Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ucenje vjerovatnoce i statistike

[es] :: Matematika :: Ucenje vjerovatnoce i statistike

[ Pregleda: 8535 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cikicdragan

Član broj: 23000
Poruke: 4
*.etfbl.net.



Profil

icon Ucenje vjerovatnoce i statistike29.08.2005. u 16:03 - pre 226 meseci
Ima li ko ideju kako ucenje vjerovatnoce i statistike uciniti zanimljivijim?
Cini mi se da je pocinjem uciti po sedmi put.
 
Odgovor na temu

peddja_stankovic
predrag stankovic
private
beograd

Član broj: 48085
Poruke: 221
*.r62.logikom.net.

Sajt: www.geocities.com/predrag..


Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike29.08.2005. u 20:54 - pre 226 meseci
Za pocetak, kad budes razumeo verovatnocu, gledaces na zivot drugim ocima
tisuću lijepih žena posve nagih
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike30.08.2005. u 00:06 - pre 226 meseci
Ja apsolutno ništa nisam promenio u pogledu na svet učenjem verovatnoće. Voleo bih da čujem tuđa iskustva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike30.08.2005. u 00:35 - pre 226 meseci
Paa... ja jesam jednu stvar promenila. Ako podjem da kažem da će "nešto verovatno biti tako i tako" odmah se ispravim jer ne znam kolika je verovatnoća da se to desi i onda prosto kažem "moguće je" :)

On topic...

Nemam neki konkretan metod za učenje ViS-a osim svih onih uobičajenih metoda za učenje matematičkih disciplina. Kapiram da je reč o ispitu sa ETFa.
Konkretno mene je malo smarala kombinatorika na početku izučavanja verovatnoće jer se godinama unazad pri svakom kontaktu sa kombinatorikom koji sam imala ispostavljalo da spadam u onu grupu ljudi koji to jednostavno ne kapiraju. Odnosno, nije da ne razumem, nije sad to toliko komplikovano, nego nemam žicu za rešavanje kompleksnijih problema. Prosto nemam odakle da im pridjem, da započnem rešavanje. Kod iole ozbiljnijih kombinatornih problema prebrojavanje rešenja prosto nije moguće :)

Kako se kombinatorika kroz gradivo ViS-a na ETFu vrlo brzo zameni f-jama verovatnoće, raspodele, taj problem sam brzo prevazišla jer se ispostavilo da postojeće f-je jako dobro umem da primenim.

Statistika je onako, malo dosadnija po mom mišljenju. Zapravo nema tu neke velike filozofije kao u analizi npr. (ovo je i dalje moje poimanje svega toga, možda neko drugi misli drugačije). U suštini, ta ispit statistika može solidno mehanički da se spremi, uz neke primere iako ako se razume kako cela stvar funkcioniše postaje vrlo zanimljivo.

Nemam ništa pametnije da ti kažem nego da sedneš i da učiš. I to od početka :)
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike30.08.2005. u 01:06 - pre 226 meseci
Statistika sama za sebe jeste po malo dosadna. Ali kada vidis gde se sve primenjuje, i kad znas gde se primenjuje mnogo je lakse.
Onako, kad gledas formulu za varijansu ili matematicko ocekivanje ili gustinu raspodele i slicno pomislis za koji ce mi ovo...
Kad sam video gde se primenjuje, odmah sam na formule gledao drugim ocima.

Cini mi se da mi je najdosadniji deo kombinatorika i testiranje hipoteza, ali ko zna mozda nadjem nesto jednog dana iz te oblasti sto me zainteresuje.

E, sad posto ti, pretpostavljam, nemas mnogo vremena, samo neka ti je na umu da ce ti to nekad trebati i verujem, bice ti lakse. E, sad nadam se da ti zadaci u zbirci nisu toliko dosadni, samo nemoj da se predas, nadam se da sam te bar malo ohrabrio.

Pozdrav,
Veselin
 
Odgovor na temu

peddja_stankovic
predrag stankovic
private
beograd

Član broj: 48085
Poruke: 221
*.r62.logikom.net.

Sajt: www.geocities.com/predrag..


Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike30.08.2005. u 12:10 - pre 226 meseci

Ako je verovatnoca P("da smuvas na ulici osobu suprotnog pola") = p (recimo 0.001), bice dovoljno da startujes 1/p persona (=1000)
imozes ocekivati uspeh.


Zamislimo jednu hipoteticku igru koja se sastoji u pogadjanju brojeva 1 - 10 koje slucajno generise automat. Svaki pokusaj se placca 1 dinar a
u slucaju pogotka automat isplacuje:

a) 9 dinara
b) 10 dinara
c) 11 dinara.

Trebalo bi da je jasno da igru a) ne treba igrati jer u proseku na svakih 10 igara cu jedanput pogotiti ali posto sam ulozio 10 dinara a dobio samo 9 onda
sam na gubitku 1 dinar na svakih 10 partija u proseku.
Trebalo da je jasno da igru c) treba igrati sto vise. Trebalo bi igrati tu igru u sto vecem broju.
Igra b) je neodlucna, sa istim sansama se moze u njoj dobiti i izgubiti.
Kazem "trebalo bi da je jasno" jer prosecno obrazovaa osoba jednostavno nema osecaj o razmeri mogucnosti dobitka/gubitka.

Vratimo se opet na igru c).
U njoj igrac u 90 osto slucajeva gubi a samo u 10 odsto slucajeva dobija.
Uzmimo da ulog sada nije 1 dinar nego 100evra. Dakle ja redom gubim po 100 evra, 100evra, 100evra... a na kraju ja kao zaradjujem pare. Ne znam koliko njih je
odmah spremno da igra igru c) iako ja tvrdim da je to dobitna igra koju treba igrati sto vise. (ili sta ako je ulog 1000evra???)

Medjutim teorija je tu jasna, igru c) treba igrati bez obzira na ulog. Ovi gubici od po 100evra u 90 odsto partija treba shvatiti kao deo procesa (igre) u kojoj
mi sigurno dobijamo.
(tako su i onih 999 osoba sa pocetka price os kojih smo dobili "korpu" samo deo igre).
Direktna posledica ovakve aksiomatike je da "ne postoji poraz", to je samo "deo igre". Naravno tu treba biti oprezan jer bi nestrucnom interpretacijom
ovakvog shvatanja mogli da se dobro "opecemo".

Vremenom sam shvatio da je "ziherastvo" u ljudskoj prirodi. Verovatno da je evolucija tako napravila. Covek uglavnom odustaje posle par gresaka. Po meni treba
treati dalje dok se ne ostvari cilj. Postoji mnogo patoloskih slucajeva koji od straha od poraza i ne pokusavaju nista. Na primer, kad student koji izadje na pismeni
odmah izadje jer te zadatke ne zna da uradi (ili misli da ne zna da uradi). U svakom slucaju nije ni pokusao. To je iz iste price.


Dakle ako je verovatnoca nekog dogadjaja veoma mala, to ne znaci da se taj dogadjaj nece desiti. Desavace se retko ali skoro izvesno ce se desiti.
Onaj ko u svakodnevnom ponasanju ima aktivnosti koje su malo verovatne a koje mogu da naprave veliku stetu moze da bude siguran da ce se takve
stvari desavati - retko ali ce se ipak desiti (ne trba nikad preticati preko pune linije, treba voziti defanzivno .....)
Dakle treba redukovati dogadjaje koje mogu da nam nanesu veliku stetu. (Ovo se moze primeniti na nebrojeno mnogo aktivnosti)

Moze i ovako, Ako nesto zelimo, treba ciniti stvari koje doprinose da se poveca verovatnoca uspeha. Ne treba ici na sve ili nista. Na primer, ne smemo se nervirati
ako danas ne mozemo da naucimo neku lekciju. Vazno je da se danas bar za milimetar priblizimo razumevanju te lekcije. I ne zaboravimo, uvek kod nas ljudi moze da
proradi "ziherastvo" tipa "ako od juce do danas nisam to razumeo - ja sam glup, dakle necu se time ni baviti"

Ima toga jos dosta, nego kako vas se cini?




tisuću lijepih žena posve nagih
 
Odgovor na temu

cikicdragan

Član broj: 23000
Poruke: 4
*.etfbl.net.



Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike30.08.2005. u 13:09 - pre 226 meseci
"Od pocetka" - to mi se svidja. Nisam u potpunosti razumio osnovne stvari i ispadne da sam kasnije bubacio. To je jedan od razloga nezanimljivosti. A to sam tek jucer shvatio.

Pozdrav svima koji su na ovu temu nesto napisali ili bar procitali moj "vapaj"!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 11:05 - pre 226 meseci
@pedja stankovic

Pravi odgovor na pitanje koliko se isplati igrati igru koju si naveo se može dobiti tek ako se zna koliki je ulog, koliki dobitak, i koliki je početni budžet onoga ko igra.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

peddja_stankovic
predrag stankovic
private
beograd

Član broj: 48085
Poruke: 221
*.r62.logikom.net.

Sajt: www.geocities.com/predrag..


Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 19:17 - pre 226 meseci
Slazzem se. To potpada pod Random Walk odnosni Gamblers Ruin. Medjutim u mom
primeru ja podrazumevam da imamo dovoljno resursa a to znaci da sve zavisi od verovatnoce dogadjaja, tj da eksperiment mozzemo da ponavljamo koliko god hoccemo puta.
Ne znam da li se generalno ne slazzes samnom?

tisuću lijepih žena posve nagih
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 20:53 - pre 226 meseci
Ako imaš neograničene resurse, onda ne moraš ni da igraš. Koliko god da igraš igru i šta god da se desi, svejedno ti je. Beskonačno plus/minus konačno je opet beskonačno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

peddja_stankovic
predrag stankovic
private
beograd

Član broj: 48085
Poruke: 221
*.r62.logikom.net.

Sajt: www.geocities.com/predrag..


Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 21:52 - pre 226 meseci
Recimo da imam dovoljno resursa (ne beskonacno) tek toliko da ne upadnem u gamblers ruin. Mislim da insistiras na nevaznom detalju. Na kraju ja ne igram u pare nego u "odluke" da li da uradim nesto ili ne. Uostalom ako sumnjas u igru, hajde da
igamo ja i ti. Ti si automat u igri c) i neka bude 1 dinar chip, pa ako pobedis mene
onda moja teorija ne valja.

tisuću lijepih žena posve nagih
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2789 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 22:29 - pre 226 meseci
Pristajem na igru pod uslovom da igraš sa ukupno 3 dinara na početku. Itekako je bitno koliki ti je početan budžet.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike02.09.2005. u 23:55 - pre 226 meseci
Citat:
Nedeljko: Pristajem na igru pod uslovom da igraš sa ukupno 3 dinara na početku. Itekako je bitno koliki ti je početan budžet.

Da ,to je osnovni princip kockara.I jedini koji ne sadrži elemenat prevare.
Znate onog kockara zvanog Cicero.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

peddja_stankovic
predrag stankovic
private
beograd

Član broj: 48085
Poruke: 221
*.r62.logikom.net.

Sajt: www.geocities.com/predrag..


Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike03.09.2005. u 07:28 - pre 226 meseci
@Nedeljko

Ok, ako kreccem sa tri dinara, najverovatnije ti pobedjujes.
Hvala na upozorenjima
Malo cu da preciziram igru:

... sve isto kao sto je receno + da bi igrali igru c)
treba da imamo dovoljno znanja, novaca i m..a.

@zzzz

Sta je uradio taj nestasko Cicero?


[Ovu poruku je menjao peddja_stankovic dana 03.09.2005. u 08:33 GMT+1]
tisuću lijepih žena posve nagih
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
*.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ucenje vjerovatnoce i statistike03.09.2005. u 13:21 - pre 226 meseci
Citat:
peddja_stankovic: @zzzz
Sta je uradio taj nestasko Cicero?

Cicero je bilo tajno ime njemačkog špijuna za vrijeme ww2.Radio je kao domar engleske
ambasade u Ankari.Pravo ime mu je bilo Bazna Elijas.Porijeklom iz Albanije.Niko unutar ambasade nije sumnjao u njega jer bio gotovo nepismen.
Pedesetih godina pojavio se na području Mediterana i počeo redom uništavati male kockarnice.
Igrao je rulet.Strategija mu je bila ovakva.Najprije bi istražio hipotekarnu vrijednost kockarnice,a
onda ako je za njega sitan zalogaj, poslao bi nekoliko svojih agenata da malo igraju na sitno.
Ovi su istraživali eventualnu nesavršenost rulet uređaja,kao i mogućnost prevare.
A onda iznenada ulazi strašni Cicero i tresne na jedan broj toliko novca da se svi zalede.
uglavnom prvi put izgubi,ali on poveća malo ulog pa opet na taj broj.I opet,i opet......i odjednom
katastrofa za vlasnika.Povratio sav svoj novac i preuzeo kockarnicu.
Kasnije je živio od neke vrste reketa jer su mu vlasnici kockarnica plaćali najbolji smještaj
i sve ostale troškove samo da ne igra.A Cicero im je bio velika reklama.
Ali dolijao je i on krajem šezdesetih.Podmetnuli su mu krivu informaciju za neku malu kockarnicu
iza koje je tajno stala mnogo jača, i koja je imala višestruko više novaca od njega.
Umro je siromašan sedamdesetih godina negdje u Brazilu.Snimljen je film o njemu.
---------------------------------
Kažu da su razvoj teorije vjerovatnosti pokrenuli kockari.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Ucenje vjerovatnoce i statistike

[ Pregleda: 8535 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.