Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa

[es] :: Linux :: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa

[ Pregleda: 3637 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Echostar2200
Kragujevac

Član broj: 15694
Poruke: 162
*.beoland.sezampro.yu.



Profil

icon Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 12:54 - pre 224 meseci
Kao Linux pocetnik, imam vec duze vreme na racunaru uz XP i Red Hat 9.0. Dosta vremena se potrosilo, da se sve podesi da radi, ali manje vise sve radi.
Imam zelju da instaliram nesto novo, ali na istu particiju gde je RH 9.0, bolje receno preko nje.
Nabavio sam tj. skinuo sa net-a dve distribucije Fedora Core 4.0 i Novell SuSE 10.

Sta ce biti i da li mogu sa nekom od ovih distribucija da pregazim postojecu instalaciju RH 9.0, a da ne pogubim radne fajlove iz mog Home direktorijuma.

Koja mi je bolja distribucija za to "gazenje" RH 9.0 Fedora ili SuSe?

Hvala Miki
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 15:11 - pre 224 meseci
Ako instaliras novi distro na postojecu particiju onda ce ista biti formatirana i izgubitces podatke u /home direktorijumu osim ako /home nije vezan za drugu particiju.
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 16:33 - pre 224 meseci
Citat:
drismet: izgubitces podatke u /home direktorijumu osim ako /home nije vezan za drugu particiju.


Kako????
Uopšte nije tačno, neće izgubiti ništa u /home dir-u, a ako home nije formatiran kao posebna particija već se nalazi na /, onda će izgubiti svakako sve što ima u njemu. Dakle, upravo je suprotno od onoga što si rekao.

Dakle, sve što treba da uradiš je da prilikom instalacije novog distroa (kog god hoćeš) formatiraš svoju root (/) particiju, a home ostavi netaknut, tj. ako ti je kada si instalirao sadašnji linux home pravljen kao posebna particija. Ukoliko /home nije na posebnoj particiji, već na root-u, onda ćeš izgubiti sve podatke iz njega, stoga treba da bekapuješ svoje podatke ili na neku posebnu particiju koju nećeš dirati, ili na CD, ili gde već hoćeš. Dakle, samo ako ti je /home posebna particija, prilikom instalacije nemoj je formatirati, i ostaće ti svi podaci, plus sva podešavanja KDE, GNOME, i programa koje koristiš.
Stanje je takvo, ali je pravilo da pre svakog većeg servisa sistema treba backup-ovati svoje podatke, bez obzira kako trivijalan bio.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 17:39 - pre 224 meseci
btw, ako si pocetnik.. idi kupi 5, 10 komada cdrw-a .. nasnimi sve sta ti treba na to.. i onda se igraj koliko oces. bez problema mozes umesto /dev/hda2 ukucatai /dev/hda3 i sl. A i cd-rw-i nisu skupi.. i trebceti sigurno nekad.. a muogu da se brisu
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 17:51 - pre 224 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Kako????
Uopšte nije tačno, neće izgubiti ništa u /home dir-u, a ako home nije formatiran kao posebna particija već se nalazi na /, onda će izgubiti svakako sve što ima u njemu. Dakle, upravo je suprotno od onoga što si rekao.

Sto sam ja rekao?
Citat:
Ako instaliras novi distro na postojecu particiju onda ce ista biti formatirana i izgubitces podatke u /home direktorijumu osim ako /home nije vezan za drugu particiju.

Znaci ako je /home na drugoj particiji nece se obrisati. U suprotnome posle formatiranja svi se podatci gube.

[Ovu poruku je menjao drismet dana 21.10.2005. u 19:14 GMT+1]
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:33 - pre 224 meseci
ja kad instaliram neki novi distro obicno sve iz /home (sto je vise od 700MB) prebacim na novu particiju koju sam prethodno napravio, instaliram distro, sa te particije prebacim home dir. na particiju novog linuxa i izbrisem particiju (na kojoj je prethodno bio /home
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:34 - pre 224 meseci
>
Da se nadovežem na predloge kolega... Znači... Slobodno uzmi neki cdr i
presnimi ceo /home. Zatim napravi dve particije. Jednu za tu novu
distribuciju, a jednu gde ćeš prekopirati /home. U instalacionom
programu nove distribucije moraš podesiti da ti je /home na posebnoj
particiji. Napr: /dev/hda3... A kako to odraditi zavisi od distribucije
do distribucije...

Nisam RH i bazirane distribucije koristio već duže vreme... Da li Fedora
isto koristi onaj installer zmijolikog naziva (ne mogu da se setim
tačnog naziva)? Ne znam kako se u njemu podešava... Tj. znao bih kada
bih video... Suse ima Yast koga jednostavno i lako možeš podesiti za to...

Srećno. ;)
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:37 - pre 224 meseci
>
E, da... Ja sam svojevremeno delio /home particiju između 3 distribucije
(Doduše Debian i dve Debian bazirane: Mepis i Ubuntu)... Tako ako želiš,
možeš isprobati i Fedoru i Suse, a zadržavajući /home (na gore pomenuti
način)...
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:46 - pre 224 meseci
>
@igor@44:
A zašto ne bi zadržao tu particiju. ;) To ti olakšava instaliranje neke
druge ili treće distribucije, u slučaju da poželiš... Shareovanje /home
particije između više distroa i nije tako komplikovana stvar. :)
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:58 - pre 224 meseci
Citat:
bobzilla: >
@igor@44:
A zašto ne bi zadržao tu particiju. ;) To ti olakšava instaliranje neke
druge ili treće distribucije, u slučaju da poželiš... Shareovanje /home
particije između više distroa i nije tako komplikovana stvar. :)

Dobra ideja!
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 19:59 - pre 224 meseci
>
Evo ti primer kako to izgleda kod mene (trenutno samo jedan distro)...
Imam 3 particije... Root particiju, /home particiju i /podaci particiju
(za sve ono što mislim da mu nije mesto u /home ili za backup u slučaju
reinstalacije ili instalacije novog distroa)...

http://www.geocities.com/bole.rm/Slike/linux-particije.jpg
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 20:05 - pre 224 meseci
>
E, da... Samo mala napomena... Ako instaliraš Suse, malo eksperimentiši
sa podešavanjima u Yastu... Napr... Preporučujem ext3 umesto reiserfs...
Lakše se pristupa iz win*. Mada imaš i programčiće za pristup reiserfs-u
iz win*, sećam se da sam to probao kod jednog drugara i nije
funkcionisalo... Za ext2 ili ext3 imaš odlični ext2fs... Doduše još uvek
nema mogućnost pisanja na ext3. :( Ali je inače odličan. ;)
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 20:14 - pre 224 meseci
I reiserfs se pristupa sa windowsima preko rfsd-a. Drajver i nije tako los samo sto moras da ga rucno startujes. No to se moze lako resiti .bat skriptom stavjlenom u StartUp folder All Users-a.
"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

anon28907

Član broj: 28907
Poruke: 647
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 20:25 - pre 224 meseci
daa, secam se toga, samo mene je tu nesto zezalo znaci trebao sam da napravim neki kljuc u registriju i da napisem tu putanju do te reiserfs particije (nesto kao /dev/particija ...) a ja nikako nisam mogao da provalim sta da napisem ... znas li mozda ti (u linuxu mi tu particiju prepoznaje kao hda2) ?
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 22:48 - pre 224 meseci
>
> I reiserfs se pristupa sa windowsima preko rfsd-a. Drajver i nije
tako los samo sto moras da ga
> rucno startujes. No to se moze lako resiti .bat skriptom stavjlenom u
StartUp folder All Users-a.

Ne znam... U to vreme sam koristio samo Debian... Nisam imao Win*
instaliran. A i da sam imao sa ext3 particijom nisam imao problema... Ne
znam da li je samo rfsd... ja mislim da sam probao nešto drugo... U
svakom slučaju, ako piči - onda nema problema... Ali to što sam ja
probao nije furalo...
 
Odgovor na temu

bobzilla
Bojan Popović
Beograd, Srbija

Član broj: 61783
Poruke: 342
Via: [es] mailing liste



+2 Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa21.10.2005. u 22:49 - pre 224 meseci
>
@igor@44:

/dev/hda2 možda?
 
Odgovor na temu

drismet
Kipar

Član broj: 41215
Poruke: 214
82.114.68.*

Sajt: perfect-digitalsat.com


Profil

icon Re: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa22.10.2005. u 09:29 - pre 224 meseci
@igor@44:
otvori u regeditu idi na HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\DOS Devices

Napravi novi string sa imenom tipa X: npr. G: i kao vrednost za /dev/hda2 napisi:
Code:
\Device\Harddisk0\Partition2

"It's not that I'm so smart, it's just that I stay with problems longer." ~ Albert Einstein
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Sta ce biti s mojim fajlovima kad nasnimim drugu distribuciju Linuxa

[ Pregleda: 3637 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.