Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moze li mala pomoc, please?

[es] :: Access :: Moze li mala pomoc, please?

[ Pregleda: 3068 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

XXXYYY

Član broj: 75392
Poruke: 8
82.117.203.*



Profil

icon Moze li mala pomoc, please?23.11.2005. u 23:18 - pre 223 meseci
Radi se o bazi podataka za skolu (strani jezici ili racunari). Postoji tabela Kursevi, tabela Predavaci. Kursevi i Predavaci su u vezi vise prema vise (jedan kurs predaje vise Predavaca, jedan Predavac vise Kurseva)., tako da postoji i medjutabela Predavaci_Kurs. Mislim (a mozda i gresim) da bi trebala da postiji i tabela Raspored, u kojoj bi se vodila evidencija o tome koji predavac predaje koji kurs, kada kurs pocinje i do kada traje. Ali, sa kojom tabelom da povezem ovu tabelu i kako da olakasam unos u ovu tabelu (kako organizovati formu)? Tabela Polaznici bi trebala da sadrzi ID_Raspored, tako da za svakog polaznika moze da se pogleda koji kurs je pohadjao, u kom terminu, kod kog predavaca. Radi se u Accessu….Da li ovako organizovanje tabela ima ikakvog smisla???? (pocetnik sam, i ne mogu da pronadjem pomoc na drugom mestu). Hvala!!!
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.smin.sezampro.yu.



+15 Profil

icon Re: Moze li mala pomoc, please?23.11.2005. u 23:39 - pre 223 meseci
Citat:
Radi se o bazi podataka za skolu (strani jezici ili racunari). Postoji tabela Kursevi, tabela Predavaci. Kursevi i Predavaci su u vezi vise prema vise (jedan kurs predaje vise Predavaca, jedan Predavac vise Kurseva)., tako da postoji i medjutabela Predavaci_Kurs. Mislim (a mozda i gresim) da bi trebala da postiji i tabela Raspored, u kojoj bi se vodila evidencija o tome koji predavac predaje koji kurs, kada kurs pocinje i do kada traje.


Mislim da nema smisla razdvajati podatak o kursu i rasporedu, ako sam dobro razumeo pitanje. Evidenciju o tome koji predavač drži koji kurs već imaš u te dve spoljne tabele (više-ka-više). Jednostavno dodaj u tabelu Kursevi podatke o vremenu održavanja, početku i trajanju kursa.

Postoji i druga varijanta kada je sve izmešano - svako može da drži istovremeno bilo koji kurs u nezavisnosti od drugih predavača. U tom slučaju bi trebalo da vežeš na tabelu Kursevi (prema ID) tabelu Raspored u relaciji jedan-ka-više. Zatim dodeliš svakom istom kursu (pošto ih ima više jednakih) jedan isti raspored. Nadam se da razumeš.

Ako ništa ne pomaže od ova dva, onda organizacija podataka ne valja, pa predlažem da pogledaš članak o normalizaciji podataka na www.praktikum.co.yu.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

XXXYYY

Član broj: 75392
Poruke: 8
*.sbb.co.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Moze li mala pomoc, please?24.11.2005. u 21:08 - pre 223 meseci
Ne razumem bas najbolje ovu relaciju izmedju Kurseva i Rasporeda, Raspored
je na strani jedan, a Kursevi na strani vise (ili obrnuto)? Verovatno bi
trebalo organizovati podatke iz pocetka, al' mi je tesko da se oslobodim
ove pocetne ideje, tako da se svo vreme vrtim u krug. Hvala!!!


--
Using Opera's revolutionary e-mail client: http://www.opera.com/mail/
 
Odgovor na temu

XXXYYY

Član broj: 75392
Poruke: 8
82.117.203.*



Profil

icon Re: Moze li mala pomoc, please?25.11.2005. u 23:36 - pre 223 meseci
Hvala na pomoci! Problem je resen na sledeci nacin (i opet me interesuje vase misljenje :)):
medjutabela (Kursevi_Predavac) je u isto vreme i tabela Raspored, znaci, u njoj bi se cuvali podaci koji predavac predaje koji kurs i u kojim terminima. I ta tabela bi bila vezom jedan-prema-vise povezana sa tabelom Polaznici.

Ovako organizovane tabele "rade" (mogu se vrsiti upiti, a preko jedne forme sa podformaom se mogu unositi podaci i za raspored i za polaznike), ali ne znam da li je to po pravilima, da li se medjutabela sme koristiti na taj nacin?
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.smin.sezampro.yu.



+15 Profil

icon Re: Moze li mala pomoc, please?25.11.2005. u 23:48 - pre 223 meseci
:) Sasvim si u pravu i u tome je lepota rada sa bazama.

Sasvim sam prevideo da imaš međutabelu koju možeš iskoristiti da dodaš još po koji podatak i da ne moraš istovremeno da praviš izvdojenu tabelu (u ovom slučaju) u kojoj bi napravio istu relaciju prema kursevima. Ovako, kako si napravio, mogu da tvrdim da će baza raditi najbrže što može. :) Samo tako nastavi.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Moze li mala pomoc, please?

[ Pregleda: 3068 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.