Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skola Astronomije...

[es] :: Vodič za učenje :: Skola Astronomije...

[ Pregleda: 5222 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.219.eunet.yu.



Profil

icon Skola Astronomije...05.09.2005. u 22:55 - pre 226 meseci
Na ovom forumu sam procitao da su pojedinci ucili astronomiju, pre cetvrtog razreda gimnazije, gde je ona predmet, te me zanima gde se (ako postoji) nalazi skola astronomije, kako se prijavljuje za takmicenja iz astronomije i kakve su te skole tipa...
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Skola Astronomije...05.09.2005. u 23:47 - pre 226 meseci
http://www.elitesecurity.org/poruka/681732
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.97.eunet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...06.09.2005. u 15:30 - pre 226 meseci
Slusaj, decko, nabasao si na pravog tipa. Samo se nadam da si iz Beograda, jer je onda cela sledeca prica maltene uzaludna.

My name is Delic, Uros Delic.
Prosle godine osvajac bronze na Medjunarodnoj olimpijadi iz astronomije. Samo sam, nazalost, malo prestar za ovogodisnju olimpijadu. A samo idem u 4. razred gimnazije.
Sto se tice skole astronomije, kao sto te je moderator, cika Aleksandar poslao, mozes da nadjes te skolice na sajtu astronomskog drustva Rudjer Boskovic. Zgrada tog drustva ti se nalazi u onoj kuli na Kalisu, gde ti se nalazi i Narodna opservatorija. Inace, u Gornjem gradu je. Odlicno mestasce za posetiti. Mislim da se trenutno, negde uskoro, zavrsavaju predavanja posvecena Albertu Ajnstajnu, doduse ona koja su ostala su samo o zivotu Alberta i Mileve (Maric).
A sad ja malo pitanja:
Iz koje si skole, grada itd?
Koji si razred trenutno?
Koliko dobro znas astronomiju?

Nazalost, domaca takmicenja iz astronomije maltene ne postoje, barem ne jos uvek u onom vidu kao takmicenja iz fizike itd. Veruj mi, ja sam jedan od clanova Nacionalnog astronomskog olimpijskog komiteta, mi organizujemo sva takmicenja iz astronomije u ovoj bednoj zemlji.

Domaca takmicenja iz astronomije su: samo Nacionalna astronomska olimpijada, nazalost. U prevodu-kvalifikacije za medjunarodnu. Astronomija nema tretman u nasoj zemlji kao sto imaju druge prirodne nauke(fizika) i nenauke(matematika). Zvanicno, ona se odrzava od prosle godine, kad sam ja, od trojice prijavljenih, prosao kao ubedljivo drugi. Nezvanicno, prvi put smo kompletan tim (od pet ucenika) izabrali ove godine, tako da je ovo prva prava.

Ovogodisnja olimpijada se odrzava u Pekingu, negde krajem oktobra. Vec smo izabrali tim koji ce zastupati nasu zemlju na toj olimpijadi, tako da za tebe nema sanse ove godine:-( . Ali ako te zanima, mogu ti dati skoro perfektan vodic kako se spremiti za sledecu godinu, i nov ciklus takmicenja:-)

Pocinju da me bole ruke od kucanja, ajde ti postavi pitanja koja te interesuju, a ionako cu te ja onda obavestiti o jos drugim mnogim stvarima...

Pozdrav

There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.231.eunet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...06.09.2005. u 21:42 - pre 226 meseci
Zahvaljujem se obojci. Zivim na Vracaru, Beograd, odlican sam djak i ove godine sam krenuo u sestu, prirodni smer. O Astronomiji znam na osnovu knjiga Milutina Milankovica i casopisa Galaksija, a mene interesuje da se malo vise obucim, pa ko zna mozda jednog dana i krenem na neko takmicenje...
Zanima me kakva je astronomija u 4. razredu gimn (udzbenik, program)?
ps hvala za link, verovatno cu krenuti u tu skolu...
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.231.eunet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...06.09.2005. u 21:51 - pre 226 meseci
Koliko sam ja video na njihovom sajtu, skola je zavrsena, kada pocinju nove sesije predavanja?

Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Skola Astronomije...06.09.2005. u 22:00 - pre 226 meseci
pa pise ti na sajtu...astronom a povrsan ccc

"77. Kurs astronomije za početnike (jesen 2005)

Astronomsko društvao Ruđer Bošković poziva sve zainteresovane na besplatni jesenji Kurs astronomije za početnike, koji počinje u petak, 30. septembra, u 17 časova u Planetarijumu. Za polaznike Kursa predviđena su 23 teorijska i 4 praktična predavanja koja će se održavati naredna tri meseca.

Ovde možete preuzeti i pogledati program predavanja na Kursu. Program je u PDF formatu i da biste ga pregledali potreban vam je Adobe Acrobat Reader® 4+.
Program 77. Kursa (PDF, 38.3kB) Kliknite ovde za detalje...
Adobe Acrobat Reader® Kliknite ovde za detalje...
Detaljno o Kursu Kliknite ovde za detalje..."
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...08.09.2005. u 16:11 - pre 226 meseci
Oko kurseva te izgleda odlicno obavestava gdin A. Markovic. Verovatno se i sretnemo na kursu, ja sam onaj visoki, oko 190, koji ce smetati predavacu, ali ne za vreme predavanja. Mislim, imam bar malo postovanja.

Da, i ja sam se zainteresovao pomocu M. Milankovica, stvarno su odlicne njegove naucno-popularne knjige. Dao bih mu Pulicera za popularisanje nauka uopste.

Tu knjigu za cetvrti su pisali Dimitrijevic-smeker, kako ga novije generacije zovu i jos neko, ne secam se ko. Uz tu knjigu sam i pocinjao pripreme, odlicna knjiga za ucenje formula. Objasnjene su ti najvaznije stvari, mozda ne na najbolji nacin, ali definitivno mozes saznati iz nje. Ostalih knjiga na srpskom sa formulama nema do studentskog nivoa, a tu ima dosta vise matematike, koja ti za takmicenja nije ni potrebna. U svakom slucaju, preporucujem ti da uzmes tu knjigu kao osnov. Dalje, kada je iscitas, mozes preci na rad zadataka, u tom slucaju ih ja imam hrpu, samo cekaju na nekog da ih radi... Sto se tice dodatne literature, uvek mozes nesto naci u biblioteci Narodne opservatorije, samo mislim da moras biti uclanjen da bi joj imao pristup. A vecina te literature je na engleskom i ruskom. Vise u sledecem odgovoru. Pitanja?
Pozdrav
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.36.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...08.09.2005. u 22:12 - pre 226 meseci
Hvala na odgovorima,

sto se tice engleskog to mi nije problem posto sam i pre citao knjige na engleskom, ali mesto ruskog, ucim ja nemacki, tako da na to mogu zaboraviti. Mali problem su mi rasporedi predavanja, posto su u 17h a ja idem pre i posle podne... (Smislicu nekako da se izvucem petkom, kada idem popodne :)

Procitao sam skoro i od dr Milutina Tadica ,,Astronomija - pogled ka zvezdanom nebu'', i sve vise se ,,grejem'' za Astronomiju...
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.185.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...09.09.2005. u 13:56 - pre 226 meseci
Da, vidis, mali je problem sa nepoznavanjem ruskog jezika... Najbolje zbirke zadataka su ti na ruskom. Ja jesam ucio ruski u osnovnoj, ali ga ni danas ne znam bas najbolje. Ustvari, sam sam naucio ruski koji mi je bio potreban da bih savladao zbirke. Objasnjenje: zadaci ti se sastoje od, uvrh glave, 100 termina koje je potrebno znati, i brojnih vrednosti. Samim citanjem od najlaksih ka tezima(poredjenje po razumevanju), mozes shvatiti sta ti sta znaci. Tako saznas da ti je skorost-brzina itd...
Da, malocas sam bio na studentskom trgu, i video da jos uvek imaju tu Tadicevu knjigu. Ajde raspitacu se u nedelju sta drugi clanovi komiteta predlazu za literaturu, mislim, ja sam stari takmicar, tako da mi nije predstavljao problem nacin rada-nabubati formule, malo iscitati objasnjenja, i onda cepati zadatke.
Uskoro i zavrsavam sajt nacionalnog komiteta, (ma prava sam faca), gde ce biti okacena obavestenja, razni zadaci itd. Valjda ce krenuti sa radom do Nove godine. Nadam se!!!
Ti mozes da konkurises za Nacionalnu olimpijadu iz astronomije vec sledece godine. Bice odrzana posle kraja skolske godine, negde krajem juna. Posto je tim podeljen na juniore(<15) i seniore(>=15, <18), ti bi se borio za dva mesta koja pripadaju seniorima. Osim, naravno, ako nisi ranije krenuo u skolu.

Pozdrav
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.209.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...09.09.2005. u 20:47 - pre 226 meseci
Najlepse hvala , obavezno mi reci sajt...

ps jun 2006 ili jun 2007???
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.19.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...10.09.2005. u 06:55 - pre 226 meseci
Pa jun 2006, to je valjda sledeca godina. Kad sam se ja pripremio za dve nedelje za to takmicenje, i uradio 70 posto tacno, moci ces i ti za godinu dana. U svakom slucaju, ako ova tema prekine sa radom, a ne bih zeleo, imacu te u vidu za obavestenja.
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.214.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...13.09.2005. u 21:34 - pre 226 meseci
Nadam se samo da ces napraviti bolji sajt nac. ol. astro. kom. od onog medjunarodnog, na kome sam bio, koji jezivo izgleda...
Frapirala me je cinjenica da samo 21 (Jermenjia, Indonezija, Belorusija, Brazil, Bugarska, Kina, Danska, Estonija, Finska, Indija, Italija, Koreja (na koju misle - komunisticku ili kapitalisticku?), Litvanija, Letonija, Ruska Federacija, Svedska, Iran, Ukrajina, SiCG, Rumunija, Tajland) drzava ucestvuje na olimpijadi! Takodje mi je cudno da nema ni SAD, ni UK, ni Francuske, ni Nemacke, kao drzava sa velikom populacijom... Zanima me posto znam da Hrvati imaju razvijenu skolsku astronomiju, takodje nisu u takmicenju, i najvise me cudi sto nema Grcke??? (Kao jednog od osnivaca astronomskih nauka)
Takdoje bih te molio da mi objasnis (ako nemas pametnija posla), kakvo je takmicenje tipa - teorija, zadaci, osmatranja? Sve zajedno ili samo nesto od navedenog?


Pozdrav!
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.76.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...14.09.2005. u 20:16 - pre 226 meseci
Da, samo 21 zemlja je ucestvovala do sada. I misli se na Juznu Koreju. Nema zapadnih zemalja iz jednog prostog razloga- Rusi su ti koji su tu glavni. Ako ti je to i dalje cudno, reci cu ti da Amerikanic nisu ucestvovali ni na prvim olimpijadama iz fizike. Mislim da su oni tek na 16., 17. olimpijadi ucestvovali, i to samo tim posmatraca iz SAD. Na desetoj olimpijdi iz fizike je ucestvovalo manje od 15 ekipa, a na devetoj iz astronomije je bilo-koliko, 19? Jednostavno, uvek te zemlje bivseg istocnog bloka zapocnu tako nesto, a onda im se prikljuce zemlje sa vise para. I Nemacka, Francuska, SAD, UK itd. jesu mozda razvijenije zemlja, i to sa zapada, ali ipak su Kina, Tajland, Indija, Indonezija, Koreja i Rusija te zemlje koje razbucaju svaku olimpijadu, naravno, ne ogranicavajuci se samo na astronomiju. Pa ja sam upoznao nekoliko likova na astronomiji koji su sa 15 godina osvajali bronze na matematickim i fizickim olimpijadama. Jednostavno, ovo je takmicenje u razvicu, i uskoro ce biti pravi bum, jer nece odoleti ni zapadne zemlje. Zadaci ce biti sve tezi, a samim tim i teze dobiti medalju. Ja sam posle 3 meseca spremanja ugrabio jaku bronzu, ove godine bih tesko uopste ugrabio sa tolikim nivoom znanja. Videcemo kako ce dalje biti... Zato i predlazem svima, zar nije bolje ucestvovati u tako nekim stvarima koje su u povoju, mozda se namucis ko vo, ali onda lepo mozes bilo kome reci, ej kao ucestvovao sam na IX olimpijadi, drugi put da je nasa zemlja ucestvovala, i osvojio sam bronzu. A onda nastavis da popularizujes to takmicenje i pomazes u osnivanju nasih slicnih stvari, i onda je to pure sex. Ma mentalno svrsavanje, kad ti kazem.

U Hrvatskoj i Grckoj i takvim zemljama trenutno nema ko da povuce ta njihova takmicenja i odvede neke ne olimpijadu. Neka zena u Bugarskoj se bukvalno posvetila tome, od nicega je napravila da u procesu odabira ekipe ucestvuje oko 400-500 dece. A oni ni nemaju astronomiju u skolama. Sada se oko nje vec okupila pristojna ekipica ljudi. Kod nas nisu povezana astronomska drustva kao u Bugarskoj, ali smo uspeli da osnujemo Nacionalni komitet, u kojem vec ima 15 ljudi. I ucimo usput. Na greskama, naravno. Ove godine je bilo 15-ak kandidata, sledece godine se nadamo da ce ih biti vise od 20.

BTW, takmicenje se sastoji iz tri dela, posmatrackog(kao sto ti rec kaze, ocekuje se ili da prepoznas neko sazvezdje, neku zvezdu, ili da nekim "metodom stapa i kanapa" procenis njene koordinate, sjajnost itd.), teorijskog(6 zadataka po 8 poena iz oblasti astrofizike) i prakticnog(nesto slicno misaonim eksperimentima iz fizike; imaju veze sa posmatranjem, dobijes najcesce neki grafik ili tabelu sa kojih treba nesto da odredis, izracunas, ti nacrtas grafik itd.). Idu tim redom, jedne noci posmatr., sledece jutro teor., a preksutra ujutro prakticna.
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Boba90
BG

Član broj: 60259
Poruke: 111
*.207.eunet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...17.09.2005. u 21:05 - pre 226 meseci
Molim te odgovori>

1. Da li treba neka posebna literatura za astro-olimpijadu?
2. Koliko moze Skola Astronomije RB da spremi?
3. Koje znanje iz matematike, geometrije, fizike i hemije; osim trigonometrije i optike (uzmi u obzir da sam prvi razred gimn) je potrebno?

Pozdrav
Boba, the one and only himself!
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.208.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Skola Astronomije...18.09.2005. u 09:31 - pre 226 meseci
1. Procitaj pod 3. Celokupna literatura koja ti to objasnjava ti je potrebna. Zadaci se lako pronadju. Knjiga Astronomija za cetvrti razred(vec pomminjano). Bilo koja opsirnija literatura uvek dobro dodje. Ajd reci mi mail da ti posaljem malo teorije(to su neka predavanja sa Katedre za astronomiju), bolje da ide preko maila nego da atachujem ovde, ipak je ogroman materijal.
2. Ta skola ti moze dosta pomoci, jer je to idealan pocetak. Oni ce te dobro potkovati osnovama astronomije, pa poceti da sire. Kasnije ide mnogo lakse. Kad utemeljis te osnove, sve se bazira na njima, tako da lakse kapiras dalje stvari. A poznajuci predavaca, on to definitivno ume da objasni. Na kraju tog kursa ti imas i test, koji ti preporucujem da odradis, jer ces tako najbolje znati koliko si zapamtio.
3. Na samoj Olimpijadi nije ukljuceno da ucenik poznaje primenu integrala, izvoda, tako da zaboravi na primenu "vise matematike". Trebace ti trigonometrija, i to je sigurno. To se uvek koristi. Naravno optika. I fotometrija(intenzitet, osvetljenost, fluks svetlosti). Osnove kvantnog zracenja(gradivo cetvrte godine: energija fotona je h*frekvencija, maksimum toplotnog zracenja se odredjuje po:b=temperatura*talasna duzina, gde je b const). To se lako nauci. Keplerove zakone ces raditi u prvom razredu. Iz hemije nista. Iz matematike, pored trigonometrije, da znas da primenis digitron.
Cao!moj mail: [email protected]
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Skola Astronomije...

[ Pregleda: 5222 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.