Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

vrsta datotecnog sustava...

[es] :: Linux :: vrsta datotecnog sustava...

[ Pregleda: 2957 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sirgaj
Hrvatska, Rijeka

Član broj: 76726
Poruke: 66
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 00:06 - pre 223 meseci
bok...

poceo sam s instalacijom linuxa i dosao sam do koraka kad me trazi da odredim na koju cu particiju staviti linux... odredim je i onda me tapi vrstu datotecnog sustava... dal' linux native ili linux swap...

na jednoj drugoj particiji imam instalirane windowse... pa ne zelim batsje nesto...

pzdrv...
Al' uvijek si bio i ostao grade ceznja u srcu mom...
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 00:19 - pre 223 meseci
trebaju ti obe.. i jos to ti treba vise partticija

/ (root) particija.. zavisi od distroa.. 3gb-5gb | linux native
swap particija ... 2*velicina rama .. ili vise.. ako imas 256mb rama, onda oko 500mb,... | swap
/home.. sve ostalo sta ti ostane mesta na disku | linux native

btw, i za ovo.. linux native valjda smatraju ext2 fs (popravite me ako gresim).. bolje uzmi neki journalled fs, ext3 ili reiserfs (treba negde da imas opciju).
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Sirgaj
Hrvatska, Rijeka

Član broj: 76726
Poruke: 66
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 00:34 - pre 223 meseci
Citat:
mulaz: trebaju ti obe.. i jos to ti treba vise partticija

particiju koju sam odabrao je jedina slobodna (ostale su zauzete windowsima) i velika je 5 giga...

mozes li mi objasniti sto znaci linux native a sto linux swap... i za koji direktorij postaviti native a za koji swap...

i zadnje... koliko mjesta da odvojim za svaki direktorij... instaliram mandrake 7.0... loma staro (:

hvala...
Al' uvijek si bio i ostao grade ceznja u srcu mom...
 
Odgovor na temu

Comrade

Član broj: 30466
Poruke: 306
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 00:46 - pre 223 meseci
Citat:
Sirgaj: particiju koju sam odabrao je jedina slobodna (ostale su zauzete windowsima) i velika je 5 giga...



Da li si ti siguran da imaš neparticionirani prostor. Tebi ne treba prazna particija, treba da obrišeš tu particiju da bi napravio novu od tog prostora. Nisi rekao koju distribuciju installiras ali koliko ja znam nijedan installer nema opciju resizovanja particija. Pa ti ja preporucujem da iz windowsa pomoću Partition Magica resize-uješ particiju(e), da bi ti ostalo prostora za linux particije (tako ne bi morao da brišeš ni jednu particiju). Iako je preporučljivo da imaš 3 particije, pošto si nov u linuxu, mislim da je bolje da uzmeš 2 particije jer ne moraš da procenjuješ kolko će koja particija da ti bude velika. Lepo uzmi 2xRAM za swap a sa ostatkom napravi raiserfs particiju za root(/).
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 00:59 - pre 223 meseci
treba ti neparticionirano mesto gde napravis linux particije..

swap je mesto gde se hrane podaci kad nestane mesta na ramu.. ako imas 256 rama onda 4.5gb za root (/) i 500mb swap.. ako imas 512 mb rama, moze malo manje swapa.. oko 300 400mb (bolje 400 nego 300.. za svaki slucaj)


http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Swap
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Sirgaj
Hrvatska, Rijeka

Član broj: 76726
Poruke: 66
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 01:10 - pre 223 meseci
ovako... na kompu imam tri particije koje sam napravio pri instalaciji windowsa... kad odaberem tu slobodnu particiju... obrisem je i odaberem ext (jer me to trazi za instalaciju / direktorija) ili tako nesto nisam zapamtio... jebiga...

dalje... kliknem da cu na nju instalirati linux... on mi kaze u dure... pita me koliko da ostavim prostora za / direktorij... i kasnije za druge direktorije...

prije sam imao instaliran linux... imao sam neki krs od kompa i samo jednu particiju od 3.5 giga i sve sam na nju instalirao... isto mandrake... koliko se sjecam samo sam odredjivao koliko cu kojem direktoriju dati prostora... al' tad me bolio rac ako nesto bemsje jer nisam imao nista vazno instalirano na kompu...

dal' mi mozes reci sto znaci raiserfs...
Al' uvijek si bio i ostao grade ceznja u srcu mom...
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 01:44 - pre 223 meseci
reiserfs je file system.. kao sto je na windowsu fat (16/32) i ntfs.. su na linuxu ext2 ext3 reiserfs, .. i jos poneki bi se nasao

drugi put prvo gogole -> "reiserfs" pa imas sve zivo sta te zanima
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Sirgaj
Hrvatska, Rijeka

Član broj: 76726
Poruke: 66
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...10.12.2005. u 02:32 - pre 223 meseci
ok...

znate sto mi se desilo... (nek ode sve u pi... materinu)... napravio sam kako ste mi rekli... ustvari odabrao sam automatsko dijeljenje particije... i komp ju je raspodijelio gotovo isto kako ste vi rekli...

i sve je islo dobro do jebenog predzadnjeg koraka... kad je trebao instalirati bootloader... sve zivo sam pokusao... al' sve... i stalno mi je javljao dve pogreske... prva da ne moze otvoriti div/hdi7 (tu sam postavio da se instalira linux)... a druga greska je da ne moze prepoznati neki racku 0xneki broj... morao sam resetirati komp... i sad kad udjem u windowse nema mi te jebene particije...

i jos nesto... htio sam nastaviti instalaciju... ubacio sam boot disketu i mogao sam jedino upisivati naredbe... mislim nalazio sam se u sucelju tipa dos...

stvarno sam onaj jebeni noob... oprostite na psovanju... al' stvarno sam dlu...

i da... molim za pomoc...
Al' uvijek si bio i ostao grade ceznja u srcu mom...
 
Odgovor na temu

Sirgaj
Hrvatska, Rijeka

Član broj: 76726
Poruke: 66
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: vrsta datotecnog sustava...11.12.2005. u 11:41 - pre 223 meseci
pokusao sam ponovno instalirati linux i kad sam odredio da mi automatski raspodijeli particiju on je to ucinio samo sto nije ostavio nista prostora za /boot... a imao je 5 giga prostora... jer moze da je u tome bio problem...

pzdrv...
Al' uvijek si bio i ostao grade ceznja u srcu mom...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: vrsta datotecnog sustava...

[ Pregleda: 2957 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.