Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FAT32 pod Linuxom RH 7.3

[es] :: Linux desktop okruženja :: FAT32 pod Linuxom RH 7.3

[ Pregleda: 2441 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SKYDIVE
SKYDIVER
Beograd

Član broj: 5486
Poruke: 86
*.yubc.net

Jabber: skydiver@elitesecurity.org


Profil

icon FAT32 pod Linuxom RH 7.328.09.2002. u 11:15 - pre 261 meseci
Pozdrav svima!
Imam problem oko koriscenja Win particija pod Linuxom.
Naime prva distribucija pod kojom sa radio bio je SuSE 7.0 ali verzija koja se pokretala sa CD-a i dosta je sporo radila (a ja nisam znao kako da je pokrenem sa harda jer instalaciaj nije postojala) i u njoj sam imao najnormalnije ikonice za Win particije C i D i bili su mi dostupni svi podatci.
Posle toga sam nabavio dosta nekih distribucija od kojih je radila samo RH 7.1 u kojoj nisam mogao da pristupim Win particijama. Znam valjda da treba da se montira disk... ali nisam nikao uspeo. Sada sam instalirao RH 7.3 i isti problem. Na disku sam napravio dve particije za Win (FAT32) C i D i ostavio sam slobodnu particiju za Linux koju sam formatirao u njegovom FS.
Znaci da rezimiram kako u ovoj distribuciji doci do podataka sa Win particija.
Napominjem da nemam mnogo iskustva u radi pod Linuxom i mislim da je ovo pitanje glupo ali stacu nemogu da ga resim za sada!

Unapred hvala svima koji odgovore!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Tigerheart
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
NIL ltd.
Celje

Član broj: 306
Poruke: 461
*.etf.bg.ac.yu

Jabber: tigerheart@elitesecurity.org
Sajt: www.linkedin.com/in/komac


Profil

icon Re: FAT32 pod Linuxom RH 7.328.09.2002. u 13:04 - pre 261 meseci
Kao prvo potrebno je da vidimo kako je obelezena particija koju hoces da dizes .....
U zavisnosti od toga na koju granu si stavio hard disk, obelezavanje diska moze da bude sledece:
hda - Primarni master
hdb - Primarni slave
hdc - Sekundarni master
hdd - Sekundarni slave

takodje potrebno je da znas i "broj" particije na disku koju hoces da mountujes ....
to ces najlakse da odradis ako u konzoli otkucas sledece:
Code:
cat /proc/partitions


dobices listu particija zajedno sa velicinama (izrazeno u blokovima) i brojem particije ....

Evo primera ( u pitanju su particije sa servera GALEB na ETF-u)
Code:

root@galeb:~> cat /proc/partitions
major minor  #blocks  name

   8     0    8958119 sda
   8     1     263152 sda1
   8     2     615424 sda2
   8     3          1 sda3
   8     5    4195312 sda5
   8     6     103408 sda6
   8     7    3780592 sda7
   8    16   17921834 sdb
   8    17     530113 sdb1
   8    18   17390362 sdb2
   8    32   17783239 sdc
   8    33     263152 sdc1
   8    34   17519616 sdc2


Nemoj da te buni ovo sdax .... u pitanju su SCSI diskovi na serveru ... a ovo je oznaka za scsi disk ... :), gde je x u stvari broj particije ....

npr na mojoj kucnoj masini raspord particija je sledeci:
hda1 - C: particija sa instaliranim w2k (FAT32)
hda2 - extended particija
hda5 - /boot particija (ext2)
hd6 - / (root) particija (RaiserFS)
hda7 - swap particija
hda8 - D: windows particija (FAT32)

Kad saznamo koje particije hocemo da mountujemo, potrebno je to i ubaciti u fajl fstab koji se nalazi u /etc direktorijumu ..

Sa nekim tekst editorom u konzoli uradi sledece (u ovom slucaju koriscen je PICO editor)
Code:
pico /etc.fstab


Otvorice ti se nesto slicno ovome:
Code:

/dev/hda7       swap         swap       pri=1                            0   0
/dev/hda6       /                ext2        defaults                        1   1
/dev/hda5       /boot         ext2        defaults                        1   1
none               /dev/pts    devpts      gid=5,mode=620         0   0
none               /proc          proc        defaults                         0   0


Potrebno je da ubacis tekst za win particije, nesto nalik ovome :
Code:

 /dev/hda7       swap         swap       pri=1                            0   0
/dev/hda6       /                ext2        defaults                         1   1
/dev/hda5       /boot         ext2        defaults                         1   1
/dev/hda1       /win/c        vfat         defaults                         1    0
/dev/hda8       /win/d        vfat         defautls                         1   0
none               /dev/pts    devpts      gid=5,mode=620         0   0
none               /proc          proc        defaults                         0   0


Kao sto vidis ... ubacene su linije za /dev/hda1 i /dev/hda8 (ovo je primer za moju kucnu konfiguraciju), primetices da postoji parametar vfat koji kazuje linuxu da je u pitanju FAT particija ..... , takodje postoje i parametri kao sto je /win/c i /win/d .... u pitanju su direktorijumi gde hoces da mountujes win particije .... normalno ti direktorijumu moraju da postoje na sistemu inace ces dobiti informaciju da je nemoguce montiranje .... ( znaci potrebno je da ih napravis)
na kraju unosa postoje i neke 1 i 0 ... o cemu je rec .... ? Naime s tim podacima govoris linux-u koje particije hoces da budu automacki mounovane pri dizanju sistema ..... ovom kombinacijom koja je stavljena za win particije to i upravo omogucujes .....

sacuvaj fajl i zatvori ga ..... restartuj masinu .... :)

Mali primer za rucno moutovanje bilo kojih particija ili uredjaja (CDROM-ova)

Primer za hda1 pariciju ( kada nije editovan /etc/fstab fajl)

Code:
mount -t vfat /dev/hda1 /win/c

ili
Code:
mount -t vfat /dev/hda8 /win/d


Sta u opste znaci ova komanda?

mount (mountuj - montiraj)

- t (ukazujes linux-u na fajl sistem particije)

vfat (u konkretnom slucaju u pitanju je vfat particija, a akodje moze da bude i npr iso9660, u slucaju da se montira cdrom uredjaj ......itd)

/dev/hda1 (uredjaj koji je montira ... u ovom slucaju primarni master hard disk particija br 1 - FAT32 sa win2k na sebi ...., takodje umesto ovoga moze da bude npr /dev/cdrom ako hocemo da mountujemo cdrom uredjaj)

/win/c (direktorijum gde hoces da mountujes particiju .... dosta cesto se koristi npr /mnt kao mount point ...... )

Oktacivanje - umountovanje particije ide ovako:
Code:
umount /dev/hda1


Ova komanda moze da se koristi i za mountovanje bilo kojeg fajl sistema ...
za vise informacija o komandi mount kucajte u konzoli skedece:
Code:
man mount


[Ovu poruku je menjao Tigerheart dana 28.09.2002. u 15:10 GMT]
--
Mladen Komac
VMware SME / IT Architect
Web site: http://www.linkedin.com/in/komac
Blog: http://guru4hp.blogspot.com


 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: FAT32 pod Linuxom RH 7.328.09.2002. u 13:07 - pre 261 meseci
pa prvo trebas da napravis direktorijume gde ces da montiras fajl sisteme, obicno postoji direktorijum /mnt u kome se prave direktorijumi gde ces montirati fajl sistem. pa kao root uradis sledece,

Code:
 
cd /mnt
mkdir cdisk
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/cdisk


Pretrazi ovaj forum po reci mount i videces mali milon postavljenih pitanja sa istim problemom i kako je resen. mogledaj man stranice u konzoli kucaj man mount i man fstab.

Takodje skrenuo bih ti pazjnu da linux zahteva posebnu particiju za swap( virtuelnu memoriju) za razliku od windowsa koji to trpa u jedan fajl, tako da ukoliko si napravio bash samo jednu particiju za linux mozes imati verovatno problema ukoliko ne posedujem brdo ram memorije.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: FAT32 pod Linuxom RH 7.328.09.2002. u 13:13 - pre 261 meseci
aktviras emulaciju konzole (Konsole pod KDE-om, ili valjda xterm pod Gnometom) i kucas:

su
<tvoju root lozinku>
mkdir /mnt/winc
mkdir /mnt/wind
mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/win1
mount -t vfat /dev/hda2 /mnt/win1

ako su ti obe win particije kao primarne i ako ti je HDD postavljen kao primary master. Ako ti hdd nije kao primary master onda zameni hda sa hdb ili hdc (možeš da vidiš kada se rh startuje, zapiše hda: Quantum,... na primer). Ako ti particije nisu primarne onda kreni od zameni prvu extended particiju sa hda5.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

SKYDIVE
SKYDIVER
Beograd

Član broj: 5486
Poruke: 86
*.yubc.net

Jabber: skydiver@elitesecurity.org


Profil

icon Re: FAT32 pod Linuxom RH 7.330.09.2002. u 14:28 - pre 261 meseci
Ljudi sta da kazem PUNO HVALA!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: FAT32 pod Linuxom RH 7.3

[ Pregleda: 2441 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.