Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ajax-Gadget-FLESH-(XML-JavaScript-XAML) - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a

[es] :: Web razvoj :: Ajax-Gadget-FLESH-(XML-JavaScript-XAML) - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28916 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bzero
dev null
europe

Član broj: 5907
Poruke: 371
82.117.203.*

Jabber: bzero@elitesecurity.org
Sajt: www.google.com/search?q=b..


Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 15:40 - pre 222 meseci
AJAX je definitivno jako zgodna i upotrebljiva stvar, pod uslovom da je uopste potrebna na sajtu. Postoje jednostavno sajtovi gde on nema ni neku primenu, ni svrhu, ali isto tako i oni gde "legne k'o guza na nonu".

Zbog toga, ako ga neko koristi na pogresan nacin ili tamo gde ni ne bi trebao da se koristi ili mu pak uopste ne treba, ne bi trebalo iz toga izvoditi zakljucak da je AJAX kao takav neupotrebljiv i da ga ne treba koristiti.

Inace aplikacija u kojoj je dobro, pametno i za pravu svrhu primenjen AJAX, ce raditi za korisnika sa sporijom internet konekcijom (npr na dial-upu) i brze i bolje, nego ista stvar napisana na klasican nacin, a da se "ubije" server AJAX uopste nije potreban, dovoljno je malo dobre volje i lose napisana aplikacija.

Primenu AJAX-a treba posmatrati u okviru konkretnog problema i konkretne aplikacije u kojoj se koristi (ili ne koristi) i zajedno sa ostalim tehnologijama koje su upotrebljene, kako na server, tako i na klijent strani.
Never trust an operating system you don't have sources for.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 15:47 - pre 222 meseci
@bzero

Bas tako! Nema puno firmi koje mogu da odrzavaju Flickr, a kamoli da priuste usloznjavanje aplikacije zbog Ajaxa. Medjutim ceo hype oko Ajaxa dovodi do trpanja istoga svuda uz neizbeznu Web 2.0 mantru ;) Za mnogo stosta jeste dobro resenje, ali za mnogo stosta i nije ;)
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe04-930.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 17:18 - pre 222 meseci
evo i ja da dopišem koju:

1. u vezi konekcije i rada aplikacij..
zamolio bih one koji imaju i najbolju vezu da otvore svoj gmail i da prebace otvaranje stranice na HTML...
i nek krenu da listaju svoje mailove...
mislim da neće dugo nastaviti..otvaranje stranice za stranicom taman i od jednog Kb zahtjeva "vrijeme" čekanja-odziva koje je isto za Mb ili Kb..

sljedi zaključak: nije problem toliki ni konekcije već sajtovi-aplikacije jednostavno rade fleksibilnije sa Ajax-om na kojoj god brzini da se pregleda aplikacija

2. složio bih se da ajax nije uopšte neophodan za veliki broj korisnika..
ali lako se da primejtiti uz malo mašte da su pravo moćne stvari moguće uraditi sa ajax-om..

3. ne znam koliko je vas obratilo pažnju na tex-t pdf-ova koje sam stavio na početku teme..
što se tiče neke "budućnosti" weba da kažem.. imate spomenut i FLESH viza vi multimedije.. koja je za Ajax činimi se "nepoznata" stvar..

4. što se tiče "problema" tipa .. "da su se ljudi navikli da pritišću neke tipke na tastaturi ili da pritišću neka drugmad" to je vjerovatno "nedostatak" ne dorađenosti web-aplikacija koji vjerovatno "nemaju baš svaku tipku na svom mjestu" ili jednostavno.. kao što smo se svi navikli da lupimo po F5 trebamo da se odviknemop od toga...
i još jedna stvar JAKO MI SE SVIĐA KOD GMAIL-a tzv. "prečice preko tastature"
(to mi nekako ostavlja utisak kao da sam u... nekom programu a da to nije IE.. :D

P.S.
Slažem se da logika Ajax-a nije extra nov izum.. ali činimi se da u posljednje vrijeme počinje da se pojavljuje ozbiljna potreba...

naravno nemože je vidjeti neko ko nije nikada susreo sa nekim internim sistemima velikih firmi...



[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 22.12.2005. u 18:21 GMT+1]
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 18:26 - pre 222 meseci
Citat:
i još jedna stvar JAKO MI SE SVIĐA KOD GMAIL-a tzv. "prečice preko tastature"
(to mi nekako ostavlja utisak kao da sam u... nekom programu a da to nije IE.. :D


To je svakako dobro, ali za Gmail ili sajt slicne velicine koje korisnici mogu da nauce da koriste. Sto se ostalih 99.999% web-a tice, tu vazi ono "Vasi posetioci su uvek vise na drugim sajtovima" i izmisljati nesto takvo nije uopste dobro.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe04-930.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 18:47 - pre 222 meseci
hm..
pa naravno da nebi bilo dobro da imaš tako nešto na svakom sajtu..
ali ja zaista
i "ne želim" na na nekoj maloj aplikaciji tako nešto primjenjivatii...


Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 19:15 - pre 222 meseci
Citat:
Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...


Sta, preko ovakvih provajdera? Mora da se salis! ;)

Inace, za to se koristi thin client i MS Terminal Services ili Sun Ray - to je daleko bolje, a koristi se i u mission critical okruzenjima. Siguran sam da ne bi zeleo da te hirurg operise kontrolisajuci skalpel iz browsera i neke sklepane web aplikacije, zar ne? ;)

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 22.12.2005. u 20:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe04-930.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...22.12.2005. u 19:33 - pre 222 meseci
a joooj..
stalno se vraćate na "provajdere" pristupačne "raji"

zamisli kakav zakupljen satelicki link samo u tu svrhu...
:D
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...23.12.2005. u 14:42 - pre 222 meseci
Ne razumem zasto se neki bune protiv AJAX-a. Pa kome se ne svidja neka ne koristi. Prvo sto mi pada na pamet je http://www.telekom.yu/SajtTelekoma/Default1.htm
AJAX ce, nadam se, da pretovori ovo u proslost.
Trenutno radimo na web projektu koji dobar deo podataka vuce preko AJAX-a. Prosto ne mogu da zamislim kako bi se sve ovo obavljalo da nema AJAX-a. Dobro, islo bi to, ali sa mnogo post-back-a, kao inace i ova telekomova stranica.
Mana AJAX je ,ako se moze nazvati mana, mnogo javascripta jer mnoge stvari moraju da se obradjuju na strani klijenta. Ali, pretpostavljam da ce se i ovo vremenom ispraviti pa ce se, nadajmo se, pojaviti neki standardi i gotove biblioteke :)
 
Odgovor na temu

gonadarian
Igor Popov
Youngculture
Beograd

Član broj: 14445
Poruke: 39
*.yubc.net.

Sajt: gonadarian.info


Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...24.12.2005. u 16:43 - pre 222 meseci
Citat:
negyxo: Ali, pretpostavljam da ce se i ovo vremenom ispraviti pa ce se, nadajmo se, pojaviti neki standardi i gotove biblioteke :)

Ovde imaš, cenim, najbolji pregled svih objavljenih ajax framewokova iliti libraryja po kategorijama, a, opet cenim, najbolja biblioteka sa odrađenim ogromnim brojem javascript potreba je Dojo...

Mogao bi neko da, ako je več koristio gotova rešenja, postuje iskustva i dalje preporuke?

[Ovu poruku je menjao gonadarian dana 24.12.2005. u 17:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe907.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...24.12.2005. u 18:23 - pre 222 meseci
... pošto ima problema sa stavljanjem linka za knjigu..
neću puno filozofirati ko želi
nek mi piše na mail poslaću mu link da je skine ..
ima 9 Mb pdf + 1 Mb popratni sadržaj...
ja sam je čak i isprintao .. fenomenalna je...
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.211.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...18.01.2006. u 00:14 - pre 221 meseci
Ne pratim ovu diskusiju temeljito, vec "skeniram" postove. Primetio sam da bojan_bozovic nije bas shvatio namenu AJAX-a (barem ne kao sto je ja shvatam).

Konkretno, o SEO. AJAX nije tehnologija za WEB sajtove, vec za WEB aplikacije. WEB sajtove treba raditi bez AJAX-a (eventualno neke sitnice, koje nisu toliko bitne za SEO).

Dali bi google (recimo) indeksirao neki sadrzaj koji se prikazuje samo kad se korisnik najavi (loguje)? Ne. U tom slucaju zasto da taj deo ne bude uz pomocu AJAX-a.

Trenutno ja sam poceo da radim neki "online test" (za srednjoskolce). Ne vidim nikakav razlog zasto da ne koristim AJAX tehnologiju. Ucenik se loguje, odgovara na pitanja koji se ucitavaju "on the fly" (bez preucitavanje stranice).

Za sad toliko.

Ja se izvinjavam ulikoko sam pogresno shvatio bojana.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...18.01.2006. u 03:28 - pre 221 meseci
Citat:
sojic:
Konkretno, o SEO. AJAX nije tehnologija za WEB sajtove, vec za WEB aplikacije. WEB sajtove treba raditi bez AJAX-a (eventualno neke sitnice, koje nisu toliko bitne za SEO).


Ovo je sustina. I ja radim na nekoj web aplikaciji i cini mi se da ce mi Ajax dobro posluziti u tu svrhu. Ali da ga stavim na neki sajt... sigurno ne tako da funkcionalnost zavisi od njega.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...18.01.2006. u 09:57 - pre 221 meseci
moze i tu na neka mesta da dobro i korisno posluzi. Npr. search forma.
Ja isto razmisljam da admin deo aplikacije maximalno prebacim na ajax, ali public deo, hmm, mozda samo pretragu i nista vise.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
194.247.222.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...18.01.2006. u 10:29 - pre 221 meseci
Ako misliš na forum, to je odlično mesto za primenu Ajaxa. Svi interaktivni elementi vape za ovakvim ponašanjem.

Najbanalniji primer - zašto da se otvara nova stranica za Upload uz poruku?

- Sad klikneš na link, otvara se nova stranica s formularom, pa odradiš formular i opet se otvara stranica s porukom.
* To su 3 (stranice), samo za dodavanje fajla uz poruku (offtopic je zašto se fajl ne može dići pri pisanju poruke).

- Kontra scenario je da klik na Upload uz poruku otvara formular direktno na stranici (kao što moderatori sad imaju uživanciju pri brisanju poruka :-), što ne mora da ima veze s Ajaxom, a prosleđivanje formulara i refresh sadržaja stranice može da se dodeli Ajaxu.
* Ovde je samo jedna otvorena stranica i jedna Ajax operacija.

Lakše korisniku, a lakše i serveru ... čuvamo banere za važnije stvari :-)
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe958.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: budućnost je Ajax JavaScript+XML+...28.01.2006. u 22:31 - pre 221 meseci
Hm..
možda bi se mogla otvoriti još jedna tema

Ajax vs. FLASH

ja sa FLESHOM haman nikakve veze nemam iako sam neke stvari ono od osnovne škole (tad je činimi se 3-ca vako' nešto bila aktuelna kao verzija) počeo ustvari sa flešom.. vjerovatno je sada svo programiranje i sve ostalo mnogo zgodnije i naprednije.. ne znam...

mislim da je problem FLESHA što nije baš lako ga povezati sa ostalim stvarima
nije ono "robusan".. nisam vidio velikih sistema i stvari sa fleshom

a i ove manje stvari su .. hm.. "bezveze"

možda integracija u mobilne uređaje što su sada počeli sa NOKIA i ostalim
al' iskreno mislim da to nema neku perspektivu


eto'..
hajte sada "pametne" glave.. u ostalom mnogo više znate o svemu ovome od mene
ja sam samo još jedan radoznali "student ETF-a"
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe1934.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: Ajax - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a08.02.2006. u 23:25 - pre 220 meseci
Interesantna novina koja nadamse otklanja sve sumnje u vrjednost Ajax-a

Gmail + talk
http://mail.google.com/mail/help/chat.html

mislim da bi teško neka druga tehnika bolje zamjenila to osim ajax-a.

definitivno nema sumnje da je ajax jako važna tema u razvoju web-a trenutno
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe1296.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Ajax - Gadget - XAML - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a11.02.2006. u 18:24 - pre 220 meseci
Ajax - Gadget - XAML - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a

Šta je zapravo mr. Bily htjeo sa "gadget" ČUDOM?:

* http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=128231 <-- video
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=100221#100221 <-- forum
http://microsoftgadgets.com/ <-- .. {ne znam vala više ko će ih sve pohvatati!}

i šta je zapravo taj XAML!
eo' malo i o XAML-u:

http://www.microsoft.com/betae...sentation_foundation_xaml.aspx <--- malo teksta
http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=18714 <-- eo' i jedan čova priča malo kako se to njemu fino sviđa...

itd itd itd...

Nebih se sada upuštao u raspravi koliko je dobro koliko nije ali mogu samo iskreno reći da mi se zad za sada jako svidjelo :)

Hellem da ne detaljišam
Zbog XML-a i JavaSkripta ja tu vidim da je to haman "Ajax" pa sad nek' ga oni nazivaju kako hoće:)

Nego zbunila me je jedna stvar. A vidi se iz * videa. pitam se kako će mo mi to koristiti računar.
zapravo ispade da će web biti dodatak računaru, tj. web aplikacije će biti čisto dodatak. A činimi se da sam gore prije i naveo otprilike šta mislim kakve zapravo mogućnosti donosi "Ajax-a i sličnih tehnika"...


P.S. Pitam se i kako će se gadget priljepiti i početi da živi na Linux-u i ostalim ne windows operativnim sistemima !!!


ja.. zaboravio sam .. ako kome šta znači ima par dobrih linkova za XAML na wikipediji
http://en.wikipedia.org/wiki/XAML

:)

[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 11.02.2006. u 19:56 GMT+1]
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Ajax - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a11.02.2006. u 19:21 - pre 220 meseci
XAML nema nikakve veze sa AJAX-om i JavaScript-om.

XAML je jos jedan bilijev pokusaj da reinvent-uje ono sto vec postoji. Gtk+ i Qt odavno koriste XML za opis izgleda i funkcionalnosti dijaloga, prozora i slicnih gluposti (Guile za Gtk i UI za Qt). Jedino sto on oko toga pravi buku kao da je izmislio tocak... Ali ne bi bili bio bili da nije takav.

Ajax je potpuno druga stvar. Ajax omogucava da se koriscenjem XML-RPC-a odrzava komunikacija izmedju web-browser-a i web-server-a. Na taj nacin se smanjuje bandwidth jer se u web-browser ucita samo jednom cela web-aplikacija, a nadalje se samo dodaju i oduzimaju stvari transferovanjem samo podataka (unutar XML-RPC poziva). Zato npr. google-mail radi ekstra brzo jer ne prenosi nista vise od sadrzaja mail-a kada se otvori novi mail, za razliku od drugih web-mail-ova koji prenose celu stranicu, slicice, tabele za formatizovanje i ostalo.

Naravno, i XAML i Ajax su odlicne stvari. Ali, osim XML-a, nemaju nista zajednicko.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

valajbeg
Student/TS
Sarajevo

Član broj: 5069
Poruke: 615
*.pppoe1296.bih.net.ba.

ICQ: 127234502
Sajt: www.microsoft.ba


+10 Profil

icon Re: Ajax - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a11.02.2006. u 19:27 - pre 220 meseci
gadget
me ustvari aveo na "spajanje toga"

Sam Ajax mi ce čini kao moćan alat za "aplikaciju" generalno a ako pogledaš
ovaj gore video material ( :-( malo je podug )
onda ćeš shvatiti zašto sam spomenuo ovdje i gadget a uz njega XAML.
prao' mi se svidjela ta stvarka da ono što imaš i na webu zapravo preneseš i na desktop..
tako da ono.. razumiješ nadam se što sam to "povezao" odnosno stavio zajedno u priču.

ima gore u tom videu pričaju ti developeri o tome...


a naravno to sve što si rekao stoji 100% tačno!

[Ovu poruku je menjao valajbeg dana 11.02.2006. u 20:30 GMT+1]
www.microsoft.ba
Microsoft gives you Windows... Linux gives you the whole house.
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Ajax - JavaScript+XML - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a11.02.2006. u 19:34 - pre 220 meseci
Citat:
bojan_bozovic
Citat:

Zamislim preko browsera upravljanje nekim automatom nekim proizvodnim robotom.... šta ja znam..
upravljanje vodovodnim sistemom
preko browsera... ....


a šta kažeš??

koliko tu ima "objekata" koliko promjena ... itd itd...


Sta, preko ovakvih provajdera? Mora da se salis! ;)

Inace, za to se koristi thin client i MS Terminal Services ili Sun Ray - to je daleko bolje, a koristi se i u mission critical okruzenjima. Siguran sam da ne bi zeleo da te hirurg operise kontrolisajuci skalpel iz browsera i neke sklepane web aplikacije, zar ne? ;)


Za kontrolu vodovodnog sistema se koristi covek koji sedi u kontrolnoj sali. Ne znam ni za jedan mission-critical sistem koji se kontrolise iz remote-a. Za to postoji puuunooo razloga. Npr. sve sto ide kroz internet je podlozno haxovanju. A jedini savrsen firewall je presecen kabl :). Zbog toga se mission critical aplikacije kontrolisu iz lokala, koliko god da je to moguce.

Ako to nije moguce, gradi se nezavisna infrastruktura koja ce da omoguci kontrolu udaljenih senzora & aktuatora. Takva nezavisna infrastruktura ne koristi nista od gore ponudjenog nego koristi potpuno drugaciji pristup pomesan sa enkripcijom, redundansom i slicnim terminima :).

Inace, za ne mission-critical okruzenjima se za remote kontrolu koriste ili ssh ili specijalizovana aplikacija (sto ti rece thin client). Tesko da ce bilo ko da se jebava sa MS Terminal Services i slicnim grafickim remote okruzenjima. Na stranu sto kontrolni sistem u vecini slucajeva nece da radi na ms operativnom sistemu, tako da msts nije odgovarajuca remote gui aplikacija.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Ajax-Gadget-FLESH-(XML-JavaScript-XAML) - Funkcionalnost web-a - budućnost web-a
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28916 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.