Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Diplomirani, master, magistar???

[es] :: Vodič za učenje :: Diplomirani, master, magistar???

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 183481 | Odgovora: 290 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

phys

Član broj: 71565
Poruke: 57
*.83.beocity.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???17.11.2006. u 23:08 - pre 212 meseci
Dvaput ništa je ništa - matematika je jesna. Bolje da negledam možda i jesam master.

Odluka je doneta sa namerom da otupi oštricu studentskog protesta, da izvrši distribuciju odovornosti na veći broj institucija, i da odgodi konačnu odluku za neko vreme, jer su bili saterani uza zid, pa nisu mogli doneti odluku o pljački koja bi im išla u prilog. Sindikat prosvetnih radnika je takodje najavio štrajk pa su morali da prebace loptu u tudje dvorište.

U medjuvremenu svaetovao bih studentima da ne upisuju master studije dok se situacija ne reši iz dva razloga. 1.možda im neće trebati 2. da ne finaciraju lopove i na taj način postaju saučesnici u lopovluku jer ih prećutno podržavaju.

Studentske organizacije bi trebalo da izvrše pritisak na studente koji hoće da upišu master da to ne čine.

Takodje treba obratiti pažnju na ono što se zove stepen opterećenja studenata, jer ili odgovorni nisu ni pročitali bolonjsku deklaraciju i propratne dokumnte ili namerno opstruišu i otežavaju studentima proces studija. Mislim konkretno na nove programe studija. neki fakulteti su uzeli da proizvoljno odredjuju stepen opterećenja i bodove po ispitima. U bolonjskom procesu je decidno odredjeno da je radna nedelja studenata 40 časova nedeljno u šta je uključeno predavanja vežbe , sve aktivnosti na fakultetu i samostalni rad ucilju savladavnja programa. To odgovara broju od 24 časova nedeljno predavanja ili vežbi, dok se bodovi isključivo računaju po broju nedeljnih časova odredjenog kursa (postoji matematička formula za to). Ranije je po starom programu bilo 30 časova nedeljno pa kada se to preračuna sa diplomskim dobija se tačno 300 ECTS (ESPB) ili približno, na nekim studijskim programima i više. Da stvar nije ni malo jednostavna Fizički Fakultet na primer je skoro izdao novi program po kojem studeniti i dalje imaju po 30 časova nedeljno za neki , njima znani, (super)bachelor. Time oni nama koji smo završili, po starom programu, hoće da stave do znanja da smo, takodje, bachelori.U Novom Sadu je negde oko 27-26 časova nedeljno po novom programu što je nešto manje ali takodje više od predvidjenog, da ne kažem dozvoljenog. Da postiji i svetlija strana ima jedan fakultet koji je to uradio , bar na papiru, kako treba. To je PMF u Niš-u gde je po novom programu koeficijent opterećenja 24 časova nedeljno, a po starom programu je bilo 30 časova nedeljno. ( http://www.pmf.ni.ac.yu )

Takodje, u statutu koji je donesen krajem oktobra 2006, dakle pre manje od mesec dana u članu 199 piše sledeće:


Član 199.
Pravo upisa na doktorske studije, specijalističke akademske studije i specijalističke strukovne studije imaju i kandidati koji su završili osnovne studije po propisima koji su važili do dana stupanja Zakona o visokom obrazovanju, pod uslovima propisanim opštim aktom Fakulteta.



takodje i:


Član 200.
Opštim aktom Fakulteta može se predvideti da se deo poslediplomskih magistarskih studija po odredbama Zakona o Univerzitetu priznaje za deo studijskog programa doktorskih, odnosno specijalističkih akademskih studija.

(statut možete skunuti preko linka http://www.pmf.ni.ac.yu/sajt/o...etu/dokumenta/STATUT%20PMF.pdf )

Dakle, reč je o novom statutu. Studije su tamo organizovane po sistemu 3+2 što je izgleda politika celog Univerziteta u Nišu.


Na primer, za studije hemije (http://www.pmf.ni.ac.yu/sajt/d...ri/osnovne_studije_hemija.html ) jasno se vidi da je opterećenje studenata 24 časova nedeljno a da je ranije bilo 30 (http://tesla.pmf.ni.ac.yu/)

Inače PMf u Nišu , nije raspisao master studije.



Lepo jeste merilo za istinito.

P.A.M. DIRAC
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 10:01 - pre 212 meseci
Evo šta kažu za diplomirane:

"Oni sada zadržavaju ista prava i u pogledu zapošljavanja i u pogledu nastavka školovanja, uključujući i pravo da oni koji su po ranijim propisima mogli da se upišu na doktorske da to i dalje mogu da čine. S druge strane, za one studente koji uprkos garancijama o stečenim pravima žele da zamene diplomu, da im se izda diploma prema novoj nomenklaturi, da im se diploma VII1 stepena sada zove master, propisani su dodatni kriterijumi pod kojima će se to sprovoditi", rekao je Popović


Eto, šta sad. Da li to treba da znači da će stari diplomirani moći da nastave doktorske studije, a da problemi ostaju u smislu da ukoliko im iz nekog razloga treba novo master zvanje (odlazak u inostranstvo) ima i dalje probleme jer svaki fakultet može da ucenjuje.
Stvarno malo je konfuzno pa može da bude a nemora da znači.

1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 11:41 - pre 212 meseci
Evo šta kažu:

Zvanje masterapripašće svim koji su stakli VII - 1 stepen stručne spreme posle studija koje su trajale najmanje pet godina i uz odbranjen diplomski rad.


Kao svi ce imati ista prava bla bla... a onda jedna izjava koja će svim poslodavcima dati jasnu poruku:

Ja mogu da vam izdam hiljadu diploma koje niste zaradili, ali šta će biti kada počnete da radite, a ne budete znali da obavljate posao, jer za njega niste osposobljeni... Dobićete odmah otkaz - kazao je dr Kovačević.

Sad but true.
1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

operacija
alexandar
Section One

Član broj: 45595
Poruke: 156
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 391313233
Sajt: www.efs.org.yu


Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 12:02 - pre 212 meseci
Moje studije su trajale 4 godine. Sadasnji ispiti koji su jednosemestralni, tada su bili dvosemestralni.
Fakultet je i tada mogao da razvuce studije na 5 godina, kao sto je to sada. To uopste nije problem.
Studije su mogle da traju i 6 godina. Medjutim, trajale su 4 i ja sam sada "samo" diplomirani ....
"Willing is not enough, we must do." - Bruce Lee
Nije bitno sta pise u zakonu, vec kako se zakon tumaci.
 
Odgovor na temu

phys

Član broj: 71565
Poruke: 57
213.244.209.*



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 12:33 - pre 212 meseci
Nije moguće da postoje dva paralelna sistema obrazovanja sa dvoma različitim zvanjma, a da potencijalni poslodavci ne budu pravili razliku. Ako su ista prava moraju biti iste i titule, inače ni prava neće biti ekvivalentna. Za to se moramo zalagati. Dakle nešto malo su popustili što se tiče upisa na domaće doktorske studije, ali šta da rade studenti koji hoće na dalje usavršavanje u inostranstvo. Da odu kao bachelori sa priznate 3 godine studija ili da plate za domaće master doškolovavanje i time još jednom postanu diplomirani, ili da upišu specijalističke koje će takodje morati platiti i koje traju godinu dana pa se onda tek prebaciti na neki strani univerzitet, ako im priznaju specijalictičke studije. Opet se svodi na zamajavanje i iznudjivanje novca i vremena. Medjutim, pokazali su nam da nisu dosledni u svojim odlukama i da počinju da popuštaju pa ako ih pritisnemo još malo imaćemo konačno jedan logičan neprotivurečan i jedino mogući rezultat, a to je bezuslovna ekvivalencija zvanja, jer ako su već parava ista kao što kažu onda to nikog ne bi trebalo da pogadja direktno. A što se tiče nedodirljivih kvazi profesora, sa svojim sumnjivo stečenim titulama korupcijom, rodbinskim vezama, političkim (komunističkim) angažmanom tipa Mikloš Biroa, Kovačevića siličnih mediokriteta koji u nrmalnim zemljama evrope ne bi dogurali više od običnih činovnika, mislim sve najgore. Predlažem da zapamtimo sva ta imena koja se ističu u negativnoj kampanji i stavimo ih na crnu listu. Oni moraju da odgovaraju za svoje postupke na ovaj ili onaj način. Svako je odgovoran za svoje postupke i treba da snosi posledice za svoje javno delovanje. Neka se dotični zapitaju koliko su perspektivnih ljudskih sudbina potencijalnih talenata upropastili rigidnim sistemeom obrazovanja koji je bio sadistički i anti-ljudski napravljen, neprimerenim školarinama, i sličnom opstrukcijom , a sve to iz niskih pobuda čuvanju svojih pozicija za sebe, svoje rodjake i prijatelje. Primera ima mnogo i o tome ne treba trošiti reči. Oni pre svega sumnjaju u sebe i svoje (ne)znanje pa leče svoje komplekse na nama. Sada hoće da posao končno dovedu do kraja. Zapamtimo njihove postupke. Tražimo njihovo izopštenje sa univerziteta zbog nesposobnosti koja je evidentna i zbog niskih moralnih karakternih osobina koje jedan profesor univerziteta ne same da poseduje. U ovoj naciji postoje i bolji stručnjaci, ali kao i u politici oni nisu eksponirani.
Lepo jeste merilo za istinito.

P.A.M. DIRAC
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 12:50 - pre 212 meseci
Baš tako. Nisam pravni po struci,ali nisam siguran da nema osnova da dotični odgovara za ovo što je izrrekao. Postavlja se pitanje ukoliko sve bude po njihovom koliko današnjih diplomiranih XY neće dobiti posao ili će slabije napredovati zbog ovakvih istupa.
Ovo je bilo krajnje nisko, ispod svakog nivoa, i začuđujuće je da takav način razgovora treba da postoji između akadermsko obrazovanih građana. Kao da su postali previše nervozni jer njihova veličina i autoritet prestaje da bude kao nekad, pa sad ne biraju sredstva da se obračunaju sa neistomišnjenicima.
Veoma sam tužan što misam obrazovanje stekao negdje drugde, ali štaćemo koje mogao da bira. Prođoše i građanski ratovi i bombardovanje ali mukama za osnovna prava nema kraja.
1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

mc2

Član broj: 121194
Poruke: 9
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 14:53 - pre 212 meseci
Vecernje:
Ma­ster uz do­pla­tu
D. STO­JA­NO­VIĆ, 17. novembar 2006

NO­VI SAD - Auto­mat­skog iz­jed­na­ča­va­nja sta­rih di­plo­ma sa no­vim zva­njem "ma­ste­ra", ipak, ne­će bi­ti - za­klju­če­no je na pe­toj sed­ni­ci Skup­šti­ne Kon­fe­ren­ci­je uni­ver­zi­te­ta Sr­bi­je odr­ža­noj na Fi­lo­zof­skom fa­kul­te­tu u No­vom Sa­du.
Rek­to­ri i de­ka­ni svih srp­skih uni­ver­zi­te­ta do­ne­li su od­lu­ku o uskla­đi­va­nju kri­te­ri­ju­ma za ekvi­va­len­ci­ju sta­rih di­plo­ma i no­vih ma­ster ti­tu­la na osno­vu ko­jih će di­plo­me mo­ći da se za­me­ne sa­mo ako struč­na ko­mi­si­ja na ma­tič­nom fa­kul­te­tu utvr­di da ra­ni­je ste­če­ni na­ziv od­go­va­ra no­vim pra­vi­li­ma oce­nji­va­nja. Ko­mi­si­je će od­re­đi­va­ti vred­nost po­lo­že­nih is­pi­ta, di­plo­me, se­mi­nar­skih ra­do­va i uko­li­ko je zbir ECTS bo­do­va 300, kan­di­dat će do­bi­ti zva­nje ma­ste­ra.
- Svi stu­den­ti ko­ji su di­plo­mi­ra­li po sta­rom si­ste­mu ima­će ista pra­va kao no­si­o­ci ma­ster ti­tu­la, uz mo­guć­nost da stek­nu i ovo zva­nje uko­li­ko na­knad­no po­lo­že raz­li­ku, što se utvr­đu­je na sva­kom fa­kul­te­tu po­seb­no - ob­ja­šnja­va De­jan Po­po­vić, pred­sed­nik skup­šti­ne KO­NUS-a i rek­tor be­o­grad­skog Uni­ver­zi­te­ta. - Auto­mat­skog iz­jed­na­ča­va­nja ne­će bi­ti jer to ni­je pred­vi­đe­no Za­ko­nom o vi­so­kom obra­zo­va­nju pa sa­mim tim i KO­NUS ne mo­že da do­ne­se ta­kvu od­lu­ku.
Pred­lo­gu, a po­tom i od­lu­ci, us­pro­ti­vi­li su se stu­den­ti, pro­te­stu­ju­ći sve vre­me tra­ja­nja sed­ni­ce uz zah­tev da se do­ne­se od­lu­ka o auto­mat­skom iz­jed­na­ča­va­nju sta­rih di­plo­ma sa no­vim ma­ster stu­di­ja­ma uz ar­gu­ment da oni ko­ji su ste­kli sed­mi ste­pen (di­plo­ma osnov­nih stu­di­ja) ne­će bi­ti rav­no­prav­ni na tr­ži­štu ra­da jer ne­ma­ju ma­ster di­plo­me. Uko­li­ko ho­će da "za­ra­de" do­dat­ni broj bo­do­va oni će mo­ra­ti da slu­ša­ju pre­da­va­nja još go­di­nu da­na i da po­la­žu is­pi­te. Sa­mim tim mo­ra­će i da pla­te još jed­nu go­di­nu stu­di­ja ko­ja, u za­vi­sno­sti od fa­kul­te­ta, iz­no­si od 33.000 do 240.000 di­na­ra.
Ne­za­do­volj­ni od­lu­kom stu­den­ti su na­ja­vi­li da će na­sta­vi­ti sa pro­te­sti­ma sve dok se ne is­pu­ne zah­te­vi za auto­mat­sku ekvi­va­len­ci­ju, a Ma­ti­ja Me­de­ni­ca, pred­stav­nik stu­de­na­ta be­o­grad­skog Uni­ver­zi­te­ta na KO­NUS-u je na­ja­vio i mo­guć­nost da stu­den­ti iza­đu na uli­ce i ta­ko na­sta­ve pro­test.
PE­TI­CI­JA
PRED­STAV­NI­CI de­se­tak stu­dent­skih or­ga­ni­za­ci­ja ne­će se pre­da­ti - na­ja­vi­li su ak­ci­ju sa­ku­plja­nja 15.000 pot­pi­sa, neo­p­hod­nih da bi o iz­me­ni za­ko­na o vi­so­kom obra­zo­va­nju ras­pra­vlja­la Skup­šti­na Sr­bi­je.


PRO­TEST NA PLA­TOU
BE­O­GRAD - Oko 500 stu­de­na­ta Be­o­grad­skog uni­ver­zi­te­ta pro­te­sto­va­lo je i ju­če tra­že­ći auto­mat­sko iz­jed­na­ča­va­nje ra­ni­je di­plo­mi­ra­nih sa zva­njem ma­ster. Pro­test je or­ga­ni­zo­vao Sa­vez stu­de­na­ta Be­o­gra­da, Stu­dent­ska uni­ja Sr­bi­je i Udru­že­nje stu­de­na­ta sa hen­di­ke­pom.
Na zgra­di rek­to­ra­ta stu­den­ti su na­pra­vi­li "Zid pla­ča", na ko­jem su is­pi­si­va­li svo­je po­ru­ke. U ko­lo­ni sa bub­nja­ri­ma na če­lu i pa­ro­lom "Do­sta kra­đe go­di­ne", aka­dem­ci su pro­še­ta­li oko zgra­de Rek­to­ra­ta i Knez Mi­ha­i­lo­vom uli­com. Za sle­de­ću sre­du na­ja­vlje­no je obe­le­ža­va­nje de­se­to­go­di­šnji­ce stu­dent­skih pro­te­sta.
B. B.

PO­DR­ŠKA REK­TO­RA­TA
NIŠ - Pred­sed­nik Sa­ve­za stu­de­na­ta u Ni­šu Ra­de Pe­tro­vić iz­ja­vio je da rek­to­rat Uni­ver­zi­te­ta u Ni­šu po­dr­ža­va zah­tev stu­de­na­ta o iz­jed­na­ča­va­nju sta­rih i no­vih di­plo­ma.
Pro­rek­tor Uni­ver­zi­te­ta u Ni­šu prof. dr Mi­ro­ljub Gro­zda­no­vić re­kao je da ta vi­so­ko­škol­ska usta­no­va po­dr­ža­va stav o jed­na­ko­sti sta­rih i no­vih di­plo­ma.
Stu­den­ti na­vo­de da je zah­tev o uki­da­nju pr­vo­bit­ne od­lu­ke po­te­kao od de­ka­na "pro­fi­ter­skih fa­kul­te­ta" ko­ji bi do­dat­ne is­pi­te na­pla­ći­va­li. Be­o­grad­ski i no­vo­sad­ski stu­den­ti tra­že da se usvo­je ja­sni kri­te­ri­ju­mi na­pla­te ško­la­ri­na.
S. B. ••
 
Odgovor na temu

operacija
alexandar
Section One

Član broj: 45595
Poruke: 156
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 391313233
Sajt: www.efs.org.yu


Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???18.11.2006. u 18:49 - pre 212 meseci
Sta mislite, za jedno 10 godina kada za neki posao konkurise diplomirani xy i master, ko ce biti u prednosti?
Kako su rekli, reformom visokog obrazovanja se zeli postici lakse i brze studiranje.

Ranije je bilo
Visa skola - 2 godine
Fakultet - 4 godina

To je sada
Visa skola - 3 godine
Fakultet - 5 godina

Sto bi rekao jedan lik iz jednog filma: "Neko je odje lud, a ja nijesam".

"Willing is not enough, we must do." - Bruce Lee
Nije bitno sta pise u zakonu, vec kako se zakon tumaci.
 
Odgovor na temu

operacija
alexandar
Section One

Član broj: 45595
Poruke: 156
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 391313233
Sajt: www.efs.org.yu


Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 16:06 - pre 212 meseci
Evo jos novih vesti

"Izjednačavanje diplome i mastera"
20. novembar 2006. | 16:04 | Izvor: B92
Beograd -- Vladin Sekretarijat za zakonodavstvo dao tumačenje Zakona o visokom obrazovanju: zvanja diplomirani i master treba izjednačiti

Konferencija uniuverziteta Srbije prethodno je zatražila pravno tumačenje jednog člana Zakona, kako bi se utvrdilo da li će novo zvanje "master" biti izjednačeno sa starim zvanjem "diplomirani". Kako je u saopštenju navelo Ministarstvo prosvete, Sekretarijat za zakonodavstvo dalo je tumačenje da zvanja treba izjednačiti.

Republički sekretarijat za zakonodavstvo smatra da moraju biti zaštićena stečena prava i pravna sigurnost građana koji su stekli akademsko zvanje u skladu sa ranijim propisima.

Vremensko dejstvo zadržavanja prava na korišćenje stečenog akademskog naziva odnosi se ne samo na sadašnjost, već i na budućnost, navodi se u sapštenju.

U konkretnom slučaju, to znači da u praksi treba da budu izjednačeni nazivi koji su stečeni do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju, sa novim nazivima koja predviđa Zakon o visokom obrazovanju.

To znači da osobe koje su stekle VII-1 stepen stručne spreme (na primer, diplomirani inženjer, diplomirani pravnik, itd.) po sili zakona moraju biti izjednačena sa nazivom master", navodi se u saopštenju.

"Willing is not enough, we must do." - Bruce Lee
Nije bitno sta pise u zakonu, vec kako se zakon tumaci.
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 18:44 - pre 212 meseci
Evo malo pre sam gledao Dejana Popovića koji reče da to nije konačna odluka.
1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

shale.skay
Mladen Antonic
Belgrade

Član broj: 18497
Poruke: 103
*.adsl.verat.net.

ICQ: 276866055


Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 18:48 - pre 212 meseci

Ili sam ja glup ili ovi rektori nemaju pojma o cemu pricaju. Citiram:

" Diplomirani jesu Masteri ali necce doci do automatskog izjednacavanja ".

Daklem, diplomirani jesu Masteri, ali i nisu, jer fakulteti nastavljaju sa Master studijama za one koji zele da predju sa zvanja Diplomirani na zvanje Master.

Ja vise nista ne razumem, da li je moguce da "para vrti tamo gde burgija nece" tj da fakulteti ni po koju cenu ne zele da ostanu bez gomile lako stecenog novca....

Sramota...

 
Odgovor na temu

mc2

Član broj: 121194
Poruke: 9
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 19:13 - pre 212 meseci
Gospodin rektor se u potpunosti izgubio u svojim objasnjenjima. U svakoj njegovoj izjavi za medije saznam nesto potpuno novo, i tako vec mesec dana. Ili godine cine svoje, ili je apsorbovana doza zracenja (od tolikog slikanja pred kamerama) u njegovom mozgu uticala na trajno kidanje tananih neuronskih veza.
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.teol.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 19:20 - pre 212 meseci
Ma lepoje što se voditeljica spremala da mu postavi "provokativna" pitanja, ali što se malo bolje nije informisala. Ovako je samo pričao kako hrvati još ne izdaju nove diplome i tako ko pijan plota. Mogla je otići malo dalje preko Slovenije...

1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

m_obradovic
Beograd

Član broj: 119611
Poruke: 6
212.200.105.*



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 19:24 - pre 212 meseci
Neko je rekao da ce poslodavci znati da naprave razliku izmedju izmedju novih i starih diploma.
Ja sam siguran da nece.

Moja devojka radi u stranoj firmi i skoro je dobila koleginicu koja je zavrsila Evropski Fakultet - Fakultet za Internacionalni Menadzment. Na tom fakultetu se svi ispiti uglavnom poloze iz prve i u junu, jer je tamo najvaznije da budes prisutan na svim predavanjima, polazes neke lake kolokvijume, onda ti se to sve sabira i u principu i ne moras nesto posebno da ucis kada dodje do ispita (to je ono sto joj je ta koleginica rekla).

Vidim da su na ovom forumu uglavnom ljudi koji su kao i nas dvoje zavrsili tehnicke, prirodno-matematicke fakultete i slicno.
Samo mi znamo kako je nama bilo tesko.
Ti ucis za jedan ispit (napr. matematicka analiza) mesec-dva, naucis teoriju, uradis sve zadatke iz zbirke, a onda moze da se desi da padnes na pismenom ispitu jer profesor da neki zadatak koji nikada u zivotu nisi video.
Samo mi znamo kako je to da na pismenom pises po 4 sata bez prestanka da bi uradio 4 zadatka (napr. programerska), a ni to nije dovoljno da sve zavrsis.

Gledam neke ljude koji upisuju Megatrend, Zecevicev fakultet i slicno i dobijaju neke devetke-desetke i nisu uopste namuceni. A kako smo se mi samo mucili...

Ja sam studirao 7 godina, a oni za 4 ili 3 godine zavrse bez problema.

I onda budu primljeni u istu firmu gde i neko od nas i rade slican posao. Onda jos upisu post-diplomske studije na napr. FON-u ili FEFI i onda smo potpuno isti.

STARI SISTEM SKOLOVANJA JE BIO POGRESAN, u principu cilj nije bio da student nesto korisno nauci, nego da se sto vise namuci bubanjem nekorisnih, teorijskih znanja. Ja nista pametno nisam naucio na fakultetu.
Novi sistem skolovanja je bolji i ja iskreno pozdravljam fakultete kao sto je Megatrend ili Evropski fakultet. Ocigledno je da stari sistem nestaje, novi nastaje, ali

JEDNA GODINA NA ETF-U ILI MATEMATICKOM FAKULTETU NE MOZE DA SE POREDI SA JEDNOM GODINOM NA MEGATRENDU

I ZATO NIJE POSTENO DA OSTACI STAROG SISTEMA (REKTORI I DEKANI) NA NAMA KOJE SU VEC POSTENO NAPATILI I DALJE KORISTE SVOJ STARI SISTEM.

DOKLE VISE?
 
Odgovor na temu

mc2

Član broj: 121194
Poruke: 9
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 19:34 - pre 212 meseci
Da,voditeljka nije bas bila spremna, a master rektor se drzao par fraza koje stalno ponavlja, usput izbacujuci novitete. Tako sam sada saznao da zapravo treba da postoje dva mastera. Jedan za ove nove koji ce do njega stici za 4 godine, a jedan prelazni za nas (neskolovane) koji treba da se doskolujemo. Mozda i bi i g. rektor trebao da razmislja o svom doskolovavanju. Kaze da je pravnik. Medjutim kada je on studirao pravo, dobar deo njegovih ispita su bile razne marksisticke fantazije, potpuno nekompatibilne sa danasnjim pravno-politickim sistemima. Kako se onda samo toliko drznuo, da komentarise tudje kvalifikacije.
 
Odgovor na temu

shale.skay
Mladen Antonic
Belgrade

Član broj: 18497
Poruke: 103
*.adsl.verat.net.

ICQ: 276866055


Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 19:39 - pre 212 meseci

Resenje je daklem JEDNOSTAVNO.

Ajmo svi na doskolavanje, samo je pitanje sta sa tolikim parama?

Pa jedan jenostavan predlog: Zasto ih recimo ne iskoristiti za predizbornu kampanju. Hehheheheheh

 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.yubc.net.



+39 Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???20.11.2006. u 20:36 - pre 212 meseci
M_Obradovic je izneo pravo vidjenje. Tuzno je gledati kako neki ljudi koji su se nevidjeno namucili ne mogu da dobiju zvanje mastera, dok ce neki ni krivi ni duzni dobiti to zvanje.
Jedan od boljih primera za koji sam cuo je Ekonomski fakultet, gde studenti neke ispite spremaju po par meseci i ne prodju i tako u krug a onda im se smuci i predju na neki privatni fakultet i poloze ga sa nedelju dana spremanja.

Poslodavci sve vise cene znanje, u vremenu gde je sve vise i vise firmi u privatnom vlasnistvu, ljudi ce za novac koji ulazu traziti kvalitetan kadar koji ce moci da zavrsi posao i nece im previse biti bitna titula.


Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

ljiljanm
ljiljanm
Bijeljina

Član broj: 122025
Poruke: 180
87.250.115.*



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???21.11.2006. u 09:50 - pre 212 meseci
Takođe se slažem sa kolegom m_obradovicem. Ja sam završio Elektrotehniku u BG za 7 godina. Uz to sam važio za jednog od boljih studenata. Ispite koji se uče po 15-tak dana mogli smo na prste jedne ruke da nabrojimo i to od ukupno 42 (ČETRDESET DVA) ispita koje sam položio. Još sam se, budala, ložio na prosjek, ne bi li upisao post.dipl. na budžet, i onda one jedne godine donesu onu odluku da samo oni preko 9 idu na budžet - i ja tu vidim da ono 0.5 (imao sam 8.5) neću uspjeti da postignem - i batalim prosjek. Ali nebitno to. I za šesticu je bila krvava borba. Primjer: u junu 1998 sam položio matematiku 2 kod prof.Radosavljevića. Bilo nas je oko 150 prijavljenih kod njega. I prvi dio položi 12 ljudi!!! Bio sam među njima. A drugi dio. Padne još 6 ljudi!!! Eto to su naši fakulteti. Gdje to u normalnim zemljama može da se desi! Da prolaznosto na jednom ispitu bude 4%. Koliko bi taj profesor još predavao na tom faksu? Možda do kraja semestra. A na BK univerzitetu mi priča školska drugarica kako je teško, kaže 4 puta su je premještali zbog prepisivanja!!! E, čovječe! Pa gdje je to kod nas moglo.
Ja evo 3 godine radim u Elektrodistribuciji, gdje mi treba jedno 5% stečenog znanja na fakultetu. Sa mnom zajedno radi hrpa pravnika i ekonomista i "menadžera", što sa privatnih što sa državnih fakulteta. I znate šta? Neki od njih sa višom poslovnom imaju veću platu od mene. Zato što su partijski drugovi ili su nečiji sinovi. I inače je razlika u platama jednog prosječnog dipl.el.ing i jednog ekonomiste sa višom u rangu 50-ak evra. Toliko o tome što se ovdje kod nas išta cijeni - a kamoli nečiji trud i stečeno znanje.
A to što jedan kolega reče da će se kod nas kad tad početi cijeniti znanje - čisto sumnjam. Nama ovdje ne treba znanje. Ovdje industrija ne radi kako treba. Ovdje ništa ne radi kako treba. I neće zadugo. Bar ne za vrijeme našeg produktivnog vijeka. Za ono malo što funkcioniše ne trebaju nikakvi razvojni timovi, gdje bi došlo do izražaja teorijsko znanje ukombinovano sa praksom. Ovdje kod nas za sve ozbiljnije poslove zovu strane kompanije. Mi ovdje nemamo niti para niti volje da se bavimo tehnikom.
A ovo za mastere će izgleda biti stvarno jedna dodatna degradacija. Sutra će biti izjednačen jedan dipl.el.ing sa onim koji završavaju višu el.tehničku - jer sam čuo da oni sada daju bachelor diplome!

Jedini način je da se istraje u protestima!
Inače ćemo biti opet po ko zna koji put prevareni, ali ovaj put to će biti na duge staze!
 
Odgovor na temu

gorang

Član broj: 728
Poruke: 316
212.200.34.*



+1 Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???21.11.2006. u 12:48 - pre 212 meseci
mislim, ovaj, ne znam, a zasto se to tako komplikuje?

Diplomirani i masteri treba da se izjednace po pravima i stepenu strucne spreme, u prevodu da su ravnopravni po plati i kada konkurisu na neko radno mesto. I do sada smo imali diplomirane sa razlicitim skolovanjem, neki su diplomirali za cetiri godine bez diplomskog, neki su diplomirali za 5 sa projektima i kingsize diplomskim.

A ako neko hoce da bas bude master, da li zbog vizit karte, ili mu treba za inostranstvo, ili da upise phd, on neka svrati do svog fakulteta i neka mu izboduju polozene ispite i njegov program, pa ako ima 300 bodova neka dobije diplomu mastera, ako nema neka mu napisu sta treba da uradi - ovaj sistem ima FTN u Novom Sadu.
 
Odgovor na temu

bane

Član broj: 449
Poruke: 230
*.telekomsrpske.com.



Profil

icon Re: Diplomirani, master, magistar???21.11.2006. u 13:16 - pre 212 meseci
Ma to je lepo ali u praksi opet dopušta samovolju. Treba da se napravi zakon koji će regulisati problematiku tako da neće ništa zavisiti od nečije dobre volje i alavosti. Ukoliko dođe do ekvivalencije to bi trebalo da znači da onaj ko želi otići u inostranstvo može da koristi msc i to je to. Svako zadržava svoje stečeno zvanje i to je po meni dobro. Šta ja sutra kad bude pričao sa nekim kolegom iz inostranstva? Ja sam diplomirani inžinjer, to je dva ispita do mastera.
Bolonja bi trebala da donede RED!


Vest:
Ostaje da se vidi kako će na ovu vest reagovati univerziteti i studenti koji su već za danas zakazali konferenciju za medije.



1000 zasto 1000 zato
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Diplomirani, master, magistar???

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 183481 | Odgovora: 290 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.