Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

POMOC! Pomjeranje boja u InDesignu CS!!

[es] :: Izdavaštvo :: POMOC! Pomjeranje boja u InDesignu CS!!

[ Pregleda: 1589 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

WeDRaN
Graficki repro studio
BiH

Član broj: 45004
Poruke: 5
80.71.146.*



Profil

icon POMOC! Pomjeranje boja u InDesignu CS!!25.10.2005. u 12:27 - pre 225 meseci
Imam problem sa kolorima printanim iz Indd CS i nikako ne mogu da dodjem do rjesenja. U pitanju je jedan zahtjevan umjetnicki katalog gdje ima dosta crno-bijelih slika/fotografija koje se rade iz CMYK-a radi zivljeg otiska, kao i standardne CMYK fotke. Sve Adobe aplikacije su mi isto kalibrirane, Corel12 takodje, ICC profil je SWOP (Coated), 20%, GCR, Medium (max ink 300%) baziran na U.S.Web Coated profilu. Interesantno, mnogi materijali prolaze bez problema i boje u offsetu izlaze kalibrirane (Speedmaster B2, dvobojka), ali u par slucajevima (kao i u ovom), desilo se da jedna boja postane dominantna u odnosu na druge, sto se najbolje vidi na crno-bijelim fotografijama iz CMYK-a koje su sve otisle na cyan (ranije se desavalo da ode na magentu, ali sam poslije vidio da su uglovi ispisa (halftone screening) bili drugaciji od 15,0,90,45 pa sam mislio da sam rijesio problem) i generalno cyan dominira na offset otisku. Imam Xerox DC12 digitalku koju koristim kao proof, medjutim i na njoj dobijem isto pomjeranje boja kada printam pod istim opcijama kao i za osvjetljivac (Linotype Herkules), osim u slucaju kada u Indesignu pod Color Managmentom iskljucim ICC profile i stavim "Use PostScript managment" gdje dobijem IDENTICNE boje sa monitora na probnom printu. Problem je sto kad ispisujem na osvjetljivac ta opcija mi je zasjenjena, jer logicno idem na separacije na racunaru, a ne na In-Rip, jer je osvjetljivac ne podrzava. Probao sam mijenjati profile i snimati ih sa slikama, pa uvlaciti u Indd, ali bez puno razlika, osim toga sto mi boje nemaju veze sa onim na monitoru, sve dok ne idem na vec spomenutu opciju "Use Postcript Color Managment". Ocito nesto nije u redu sa kalibracijom, a definitivno mislim da je u softverskom dijelu, jer oni u stampariji koriste postavke koje vec koriste i funkcionisu godinama.

Postoji li neki genericki profil za offfset stampanje na nasim prostorima, tj. da li mi uopste treba color managment i koliko drasticno ICC profili uticu na fotografije?

Sta da radim sada kada mi je sve kalibrirano pod SWOP Coated 20% (slike obradjujem takodje pod istim profilom), a vecina materijala prolazi OK?

Gledao sam i pod INK manager, gdje postoje opcije za gustocu (density) separacijskih boja, default vrijednosti su dosta manje od onih na Speedmasteru, da li bi se sta dobilo kad bi smanjio gustocu cyana (na simulacijama na ekranu ne vidim razliku, a i kako bih;)

Ovo mi je VEOMA bitno, jer katalog treba ici u stampu, a ja sam stvarno pokusao milion kombinacija..

Kada iskljucim Color Managment, dobijem manje zasicenje cyana na cb fotkama, ali to jos uvijek nije to.

Jos je bitno naglasiti da je izvorni prelom radjen u Indesignu, pa je onda exportovan u nekompresovani PDF sa snimljenim ICC profilima, da bi opet bio uvucen u Indesign radi montaze na B2 pomocu plugina Imposer Pro (jer pobrka objekte ako nije flattovana strana prilikom montaze ili spigla). Ali boje su svakako pomjerene i u PDF-u i u izvornoj pripremi na printu i offsetu.

Ima li iko bilo sta na umu?? Pleeeze..


[Ovu poruku je menjao WeDRaN dana 25.10.2005. u 14:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.yubc.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: POMOC! Pomjeranje boja u InDesignu CS!!26.10.2005. u 09:54 - pre 225 meseci
Ako štamparija u kojoj ćeš da radiš posao ima svoj ICC profil za uređaje, traži im ga. Ovi generički ti malo znače, npr. razmisli koliko ima veze US Web Coated sa tabačnom štampom ovde. Uopšte, ne preporučujem ti da snimaš generičke profile sa fajlovima.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

[es] :: Izdavaštvo :: POMOC! Pomjeranje boja u InDesignu CS!!

[ Pregleda: 1589 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.