Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svrha poison reverse feature-a?

[es] :: Enterprise Networking :: Svrha poison reverse feature-a?

[ Pregleda: 4736 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Svrha poison reverse feature-a?27.09.2005. u 09:53 - pre 225 meseci
Čitao sam i shvatio kako funkcionišu route poisoning kao i split horizon. Takodje mi je sasvim jasna i njihova svrha.

Zatim sam došao do feature-a ( prevod? :) poison reverse (koji je cisco proprietary?) i jednostavno je shvatiti kako funkcioniše, ali mi nije jasna svrha.

Naime, ako neka ruta prestane da bude validna, prvi ruter (najprostija varijanta) šalje infinite metric na svim interfejsima, ruteri koji informaciju prime istu prosledjuju dalje, a koristeći poison reverse oni je i vraćaju istom ruteru od kog su je i dobili. Ja propuštam da vidim poentu ovoga?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.etf.bg.ac.yu.



+39 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?27.09.2005. u 18:08 - pre 225 meseci
Citat:
Milan Andjelkovic:
Zatim sam došao do feature-a ( prevod? :) poison reverse (koji je cisco proprietary?) i jednostavno je shvatiti kako funkcioniše, ali mi nije jasna svrha.


Nije Cisco-ov postoji i u RIP-u

Citat:
Milan Andjelkovic:
Naime, ako neka ruta prestane da bude validna, prvi ruter (najprostija varijanta) šalje infinite metric na svim interfejsima, ruteri koji informaciju prime istu prosledjuju dalje, a koristeći poison reverse oni je i vraćaju istom ruteru od kog su je i dobili. Ja propuštam da vidim poentu ovoga?


Poison reverse nije namenjen da radi sa route poison funkcijom nego sa split horizon koja u osnovnoj funkciji ne vraca rute na insterfejs sa koga su te rute naucene a sa poison reverse vraca rute koje je naucio od njega sa metrikom 16, ako neki ruter vec ima datu rutu sa boljom metrikom on ce da diskarduje taj update...

Primer (RIP):
Imas tri routera na frame ralay-u: A, B, C, A zna za mrezu 10.0.0.0 i posalje update drugim routerima, B prima poruku i na istom interfaceu salje update za 10.0.0.0 sa metrikom 16, router C sada sigurno zna da preko routera B ne moze da dodje do mreze 10.0.0.0, uglavnom sluzi za sprecavanje velikih loop-ova, nedostatak u odnosu na klasican split horizon je to sto salje vise paketa kroz mrezu...
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 10:16 - pre 225 meseci
Hoćeš da kažeš da se Poison reverse razlikuje od Split horizon-a samo po tome što ruter, čim sazna za novu rutu preko RIPa, odmah na isti interfejs šalje update sa infinite metric za tu rutu?

To bi imalo smisla, medjutim, ja sam u knjizi pronašao drugačiju informaciju?
Naime:
Citat:
... However, Cisco distance vector routing protocols actually use a variant of split horizon called split horizon with poison reverse (or simply poison reverse). When the network is stable, it works just like plain old split horizon. When a route fails, the router advertises an infinite-metric route about that subnet out all interfaces - including interfaces previously prevented by split horizon.

ex.mangel
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.logosoft.ba.



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 10:28 - pre 225 meseci
Poison reverse je mjera 'sigurnosti' u odnosu na standardni split horizon (koristi se obicno zato da bi se sprjecila i najmanja mogucnost nepravilne distribucije ruta usljed recimo lose podesenih timera, a od strane nekog treceg rutera itd.).
Ruter ce jednostavno, umjesto da nikada ne propagira rute koje je dobio od neighbora tom istom neighboru, vratiti sve rute koje je dobio nazad, ali sa metrikom koja je za taj protokol definisana kao infinit. Na ovaj nacin, ne postoji cak ni posredna mogucnost (preko treceg rutera) da se za te rute ide preko tog rutera i time dobije loop!

poz

 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 10:35 - pre 225 meseci
Znači da je tačno ovo što je Djaki naveo, da ruter odmah po primanju update-a, na isti interfejs preko kog mu je on stigao, šalje infinite metric za rute koje je tom prilikom naučio? Odnosno, da se ne šalje infinite metric tek i samo kada neka ruta prestane da bude valinda, kao što je navedeno u tekstu koji sam citirao?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.logosoft.ba.



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 10:44 - pre 225 meseci
Da. :)

 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 10:51 - pre 225 meseci
Ok, onda već ima nekog smisla :)

Hvala
ex.mangel
 
Odgovor na temu

eye

Član broj: 4649
Poruke: 7
80.93.229.*



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 11:16 - pre 225 meseci
Mislim da susedni ruter salje/vraca infinite metric (kad je rip u pitanju 16) ruteru koji je rutu oglasio nevalidnom, samo u tom slucaju tj. ako ruta vise nije u funkciji ,a ne za svaku rutu.Ako bi oglasavao svaku pa i validnu rutu sa infinite metric,kako bi to funkcionisalo?!Znaci tvoj citat iz ICND-a je u redu.I kao sto je postive0 rekao,a sto je bilo tvoje pitanje,to je samo mehanizam da se iskjuci svaka mogucnost loop-a...

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 12:03 - pre 225 meseci
Prema toj priči, ruter bi oglašavao validnu rutu sa infinite metric samo na interfejsu preko kog je naučio za tu rutu, odnosno preko kog je primio odgovarajući update.

Moj citat iz ICND-a i objašnjenje koje su dali Djaki i positive0 se ne slažu i ne mogu biti oba ispravna.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.logosoft.ba.



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 12:05 - pre 225 meseci
A da ipak razmislis o tome...

To o cemu ti govoris je normalan proces kojim ce ruter koji izgubi direktno konektovanu rutu, propagirati istu sa infinit metrikom.
Poison reverse je nesto drugo - nacin na koji se normalan split horizon nadopunjuje!

Citate bre neku losu literaturu :)

poz
 
Odgovor na temu

eye

Član broj: 4649
Poruke: 7
80.93.229.*



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 13:10 - pre 225 meseci
@Milan Andjelkovic

positive0 je u prvoj recenici rekao da je poison reverse mera sigurnosti i to je tacno kao i citat. Split-horizon sprecava da se propagiraju rute primljene na neki interfejs nazad.I to tako funkcionise do onoga trenutka dok je mreza stabilna.Onog trenutka kada link na ruteru padne,ruter oglasava rutu,u slucaju RIP-a sa metricom od 16,na svim svojim interfejsima,tu nastupa poison reverse i split-horizon pravilo ne vazi jer susedni ruter oglasava rutu koju je dobio svim svojim susedima,pa i ruteru od koga je dobio update nevalidne rute.Sustina je da se rute koje su funkcionalne ne oglasavaju kao infinite i da poison reverse sluzi da svi ruteri budu obavesteni da ruta NE VAZI VISE.

@positive0

Nemoj tako nije losa knjiga uopste,mogu da prihvatim da sam ja pogresno razumeo,al' ne diraj u CiscoPress : ))

Pozdrav.


Avaj teska greska,izvinjavam se,evo kako kaze cisco za poison reverse:

Citat:
Once you learn of a route through an interface, advertise it as unreachable back through that same interface.


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao eye dana 28.09.2005. u 15:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
*.logosoft.ba.



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 14:56 - pre 225 meseci

Probaj ovo: http://www.ciscopress.com/book...t.asp?isbn=1578700418&rl=1
Definitivno jedna od najboljih knjiga o routingu.

poz
 
Odgovor na temu

eye

Član broj: 4649
Poruke: 7
80.93.229.*



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 15:08 - pre 225 meseci
Ma imam je ,tu sam i procitao,a kasnije da potvrdim trazio preko google-a o poison reverse-u.Moram da priznam da sam zbunjen ,jer sam i jedno i drugo objasnjenje procitao iz literature koju smatram merodavnom.Ipak sam jos uvek u nedoumici,jer kad sam napravio testlab,ni u jednom trenutku u debug-u (debug ip rip i debug ip rip events),nisam video advertise validnih ruta sa infinite metricom ,osim naravno kad sam "ugasio" interfejs ,a ruta postala nevazeca...
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
193.220.2.*



+39 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 16:14 - pre 225 meseci
Citat:
However, Cisco distance vector routing protocols actually use a variant of split horizon called split horizon with poison reverse (or simply poison reverse). When the network is stable, it works just like plain old split horizon. When a route fails, the router advertises an infinite-metric route about that subnet out all interfaces - including interfaces previously prevented by split horizon.


Mislim da pogresno tumacite ovaj citat, ovde se lepo objasnjava da kada ruta vise nije validna sta se desava sa split horizon-om a ne kako radi poison reverse...

Koliko ja razumem dati tekst:
1.u normalnom radu ukljucen je split horizon u standardnoj varjanti on sprecava da se update salje na interface sa kog je update primljen
2.kada router primi route poison update on bi trebao isti da posalje isti preko SVIH interfaceo-va
3.split horizon u klasicnoj varjanti ovo sprecava
4.u tom slucaju Cisco umesto da iskljuci split horizon ukljucuje poison reverse koji vraca sve rute koje je naucio preko tog interface-a nazad sa beskonacnom metrikom (ukljucujuci i route poson update) tako da je split horizon ostao ukljucen a poison reverse pravilo koje kaze da ruta treba biti poslana na SVE interface-ove ispostovana
5.vuci siti ovce na broju...

P.S. A mozda i gresim...
 
Odgovor na temu

djk494

Član broj: 494
Poruke: 320
*.yubc.net.



+39 Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?28.09.2005. u 18:33 - pre 225 meseci
RIP 2 RFC

http://www.faqs.org/rfcs/rfc2453.html

3.4.3 Split horizon
...
"Split horizon" is a
scheme for avoiding problems caused by including routes in updates
sent to the router from which they were learned. The "simple split
horizon" scheme omits routes learned from one neighbor in updates
sent to that neighbor. "Split horizon with poisoned reverse"
includes such routes in updates, but sets their metrics to infinity.
...
 
Odgovor na temu

positive0

Član broj: 64952
Poruke: 143
217.75.206.*



Profil

icon Re: Svrha poison reverse feature-a?29.09.2005. u 19:24 - pre 225 meseci
U ovom posljednjem je kljuc. Standard kaze jedno, dok razlicite implementacije pokazuju drugo.
Ciscovi ruteri se na poison reverse pravilo odazivaju samo ukoliko su trigerovani jednim od 3 dogadjaja (naravno, i na svaku promjenu metrike, tj. pad linka):

1. 2 rutera su u startup mode-u (odmah nakon request message-a) - razmjenjuju topology tabele prvi put

2. prilikom oglasavanja promjene tabele

3. kada se posalje query/request

Na Juniperu se split horizon moze iskljuciti, ali za razliku od iste akcije koja bi bila izvrsena na cisco-u, za rezultat ima prelazak na poison-reverse. :)

poz

Sasa

 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Svrha poison reverse feature-a?

[ Pregleda: 4736 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.