Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

programiranje i hradver

[es] :: .NET :: programiranje i hradver

[ Pregleda: 3891 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Markotron
Marko Bozic
Hrvatska

Član broj: 74444
Poruke: 109
*.net.t-com.hr.



Profil

icon programiranje i hradver11.12.2005. u 14:23 - pre 222 meseci
Moze mi netko objasnik kako da povezem svoji program sa hradverom?
Recimo da imam neki bluetooth i zelim da kad je u blizini neki ukljuceni bluetooth uredjaj da ga moj program prepozna. Nemora biti bluetooth moze biti bilo sta. (zvucna kartica...)

Unaprijed zahvaljujem!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: programiranje i harver13.12.2005. u 14:47 - pre 222 meseci
Sto se bluetootha tice, njega kontrolise tzv. "bluetooth stack". Iako je sam bluetooth standardizovan (u vidu sigurnosti, protokola, frekvencija, identifikacije uredjaja i ostalog), bluetooth stack je samo delimicno (bar u praksi), jer je gomila proizvodjaca pocela da ubacuje svoje ekstenzije da bi dodali svoje shiny servise . Na ovom linku: Bluetooth Developer Tools imas spisak "nazovi" SDKova.
Bluetooth uredjaj se uopste nece videti nigde na sistemu dok ga bluetooth stack program ne identifikuje, a taj deo je relativno standardizovan, . Posle toga, zona sumraka, uredjaju ne mozes pristupiti direktno bez da koristis bluetooth stack, a to koriscenje zavisi od toga koji stack je instaliran i svaki je na svoju ruku. Vecina funkcionise kao proxy, tj. kreira virtuelne uredjaje na sistemu koji odgovaraju servisu koji zakaceni uredjaj nudi (npr. kreira COMxx za pristup RS232 na uredjaju, modem za GPRS konekcije, virtuelni drajv za smartdevices, itd, itd).
Sa tvoje tacke gledista ne mozes znati da li je taj prikaceni drajv dosao sa bluetooth uredjaja ili je korisnik ubacio USB drajv ili je na zivo zakacio napajanje na interni harddisk (zapravo lazem , mozes, ali moras da prckas po dinamickom delu registrija i da provaljujes gde je uredjaj zakacen (HD kontroler, SUB hub, itd), sto je veoma proprietary i veoma podlozno promenama)

U principu sve high level windows aplikacije bi trebalo da se suzdrze od prckanja po bilo cemu sto je ispod nivoa HAL-a (Hardware abstracion layer), za te stari se pisu drajveri. Ko misli da nisam u pravu nek se priseti StarForce 3.6 zastite na igricama, koja je ocigledan primer sta se desava kad aplikacija (Windows servis u ovom primeru) prcka direktno po hardveru, pa posle ne radi na 80% kompjutera.
Ovo sto ti hoces je manje vise implementacija Plug&Play-a i Blootooth stack-a u jednom. To nije posao za jednog coveka i nije posao za .net.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Markotron
Marko Bozic
Hrvatska

Član broj: 74444
Poruke: 109
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: programiranje i hradver13.12.2005. u 15:19 - pre 222 meseci
Bit cu malo konkretniji. Bluetooth sam dao samo kao primjer.

Recimo da zelim napravit program (nije da cu radit samo da naucim kako se radi ) koji radi sljedece: U zvucnu karticu ustekam mikrofon. i kad nesto kazem na mikrofon da moj program to prepozna i recimo ispise "Rekao si nesto na mikrofon". Jednostavno samo me zanima to povezivanje izmjedju programa i hardvera (drivera).

Hvala....
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: programiranje i hradver14.12.2005. u 14:50 - pre 222 meseci
Sto ne rece tako odma

Ovako, snimanje zvuka se radi preko coredll.dll-a, ne postoji builtin klasa za to u .NETu, medjutim na MSDN sajtu vec postoji API uradjen u .NETu, tu imas i objasnjeno kako se koristi:

Recording and Playing Sound with the Waveform Audio Interface

Imaj samo u vidu da iako mozes da detektujes da li zvucna kartica postoji i ima/nema podrsku za mikrofon, ne mozes nikako detektovati da li je mikrofon ukopcan niti mozes da detektujes trenutak kad se mikrofon ukopca. Alternativa je da na odredjene intervale snimas po 10-50ms sa mikrofona i da na osnovu snimka detektujes da li ima suma ili nekog drugog zvuka, posto bi (bar u teoriji) snimak sa mikrofonskog ulaza bez zakacenog mikrofona trebao da bude prazan (normalizovana 0 kroz ceo sample)

PS. recimo da pretpostavljam da ce ti sledeci korak biti analiza kratkih samplova; sta god da radis u analizi ne radi srednju vrednost semplovanih vrednost . U prirodi zvuk je oscilacija ciji avg je 0 , ako ti zvucna kartica iole valja i srednja vrednost semplovanih vrednosi ce biti oko nule cak iako se neko dere u mikrofon.
Sta vise vecina kartica danas automatski radi normalizaciju zvuka (hardver sampler odreduje avg signala u realnom vremenu i dodaje/oduzima tu vrednost od semplovane vrednosti da bi avg bio nula).

E da, zaboravih i ovo, od verzije 9, postoji DirectX za .NET, jedan njegov deo, DirectSound, mozes isto da iskoristis za snimanje zvuka...

[Ovu poruku je menjao mmix dana 14.12.2005. u 16:08 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Markotron
Marko Bozic
Hrvatska

Član broj: 74444
Poruke: 109
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: programiranje i hradver14.12.2005. u 19:44 - pre 222 meseci
Puno ti hvala.

Mozes mi molim te preporucit neku knjigu (po mogucnosti na nasem jeziku) o .NET, ne zanima me jezik C# nego bas .NET, gdje cu moc naucit nesto opcenito o .NETu jer sad kuzim da nista ne znam

Hvala....
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: programiranje i hradver15.12.2005. u 13:59 - pre 222 meseci
Sto se tice naseg jezika, tu ti ne mogu mnogo pomoci, ja sam vec vise od godinu dana van evrope tako da sam izgubio feed o tome sta se prevodi/izdaje po ex-yu. Ali drugi deo tvog zahteva je malo nerealan, da naucis .NET bez C#-a (pod tim mislim na bilo koji .net jezik). To je kao da trazis da naucis da citas bez da naucis slova.

Sam .NET je kolekcija klasa i alata baziranih na CLS-u koji je sam koncept, ideja pre nego nesto konkretno i opipljivo. Ja koliko znam, van nekih profesionalnih i amaterskih research krugova ne postoji neka knjiga koja je cela posvecena CLSu (a i da ima, verovatno bi nas smorila). Ono sto postoji su knjige o .NET jezicima (iliti CLS jezicima, ispravnije), koje obicno na pocetku imaju neko poglavlje o tome sta je CLS/CLI/CLR i slicno. Kad neko kaze "ucim .NET" to vise znaci "ucim klase iz .net-a i njihove metode i propertije" sto niko zivi ne radi (u tu svrhu sluzi MSDN bibioteka). Sta vise, da bi uopste razumeo te klase i njihovu upotrebu moras prvo da znas neki od CLS jezika.

A knjiga za C# i VB.NET imas danas vise nego knjiga o tome kako izgubiti 20kg bez mrdanja iz fotelje U tim knjigama obicno ima po par poglavlja o tome kako praviti Winforms i ASP.NET aplikacije (sto je deo .NETa).

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Markotron
Marko Bozic
Hrvatska

Član broj: 74444
Poruke: 109
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: programiranje i hradver15.12.2005. u 20:41 - pre 222 meseci
Puno hvala....

Poz
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: programiranje i hradver

[ Pregleda: 3891 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.