Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...

[es] :: Matematika :: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...

[ Pregleda: 7774 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

moon_safari

Član broj: 69425
Poruke: 4
*.crnagora.net.



Profil

icon Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...29.09.2005. u 17:03 - pre 225 meseci
...citaj: zbog matematike

Elem, interesuje me kako da nacrtam elipsu, hiperbolu i parabolu bez upotrebe matematickih formula, kao i bez upotrebe lenjira i slicnih stvari. Dozvoljen "alat" su: papir, olovka...

Mala napomena, deadline je ponedeljak, 10h am.
 
Odgovor na temu

Srdjan_ts
buduci google general manager
Bgd

Član broj: 28257
Poruke: 185
*.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...29.09.2005. u 17:18 - pre 225 meseci
Jel to trik pitanje? Ako ne mozes da koristis sestar i lenjir, ostaje ti koriscenje formula, ne vidim kako drugacije.
 
Odgovor na temu

malada
mladen i
beograd

Član broj: 29411
Poruke: 238
*.dial.b92.net.



+1 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...29.09.2005. u 23:38 - pre 225 meseci
Napravi 3 kupe (nemoras da pravis bazu) od papira i
elipsa: presjeces prvu kupu (makazama) sa ravni koja je ukoso u odnosu na bazu kupe i onda stavis presjek na papir, opises olovkom i dobijas elipsu.
hiperbola: presjeces drugu kupu sa ravni koja je paralelna sa osom kupe, tacke presjeka ti daju jednu granu hiperbole i pomocu nje mozes da nacrtas obadvije grane.
parabola: presjeces trecu kupu (zamisli) sa ravni koja je paralelna sa nekom ivicom te kupe, postavis presjek na papir i opises parabolu.

A elipsu mozes nacrtati tako sto nacrtas krug jer je i on elipsa.

Jeste malo zajeban nacin ali ako ti je frka pomoci ce.
Reko mi tvoj brat da studiras za programatora!
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...29.09.2005. u 23:43 - pre 225 meseci
Ako imaš samo olovku i papir onda lijepo opiši kako se to crta
pomoću presjeka stošca (čunj) i ravni.Ubaci i malo skica.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Srdjan_ts
buduci google general manager
Bgd

Član broj: 28257
Poruke: 185
*.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...30.09.2005. u 01:36 - pre 225 meseci
Citat:
malada: Napravi 3 kupe (nemoras da pravis bazu) od papira i
elipsa: presjeces prvu kupu (makazama) sa ravni koja je ukoso u odnosu na bazu kupe i onda stavis presjek na papir, opises olovkom i dobijas elipsu.
hiperbola: presjeces drugu kupu sa ravni koja je paralelna sa osom kupe, tacke presjeka ti daju jednu granu hiperbole i pomocu nje mozes da nacrtas obadvije grane.
parabola: presjeces trecu kupu (zamisli) sa ravni koja je paralelna sa nekom ivicom te kupe, postavis presjek na papir i opises parabolu.

A elipsu mozes nacrtati tako sto nacrtas krug jer je i on elipsa.

Jeste malo zajeban nacin ali ako ti je frka pomoci ce.


Pa moze i da uzme krivuljar i da nacrta.
@moon_safari: Mozda ja nisam dobro shvatio zadatak, jel tebi dozvoljeno da koristis bilo sta sem papira i olovke?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...30.09.2005. u 09:29 - pre 225 meseci
E ovako, secam se iz nacrtne geometrije kako se uz pomoc trake papira mogle crtati neke tacke elipse :), to se koristilo za dopunu nekih tacaka "priblizne elipse", koja je naravno projekcija kruznice :))).

Naime, ajde da pokusam da rekonstruisem:




"Setajte" crvenu pravu tako da tacka A bude na osi a, a tacka B na osi b, onda ce tacka O da "seta" po elipsi.

Kako smo dosli do tacaka A, O, B? Jednostavno |AO| =|A1O1| i |BO| = |B1O1|. Dokaz ?
Pa probati preko analiticke :).

Vazna napomenaaaaaaa, ali bas vazna, ova konstrukcija ne spada pod konstrukciju lenjirom i sestarom. Ako budete dobri dobicete kako se koristeci ova naprava moze kontrusiati tacna trisekcija ugla.

Dakle sve o ovo je za kucnu upotrebu, koga zanima moze da konstruise i odgovarajuci "sestar".

E da, dok ovo citam setio sam se primitvnog nacina crtanja elipse:

Zabijes dva eksera u sto, uzmes kanap i napravis omcu, i zatim zategnes olovku, dva eksera kanapom, "setaj" olovku i dobices elipsu :). Mali hint: eksere zabijas u zizne tacke elpise :).





[Ovu poruku je menjao chupcko dana 30.09.2005. u 10:31 GMT+1]
CHUPCKO
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

moon_safari

Član broj: 69425
Poruke: 4
*.proxy.cg.yu.



Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...30.09.2005. u 09:44 - pre 225 meseci
Sjetih se sinoc da sam mozda (u stvari ne mozda nego sigurno) pogresno postavio pitanje tj. problem... Dakle, evo kako glasi komplet prica.

Nalazite se na plazi, uzivate u suncu i lijepim cicama kad odjednom, s neba pa u rebra, dolazi mali retard od 5 godina, sin drugarice sestre od tetke vase majke, i pocinje da vas smara raznoraznim pitanjima koja se ticu matematike (iako je retard, zna da studirate matematiku). I dolazimo do krucijalnog pitanja... Kako na plazi nacrtati elipsu, hiperbolu i parabolu? Za elipsu sam vec znao rjesenje (a la chupcko ... hvala mate), sa 3 kocica i kanapom. Na slican nacin treba da nacrtam ostale dvije krivulje, sto uz sav moj trud nisam u stanju da smislim

A kao visnja na slagu, vjerovali ili ne, dotican problem je jedno od omiljenih pitanja za obaranje jednog vrlo "omiljenog" profesora na studijama matematike u PG...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...30.09.2005. u 10:26 - pre 225 meseci
Pa ako pratimo osobinu elipse i hiperbole :), lako je, samo sto umesto kanapa koristi antikanap :).

Naime bese zbir rastojanja svake tacke elipse od ziznih tacaka je konstantan, dok kod hiperbole bese razlika :).

Neko je predlagao kupu od papira pa seci :).

Uostalom imam originalno resenje, nacrtaj velikiiiiiiiiiiiii krug (to je lako) i teraj to dete da ga posmatra jednim okom sa raznih tacaka :)))), naravno videce elipsu pod uglom, parabolu ako stane unutra :), to ce ga zabaviti barem pola sata :)). Hm, eto sada ne znam gde da stane pa da vidi hiperbolu :))) i to jos obe grane hiperbole :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...03.10.2005. u 12:53 - pre 225 meseci
Eto, pricao sam sa jednim profesorom geometrije na ovu temu i imamo resenje za parabolu :), ali je malo slozeno, moracu da ga napravim prvo pa da probam :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...05.10.2005. u 14:07 - pre 224 meseci
Nije moguce da nikoga ne zanima trisekcija ugla jednom jendostavnom spravom :))) (nazvao bi je "sloupotreba lenjira")

:)

P.S. Ono za parabolu i nije tako jednostavno :)

[Ovu poruku je menjao chupcko dana 06.10.2005. u 15:13 GMT+1]
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem zbog nje...

[ Pregleda: 7774 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.