Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Startovanje auta sa transformatorom...

[es] :: Elektronika :: Startovanje auta sa transformatorom...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18022 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
212.200.205.*



+5251 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...05.12.2007. u 10:13 - pre 199 meseci
Svidja mi se kako se "slazu kockice". Ako je regulacija sekundara sa tiristorima, cemu onda relejce?

I dalje mislim da je dobar accu pravo i jeftinije resenje, osim ako neko ne planira biznis, da komsijama usluzno startuje kola po cici zimi

Poz.
 
Odgovor na temu

aleksandarpaunovic
Čačak

Član broj: 151124
Poruke: 44
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...06.12.2007. u 11:06 - pre 199 meseci
Relej 150A??? Što je problem . Ima ih na primer na kamionima Fap1314 itd .ŠPULNA JE 24V a glavni kontakti uključuju alnaser 4 do4.5KW
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.static.panet.co.yu.



+101 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...06.12.2007. u 17:11 - pre 199 meseci
A covek pitao :
Kako se startuje Auto sa transformatora ????????

Bas ste zagusili sa temom.
Daj malo konkretnosti i primera iz praxe !
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...10.12.2007. u 09:37 - pre 199 meseci
Ako smem da dodam,zaboravili ste alternator,stace se desuti kad uklonite alumulator i na kleme prikljucite starter,alternator ce i pri verglanju pokusati da puni improvizovani akumulator ,t.e strujni izvor starter,mozete tako izgoreti diode na alternatoru.
Akumulator mora biti prikljucen na svojim kelmama a na istim prikljucujemo i starter.
Koliko sam ja razumeo ,covek hoce da kad mu zatreba zimi moze da upali svoj auto auto starterom.
Jednostavnije resenje je kupiti akumulator recimo ako je potreban od 70Ah uzeti 90Ah ili veci i povremeno mesecno ga dopunjavati klasicnim punjacem za akumulator cak i skupljiji punjaci za toliki kapacitet ne prelaze 5000 dinara, a jevtiniji su oko 3000 dinara.Taj novi akumulator mozes staviti na neka improvizovana kolica i start kablovima paralelno ih spojiti sa akumulatorom u kolima,sve u svemu nece te kostati skuplje od 10000 dinara a to je daleko jevtinije i pouzdanije od startera,jedino ako kupujes profesionalni ali tesko ga je naci i puno kosta.
Na ktraju krajeva dovoljno je da kupis i akumulator istog kapaciteta kao sto ti je i original i povremeno mesecno ga dopunjavati,ako se cesce koristi onda cesce i dopunjavati.
Druga stvar ,recimo da treba da ides na posao, i prikljucis starter a ono nema struje-posebno zimi,restrikcija,kvar......
Akumulator dodatni bi ti resio problem,a ne znam zasto ce ti to ,ako ti je los akumulator sto nekupis drugi ,moze im malo jaci ,samo da moze da stane na istom mestu gde je stajao i stari-akumulator.
Jer smatram u prvom slucaju sa starterom mozes i napraviri tako da kad okrenes kljuc da upalis auto dajes napon automatu za anlanser i on tako vergla ,a ti preko releja to bude i on(start) dugme drugo posle glavnog prekidaca na starteru i onda starter pocinje da vergla ,kad upali ti otpustas kljuc i prekida se napon za automat za anlanser i prekida se rad startera,ima li jednostavniji sklop???Trafo od aparata za zavarivanje je dobar jer trpi opterecenja,cak i kratke spojeve ali mislim da celi aparat ima kola za zastitu i tiristore,pa treba proveriti? A diode za 150A i vise su prilicno skupe.
Sve u svemi izneo sam ti moje ideje ,pa ti razmisli prvo sta ces, na kraju ipak ti snosis rizik,radi se o velikim amperazama i strujama, i upamti akumulator stari mora biti vezan u kolima, ne bez njega!
Pozdrav!!!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.145.*



+5251 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...10.12.2007. u 10:24 - pre 199 meseci
To je virtuelno smetljarenje.
Trafo za zavarivanje nije "dobar" za te akcije, ali je neko stasao da zakljucuje i da kalkulise sa amperima, voltima, "i tu treba dodati" par sitnica da se"ostvare neki uslovi.

Namenski trafio su projektovani da rade u jednom specificnom, "uokvirenom", ogranicenom rezimu. Ogranicenom po nameni.

Za daljnje objasnjavanje, bio bi potreban malo jaci "kurs" sa analizom dijagrama, sto je malo besmisleno.
Mislim besmisleno je da nek "vispreno", plitko pitanje, izazove visednevno predavanje.

Tada postoje dva resenja.
Reci "moze", dovoljno puta, demokratski, da bi pojedinac imao legitimitet da "konsruise", bolje receno "slaze kockice" iz oblasti elektronike.

Ili prosto reci ne moze, i obustaviti objasnjenja i diskusiju. Pa ako neko i "sastavi" skalameriju, nezto zapali, pokvari, bar je savest mirna.

Postoje profesionalni aparati, "uvedeni" i rezim da mogu da sluze i kao "starteri" za vozila. Nekada su imali svoju namenu cesce nego sada. Kao i raddonice za popravku akumulatora. Ili kovaci i potkivaci. Sada imaju "manje posla".

U jednom drugom tredu sam saznao da diode i tiristori kostaju 0(nula) novcanih jedinica, ima ih u furdi.

Sada dolazim do zakljucka, da je furda dobra, pa je ili nekome dosadno ili zeli da unovci furdu. Drugih realnih potreba nema.

Cena akumulatora nije "strasna", a da zavravaju posao, zavrsavaju.
Igranje sa desetinama ampera, sa "semisom sa net-a" mislim da nije pametno. Iako su diode i tiristori dzabe, eventualni "probni jig" za testiranje skalamerije bi distigao znacajnu cenu.
"Spustanje" 20-40V pri velikim strujama na 12-15V, je zanimljiv izazov za regulaciju, a potom "isporuka" 150A nekoliko milisekundi, da bi se "ustalilo" na 50-ak ampera...
Sa par snaznih dioda ili tiristora u primaru..sa trafoom sa procepom ili kotvom pripremljenom za par volti i 20-150A (ili vec za koliko je navedeno)...utrimovanog da odrzava stabilan luk na maloj voltazi...

Poz.
 
Odgovor na temu

Ivan 89

Član broj: 264550
Poruke: 320
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...29.01.2011. u 23:05 - pre 160 meseci
Dal zna ko gde se u srbiji moze naci preko interneta taster prekidac za starter, izvodim produzni kabal sa tasterom tako da jedna osoba moze da pali vozilo .
Famozni prekidac sa kucistem nigde ga ne mogu naci, dal zna neko gde da trazim, svi mi nude klasicne taster prekidace sa golim kontaktima.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...30.01.2011. u 08:57 - pre 160 meseci
Šta će ti taster? propala ti kontakt brava?
Postavi krokodile, uđi u kola i verglaj!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+8 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...30.01.2011. u 09:41 - pre 160 meseci
Pa taj obicni taster sa golim kontaktima ubaci u neku kutijicu i resio si problem.
Mozes da koristis mali taster i sa njim da ukljucujes sklopku koja ce da ukljucuje starter..
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

Ivan 89

Član broj: 264550
Poruke: 320
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...02.02.2011. u 21:39 - pre 160 meseci
Na mom starteru se nalazi dugme koje moram da pritiskam pri verglanju kada pustim dugme on se gasi, za to su potrebna dva coveka 1 pali kola 2 ukljucuje starter , i naj vazniji problem je strah od pucanja akumulatora jel akumulator 75 Ah a starter 300A velika razlika.
Tako da sam dosao do ideje da izvucem tanji kabal za zasebni prekidac koji stoji u ruci coveku iz kola samo mi pravi problem taj prekidac. Tastera ima na sve strane a nigde sa kutijom malo i radi izgleda da ne bude totalno apa trapa.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...02.02.2011. u 22:48 - pre 160 meseci
Uzmi prekidac za stone lampe on je oklopljen.Preko njega povezi sklopku koja ce ukljucivati starter i kada sednes za volanom kliknes prekidac starter radi ti verglas kada upali ti kliknes starter se ugasi i reseno.Pozdrav
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...02.02.2011. u 22:49 - pre 160 meseci
Mozda se ubrzo prosetam do Bavanista pa ti to mogu resiti
 
Odgovor na temu

Toma_
Skoplje

Član broj: 152853
Poruke: 25
79.126.162.*



Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...02.02.2011. u 23:01 - pre 160 meseci
To sto je starter 300A, a aku 75A nije problem. Razlika u naponu odnosno mnogo veci napon startera od dozvoljenih 14.2V moze da uzrokuje prepunjavanje akumulatora. Izmeri napon startera i ako nije mnogo veci od 14.2V, slobodno ga prikaci na akumulator.
 
Odgovor na temu

Cyber01001
Našice , CRO

Član broj: 66227
Poruke: 540
*.adsl.net.t-com.hr.



+33 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...03.02.2011. u 02:42 - pre 160 meseci
Koliko ja znam akumulator 75Ah daje nekih 800A jel tako? Ljudi inace mjesaju amper-sate i ampere...
 
Odgovor na temu

Toma_
Skoplje

Član broj: 152853
Poruke: 25
79.126.162.*



Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...03.02.2011. u 22:12 - pre 160 meseci
Tacno.
A kada kec ili jugo verglaju povlce 160-180A.
 
Odgovor na temu

Ivan 89

Član broj: 264550
Poruke: 320
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...04.02.2011. u 19:11 - pre 160 meseci
Ja znam samo da je komsiji nekoliko kuca dalje eksplodirao akumulator sa mojim starterom i to na traktoru IMT 542
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...06.02.2011. u 22:57 - pre 160 meseci
Mozda je pomesao +/- :)
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Startovanje auta sa transformatorom...07.02.2011. u 14:54 - pre 160 meseci
Ili je u tom momentu akumulator spojio celije pa napravio malo "burniju" reakciju,

a mozda je i ostao prikljucen starter i nakon sto je IMT upalio,,,

svasta je tu moglo da bude ako je komsija manje strucan a tebe mrzelo da otpratis starter do komse
nego si cekao kod kuce u toplom da ti vrati spravicu za startovanje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Startovanje auta sa transformatorom...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18022 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.