Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless community network

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: Wireless community network

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16139 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.yubc.net

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Wireless community network16.09.2002. u 23:07 - pre 263 meseci
Ljudi mene zanima jedna stvar.
Hoce li mi ova mreza omoguciti PUN pristup Internetu bez stucanja i zaglavljivanja i bez placanaj telefonskih racuna? Uz placanje onoga sto potrosim nekoj vrsti provajdera na koga se nakacimo (bilo da su sati ili protok).

Je li to smisao cele price? Da kupim opremu, naucim da je odrzava, rutiram ili sta vec i da isplatim te pare i trud za godinu dana jer ce mi se racun smanjiti za 50-70 DEM koliko placam telefona za pristup Internetu.

Pozdrav Miloje
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Wireless community network17.09.2002. u 03:04 - pre 263 meseci
Citat:
B o j a n:

Ali nebitno .... mislio sam da je zoran mislio na klasican AS za dial-up-ing l;)

Zoran je mislio na uredjaj koji autorizuje neki pristup necemu ;) ali nije mislio na dial-up
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
213.240.50.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Wireless community network17.09.2002. u 13:59 - pre 263 meseci
Zorane, jedna rec: IPSEC.
Nikako auth-only saobracaj.
Ja ne znam kako je CRI spajao klijente na svoje access point-e, ali ipsec je alfa i omega za wireless. Cudno da niko nije pomenuo ???


Miloje, ne, ne verujem da ce to omogucavati PUN pristup internetu, jerbo kao sto smo vec culi, niko se nije otvoreno ponudio da ustupi flat link na izlazu te wireless mrezice. U pocetku, a taj pocetak mozda i potraje godinama, ce biti iskljucivo interna razmena podataka, tipa, e super Pera je stavio nove filmove kod sebe na drajv, daj da skinem ... itd l;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Wireless community network17.09.2002. u 14:16 - pre 263 meseci
CRI je valjda koristio WEP, koji jeste ok za onako laganu zastitu od najprostijeg sniffovanja tj SNORTOVANJA posto je wireless :), no ceo taj WEP ima teskih problema sa securityjem zbog cega je i osnovana IEEE grupa 802.11i – Enhanced Security.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Wireless community network17.09.2002. u 17:53 - pre 263 meseci
Miloje pametno govori, ako ta komjuniti mrežica nema pristup interetnu onda i nije neka vajda od nje. Ja bih se rado uključio u tu akciju, ali da dam i 200e (a verovatno će biti više) da bih skidao filmove i pičio igrice nije mi neki interes, jer mi prvenstveno treba internet a filmova ima za 100din na svakom uglu. Ja kao običan moderator-posetilac-korisnik-šta god koji nije upućen mnogo u cene opreme, paketa, kvalitet i td. hoću da imam izbor npr. paket 200e, skuplji 300, fancy paket 500e, koliki je transfer rate, da li ima DL limita i sl. Onda se lepo objavi ponuda pa da vidimo koliko stvarno ima zainteresovanih, ovako možemo da mrsimo do mile volje.



 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Wireless community network17.09.2002. u 21:17 - pre 263 meseci
pa aman preko 2-smernog satelita flat 128/512 je oko 120 eura
verat 64/64 je 50 eura, verat 128/128 je 100 eura
pa proturis kroz transparentni pa dodas YU ISP-ove kroz razmenu...razmisljajte...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Wireless community network18.09.2002. u 00:12 - pre 263 meseci
Evo otprilike ovako izgleda access point koji je potreban u slucaju mreze koju sam ja predlozio, kada dostupnost ostalih ne zavisi od toga da li je komsija na koga ste povezani raspolozen da upali kompjuter, kao u slucaju koji ste predlagali sa point to point povezivanjem sa dva wireless uredjaja po korisniku:


http://www.orinocowireless.com...8&page=103&envelope=94
ftp://ftp.orinocowireless.com/.../BROCHURES/US/AP-1000%20US.pdf


Ovo su odgovarajuci klijentski uredjaji:

PCI

http://www.orinocowireless.com...7&page=128&envelope=93

USB:

http://www.orinocowireless.com...&page=2403&envelope=93
ftp://ftp.orinocowireless.com/...NOCO/BROCHURES/US/USB%20US.pdf

Ja predlazem USB, laksi je za prepravke i raznorazne zahvate, lakse se instalira, itd..

Prednost Orinoco Access Pointa je sto je zaista kompatibilan sa 802.11b standardom (sto nije slucaj sa slicnim uredjajima nekih drugih proizvodjaca), te je osim ovih Orinoco klijentskih adaptera moguce koristiti i citav dijapazon drugih dostupnih (ima i jeftinijih?) USB i PCI WiFi kartica.

U dokumentaciji sa linkova gore cete naci neke smesno kratke razdaljine koje se spominju, ali to je sve sa minijaturnim antenama koje idu uz sam uredjaj. Na to se kaci (normalno ili uz malu prepravku, zavisi od uredjaja/proizvodjaca/itd..) velika EXTERNA antena, pa izborom njene velicine bukvalno mozete da dobacite dokle god vam je potrebno u okviru Beograda.

Obavezna je opticka vidljivost tacke na kojoj ce se nalaziti access point. Kasnije se na AP dodaje internet pristup, kada se sve za to organizuje. Za pocetak bi ok bilo napraviti i samu infrastrukturu, dodavanje servisa na to ce se obavljati shodno zeljama grupe i mogucnostima.

Jos jedan primer indoor uredjaja, koji ja na primer uz sitno budzenje (prepravljanje prikljucka za malu internu antenu da moze da prihvati konektor za veliku externu) koristim za prevaljivanje mnogo vecih razdaljina nego sto je to fabricki predvidjeno:


D-Link DWL100
http://www.dlink.com/products/wireless/dwl120/
http://www.dlink.com/products/wireless/dwl120/dwl120.pdf

To otprilike izgleda ovako u mom slucaju:



Na taj access point bi se po prikljucivanju za internet nakacio naravno gateway ka netu, kakav - to vec zavisi od nacina pristupa koji se izabere, obicno jedna mala jeftina PC masina koja ce pod linuxom to raditi 24/6/356 osim kada nema struje :), zatim jedna masina za traffic shaping, i tu sve negde ide i firewall, mail, dns, i za sta se god jos odlucite, a ovo sve mogu obavljati obicni pc-jevi pod BSD-om ili Linuxom.




 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Wireless community network18.09.2002. u 00:37 - pre 263 meseci
Nisam samo jos pomenuo da pored ovog pravog komercijalno access point-a, postoji i jeftinija varijanta - mogucnost pravljenja access pointa, koriscenjem obicnog racunara klase pentium 1 koji se nalazi vrlo blizu dobre OMNI antene, i neke jake kartice sa oko 100mW pojacivacem na sebi. Kao operativni sistem, predlazem FreeBSD jer kad sam poslednji put gledao, podrzavao je Orinoco kartice (device wi linija u kernel config fajlu), Cisco Aironet kartice (device an) i PRISM kartice (device awi).

Ovo resenje je verovatno fleksibilnije a mozda moze biti i sigurnije ako se instalacija freebsd-a i podesavanje ipsec-a dobro odradi. Posto je WEP dokazano nedovoljno siguran sam po sebi, koga brine sigurnost moze dodati i jos jedan nivo ipsecom, ili ako vas na primer brine samo sigurnost maila, onda ssh tuneling do mail servera na primer.. to je jedna komanda, bukvalno.. Za ipsec, pogledati na primer: http://www.daemonnews.org/200101/ipsec-howto.html mada postoji jos brdo linkova na netu, u zavisnosti od OS-a koji vas zanima.

Cisco 350 Aironet na primer radi pod fribijezdijem, ima 100mW izlazne snage ali ne znam kakva je njegova cena na domacem trzistu.

No postoji vec sijaset manjih proizvodjaca koje bi trebalo proveriti. Generalno, ko pravi kutiju nije bitno, vec ono unutra. Same cipove za wifi pravi tek nekoliko kompanija i mogu se na prste nabrojati.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.yubc.net



Profil

icon Re: Wireless community network19.09.2002. u 03:54 - pre 263 meseci
Gojko to sam i ja pomislio prvi put kad mi je torbica to rekao .... rekao sam mu nije isplativo da svaki korisnik ima kod sebe dve kartice jednu ka prethodniku a drugu ka nasledniku itd itd. Ali torbica je meni rekao da se to sve radi preko jedne kartice i jedne antene samo sto se koristi drugi softver i to onda veoma menja stvari. Ja se samo nadam da to sto je meni torbica rekao moze da se uradi.

PS: i kolko sam ja razumeo trebalo bi da u precniku od nekoliko kilometara bude oko 2-3 ljudi da u slucaju gasenja neke od masina druga moze da preuzme saobracaj. E sad ovo sve zvuci izvodljivo i ima smisla ali ja bas nisam neki expert za wireless opremu. Sto se mene tice to ce samo biti device /dev/* preko koga cu da rutiram saobracaj.
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Wireless community network20.09.2002. u 05:45 - pre 262 meseci
Hm, pa sta da Vam kazem...
cenim da bi mogao da obezbedim korisnicki komplet recimo
lucent PCMCIA kartica 75 $, kabla, konektori, recimo 20 $ i antena od 12 dbi za recimo 35 $ ali za prozorsku (terasa) montazu, ako ide napolje RG kosta oko 180$
i fali licenca za Karlnet-ov softver a falt bi bio 25-50 eura mesecno, jel ovo interesantno? (Mozda oprema na rate?)
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Wireless community network01.10.2002. u 23:59 - pre 262 meseci
zvuci prihvatljivo :)))
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: Wireless community network

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16139 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.