Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bi-Kvad ili ISP?

[es] :: Wireless :: Bi-Kvad ili ISP?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6342 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?01.09.2005. u 15:55 - pre 227 meseci
A dobro zašto se toliko davit sa biquadima, 3d corner antenama itd itd??

Pa spajas se na 2km udaljenu antenu, za to ti 11dB biquad sigurno nije dovoljan! Kupi neki 80-90cm satelitski tanjur, otpili ravno lnb plastiku i na njega stisni biquada ili jos bolje kantenu. Možda i signal strenght neces dici nesto osobito jako ali ti pingovi sigurno nece pucat. Ja sam spojen sa time na 1.5km udaljenu antenu i mogu oko 2.1 MB/s povuci downloada. Pretpostavljam da tebi ne bi trebao biti onda problem sa nekih 128/256/384/512 kbps ili sto vec imas za vezu.

Pozz.
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?01.09.2005. u 16:35 - pre 227 meseci
Biquad je bio dovoljan nekoliko meseci, ali sada nije. Dobar je signal, ali puca.

Mislim da satelitski tanjir ne bi stajao stabilno na sipci. A i sit sam experimenata.

Sutra narucujem sabacki grid od 21db i ima da resim problem za sva vemena.


Ne kupuje mi se s.tanjir pa posle da ne valja, da se ljulja ili sl. i sta onda. Kupuj drugu antenu? Dam lepo tih ~35€ i adios.

Nisam te bas razumeo sta ti znaci ono: "otpili ravno lnb plastiku i na njega stisni biquada". Kantenu nemam.
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?01.09.2005. u 21:53 - pre 227 meseci
Citat:
Mislim da satelitski tanjir ne bi stajao stabilno na sipci. A i sit sam experimenata.

Sutra narucujem sabacki grid od 21db i ima da resim problem za sva vemena.


Ne kupuje mi se s.tanjir pa posle da ne valja, da se ljulja ili sl. i sta onda. Kupuj drugu antenu? Dam lepo tih ~35€ i adios.

Neces experimentirati, vjeruj. U mojoj mrezi SVI koriste sat. kantene i SVIMA radi bez problema. A inace satelitski tanjur cirka 90cm + horn kantena ti daje van 25-30dB cak. S biquadom jos i jace al biquad je losiji od kantene za offset tanjure jer presiroko zraci i kupi previse suma. (Mnogi se sad ne bi s ovime slozili ali whateva. Nek otvore lnb pa pogledaju sta je unutra! Horn kantena.)

Cijenovno ti se ovo sto sam ti predlozio puno vise isplati jer ces potrosit 15tak eura a rezultat ce ti biti jos bolji.

Sto se tice sipke, ne znam. Za ovo ti treba neki stup bar col da ne odleti tanjur.


Poz.
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?01.09.2005. u 21:55 - pre 227 meseci
Citat:
S_O_S: Biquad je bio dovoljan nekoliko meseci, ali sada nije. Dobar je signal, ali puca.

Ako je radjen od bakra, korodirao i oksidirao je. Uzmi smirgl papir (ne znam kako vi to zovete), dobro ga ostruzi i naspricaj sprejem za kosu. Tad bi trebalo radit opet. Probaj to svakako prije nego kupis ista!
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?01.09.2005. u 23:40 - pre 227 meseci
Ubedio si me. Pokusacu sa tanjirom i biquadom. Ako ne budem zadovoljan probacu da napravim kantenu.


A gde, uopste, mogu da nabavim satelitski tanjir 90cm i valja li uzimati polovan?


Sipka mi je precnika 6cm. Znaci, dosta deblja od col-a. Vise od 2 cola.
E sad ne znam da li bi se to ljuljalo i koliko.

Proanaliziracu ovih dana sve detaljno i doneti krajnju odluku.

Hvala za savet sa smirglom. Nadam se da ce pomoci.
 
Odgovor na temu

blah^^

Član broj: 39993
Poruke: 69
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267
Sajt: extremewifi.info


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 01:18 - pre 227 meseci
Citat:
S_O_S: Ubedio si me. Pokusacu sa tanjirom i biquadom. Ako ne budem zadovoljan probacu da napravim kantenu.

Kantena jest bolja al posto tebi nije toliko vazan neki veliki transfer (50tak kb max pretpostavljam), i biquad ce biti u redu.
Citat:
A gde, uopste, mogu da nabavim satelitski tanjir 90cm i valja li uzimati polovan?

Bilo kakav tanjur od 90cm je dobar. Aluminijski jest nesto bolji al i obicni zeljezni ce biti sasvim u redu. Novi mozes kupiti u bilo kojem ducanu tv i satelitske opreme. Cijene nisu nesto osobito velike. Bar ne kod nas.
Citat:
Sipka mi je precnika 6cm. Znaci, dosta deblja od col-a. Vise od 2 cola.
E sad ne znam da li bi se to ljuljalo i koliko.

Onda ce biti u redu sigurno. Ja imam 80cm tanjur zeljezni (dakle tezi od alu) na nekoj colnatoj sipki 3m velikoj i bez problema radi.
Citat:
Hvala za savet sa smirglom. Nadam se da ce pomoci.

Ovo naravno vrijedi ako si radio sa bakrom. Ako je od aluminija ili nekog pocincanog materijala onda je nesto drugo na stvari a ne oksidacija.

Inace sto se izrade te satelitske kantene tice, mogu te uputiti na moj forum gdje je ovako lajicki objasnjen postupak izrade: http://extremewifi.info/forum/viewtopic.php?t=8
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 08:00 - pre 227 meseci
Posetio sam ti forum i tako pise na staru: "Da podsjetim, sat. kantena koristi se za spajanje korisnika udaljenijih od 800m od access node-a.".

AP je od mene 2km. Da li to znaci da mi sat.tanjir + kantena (biquad) ne vredi?
Imam i AP na koji se mogu kaciti na 400m (potrebno je i vertikalno podesavanje) i jedan na ~1km. Na ovom najdaljem od 2km mi je sa biquadom signal najbolji.

Biquad mi je od bakra.
 
Odgovor na temu

zag0

Član broj: 66567
Poruke: 16
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 11:23 - pre 227 meseci
Ovo sam ja na drugom akauntu. Zaboravio sam password na onom :).

Citat:
Posetio sam ti forum i tako pise na staru: "Da podsjetim, sat. kantena koristi se za spajanje korisnika udaljenijih od 800m od access node-a.".g

?? Ne razumijem otkud ti taj zakljucak bas :)

Sat. kantena ili sat. biquad je svejedno. Oboje je za spajanje korisnika udaljenijih od 800m. Kantena je velim nešto bolja. Barem se tako kod nas pokazalo.

Biquada posmirglaj dobro da skines onaj smedji sloj dolje jer je to taj oksid koji ti se poceo stvarat kao posljedica korozije tj. utjecaja vlaznog zraka, kise i sl. Samo dobro pobrusi reflektora i quad.

Neznam kako to da ti je signal bolji na 2km od onoga 1km. To bas nema smisla. Okreni polarizaciju pa se probaj sa ovime na 400m, to bi trebalo puno bolje radit.
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 15:27 - pre 227 meseci
OK. Moja greska. Nisam dobro procitao ono: "OD" 800m :).


Ni meni nema smisla, ali je tako. Koristio sam prvo taj blizi i uopste nisam pokusavao na ove ostale. Usled nezadovoljstva sam morao pokusati i iznenadio se kako dobro radi. Ne znam!?
Mislim da je zato sto mi ovaj blizi ne lezi u istoj horizontalnoj ravni kao i biquad, a ne mogu ga okretati da gleda na vise i nize. Mozda kada bih taj blizi nacentrirao i po vertikali bi bilo mnogo bolje.

Ne verujem da isti provajder na jednom AP-u drzi H, a na drugom V polarizaciju. A i ne mogu je nikako zarotirati. Ustvari mogao bih, ali bi mi trebalo dosta vremena.

Izsmirglacu je prvom prilikom. Kompletno.

Sad mi se i desava da mi jednostavno pukne konekcija i onda se povrati za jedno 10sec.

Uopste mi nije jasno kako moze pokazivati signal 80-90%, u Stumbleru -50db, a ping katastrofa i uopste NET.

Imam neku kombinaciju pa ako upali nabavicu sat.tanjir. Jedino sto cu nesto morati da promenim. Ovako mislim da ne bi radilo jer bih je trebao montirati 2m iznad krova. E sad imam varijantu da sipku priblizim vrhu krova i onda da postavim tanjir na samom izlazu sipke iz krova. Mislim da tako nema sile da se pomeri ni mm.
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 15:38 - pre 227 meseci
Nesto racunam i dosao dam do zakljucka da nije do okretanja biquada navise, jer ugao za koji trebam okrenuti je 3*. Sto mislim da je zanemarljivo. Jer se iovako kaze da biquad rasipa.

Jedino da je do te rdje. Moram je dobro izsmirglati.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?02.09.2005. u 23:56 - pre 227 meseci
Pre nego sto nastavite ovu diskusiju valjalo bi da procitate neke informacije o tome kako se proracunava link i sta sve na njega utice.

Ove ocene da se za rastojanja preko 800 m koriste tanjiri ne samo da je neprecizna nego u dobroj meri i pogresna.

Ni za jednu antenu pa cak ni za jedan uredjaj se ne moze navesti podatak koliki mu je domet u metrima. Dobit antene i snaga i osetljivost uredjaja imaju znacajan uticaj na domet, ali niti su jedini niti presudan faktor u celoj prici.
Citat:
S_O_S:
Ne verujem da isti provajder na jednom AP-u drzi H, a na drugom V polarizaciju.


Zasto ne? promenom polarizacije se medjusobno uticaju dva AP-a toliko smanjuju da ih je moguce montirati cak i na isti stub. Provajder moze da pribegne toj metodi kako bi postigao sto manje ometanje izmedju svojih AP-ova.

Citat:
S_O_S:
Sad mi se i desava da mi jednostavno pukne konekcija i onda se povrati za jedno 10sec.

Uopste mi nije jasno kako moze pokazivati signal 80-90%, u Stumbleru -50db, a ping katastrofa i uopste NET.


To vrlo ako moze da se desi ako isto signal, usled refleksija, do antene dolazi iz dva pravca. Dolazi to interferencije ta, prakticno, dva signala i ometanja. Takodje, u prostijem slucaju moze postojati u blizini neki izvor smetnje koji u dovoljnoj meri poklapa koristan signal i tako izaziva probleme kakve ti imas.

Nazalost, sa AP-ovima koji se kod nas koriste, tesko je takve smetnje registrovati, te se mora pribegavati prozaicnim metodama kao sto su promena mikrolokacije, promena antena i ostalih elemenata koji mogu uticati na radio link.


 
Odgovor na temu

zag0

Član broj: 66567
Poruke: 16
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?03.09.2005. u 14:36 - pre 227 meseci
Citat:
broker: Pre nego sto nastavite ovu diskusiju valjalo bi da procitate neke informacije o tome kako se proracunava link i sta sve na njega utice.

Ove ocene da se za rastojanja preko 800 m koriste tanjiri ne samo da je neprecizna nego u dobroj meri i pogresna.

Ni za jednu antenu pa cak ni za jedan uredjaj se ne moze navesti podatak koliki mu je domet u metrima. Dobit antene i snaga i osetljivost uredjaja imaju znacajan uticaj na domet, ali niti su jedini niti presudan faktor u celoj prici.

Pa nisam rekao da je obvezno imat tanjur ako se spajas na udaljeniji od 800m. Ja sam se do prije 2 mjeseca sa fourquadom spajao na ap udaljen 2.5m i radio je relativno dobro. Ovo sto pise na mojem forumu je ugrubo. Ako netko zeli imati DOBAR signal i sto je jos bitnije transfer na 2km, ne moze se spajat sa biquadom. To definitivno stoji.

A sad da li njemu ne radi dobro jer ima previse kabela, ili jer mu neki drugi uredjaj u blizini smeta, il mu je susjed opalio super g ili mu je biquad oksidirao ili nije precizno napravljen ja ne znam. Ali ako stavi tanjur i na njega napikne biquad ili kantenu, radit ce sigurno toliko dobro da mu kroz link prolazi 40tak kb koliko mu treba za taj wifi internet i da mu ping ne puca.
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?04.09.2005. u 09:27 - pre 226 meseci
E ovako care. Uopste nisi u pravu da se ne mozes spajati sa biquadom na 2km.

Juce provajder nije imao Net. Kao nije do njih. Dok nisi ni mogao da se konektujes na AP. U toj fazi mi signal maltene nije varirao (90% +-2), a sum u Stumbleru mi je bio fiksan -50, sa povremenim padom na -65. Sto je super. A i ping je bio fenomenalan. Bez i jednog izgubljenog paketa. Sve sami jednocifreni brojevi. 2ms...8ms (uglavnom 2ms).
I sve to na 2km. (pheenet + 12mCFD400 + biquad)

Posto su tek sada pustili net. Jos uvek mi dobro radi. Mislim, dok se ljudi ne prikace.

Trenutno je situacija sledeca:
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=3ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=6ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=33ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=6ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=20ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=4ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=27ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=8ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=4ms TTL=64

E i ovo nije lose.

Videcemo kako ce biti uskoro. Sigurno ce se vratiti na isto. Pa cu onda videti sta i kako. Najverovatnije sat.tanjir.
 
Odgovor na temu

zag0

Član broj: 66567
Poruke: 16
*.adsl.net.t-com.hr.

ICQ: 155341267


Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?04.09.2005. u 13:10 - pre 226 meseci
Citat:
S_O_S: E ovako care. Uopste nisi u pravu da se ne mozes spajati sa biquadom na 2km.
Citat:
zag0: Ako netko zeli imati DOBAR signal i sto je jos bitnije transfer na 2km, ne moze se spajat sa biquadom. To definitivno stoji.

Procitaj jos jednom :). DOBAR signal nije da ti ping bude jednoznamenkasti broj i da ti kroz vezu prolazi 50 KB/s nego da ti je ping 1-2ms i da ti kroz vezu prolazi bar 1.5 MB/s. To s biquadom na 2 km neces dobiti. Sigurno.
 
Odgovor na temu

S_O_S

Član broj: 66027
Poruke: 17
212.200.116.*



Profil

icon Re: Bi-Kvad ili ISP?04.09.2005. u 15:11 - pre 226 meseci
Situacija nakon par sati:
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=6ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=46ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=13ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=15ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=3ms TTL=64
Request timed out.
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=3ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=14ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=54ms TTL=64
Request timed out.
Request timed out.
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=5ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=32ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=10ms TTL=64
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=79ms TTL=64
Request timed out.
Request timed out.
Reply from *.*.*.*: bytes=32 time=20ms TTL=64

Trla baba lan da joj prodje dan.

Mora pasti neka bolja antena, tanjir...
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Bi-Kvad ili ISP?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6342 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.