Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Donet Zakon o visokom obrazovanju

[es] :: Vodič za učenje :: Donet Zakon o visokom obrazovanju

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 63949 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju01.09.2005. u 12:46 - pre 227 meseci
Ovo je interesantan link da se uporede razli;ite verzije zakona - Gašina i Vuksanovićeva:
http://www.ns.ac.yu/stara/zakon/zakon.html

Inače, još nije objavljen USVOJEN tekst zakona, ali kako sam i na početku ove teme napomenuo, izmene su veoma male u odnosu na poslednju verziju predloga.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju01.09.2005. u 16:37 - pre 227 meseci
@dragan

odlican link. bas da vidim gde je bilo tih MIN 7 poena. ili je to samo srbijanka nagovestavala

inace u HR, tokom redovnog roka, profesor odrzava 2 termina u roku ne kracem od 15 dana. to mislim da nedostaje.

takodje onaj gasin clan:
studentu koji se finansira iz budzeta je zabranjeno bilo sta naplatiti
studentu koji se sam finansira je zabranjeno bilo sta naplatiti.

znaci dva puta napisano, da ne bude zabune. to bas nisu morali da izbace.
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju01.09.2005. u 16:55 - pre 227 meseci
Da znam sta je predlog zakona (dobro ne znam tacno da definisem - ali samo ime je logicno).

Vidis fora je u tome sto su nas (po dozvoli ministarstva - nadam se - tako nam rekose) na VETS jos 2002 godine upisali po tom novom sistemu, na Gasin prelog zakona. Tacnije, nesto malo po upisu - veliki deo nas se prebacio na "ECTS rezim" kada nam je bilo ponudjeno.

Dakle sta je sa nama ? :)
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju01.09.2005. u 19:51 - pre 227 meseci
stari zakon nije zabranjivao da se studentima daju cvece i leptirici. ti brojevi, nemaju veze sa ects bodovima.

osim (a jeste bitno) sto su se i skola i studenti, sada navikli na te brojeve. sta je sa vama? pa nista. ti imas trenutno 0 ECTS bodova.

usvajanjem zakona, ti brojevi, ce od sada imati snagu ECTS bodova. ali sad treba bodovati predmete... idemo u off... bice sve ok, verovatno.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju02.09.2005. u 03:56 - pre 226 meseci
Aleksandre, hvala!
Morala sam da pitam, iako sam pretpostavljala, iz razloga što uopšte ne kapiram bilo kakva zakonska akta (ETFovac, šta li :)). U suštini svejedno mi je. Računala sam (i dalje računam) na obično dipl. ing zvanje i svakako planiram postdiplomske.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.228.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju02.09.2005. u 20:37 - pre 226 meseci
EUROPA > European Commission > Education and Training

http://europa.eu.int/comm/education/index_en.html
 
Odgovor na temu

mijatovic_86
Linux System Administrator
TeleSign
Beograd

Član broj: 35044
Poruke: 361
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 03:30 - pre 226 meseci
Samo jedno pitanje (inace opet ETF-ovac)

Ja sam sada zavrsio prvu godinu i treba da upisem drugu, pitanje: da li se zakon odnosi retroaktivno u smislu da li ja moram da predjem na taj novi rezim (a upisao sam po starom zakonu), konkretno mislim na to da izadjes i padnes dva puta i "Kraj Ko U Bioskop"
Mislim to stvarno nije u redu, ja na prvoj godini imam 14 ispita, pa ti vidi koja je verovatnoca da se desi gore navedeno
😀
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.228.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 03:44 - pre 226 meseci
pa kad si zavrsio prvu, za tebe nema zime

znaci sve pise lepo pise gore... i da li mora, i broj ispita.

ili si mislio da li ce da ti se poniste ispiti koje si polozio iz treceg puta? da, hoce.
 
Odgovor na temu

mijatovic_86
Linux System Administrator
TeleSign
Beograd

Član broj: 35044
Poruke: 361
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 03:47 - pre 226 meseci
:) :) :)

Duhovito, mislio sam na sledece godine, jer jer je 2004 kada sam ja upisao promenjen statut faxa, ali se to nije odnosilo na starije studente
😀
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.228.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 03:52 - pre 226 meseci
sta se nije odnosilo na starije studente? taj novi statut koji je donet 2004?
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 06:52 - pre 226 meseci
Hajde malo čitajte šta je napisano u Zakonu o akreditaciji Fakulteta/Visokih škola (taj deo se sigurno nije izmenio, jer nije diskutabilan). Lepo piše da fakulteti imaju DVE godine da se prilagode novom Zakonu, a Visoke škole GODINU dana. U Zakonu ne piše, ali sam negde čuo (verovatno će to biti i javno) da se zakon primenjuje tek od sledeće školske godine (2006/07) i to samo za one ustanove koje se u međuvremenu akredituju. I ovo je logično, jer je potrebno vreme za akreditaciju, i neće se u sred školske godine menjati pravila.

I ne postoji problem sa vremenom osnivanja Saveta koji obavlla akreditaciju, jer tu funkciju će u međuvremenu do njegovog osnivanja obavljati postojeća Agencija - sve lepo piše, samo treba ipak pročitati 60 i nešto strana.

[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 04.09.2005. u 07:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.228.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju04.09.2005. u 16:08 - pre 226 meseci
zakon se primenjuje od trenutka koji je naznacen u zakonu. znaci od 8-og dana od objavljivanja. pretpostavljam da si hteo da kazes da ce clanovi zakona koji se odnose na ono sto je svima interesantno, biti aktivni tek od sledece skolske godine.
verovatno da. ali ja sam i dalje sumnjicav kada je u pitanju bilo kakva podzakonska regulativa. nije potrebno pomenuti razne agencije za telekomunikaciju... cak je i privatizacija trebalo da se zavrsi, a stiglo se do.... pola!?

misljenja sam, da ce sve sto zaradjuje na trzistu da podnese zahtev sto pre, uvede poene, dovede gostujuceg profesora iz slovacke, okaci izborne predmete koje vecina nece da bira, i trci na utakmicu.

ostali (glomazni) fakulteti ce se truditi da rastezu koliko mogu, dokle god imaju prihode kao sto su EDB, Telekom, CISCO A., SPC, Obraz, broj_studenata, i tako dalje ....

ko je kakav fakultet, verovatno ce videti studenti 01. oktobra.
apsolutno sam ubedjen da ministar o svim ovim pitanjima zna manje nego svi postovi ovde, sto se prema njegovom izrazu lica tokom emisije na rts-u moglo videti. ostaje mesec dana da zamenici i pomocnici ministra, sažvaću pitanja koja dolaze, daju tumacenje a, rekoh, ozbiljni ce vec 01.10. imati na oglasnoj tabli FAQ za studente.
 
Odgovor na temu

Sneshka
Beograd

Član broj: 64754
Poruke: 2
212.200.120.*



Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju06.09.2005. u 14:42 - pre 226 meseci
Zna li neko šta se po novom Zakonu dešava sa Medicinskim fakultetom , ostaje li 6 godina ili se i tu nešto menja ??
 
Odgovor na temu

MilosBGRD1969

Član broj: 63956
Poruke: 76
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 15:07 - pre 226 meseci
Sta je sa diplomom prvog srepena, moze li neko to da mi objasni?

Konkretno, po proslom zakonu nakon polozenih 50% ispita student je imao pravo na diplomu prvog stepena - tako je recimo bilo na Masinskom fakultetu po postojecem zakonu iz 2002 (na zalost, to sam tek sada saznao).

Ja imam polozeno znatno vise od 50% ispita, cistu prvu i drugu godinu na Masinskom fakultetu u Beogradu.

Da li sada, po novom zakonu, imam pravo na diplomu prvog stepena?

Milos
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.44.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 15:25 - pre 226 meseci
Citat:
MilosBGRD1969: Konkretno, po proslom zakonu nakon polozenih 50% ispita student je imao pravo na diplomu prvog stepena - tako je recimo bilo na Masinskom fakultetu po postojecem zakonu iz 2002 (na zalost, to sam tek sada saznao).


e milose

pogledaj moju poruku http://www.elitesecurity.org/poruka/863333 ili clan 127. stav 1. i 2.

rekao si imao pravo.
jesi li stekao to pravo? nisi.
jesi li bio u procesu sticanja tog prava? nisi. (studirao si ipak fakultet u trajanju od 100% ispita.)

ta mogucnost je prestala da vazi donosenjem novog zakona.

sad je pitanje (stav 3. clan 127.) kako ce Konferencija i tvoj fakultet da odluce, sta i kako sa starim studentima (ako si prestao da studiras). ako bude postojala (zakonska) mogucnost da izdaju bachelor i da (puno) naplate razliku u (malom broju) ispitima, to ce se verovatno desiti.

ako si nastavio da studiras, strpi se jos mesec dana pa vidi stav tvog fakulteta, u svakom slucaju ces onda izaci kao master.

postoji jos jedna mogucnost. da ti se ne prizna celina, vec mnostvo delova. sto znaci, kada se sve ovo zavrsi (2007-ma cini mi se; ali i ranije), lepo se upises na nesto sto se nalazi na adresi 27. marta, i podneses zahtev za priznavanje ispita, polozis sta imas i uzmes bachelor. jos ako (budu pametni) od tvog fakulteta naprave vise fakulteta, ti si na konju. za neku drugu diplomu (bivsi izraz: smer) ti treba jako malo.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.44.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 15:31 - pre 226 meseci
toliko razlicitih muka, toliko razlicitih problema... nigde odgovora. niko se nije potrudio da paralelno za donosenjem zakona, obezbedi tumacenje (svim) studentima, i buducim studentima (drugi rok za upis jos traje).

valjda im je toliko stalo do napretka u visokom obrazovanju. kada sklanjaju 5 kioska sa cevapima, imaju vanrednu emisiju na "nacionalnoj" televiziji.

nadam se da ce studentske organizacije napraviti FAQ, sa malo teksta i puno grafikona.
 
Odgovor na temu

joejoe

Član broj: 9240
Poruke: 52
195.252.118.*



+96 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 18:12 - pre 226 meseci
Samo nesto u vezi retroaktivnosti: tacno je da ce moci covek da trazi da mu se ponisti stara diploma i izda nova. Vazno je da je zakon neprecizan i da tablicu preslikavanja prave fakulteti, na kojima figurira masa magistara. Ako bi oni dozvolili da jedan dipl.ing. preko noci postane master i time se izjednaci u statusu sa njima oni bi jedini bili osteceni devalvacijom njihovog zvanja. U konkurenciji undergrad studenata i doktora nauka, samo bi njihov trud bio bacen, bar sto se titule tice.

Tako da sam veoma, veoma skeptican prema ideji da ce dipl.ing. iz '73, '98 ili '04. moci da podigne svoju masters titulu. Osim, posto je ovo Srbija, ako se ne digne kuka i motika. Ili to ne zatreba sinu nekog glavonje...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 18:39 - pre 226 meseci
Objavljen text zakona.

Kompletan text u atacmentu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.44.nat-pool-bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju07.09.2005. u 19:27 - pre 226 meseci
Citat:
joejoe: Samo nesto u vezi retroaktivnosti: tacno je da ce moci covek da trazi da mu se ponisti stara diploma i izda nova. Vazno je da je zakon neprecizan i da tablicu preslikavanja prave fakulteti, na kojima figurira masa magistara.


hm, zakon nije neprecizan. takva je bolonjska deklaracija. samim skolama se daje za pravo sta ce od sebe da naprave.

Citat:
Ako bi oni dozvolili da jedan dipl.ing. preko noci postane master i time se izjednaci u statusu sa njima oni bi jedini bili osteceni devalvacijom njihovog zvanja. U konkurenciji undergrad studenata i doktora nauka, samo bi njihov trud bio bacen, bar sto se titule tice.


pa isto tako je neko '68 preko noci neko postao nesto. sada se ponistavanjem tog sistema, dolazi do kolateralnih steta; koji su ionako neminovne.

jos jedan komentar, sta ce toliko magistara na faksu? potpuno lepo i logicno je ono sto rade nemci: "mars u privredu, pa se dokazuj koliko znas i umes i pare ces da dobijes." oni se i jesu navadili pa bi svi zivi da ostanu na faksu.

Citat:
Tako da sam veoma, veoma skeptican prema ideji da ce dipl.ing. iz '73, '98 ili '04. moci da podigne svoju masters titulu. Osim, posto je ovo Srbija, ako se ne digne kuka i motika. Ili to ne zatreba sinu nekog glavonje...


i ja sam skeptican, ali brzinom. ako bude ovako, kako si rekao; samo je pitanje dana, kada ce ljudi provaliti, da ako ovde ide tesko, odsetaju do budimpeste i "verifikuju se". ma samo je bitno da je stvar konacno otkljucana zivot i novac ce sami da pronadji put pravljenju boljeg skolovanja, i nijedan magistar nema ni znanja ni energije da im stane na put. sigurno ce malo u pocetku da kukaju, "kako drzava nista ne radi", a ne kapiraju da su bas oni ti koji su placeni da nesto rade.
 
Odgovor na temu

atinna

Član broj: 60103
Poruke: 58
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.nike.com


Profil

icon Re: Donet Zakon o visokom obrazovanju20.09.2005. u 22:32 - pre 226 meseci
znaci taj zakon je definitivno usvojen ili jos nije?

i mene zanima da li se sada ponistava mogucnost prelaska sa vise skole (od 3 god) na fakultet?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Donet Zakon o visokom obrazovanju

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 63949 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.