Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vitamin C u limunu...

[es] :: Nauka :: Vitamin C u limunu...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15651 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
194.106.171.*



+1349 Profil

icon Re: Vitamin C u limunu...14.12.2005. u 23:27 - pre 223 meseci
Vitamin C uopste nije, ako se pretera sa dozama (preko 500 mg dnevno) neskodljiv.

Izaziva kalcifikaciju u bubrezima, vodi ka manjku bakra, modifikuje enzime na taj nacin da nakon prestanka uzimanja ulazis u stanje slicno skorbutu itd.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: Vitamin C u limunu...15.12.2005. u 11:14 - pre 223 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Vitamin C uopste nije, ako se pretera sa dozama (preko 500 mg dnevno) neskodljiv.
Nije dokazano.
Citat:
Izaziva kalcifikaciju u bubrezima, vodi ka manjku bakra, modifikuje enzime na taj nacin da nakon prestanka uzimanja ulazis u stanje slicno skorbutu itd.
Uzimanje magnezijuma, vitamina B6 i vecih kolicina vode sprecava kalcifikaciju.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.panet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Vitamin C u limunu...15.12.2005. u 11:30 - pre 223 meseci
Rekao sam sta sam imao, a ne sprecavam te da slusas npr. Paulinga i uzimas 10+ grama dnevno, samo sam skrenuo paznju ljudima da to ni u kom slucaju nije naivno
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: Vitamin C u limunu...15.12.2005. u 14:46 - pre 223 meseci
Niko ne spori da imas pravo da kazes sve sto zelis. Ali to za kolicinu od 500 mg dnevno jednostavno nije dokazano ni u jednoj studiji. Po evropskim standardima preporucena doza je 60 mg dnevno, a po americkim 180 mg. Sigurno je da je ova doza nedovoljna osobama koje su pusaci iil onima izlozenim velikim psihofizickim naporima. Za pusace se preporucuje u nekim studijama i 1-2 grama dnevno jer nikotin unistava C vitamin. Ja nisam cuo ni jedan slucaj da se neko predozirao C vitaminom posle duze upotrebe vece kolicine. Poznato mi je par slucajeva da ljudi koriste vece kolicine(2-5 grama dnevno), ali svi se bave nekim sportom i niko nije imao problema. Sigurno je da postoji neka gornja granica ili overdoze gde nastupe neke posledice, ali niko nije blesav da koristi vise od 1 table onog iz apotele(5g) dnevno, a taj i nije nekog kvaliteta posto se izbacuje iz organizma vec posle 2 sata.

U svakom slucaju, ako koristite vitamine onda uzimajte one koje proizvode renomirane firme(Twinlab, Ultimate Nutrition i sl.), jer su mnogo kvalitetniji(sa produzenom apsorpcijom) nego oni sto se mogu naci po apotekama. A kad uporedim kolicinu, cenu i nacin doziranja, onda tek vidim da je isplativije dati 1000 dinara za kutiju od 100 tableta od 1000 mg koja traje vise od 3 meseca(1 dnevno), nego uzimati one jevtine a nekvalitetne... Doza od 1000 mg dnevno nece nikom skoditi a mnogo ce vise poboljsati imunosistem. Cinjenica je da je vitamin C iz voca delotvorniji od onog sintetickog, ali skupo je za mnoge kupovati dnevno samo pola kilograma citrusnog voca(limun, narandze), kivija i sl.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Vitamin C u limunu...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15651 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.