Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Maloprodaja Robe

[es] :: Access :: Maloprodaja Robe
(Zaključana tema (lock), by Zidar)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 46262 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe02.11.2005. u 13:12 - pre 225 meseci
Slažem se sa ovim dosadašnjim dizajnom kojeg je Zidar razradio. Također sam mišljenja da CijenaUkupno u tblRacuniStavke NE TREBA.

Samo mi nije jasno zašto u tblRacuni imamo stavke Iznos, Rabat, Ukupno, Porez, Sveukupno kad ćemo te iznose dobiti na osnovu kalkulacije?

Ili si to tako zamislio da će se kasnije ti podaci sami popunjavati i upisivati u tablicu tblRacuni na temelju kalkulacije, tj. nekog query-a ili forme?

Uglavnom, palac gore za sad, pa čekam da dođemo do dijela kopiranja cjene. (taj dio ne znam). :)
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe02.11.2005. u 13:37 - pre 225 meseci
Za savkov!

Svaka cast za program. Tesko se meni odmah usaltati da vidim na koji nacin si ti to zamislio no prvi dojam je odlican. Istina je da je dosta "neuredno" no ima hrpa dobrih ideja kod tebe. El mi mozes reci koju knjigu si koristio kod ucenja?
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe02.11.2005. u 13:42 - pre 225 meseci
Za Tacka: hvala na skeniranoj kalkulaciji, pogledacu danas

Za Vmaotic:
Drago mi je da predlozeni model ima smisla.
Q:
Citat:
Samo mi nije jasno zašto u tblRacuni imamo stavke Iznos, Rabat, Ukupno, Porez, Sveukupno kad ćemo te iznose dobiti na osnovu kalkulacije?

A: Svrha prepisivanja svaga sa racuna u tabelu je da se imaju ORIGINALNI podaci, znaci da mozemo da odstampamo report koji lici na stvarni racun maksimalno, ako nam zatreba. Znaci, kontrola unosa u bazu.
Kalkulacija je na neki nacin provera ulaznog racuna i neke stvari moraju da se sloze. Ako se kalkulacija i racun slazu, znamo zasigurno da vazi sledece:
a) Dobavljac nije pogresio u racunanju kad je pravio svoj racun
b) mi smo dobro preneli sve podatke sa racuna u bazu
Ako se ne slazu kalkulacija i ulazni racun, onda ili a) ili b) nisu tacni. Ako a) nije tacno, osporicemo racun. Ako b) nije tacno, onda nam je kalkulacija beskorisna, ne mozemo je upotrebiti ni za sta.

Ako verujemo ulaznom racunu, onda kalkulacija ne mora ni da se radi (barem jedna deo), jer ZaPlatiti ionako pise na racunu, zar ne?

Probacu danas da uradim malo front enda, pa ce biti jasnije.

:-)

 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe03.11.2005. u 06:09 - pre 225 meseci
OK. Ima smisla. :)
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe04.11.2005. u 21:33 - pre 224 meseci
Evo primer kalkulacije po modelu vmaotica. Malo sam pojednostavio dizajn u back endu. Sada su racun i kalkulacija zaista u jednoj tabeli, posto svi kazu da je Racun i kalkulacija jedno te isto.

U primeru se moze videti kako se prepisuje vrednost MPC iz tabele roba (after update za kontrolu RobaID na subformi)

:-)
Prikačeni fajlovi
 
0

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
217.71.52.*

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe06.11.2005. u 15:56 - pre 224 meseci
Evo i mene.
Nadam se da cu pomoci.
Odmah da napomenem da nisam sve procitao od pocetka samo letimicno pogledao.
Naravno skinuo sam ovu zadnju bazu i nju sam pogledao.
U tabeli racuni koja bi kako sam razumio ujedno bila i ulaz robe sa kalkulacijom ima nekih polja koje smatram viskom.
Npr. polja sveukupno, rabat, porez ukupno itd, ti svi podaci se mogu dobiti iz druge tabele stavke racuna.
E sad ako se radi i ulaz sa kalkulacijom onda bi trebalo napraviti jos jednu tabelu koja bi bila 1-1 na tabelu stavke racuna i u nju smjestiti polja koja se ticu ulaza a nema ih u izlazu.
Jos nesto da napomenem pri kalkulaciji se odredjuje i izlazna cijena artikla, znaci tu moraju postojati svi ama bas svi troskovi za taj artikal kao i porezi i nakon toga kad se doda dobit formira se cijena.
Na ekranu to treba da izgleda ovako po meni.
Ulazna cijena
Rabat
trosak 1
trosak 2
trosak 3
Marza
Porez
izlazna cijena

Naravno sve stavke treba da imaju polje za kol 1 i za ukupan broj komada ulaza.
Sve stavke isto trebaju da imaju mogucnost upisa u % i u valuti
Pored ovoga treba da postoji mogucnost rucnog unosa izlazne cijene a da sad se sve ostalo preracuna po toj cijeni.
Eto to je moje misljenje.
Pozdrav svima


zxz
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe07.11.2005. u 08:26 - pre 224 meseci
Za Zidar:

Ovu shemu znam. To smo vec u jednoj temi rjesavali. Ja sam mislio da ce se dogoditi drukcije prepisivanje cijena.

Ovako kako je sad je dobro, samo opet ona cijena koja se upise u glavnu formu kod unosa racuna da se prepise u tbl_Roba. Tako da u tbl_roba uvijek cuva samo zadnju cijenu. Kuzis?

Za Izonic:

Slazem se svim sto si napisao, no ovo je samo jedna pojednostavljena verzija da se nauce neke stvari.
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe07.11.2005. u 13:27 - pre 224 meseci
Za Vmaotic: kalkulaciju sam doslovno uradio po Excel dokumentu koji si prilozio. tamo je MPC ulazni podatak za izracunavanje marze, a ne obrnuto. Na ovoj temi postoji i kalkulacija koju je prilozio Tacka, tamo se jasno vidi da se kalkulacijom izracunava nova cena. Tvojom kalkulacijom se nova cena ne izracunava, nego se koristi kao ulazni podatak. Mogu da napravim da sta god upises u polje MPC na racunu, to ode u tabelu roba. U tom slucaju bih izbacio prepisivanje iz tblRoba koje sada radimo, jer se vrtimo u krug?

Z Izonic: hvala ti na korisnim komentarima. Slazem se da vecinu kalkulisanih polja treba izbaciti zi tabele, ja sam ih ubacio samo zbog moguce kontrole. Sto se men tice, ni polje Za Platiti ne mora da se prepise sa racnua, jers r ga racunamo u kalkulaciji, a mozda ne mora ni da se racuna, jer vec postoji na racunu? Jedini problem koji vidim u modelu koji si predlozio su polja za troskove
("trosak 1", "trosak 2", "trosak 3"). Ona treba da idu u posebnu tabelu, zbog pravila normalizacije. Pitanje 'koliko ima troskova' se tesko moze odgovoriti korektno. U momentu dizajniranja baze moze biti 3 troska, dve godine kasnije moze biti 5 ili 2. U jednoj drzavi je 3 troska, u drugoj 1 ili 5 mozda. Zbog toga bih to stavio u posebnu tabelu. Ovo ce malo zakomplikovati izracunavanja, ali ti daje fleksibilnost, model moze da se primeni bilo gde u bilo koje vreme i da se menja sa vremenom. Ako se promene pravila za kalkulisanje, bice mnogo lakse prepraviti kverije ako su podaci normalizovani.

Ajde sad da probam da uradim prepisivanje cene iz kalkulacije nazad u tabelu Roba za Vmaotic :-)

 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe07.11.2005. u 14:11 - pre 224 meseci
Evo isti primer od ranije, dodate dve stvari:
1) prepisivanje MPC sa racuna u tabelu Roba (Prepisivanje iz Roba u Racun postoji i dalje)
2) dodato OLE polje u tabelu Racuni, gde se moze cuvati skenirana kopija racuna

Sta cemo dalje?
A) Da dodamo evidenciju placanja? Ako da, onda imam pitanja:
1) koja se placanja evidentiraju: dobavljacima (Racun.ZaPlatiti ) i/ili drzavi za porez?
2) da li da kombinujemo sva placanj u jednu tablicu ili je bolje odvojeno?
3) da li nekada neko (osim kupaca u maloprodaji) uplacuje robu nasoj radnji? Recimo, preplatili smo nekada, pa nam dobavljac ili drzava vrate pare?

B) Ili da probamo da ubacimo ostale trskove, za izracunavanje MPC, u normalizovanom obliku (trosak1, trosak2, trosak3,.. trosakN nisu polja u tabeli StavkeRobe, nego se cuvaju u posebnoj tabeli sa poljima (OpisTroske,IZnos_ili_Procenat)

C) Ili da dodamo modul Prodaje robe, koji smo negde na pocetku vec imali?

D) ili da molo ovo odstoji, pa da se vratimo na mesavine ?

Prikačeni fajlovi
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe08.11.2005. u 06:24 - pre 224 meseci
To je to! :-)

Hvala majstore!

Sto se nastavka tice ja sam da se proba napraviti kartica dobavljaca, znaci evidencija placanja, pa da probamo preci malo na mesavine.

I jednostavnosti radi moze da samo pokazemo placanje dobavljacima (Racun.ZaPlatiti ), jer ako idemo na poreze opet ce tu biti razlika od drzave do drzave.

Moze?

A ovo da imamo preplatu - pa moguce je - no, ja se u svojem radu s time nisam bas susretao, a kad bi se i susreo onda tom dobavljacu po iducem racunu platimo manje i gotovo. Tako da sto se mene tice ovo ne treba uzimati u obzir.

:-)
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe09.11.2005. u 19:59 - pre 224 meseci
Evo kartica dobavljaca. Treba otici na formu Dobavljaci i tamo kliknuti na dugme Kartica Dobavljaca. Napravio sam dve verzije reporta, valjda ce bar jedna da bude dobra.

Uplate se unose direktno u subformu na formi Uplate Po Racunima.

Uplate sam vezao za racune, 1:1. Znaci u tabeli Uplate svaki racun moze da bude tacno jednom, ne vise. Tako mi je trazeno ("uplate se vrse po racunima"). Ne bi valjalo da u tablicu Racuni stavimo polja koja se bave uplatom, ako neko ima takve ideje. Razlog - naka pravila normalizacije, pa neka bude ovako.

Licno mislim da bi trebalo dozvoliti da se jednom uplatnicom plati vise racuna, pa se spisak posalje dobavljacu sa kopijom uplatnice, da ustedite sebi malo posla. Zamislite hleb koji stize svaki dan. Ne mogu da verujem da za hleb treba da napravite 30 uplatnica svaki mesec, jer ste dobili 30 racuna.


:-)
Prikačeni fajlovi
 
0

mkaras
Marko Karas
Beograd

Član broj: 66087
Poruke: 427



+19 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe09.11.2005. u 21:09 - pre 224 meseci
Dana Wed, 9 Nov 2005 20:59:20 CET, Zidar napisa:

Citat:

Licno mislim da bi trebalo dozvoliti da se jednom uplatnicom plati vise racuna, pa se spisak posalje dobavljacu sa kopijom uplatnice, da ustedite sebi malo posla. Zamislite hleb koji stize svaki dan. Ne mogu da verujem da za hleb treba da napravite 30 uplatnica svaki mesec, jer ste dobili 30 racuna.



Normalno je da se tako i radi. Ne mora se uvek platiti po svakom racunu

pojedinacno. Nekada se plati i za vise racuna a nekada i za pola racuna

danas, a sutra ostatak kada legnu pare na racun.


Pristigli racuni nas zaduzuju kod dobavljaca a nase uplate nas razduzuju.

Normalno je da je to u nekoj ravnotezi ali ne mora da bude uvek tako. Neki

od dobavljaca nam moze dati robu i na odlozeno placanje.

 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe09.11.2005. u 21:24 - pre 224 meseci
Hvala Mkaras :-) Postavicu sutra novu verziju.
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe10.11.2005. u 07:08 - pre 224 meseci
Nesto smo se krivo razumjeli Zidar. :-) Isto sam za da se moze unositi vise uplata po racunu i obrnuto. Stavio sam samo u tbl_PlacenoDobavljacu Duplicates Yes na broj racuna, pa se onda moze unositi.

No, nego sto tice reporta, vise mi se svida Verzija2, no ako se moze sortirati na ovaj nacin koji je u prilogu?

Sorry ako gnjavim.
Prikačeni fajlovi
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe10.11.2005. u 17:34 - pre 224 meseci
Nema problema, normalno je da se ne razumemo ponekad. :-)
Problem je sto ti materiju poznajes veoma dobro a ja veoma malo, pa verovatno ponekad pretpostavis da nesto razumem sto ja u stvari nisak skuzio korektno. To je sve normalno i zato je analiza koja prethodi razvoju aplikacije teska i ne moze svako da je odradi korektno.

Evo nova verzije, sa karticom dobavljaca, onako kako si trazio. To je zahtevalo malu izmenu u dizjnu baze. Doadta je nova tabela, tblUplatnice i neka polja uklonjena iz postojece tblPlacenoDobavljacima. Pogledaj Relationships i razumeces.

:-)
Prikačeni fajlovi
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe11.11.2005. u 07:53 - pre 224 meseci
To je to!!! Svaka cast!

Sad cu ja prema tvojem modelu zapoceti svoj pa da vidim dal sam usvojio znanje i ako ce biti kakvih pitanja javit cu se.

Takoder cu vidjeti gdje bi se trebalo sto ubaciti, pa se cujemo (moguce da ce meni za ovo trebati dosta :)).

Hvala!
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe15.11.2005. u 12:07 - pre 224 meseci
Evo ja zapoceo bazu prema Zidarovom modelu ispocetka kako bi pohvatao sve, pa imam neka pitanja:

1. Kod prepisivanja MPC nazad u tabelu roba mi radi dobro, no tek kada sam maknuo ove 3 linije:
Dim db As DAO.Database
Dim rs As DAO.Recordset
Dim strSQL As String

Cemu su one sluzile ako radi bez njih, a sa njima mi nije htjelo?

2. Izbacio sam jednu tablicu, jer sam prilagodio model svojim potrebama i dodao sam 2 tablice vezane za prodaju u najjednostavnijem mogucem obliku (necemo jos sa mesavinama), pa me samo zanima el to OK (vidi se sve u prilogu)?
3. Ako je ok onda imam jedan problem koji nisam siguran kako rijesiti – treba mi report dnevnog izvjestaja ulaza i izlaza robe sa kolonama kao u primjeru koji prilazem.

Nisam nastavio sa izradom izvjestaja i ostalih query i formi dok to ne uspijem rijesiti.

Taman kada sam mislio da sam vecinu pohvatao opet zastoj. :(
Prikačeni fajlovi
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe15.11.2005. u 13:42 - pre 224 meseci
Cestitam :-)

Dobro si dodao tabele Prodaja i StavkeProdaje u model. medjutim, ima nekoliko stvari koje treba malkice doterati.

1) Tabela StavkeProdaje nije konstruisana ispravno. U tabeli tblProdajaStavke stavio si da ti je PK=StavkaProdajeID,Autonumber. To je nepotrebno i stetno. Nepotrebno, jer tvoj PK treba da bude kombinacija polja (ProdajaID, ArtiklID). Ako ti je PK (ProdajaID, ArtiklID), onda ne mozes da ponovis isti artikl dva puta u jednoj prodaji. Zasto je stetno uzimati Autonumber za PK tek tako? U tabeli tblProdajaStavke imas takvu situaciju - za ProdajaID=1 imas dve stavke, obe su Coca Cola, jednom 10 drugi put 100 komada, po istoj ceni 7.00. To bi trebalo da se uvede kao jedan rekord (Coca Cola, kolicina=107, cena=7.00).

2)
Citat:

1. Kod prepisivanja MPC nazad u tabelu roba mi radi dobro, no tek kada sam maknuo ove 3 linije:
Dim db As DAO.Database
Dim rs As DAO.Recordset
Dim strSQL As String

Cemu su one sluzile ako radi bez njih, a sa njima mi nije htjelo?


Ove tri linije sluze da se deklarisu varijable. Kod tebe to radi sasvim slucajno iz dva razloga:
a) nemas referencu na JET engine (Microsoft DAO 3.5 ili 3.6) Ti imas samo referencu na Active Data Objects (ADO 2.6). Posto ADO ne prepoznaje DAO objekte, nije htelo da ti radi. Kad obrises deklaraciju, ono radi. U ranijim vezijama ADO to ne bi uopste radilo, i posle brisanja deklaracija

b) ne modulima nemas deklaraciju Option Expliict, iako tvoje Access Options General kazu "Require variable declaration". I pored toga, tvoj Access te je putio da radis bez deklarisanja varijabli. tu nesto nije u redu i mogu da se kasnije pojave neobjasnjivi problemi.

Sta treba da uradis:
a) skines refrencu na ADO
b) dodas referencu na DAO 3.5 ili 3.6, koji ti se vec pojavi (otvoris VBA modul, bilo koji, i ides u Tools/References, otkacis ADO i skrolujes na dole dok ne vidis Microsoft Data Access Objects 3.5 ili 3.6)

c) u svaki modul (i na formamma) stavis na pocetku Option explicit (sada imas samo Option Compare Database)
d) vratis deklaraciju varijabli svuda gde si je uklonio
e) prekompajliras projekat ponovo

Probacu da zakacim kveri za izvestaj u ovoj ili sledecoj poruci.
 
0

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Maloprodaja Robe15.11.2005. u 15:58 - pre 224 meseci
Pitanje za DnevniIzvestaj:

Polje Cijena, na kraju, odakle da ga uzmem? Imas sad cenu svuda, u Kalkulaciji, u Prodaji i u tabeli Roba. Vrednosti u tabelama tblKalkulacijaStavke i tblProdajaStavke se ne menjaju kroz vreme, vrednost u tabeli tblRoba se menja kroz vreme. Koju od ove tri da stavim u dnevni izvestaj?

Pokusavam da napravim dnevni izvestaj kao kveri. PC iz tabele tblRoba ne bi bilo dobro, jer se menja s vremenom, pa ako odstampas dnevni izvestaj za isti datum, danas i za sest meseci, dobices razlicite izvestaje. A ne bi bilo dobro da se cuvaju dnevni izvestaji u tabelama, zato sto su sva polja izracunata, nema nista sto pripada iskljucivo toj tabeli. (Osim mozda cene?)
 
0

vmatoic
Vjekoslav Matoić
Hrvatska

Član broj: 60050
Poruke: 123
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.ben.hr


Profil

icon Re: Maloprodaja Robe16.11.2005. u 07:52 - pre 224 meseci
Odgovori po rednim brojevima:

1.Znam da sam to krivo – to si me vec jednom upozorio!
El mi uopce treba tu polje PK, tj. stavkeID?
Ako ne treba onda netreba ni u tbl_StavkeKalkulacije!?

A kod tbl_StavkeKalkulacije sam namjerno izostavio kombinaciju StavkeID i KalkulacijaID kao PK, jer hocu imati mogucnost unosa vise istih artikala po jednoj kalkulaciji.

Zasto? Jer imam na ovom dnevnom izvjestaju npr. stavku "Pivo razno 0,5", tako kad dobijem pivo Tuborg 0,5 po cijeni 3,50 kn i Becks 0,5 po cijeni 3,70 kn ja to unosim kao "Pivo razno 0,5" dva puta, a prodajna cijena im je ista. Malo je mozda bez veze, no to mi daje prostora za manevar u samom poslovanju.

Ili bi se to dalo rijesiti kasnije sa onom pricom o normativima – ja imam ulaz Tuborg 0,5 i Becks 0,5 na kalkulaciji (sto bi i bilo pravilno), a bilo koji od tih ili slicnih artikala se prodaje samo kao pivo razno. No, o tome kad rijesimo ovo. Korak po korak, moze?

2. Uradio sam (bar mislim :-)) ovako kako si rekao – mozes vidjeti u prilozenoj bazi. Sada od referenci imam ukljuceno sljedece:
Visual Basic For Applications,
Microsoft Access 10.0 Object Library,
OLE Automation,
Microsoft Activex Dana Objects 2.1. Library
Microsoft DAO 3.6 Object Library

El mi treba jos nesto?

3. Vezano uz zadnju poruku:
Polje cijena trebalo bi se uzimati iz Prodaje prema onom datumu za koji se izvjestaj radi.

[Ovu poruku je menjao vmatoic dana 16.11.2005. u 12:42 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

[es] :: Access :: Maloprodaja Robe
(Zaključana tema (lock), by Zidar)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 46262 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.