Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom

[es] :: Linux hardware :: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom

[ Pregleda: 3322 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

urke
Aleksandar Urošević
Web Developer
Kragujevac

Član broj: 2997
Poruke: 317

Jabber: urke@elitesecurity.org
Sajt: https://urosevic.net


Profil

icon Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom26.10.2005. u 07:30 - pre 225 meseci
Stanje: Slackware 10.2 current 13-OCT, kernel 2.4.31, NEC 3540A i DVD+R mediji Verbatim iz kutije 5 diskova u kartonskom pakovanju SuperAZO.
Problem: Nema šanse da narežem nijedan DVD+R ni iz konzole ni iz k3b-a.

Zamolio bih sve koji koriste Linux (bilo koji distro) i imaju DVDRW NEC ND-3540A da mi kažu mogu li da režu DVD+R diskove i navedu sledeće karakteristike (može čak i ako imaju windows da li to tamo radi):

1. verziju firmwarea DVD rezača
2. media ID DVD+R medijuma (dobija se sa dvd+rw-mediainfo /dev/scd0 ili gde je već DVD uređaj)
3. verziju dvd+rw-tools paketa i samog growisofs-a
4. kako režete disk (ako je u konzoli koja sintaksa, ako je neki GUI alat kojim alatom, i slično)
5. koji distro, kernel i grafičko okruženje (ako režete pod njim)

Imam veliki problem da ne mogu da narežem niti jedan DVD+R disk (verbatim 8x superazo u kutiji i sa štapa i neki plastimon ili slično), dok ostale mogu da režem (DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, CD+R, CD+RW).

Pri pokušaju rezanja growisofs odustane na početku uz poruku I/O error sa naznakom "ne mogu da nađem destinaciju rezača".

Ima li neko sličnih problema?

Dodatak: Skinem danas NEROLinux 2.0.0.3b i dođem do poražavajuće činjenice - on reže DVD+R bez problema! Pronađoh na netu info da je u novim verzijama kernela neki timeout ili slično sa 1000 skinuto na 100 i da je to razlog onom resetovanju DMA i raznim drugim začkoljicama ovog tipa, te da ova verzija NEROa zaobilazi te greške na softverskom nivou. Poražavajuće. Nadam se da će uskoro da usledi neki patch za growisofs i cdrecord...

[Ovu poruku je menjao urke dana 26.10.2005. u 17:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

shedvel
Jobless Couch Bum
Kragujevac

Član broj: 70014
Poruke: 114
*.uis.kg.ac.yu.



Profil

icon Re: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom02.11.2005. u 10:33 - pre 224 meseci
Koristi K3b!

Sa istim modelom rezaca nisam imao nikakvih problema, sem sto je bilo neophodno u K3b Configuration Optionsu postaviti putanju do rezaca, i zatim izmeniti dozvole u /etc/fstab da bi kao user mogao da koristis reyac (inace je ovo najucestaliji problem kod rezanja pud Unix*-om, pogledaj sekciju o dozvolama na Sajtu K3b-a)
"Treba li da se smejem jer smesni su, . . .
. . . ili da placem jer je to sve sto jesu? "
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom18.11.2005. u 18:21 - pre 224 meseci
Imam isti taj "problematični" pisač. DVD+R. DVD-R, DVD-RW reže bez problema. Problem imam sa CD-R, CD-RW medijima. Problem sa čitanjem CD-R diskova se javlja i na Win i na Linuxu i rješava se izbacivanjem i ponovnim ubacivanjem istog CD-a. Što se tiče pisanja CD-ova, na Linuxu nikako ne mogu da narežem gotov ISO image fajl u DAO ili TAO režimu. Jedino uspijeva rezanje u RAW režimu i to ne uspijeva uvijek. Problem postoji i na 2.4.28 i 2.6.12.2 verziji linuksa, sa i bez SCSI emulacije. Takođe, na Linuxu se isti problem javlja i kada koristim k3b i kada koristim NeroLinux. Ovaj problem ne postoji na Win-u. Dakle, problem je u Linuxu.
Kada sam rekompajlirao linuks sa opcijom "Enable DMA only for disks" (ugašen DMA za CD/DVD), snimanje CD-ova je prolazilo glatko, ali je tada čitanje CD-ova veoma sporo (zbog ugašene DMA opcije).

Postoji li način da se DMA ugasi prilikom snimanja CD-ova i da se zatim ponovo uključi?
Da li se ovaj problem javlja kod nekih drugih CD/DVD pisača?
Da li se ispravka u kernelu 2.6.14 (http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v2.6/ChangeLog-2.6.14) odnosi na ovaj problem?


Unaprijed hvala.

--- dopuna 1 ---

Upravo sam probao 2.6.14.2 kernel i problem još uvijek postoji.

--- dopuna 2 ---

Izgleda da sam riješio problem. Na istom IDE priključku se nalazila ladica za HD. Ladica radi na UDMA 66/100/133, a DVD pisač zahtjeva UDMA 33. Kada sam otkopčao ladicu i promijenio kabl problem se ne javlja.

Da li postoji razlika i u kablovima, kao što postoji razlika u priključcima, tj. da li postoji kabl za UDMA 33 i kabl za UDMA 66/100/133? Na kablovima koje imam nema nikakvih oznaka.

[Ovu poruku je menjao Not now, John! dana 18.11.2005. u 22:03 GMT+1]
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

urke
Aleksandar Urošević
Web Developer
Kragujevac

Član broj: 2997
Poruke: 317

Jabber: urke@elitesecurity.org
Sajt: https://urosevic.net


Profil

icon Re: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom18.11.2005. u 21:13 - pre 224 meseci
Razlika u kablovima je jedino u tome što ima onih "retkih" sa 40 žica i onih "gustih" sa 80 žica. Ja sam stavio "gusti" UDMA kabal za DVD rezač, ali je problem ostao. jedino niasm probao da prebacim DVD rezač na /dev/hdc već je CD rezač na /dev/hdc a DVD rezač na /dev/hdd. Promenio sam mu firmware, postavio bitset (ili kako već) za DVD+R na DVD-ROM i to sada reže. Poneki medijum neće pa dukat da mu dam, ali većinu hoće. Da čuknem u drvo, još nisam naleteo na DVD/CD koji nije hteo da čita.

Btw, mislim da je poželjno da DMA bude uključen za DVD i kada radi sa CD i kada radi sa DVD medijumima jer DMA omogućava za DVD brzine pisanja/čitanja veće od 2x.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom18.11.2005. u 21:43 - pre 224 meseci
OK, problem je definitivno riješen. DVD pisač je sam na IDE-2 grani povezan 40-žičanim kablom, a HD i ladica su na IDE-1 grani povezani 80-žičanim kablom. Nadam se da će i čitanje CD-R biti bolje ubuduće.

Hvala na odgovoru i pozdrav.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: Rezanje DVD+R na NEC-u pod Linuxom

[ Pregleda: 3322 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.