ukljucivao one efekte (nemam trenutno Catia na racunaru pa ne znam kako se zovu. Sjecam se da je nesto sa fotonima :-)). Nisam ukljucivao Light Glow.
Nije mi jasno, 8-9 sati za jednu sliku.
 
Odgovor na temu

tex777
Petar Lazarevski
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 21310
Poruke: 239
212.200.118.*

ICQ: 146437221


+1 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??06.01.2006. u 16:13 - pre 222 meseci
Do 300 elemenata u sklopu, do 8 raznih izvora svetlosti, 2407x1800 pixela, 3-5 refleksija, 2 refrakcije, 5-7 rebounda, senke ukljucene, anti-aliasing na maksimumu, indirektno osvetljenje ukljuceno. U pitanju su veliki fajlovi (dakle mnogo detalja), ali imam utisak da na duzinu renderovanja najvise uticu velike zakrivljene povrsine koje imaju refleksiju i transparentnost.
 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp387.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??06.01.2006. u 18:36 - pre 222 meseci
Ma kod mene nisu neki strasni sklopovi, ustvari je samo jedan mehanizam na postolju sa odredjenom pozadinom... i to je to.Mislim sa mojom konfiguracijom (AMD athlon 2500 i 512 MB rama, te Radeon 9200 128MB) to ide sasvim solidno brzo,nekoliko minuta po slici, isto nisam ukljucivala nista iz Indirect Illumination (tu su ti fotoni he he he)
Ma nije meni problem sto se tice toga i da je veca i zahtjevnija animacija imamo na faxu kabinet bas namijenjen za catiu, sa zvjernijim racunarima :)

Probala sam renderovati animaciju i kamera i onu iz DMU kinematics, vidis nisam probala da se i kamera krece i onaj moj mehanizam, nisam sigurna ni kako bi to uradila, probacu
Ma joj ja se sad vise bavim tim he he he nego onim sto mi je bitnije, a to je teoretski dio diplomskog i izvoz rezultata senzora iz DMU kinematics, al hajd nauci se usput ponesto
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
*.bredband.skanova.com.



+5 Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??06.01.2006. u 19:09 - pre 222 meseci
Citat:
tex777: Do 300 elemenata u sklopu, do 8 raznih izvora svetlosti, 2407x1800 pixela, 3-5 refleksija, 2 refrakcije, 5-7 rebounda, senke ukljucene, anti-aliasing na maksimumu, indirektno osvetljenje ukljuceno. U pitanju su veliki fajlovi (dakle mnogo detalja), ali imam utisak da na duzinu renderovanja najvise uticu velike zakrivljene povrsine koje imaju refleksiju i transparentnost.


Ovo je teze izrenderovati nego i najzahtjevniji kadar Final Fantasy-ja :-).

I velika rezolucija povecava vrijeme renderisanja. Ja nisam radio slike vece rezolucije od 1600x1200, a animacije sam renderisao na 800x600. Tolika rezolucija mi se cini neopravdanom za korisenje osim ako nije u pitanju plakat za bilbord, ili ako narucilac tako zahtjeva.
Nije mi jasno zasto izrenderovan AVI zauzima mnogo memorije. 15 sekundi animacije je ''tesko'' oko 600 - 700 MB. Animacija koju sam renderisao na Celeron-u 1.7 GHz sa 256 MB RAM-a bi zapinjala pri njenom pustanju na istoj masini. Pokusavao sam odabrati Divix kodec kao enkoder, ali tako nisam uspijevao nista napraviti.


 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp96.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??18.01.2006. u 10:14 - pre 222 meseci
Jel neko mozda zna nesto vise o "rules" kod simulation with laws u ovome modulu, znaci-DMU Kinematics?

Bas ne mogu da neadjem nista , a trebalo bi mi. Ima onaj jedan primjer u helpu, kao neki robotski manipulator, gdje je uradjena simulacija sa zakonima i primjenjeno je jedno pravilo, odnosno "rule",ali ne znam uopce kako da ga postavim i ako bih skontala kako da ga formulisem, cini mi se da se inportuje iz nekog filea, ali kako, sta, ne kontam!!??
 
Odgovor na temu

sretniica
Sarajevo

Član broj: 65599
Poruke: 39
*.dlp367.bih.net.ba.



Profil

icon Re: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??18.01.2006. u 14:28 - pre 222 meseci
I jos jedno pitanje od mene he he he

Pokusavam skontati kako da uradim simulaciju, tj kako uopce izvesti i je li izvodljivo da nekakva robotska ruka uzme odredjeni predmet i prenese ga sa jednog mjesta na drugo, naravno i ponovo ga spusti.

Hm, sa ovim jointima mislim da nije moguce, ne znam stvarno jel iko zna???
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: catia (DMU kinematic) - kretanje tacke po odredjenoj putanji??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11553 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.