Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19881 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena01.12.2005. u 22:40 - pre 223 meseci
Citat:

Izvini, a ti stvarno smatras da to neko treba da proverava? Akomislis da treba, da li stvarno mislsi da neko to moze da proverava? To niko ne proverava u celom svetu. To su podaci koje si obavezan da das tacne jer ako ih ne das tacne onda ce ti biti ponistena registracija.

A ko ce da zna da su tacni, ako ih ne proverava?
U Holandiji je recimo taj sistem povezan sa sistemom PTT-a, pa se unos podataka, na osnovu kucnog broja i postanskog faha provera, odgovara li unetoj ulici / gradu...
Cak je ICANN nalozio da se .com domeni 'srede' i 'spamuju' sa mailovima da krajnji korisnici to provere :) U jednoj recenici si samog sebe ponistio i ne znam dal' da ti odgovaram dalje...? :(

Ali ajde idemo ;-)

Citat:

Ako ce neko da se zali, kako god okrenes mora da se zali NIC-u a ne posredniku preko koga je kupio domen. A NIC ce, kao i dosada, za sporove da uputi strane u sporu da to rese preko suda.

I onda ce NIC sa svakim pojedincem da pretumbava po 100 puta jednu istu proceduru, da trosi vreme i novac, kada sa posrednikom moze u jednom telefonskom razgovoru to da resi, posto su NIC i osoba kod posrednika na istoj 'talasnoj' duzini? I ne znam kako pravno stoji kod nas, ali mi je logicno da sud to resava, a NIC samo da odradi sta je sud presudio.

Sam upis domena u registraj je najjednostavnija stvar u celoj prici. Par sekundi komunikacije izmedju 2 racunara. Ali proces do i posle toga je, pak, nesto komplikovaniji.

Citat:

Ja sve vise mislim da se ti nisi mnogo bavio registracijom domena.

6 godina u samoj srzi iste... and counting...

Citat:

Domeni su se oduvek placali unapred.

Internacionalni - DA! A sta mislis zasto? Ajde malo razmisli. Evo, dacu ti jedan hint:
Registar u USA, zakupac u Indiji... A ti razmotaj film dalje.

Citat:

Sto sami da se petljamo kad uvek moze da se nadje neki posrednik da nam obavlja poslove, za pare.

A zamisli, moze i za dzabe, ako uzmes hosting kod istog - koji ti i ovako i onako treba :)

Citat:

Ako korisnik domena na plati na vreme produzenje, domen mu istice i on gubi pravo na njegovo koriscenje domena.

A pazi sad, samo ideja, predlog:
ako korisnik ne ponisti domen, on se automatski produzava 3 meseca (WOW!) :)

Proveru DNS sam potegao kao argument, jer pomisli samo da svako ko misli da zna nesto o internetu pocne da registruje domene (posto se vidim tome tezi). I stigne mu od NIC-a da mu MX zapis nije u redu... "MX? wtf...? Ma sad cu da ih zovem, da mi objasne to lepo..." :)

Citat:

Znas li ti uopste kako funkcionise DNS?

Znam toliko da je jedan od najkomplikovanijih sistema koji postoje u svetu racunarstva. Jedna izuzetno fina i izbalansirana stvar, u pravim rukama. Takodje, jedan sveopsti haos u rukama amatera...

A hteo sam reci, da se stvara nepotrebni haos u internetu ako se DNS politika ne vodi kako treba. Znas (valjda) kako se dele informacije o novim / izmenjenim zonama u svetu interneta? Kao i sta znaci ako ccTLD zona pukne (usled recimo prevelikog broja zahteva, hackera, sta-god...)?

I nikada nisam rekao da sam protiv automatizacije - vec samo za _kontrolisanu_ automatizaciju!

Sutra cu vam napisati 10 top FAQ koje tehnicko odeljenje NL NIC-a dobija, cisto da steknete neki utisak...

Poz,
Sale

[Ovu poruku je menjao SmilieBG dana 01.12.2005. u 23:43 GMT+1]
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena02.12.2005. u 09:46 - pre 223 meseci
Citat:
SmilieBG: A ko ce da zna da su tacni, ako ih ne proverava?
U Holandiji je recimo taj sistem povezan sa sistemom PTT-a, pa se unos podataka, na osnovu kucnog broja i postanskog faha provera, odgovara li unetoj ulici / gradu...
Cak je ICANN nalozio da se .com domeni 'srede' i 'spamuju' sa mailovima da krajnji korisnici to provere :) U jednoj recenici si samog sebe ponistio i ne znam dal' da ti odgovaram dalje...? :(


Cek, u jednommomentu tvrdis kako mora rucno da se proverava zato sto korisnici mogu da budu iz celog sveta pa nema tog automatizma koji moze da proveri sve do adrese i broja, a sada tvrdis kako to sve moze automatizovano? Odluci se.

Nas sistem bi mogao da se automatizuje i na tom nivou ako ima volje za tim. Za firme, sve moze da se uradi preko maticnog broja ili, bolje, PIB-a, za fizicka lica preko maticnog broja, ali sumnjam da ce iko to da radi jer za tim nema potrebe.

Kad bi se to i radilo, to bi mogao da radi samo NIC, kao vladina sluzba, jer drugi po zakonu ne mogu imati pristup potrebnim podacima, bar ne licnim podacima gradjana.

Praksa je ovakva: u zahtevu za registraciju domena potpisujes da si dao tacne podatke. Ako se u nekom momentu utvrdi da nisu tacni, gubis pravo na koriscenje domena. Ne vidim razlog zasto bi bilo drugacije. To je praksa koju i ICANN sprovodi, jer je nerazumno ocekivati da ce iko te podatke da proveri. Medjutim, ako u bilo kojoj situaciji bude potrebno da se provere i utvrdi se da su podaci netacni, ode domen.

Citat:

Citat:

Ako ce neko da se zali, kako god okrenes mora da se zali NIC-u a ne posredniku preko koga je kupio domen. A NIC ce, kao i dosada, za sporove da uputi strane u sporu da to rese preko suda.


I onda ce NIC sa svakim pojedincem da pretumbava po 100 puta jednu istu proceduru, da trosi vreme i novac, kada sa posrednikom moze u jednom telefonskom razgovoru to da resi, posto su NIC i osoba kod posrednika na istoj 'talasnoj' duzini? I ne znam kako pravno stoji kod nas, ali mi je logicno da sud to resava, a NIC samo da odradi sta je sud presudio.


Prvo, NIC nema sta da rasprvlja. Jedini odgovor koji zalbenik moze da dobiej od NIC-a jeste: "Obrtite se sudu a mi cemo izvrsiti promenu ako to sud nalozi". Nema dalje do toga, a tako NIC i sada radi.

A kako god okrenes, svaka zalba mora da zavrsi u NIC-u. Ne moze niko da se zali posredniku, jer je neko registrovao domen na koji on polaze pravo. Posrednik nema nista sa tim, on samo popunjava formulare i uzima proviziju. Dakle, posrednik tu nista ne pomaze.


Citat:

Citat:
Domeni su se oduvek placali unapred.

Internacionalni - DA! A sta mislis zasto? Ajde malo razmisli. Evo, dacu ti jedan hint:
Registar u USA, zakupac u Indiji... A ti razmotaj film dalje.


Cek, pa ti si sam rekao da nas TLD treba da bude raspoloziv bilo kome u svetu. Tu spadaju i USA i zakupac u Indiji.

No svjedno, ja ne vidim nijedan ralzog, zasto bi iko nekoga molio da produzi registaciju domena. Svako domen korsiti onoliko koliko mu je potrebno i placa unapred za taj period. uvek moze da produzi period i ako produzenje radi na vreme, pravo na koriscenje domena mu je obezbedjeno. Ako ne plati, gubi domen i sta tu ima ko da ga moli, da mu daje automatsko produzenje od 30 dana i slicno. ICANN ima sasvim korektnu proceduru po tom pitanju. Ne platis, domen se stavlja na cekanje jedno vreme (za koje jos uvek mozes da produizis registraciju) a posle nekog vremena biva oslobodjen da ga registruje neko drugi. Ne vidim razlog da nas NIC radi drugacije i vuce za rukav korisnike.

Automatsko produzenje domena moze da bude opcija, ukoliko se korisnik tako izjasni. Novac mu se automatski skida sa racuna na ime produzenja, a ako je opercija neizvodljiva, on o tome biva obavesten i ako sam ne izvrsi uplatu, sledi mu isto: gubi domen. to je takodje svakodnevna praksa kod drugih registara.

Citat:

Citat:
Sto sami da se petljamo kad uvek moze da se nadje neki posrednik da nam obavlja poslove, za pare.


A zamisli, moze i za dzabe, ako uzmes hosting kod istog - koji ti i ovako i onako treba :)


Ti non stop pokusavas da poistovetis usluge hostinga i usluge TLD-a. To nije isto i ne moze biti isto. I danas kod provajdera mozes domen da registrujes besplatno (cak i COM) ako uzmes neki paket usluga. To nema nikakve veze sa NIC-om, vec sa poslovnom politikom provajdera. I sve ostalo o cemu ti pricas se i dnas radi, tako sto provajder obavi kompletan posao registracije domena za svog klijenta. Ali, danas je to stvar izbora, klijent moze da prepusti provajderu da mu to obavi ali i NE MORA, ako zeli to sam da obavi.

Znam za mnogo slucajeva da su ljudi koji su prepustili provajderu taj posao, kasnije imali problema jer su provajderi veoma nekooperativni ako korisnik odluci da promeni provajdera. Da ne pricamo o paketima kada korisnik domena dobije besplatno u paketu pa mu provajder kasnije osporava pravo na domen. Ti se sad zalazes da se sve te lose strane posredovanja uvedu kao normalne jer se izbacuje mogucnost da korisnik domena sam sebi registruje domen kod NIC-a direktno i time sam ima kontrolu nad svojim domenom.

Nema nista lose da provajder moze da obavi ceo posao za klijenta, ali ima MNOGO toga loseg ako ne postoji izbor za korisnika, odnosno on mora da to radi preko provajdera.

Citat:

Proveru DNS sam potegao kao argument, jer pomisli samo da svako ko misli da zna nesto o internetu pocne da registruje domene (posto se vidim tome tezi). I stigne mu od NIC-a da mu MX zapis nije u redu... "MX? wtf...? Ma sad cu da ih zovem, da mi objasne to lepo..." :)


Cek, ti se dakle zalazes da se uvode posrednici koji bi pored uloge popunjavanja formulara imali i ulogu da umesto NIC-a odgovaraju na telefonske pozive?

Prvo, ako je ceo sistem automatizovan, nije potrebna veca podrske od tog sistema.
Ako DNS nije ispravan, sistem to prijavi korisniku (eventualno mu prikaze precizan opis greske) i uputi ga na FAQ gde mu pise sta da proveri kod svog provajdera. On nema za sta da zove NIC, nego svog provajdera koji mu obezbedjuje DNS. Uostalom, ko jos zove NIC? Sve se to resava automatizovanim emailovima.

Problem podrske korsinicimaimaju sistmi koji su komplikovani i nude veliki izbor usluga i opcija u uslugama. NIC ne spada u takve. Kod NIC-a se samo popunjava jedan formular koji sadrzi tri bitna podatka: naziv domena, primarni i sekudnarni DNS. Nema tu sta da bude nejasno korisniku, a ako mu nije jasno, onda ne treba da se petlja.

Citat:

Znam toliko da je jedan od najkomplikovanijih sistema koji postoje u svetu racunarstva. Jedna izuzetno fina i izbalansirana stvar, u pravim rukama. Takodje, jedan sveopsti haos u rukama amatera...


U cemu je razlika izmedju COM domena i .yu domena po tom pitanju? COM domen moze da registruje svako, bez ikavih ogranicenja i provera, a siguran sam da je broj amatera koji to rade mnogostruko veci nego ukupan broj domena koji postoje na .yu domenu. Sve je to tako izbalansirano da svaka susa moze da napravi svoj DNS na kucnom racunaru i na njemu da hostuje COM domene i to ne pravi probleme, a pravice problem ako u Srbiji neko to pokusa da radi sa mnogostruko manjim brojem domena?

Cak ni sada to ne predstavlja problem, jer u NIC-u nikome ne pada na pamt da proverava gde se nalazi DNS, cije je vlasnistvo, kakav je link do njega, i za koje svrhe se koristiti. Jedino sto se proverava, to je da li je navedeni DNS ispravno podesen da hostuje navedeni domen. Ako to radi, sve je u redu. Tako radi svaki TLD u svetu, a srpski treba da to komplikuje?

Tehnicki problemi oko TLD-a se svode samo na jedan: da li navedeni DNS radi ili ne radi.

Uostalom, kako mislis da bi posrednici tu doprineli? Cak i ako posrednik vrsi registaciu on ce u upisti onaj DNS koji njegov klijent trai, a to opet moze biti bilo koji server pa i neki koji moza ne bi bio pogodan, tehnicki gledano. Da mozda nece posrednik da proverava taj server pre registracije? Kako ce da ga proverava? Da ne zagovaras mozda ideju da ce domeni moci da se registruju samo na DNS-ovima koji pripadaju posrednicima? To bi tek bilo skandalozno.

Svi potencijalni ozbiljni problemi oko YUTLD-a se svode na pravne probleme, a ne tehnicke. Te probleme treba na vreme predvideti i smisliti kako ih efikasno resavati. Posrednici u tome nemaju nikakvu ulogu, jer oni pravno gledano nemaju nikakav znacaj.

Stavise, oni mogu da bude problem, jer nije kod nas )a ni u svetu) retka praksa da posrednik registruje domen na svoje ime (sa yu domenima to ne rade jer je to po trenutnim pravilima neizvodljivo, ali sa COM i ostalim se to radi itekako).

Ja zaista i dalje ne vidim, kako neko moze da se zalaze za uvodjenje posrednika u registraciju domena, osim ako nema licni interes da to tako bude. Srbija je zemlja sa malim brojem domena, koje je lako odrzavati i ne postoji potreba da se taj posao prepusta trecim licima. Cak je idealna opcija da se to radi centralizovano, na jednom mestu, od strane nekomercijalne, drzavne sluzbe, koja radi kao javni servis, sa minimalnim i potpuno jasnim troskovima, bez ikakvih komercijalnih interesa, uslovljavanja komercijalnih i nekomercijalnih usluga i slicnim potencijalno problematicnim aktivnostima.

Da opet napravim poredenje sa drugim drzavnim servisimma: Da li bi bilo normalno da ne mozes da odes u MUP i sam registrujes svoje vozilo, nego moras da odes u neku agenciju, koja ce ti dati specialan popust na registraciju ako kod njih polazes vozacki ispit, vrsis tehnicke preglede, placas osiguranje ili koristis neku drugu njihovu uslugu, a ako kupujes automobil registraciju ces dobiti besplatno?

Ili, kako bi bilo da porez na kucu moras da placas preko banke, pa ce ti oni dati specijalan popust ako imas tekuci racun kod njih, jos veci popust ako se osiguras preko njih, a ako uzmes kredit, porez ne placas?

Da budemo jasan, sasvim j eu redu da razne agencije, banke, firme i druge organiacije nude takve usluge i pogodnosti, ali da to bude stvar izbora njihovih korisnika, a ne da drzava to namece kao obavezu.

Treba da budemo realni i prakticni, a drzava pre svega treba da radi tako da svoje servise omoguci besplatno ili uz nadoknadu realnih troskova, a ne da pravi posao trecim licima, obavezujuci da se preko njih koriste drzavni odnosno javni servisi.


[Ovu poruku je menjao broker dana 02.12.2005. u 11:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena02.12.2005. u 14:11 - pre 223 meseci
Dobro ste se (argumentovano) sukobili, ali mislim da je bilo dovoljno.

Dobro je imati oponente kada razložno objašnjavaju svoje stavove, jer se možda i nešto plodonosno iz toga izrodi, a veoma je lepo da celu diskusiju prati i g. Šuljagić.

Po mom mišljenju, sistem koji je usvojen za generičke domene - ICANN koji dodeljuje licence registrantima, je mnogo bolji nego varijanta dok je postojao monopolski položaj jedne firme koja ga je izdavala. Takođe, kako je kod nas nic.yu jedini dodeljivao domene po aktuelnom pravilnimu, nismo mogli da odemo na neko drugo mesto i da brže i jednostavnije registrujemo domaći domen. S druge strane, zašto još neko ne bi zaradio od ovog servisa. Meni je to sasvim OK - država omogućuje dodatni razvoj Internet-baziranih firmi.

Mene najviše interesuje koliko će trajati celokupna procedura od momenta kada kupim domen do momenta kada on postane vidljiv na netu (za generičke domene, u pojedinim slučajevima domen postane vidljiv i za 6 sati).

Ne dopada mi se ideja da kupovina domena bude isključivo dostupna preko ISP-a, mnogo je bolji predlog da različite organizacije mogu konkurisati da postanu registranti (naročito mi je interesantan primer web design/development agencije).

Mislim da bi bilo dobro da se ta licenca plaća ne malu sumu, da bi se obezbedila ozbiljnost registranata (npr. min. 1000 EUR godišnje, unapred na početku godine). Šta će se dešavati kada registrant bankrotira? Ko uzima podatke i dalje ih obrađuje? Da li će se ograničiti broj registranata (trebalo bi)?

Mislim da bi u NRID-u trebalo okupiti različite stručnjake koji bi vodili politiku razvoja nacionalnog domena.

Što se tiče .yu/.cs domena, mislim da je najinteresantniji predlog, da se to rešava na nivou kada država uđe u EU (.sr.EU ili slično - i ovako je pitanje koliko će cs postojati, mi smo suviše neozbiljna država za potrebe definisanja svetskih standarda), u svakom slučaju, mi smo u lošijem položaju nego za .cs i .su domene, jer je tada internet bio mnogo manje razvijen. Mislim da nije dovoljno ni 10 godina da bi se mogli ukinuti .yu domeni, i kada ih niko ne bi koristio u tom periodu.

Ukratko, ne treba dirati ovaj domen dok se ne vidi tačno koja je država u kojoj živimo.

 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.wxs.nl.



+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena02.12.2005. u 15:44 - pre 223 meseci
@broker: ocito ne zelis da cujes ono sto imam reci. Ja samo prenosim +/- 20 godina iskustva i znanja oko registracije domena.

Citat:

Ne dopada mi se ideja da kupovina domena bude isključivo dostupna preko ISP-a, mnogo je bolji predlog da različite organizacije mogu konkurisati da postanu registranti (naročito mi je interesantan primer web design/development agencije).


To uopste ne mora biti samo ISP, pa cak ni IT based firma. Moze recimo, banka, koja ima IT odeljenje, da zatrazi istu licencu od NRID-a. Jedini uslov bi bio, da ta firma / institucija / pa cak i privatno lice, ispuni odredjene tehnicko-administrativne uslove, da 'pokaze' da je sposoban za taj posao.

Citat:

Mislim da bi bilo dobro da se ta licenca plaća ne malu sumu

U NL je to 250 godisnje + 3,60 po domenu.

Citat:

Ukratko, ne treba dirati ovaj domen dok se ne vidi tačno koja je država u kojoj živimo.

i
Citat:

S druge strane, zašto još neko ne bi zaradio od ovog servisa. Meni je to sasvim OK - država omogućuje dodatni razvoj Internet-baziranih firmi.

Totalno se slazemo.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena02.12.2005. u 21:38 - pre 223 meseci
Citat:
SmilieBG: @broker: ocito ne zelis da cujes ono sto imam reci. Ja samo prenosim +/- 20 godina iskustva i znanja oko registracije domena.


Ja sam se potrudio da cujem i dogovorim ali verovatno ide tesko posto izjavljujes kontradiktorne stvai kao recimo ovo sa stazom. Prvo je bilo 6 godina a sada je +/- 20, mada ne znam sta to tacno znaci.

Ne bi bilo lose dapojasnis i ostale nejasne ili kontradiktorne stavove koje si izneo.


Za Dragana: YU NIC nije firma, ne radi komercijalno, ne daje komercijalne usluge na trzistu i samim tim se ne moze ponasati monopolski. Kada bismo tako gledali onda mozemo drzavu da optuzujemo i za mnogo drugih monopolskih institucija.
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena02.12.2005. u 23:41 - pre 223 meseci
@broker:

ja radim 6 godina sa registracijom domena, sa firmom koja vec 20 godina iskustva u tome ima. Jasnije?!

I slobodno reci, sta sam to kontradiktorno jos napisao ;)

Sto se tice NIC-a i profita (vezano za Draganov odgovor), verujem da je mislio da registranti mogu da profitiraju a ne sam NIC :) A po mom skromnom misljenju NIC ne bi trebao da ima nikakve (ali _nikakve_ veze sa vladom).

FAQ cu postaviti ujutru, moram da prevedem prvo, ali me ceka pivo u gradu :) Prioriteti. Za sada samo sledece, NL NIC, sa 1,7 miliona registrovanih domena u 16-o milionskoj drzavi i sa oko 350 registara dobija oko 150 poziva dnevno od krajnjih korisnika / registranata...

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena03.12.2005. u 06:03 - pre 223 meseci
FAQ moram jos da sredim, ali evo jos malo cinjenica povodom .nl domena.

Cena registracije domena u periodu 25 april 1986 do 1 april 1996 nije postojala, tj domeni su se registrovali besplatno (kao kod YU-NIC trenutno).

Sledece cene su na godisnjem nivou:

Cena registracije prvog domena '96 je bila 43 evra; svakog sledeceg 115 evra;
'97 je svaki (prvi ili sledeci domen) kostao 18 evra;
'98 i '99 je domen kostao 17 evra;
2000-e je kostao 15 evra;
2001 i 2002 je cena bila 8 evra;
danas svaki domen kosta 3,60 evra godisnje.

'Clanarina' za clanove NIC-a '96 i '97 je bila 1150 evra.
'98 i '99 je bila 900 evra;
2000-e je bila 700 evra;
od 2001 do 2004 600 evra;
Danas je clanarina 250 evra godisnje.

Broj clanova NL NIC-a (firmi koje imaju pravo da registruju .nl domen):
1996 - 166;
1997 - 210;
1998 - 301;
1999 - 500;
2000 - 930;
2001 - 1204;
2002 - 1396;
2003 - 1598;
2004 - 1830.

Broj registrovanih domena:

1996 - 9614;
1997 - 26234 (ovde sedi .yu sada +/-);
1998 - 56053;
1999 - 157144;
2000 - 532956;
2001 - 684693;
2002 - 803445;
2003 - 1005292;
2004 - 1332688.
Trenutno je preko 1,7 miliona registrovano, od toga najveci registar ima oko 60.000 domena;

U celoj 2005 godini (do danas) je ccTLD DNS sistem bio nedostupan oko 21 cas. Od toga je oko 14 casova bilo planirano, ostalo ne planirano. U ovo se racunaju svi sistemi (sam DNS, zahtevi (mail illi web) itd).

Poz,
Sale

=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena03.12.2005. u 16:26 - pre 223 meseci
Dakle, obecani FAQ. Ovo je 'javni' FAQ, dakle dostupan svakom posetiocu NL NIC sajta. Pored toga, postoji i poseban deo, koji je dostupan samo clanovima NIC-a i tice se detaljnijih opisa procesa vezanih za registraciju domena. Dakle, ova dole pitanja je postavio 'average Joe'.

Opsta pitanja:

1. Sta znaci 'clan NIC-a' a sta 'vlasnik'. Koja je razlika?
2. Zasto ste postavili moje licne podatke u javni Whois registar, tako da im svako moze pristupiti?
3. Na koji nacin mogu uputiti zalbu da se moji licni podaci ne prikazuju u Whois registru?
4. Zasto nije moguce izvrsiti vise od 15 whois upita dnevno?
5. Kako mogu da registrujem domen koji se ne zavrsava sa .nl (iliti .yu)?
6. Mozete li mi poslati fajl sa svim e-mail adresama, svih ISP-ova?
7. Kada mogu da registrujem .eu domen?
8. Mozete li mi poslati listu svih do sada registrovanih domena?

Pitanja vezana za .nl (iliti .yu) domene:

Tarife
1. Koliko kosta registracija domena?

Registracija
1. Kako mogu da registrujem .nl domen?
2. U kojim slucajevima je vlasnik obavezan da potpise ugovor o registraciji domena?
3. Zelim da registrujem vise domena. Da li je to moguce?
4. Zelim da registrujem .nl domen sa sedistem u Belgiji. Da li je to moguce?
5. Zelim da registrujem odredjeni domen, medjutim na vasem sajtu je ovaj domen oznacen kao 'iskljucen' za registraciju. Sta to znaci i koji je razlog ovome?
6. Zasto je NIC odredjene domene stavio pod 'rezervisane'?
7. Zasto nije moguce registrovati numericki domen (npr. 12345.nl /.yu)?
8. Kada ce biti omoguceno da se registruju domeni sa specijalnim znakovima?
9. Na vasem sajtu stoji dugacka lista clanova NIC-a (registranata). Moze li mi NIC preporuciti kod koga da registrujem domen?
10. Postoji li mogucnost na vasem sajtu, da proverim DNS za domen koji zelim registrovati?

Za vlasnike domena
1. Kako da znam, kada mi domen istice?
2. Kako da znam, koji clan NIC-a je odgovoran za registrovani domen?
3. Vlasnik odredjenog / odredjenih .nl domena je bankrotirao. Sta ce se dogoditi sa domenima koje je registrovao?
4. Sta se dogadja u slucaju da clan (ISP npr) preko koga sam registrovao domen, ne ispunjava finansijske duznosti prema NIC-u?

Izmene registracije domena (mutacije)
1. Kako mogu da izmenim moje licne podatke / podatke o firmi?
2. Zelim da preselim domen kod drugog clana NIC-a, medjutim trenutni clan ne saradjuje da se ovo ostvari. Moze li NIC da 'naredi' da se ovo ispuni?
3. Koje garancije pruza NIC da ce domen biti uspesno preseljen?
4. Koje su moje opcije u slucaju da od NIC-a (putem meil-a) dobijem informaciju da je procedura gasenja / selidbe mog domena pokrenuta?
5. Sta mogu da ucinim, da se postaram da transfer mog domena bude uspesan?

Opt-out (odnosno: zahtev da se licni podaci ne unesu u Whois)
1. Na kojoj osnovi ce NIC presuditi o opt-out zatevu?
2. Do resenja ovog zahteva moze da prodje i nekoliko nedelja. Hoce li moj domen biti u ovom periodu aktiviran i koji podaci ce stajati u Whois-u?
3. Sta se dogadja sa opt-out zahtevom u slucaju promene vlasnika domena ili transfera domena?
4. Opt-out zahtev je odbijen od strane NIC-a. Ima li vlasnik domena pravo na zalbu?
5. Kako ce izgledati whois informacija o mom domenu u slucaju da NIC odobri moj zahtev za opt-out?

Za clanove NIC-a (posrednike dakle)
Tarife
1. Zasto je NIC objavio cene domena koje meni naplacuje na javnom delu NIC sajta?

Registracija
1. Kako mogu postati clan NIC-a, prve ili druge kategorije?
2. Koliki su troskovi clanarine?
3. Kako mogu dobiti korisnicko ime i sifru za deo sajta namenjen samo clanovima?

==================

Pored ovoga, postoji i jedna poveca sekcija o zalbama / legalnim pitanjima, gde se uglavnom postavljaju pitanja o 'kradji' domena, autorskim pravima za domen, opsta moralna pitanja povodom naziva domena i ostalim pravnim zackoljicama. Ima oko 30 pitanja, ako nekog zanima, mogu i njih da prevedem...

Naravno, odgovore ovde nisam pisao, ali koga i to zanima, mogu da dopunim.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena07.12.2005. u 17:36 - pre 223 meseci
Inace u ponedeljak je bio odrzan sastanak radne grupe ..tj. da kazem Rasprava o statutu Registra Nacionalnog Internet domena...nadam se da je to pocetak funkiconisanja price oko domena na pravi nacin
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena08.12.2005. u 02:17 - pre 223 meseci
I, šta se diskutovalo na tom sastanku, konkretno. Daj nam insajderske informacije.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena29.03.2006. u 12:12 - pre 220 meseci
O ... http://www.elitesecurity.org/t...ra-nacionalnog-Internet-domena
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Čedomir Šuljagić: Uskoro formiranje nacionalnog registra Internet domena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19881 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.