Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako učiti norveški jezik?

[es] :: Vodič za učenje :: Kako učiti norveški jezik?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 79665 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

usranokorisnickoime
Jugoslav Ilic
Mladenovac

Član broj: 149190
Poruke: 17
195.178.53.*



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?18.06.2007. u 18:19 - pre 204 meseci
hvala Ulmawen.
da li zna neko nesto o imigraciji u Norvesku?
 
Odgovor na temu

Ulmawen

Član broj: 88537
Poruke: 6
194.106.184.*



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?18.06.2007. u 18:42 - pre 204 meseci
Evo ja ću ti reći šta ja znam o tome. Prvo, sama migracija, tipa da dobiješ emigrantsku vizu kod Norvežana ne postoji. Možeš da odeš da radiš ili da studiraš u kom slučaju dobiješ resident visu. Posle godinu dana boravka tamo dobijaš resident status, što znači da imaš sva zakonska prava kao Norvežani, osim što nemaš njihovo državljanstvo. Ne znam koliko se čeka za državljanstvo, to moraš da se raspitaš u ambasadi. Na primer, ako odeš kao student, imaš pravo da radiš do 20h nedeljno, znači klasičan part-time, a tek posle godinu dana dobijaš pravo da radiš full-time poslove, ako ti to obaveze na fakultetu dozvoljavaju.
Znači, ili nađi posao ili idi da studiraš.
Imaš odličan sajt
http://www.norveska.org.yu/
na kome možeš da nađeš sve što te interesuje, samo malo strpljenja pošto je sajt ogroman (imaš tu i link ka sajtu norveške ambasade u BG).
Od ovih ljudi koje ja znam da su otišli, svi su lekari, pošto je Norveška deficitna sa lekarima, pa prima i šakom i kapom. Mada za njih postoje posebni i ne baš laki uslovi. Lako odlaze, ali dok nešto ozbiljnije postignu, mnogo uslova treba da ispune. Ako si kojim slučajem lekar, za sve detalje se lepo raspitaj u "Sagi".
Nadam se da sam ti bar malo pomogla.
Pozdrav!

P.S.- I samo jedna bitna napomena. Norveški jezik nije težak, ali Norvežani imaju veliki broj dijalekata, tako da ne očekuj da će ti tri kursa koje ćeš u "Sagi" završiti (i koji su btw. odlični) mnogo pomoći oko komunikacije jednom kada odeš tamo.
 
Odgovor na temu

usranokorisnickoime
Jugoslav Ilic
Mladenovac

Član broj: 149190
Poruke: 17
212.200.145.*



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?18.06.2007. u 21:02 - pre 204 meseci
hvala Ulmawen jos jednom,

evo da se izjadam jos jednom, po ko zna koji put, i da malo izmaltretiram one koji posecuju ovu temu.

moja supruga je lekar i pre nego smo se upoznali, 1999 dobije poziv za Norvesku od bolnice, pre toga je zavrsila kurs u Sagi, prvi samo, ali zbog bombardovanja nije otisla
sada joj se ne ide
ja ovde ne mogu ni sebi ni mojoj cerki da obezbedim uslove kakve zelim, nista posebno, samo normalne uslove kakvi su u Norveskoj, naravno za nas oni nisu normalni ali za ljudski rod smatram da su to normalni uslovi
ja sam masinski inzenjer, ziveo sam malo u Rusiji, onda sa suprugom u Kini, gde nam se i cerka rodila.
znam da nije dobro da se razdvajamo ali ja bih probao da odem u Norvesku
moj plan je sledeci:
da zavrsim sve te kurseve u Sagi, jedno 2 godine, ko zna sta ce do tada sa svima nama i njima biti ali mora se imati neki plan, u mejduvremenu da vidim sta traze, znam da je jedan decko posle srednje elektrotehnicke zavrsio medicinsku i otisao kao medicinski brat, mogu i ja tako a posle mogu i inzenjer da budem ako im trebam

hvala na svemu
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?03.07.2007. u 17:17 - pre 204 meseci
*Ne znam koliko se čeka za državljanstvo, to moraš da se raspitaš u ambasadi.


*tri godine budes pa dobijas BOSETNINGS(stalnu boravisnu) a nakon sedam godina drzavljanstvo stim sto ce se vjerovatno od 2010 morati odabrati jedno drzavljanstvo,tj norveesko ili .Znaci nema dvojnoga.To su za sada price po TV emisijama i slicno


**Od ovih ljudi koje ja znam da su otišli, svi su lekari, pošto je Norveška deficitna sa lekarima, pa prima i šakom i kapom. Mada za njih postoje posebni i ne baš laki uslovi. Lako odlaze, ali dok nešto ozbiljnije postignu, mnogo uslova treba da ispune. Ako si kojim slučajem lekar, za sve detalje se lepo raspitaj u "Sagi".


**Nemoj ni sanjati da ce doktor raditi u Norveskoj kao doktor.Prvo kao hjelpepleier(mozes raditi samo izricito ako imas srednju medicinsku i to opsti smjer , znaci med.tehnicar) pa polazes kurs za sykepleiera , e to ti je posao nasega medicinskoga tehnicara.Tek nakon toga ako imas treci stepen jezika mozes da radis kao doktor i to ako ti je autorizovana diploma i aki si polozio nekih 5-6 predmeta na norveskom.Nemoj da ti niko prosipa price da kao medicinar mozes dobiti lako posao.to ti kazem jer su se mnogi prevarili.Uslov je da imas zavrsenu srednju med. i to medicinski tehnicar,nikako neki drugi smjer.Tada dobijas sigurno autorizaciju za hjelpepleiera i posla ima koliko hoces

***
P.S.- I samo jedna bitna napomena. Norveški jezik nije težak, ali Norvežani imaju veliki broj dijalekata, tako da ne očekuj da će ti tri kursa koje ćeš u "Sagi" završiti (i koji su btw. odlični) mnogo pomoći oko komunikacije jednom kada odeš tamo

***I to ti bas zavisi nasta mislis.Gramatika je stvarno laka ali izgovor i komunikacija su max.teski.sve sto naucis na tim kursevima ti nece pomoci da razumjes norvezane.to ces kao i drugi stalnim slusanjem i komunikacijom sa njima lako savladati ali zapni dole sto vise da savladas gramatiku i da steknes veliki fond rjeci
Dijalekata ima ali obicno svi mi dolazimo u Akershus oblast i tu ti nije uopste problem ako ucis Bøkmål norsk.to ti kontaju u citavoj norveskoj.E sada ima problema ako neko prica Ny norsk ali vjeruj mi malo je takvih malte ne ih i nema jer i sami Norvezani bjeze od njega.Uglavnom da ne zapetljavamo samo ti uci sam ili u sagi ili vec gdje odlucis a ucices Bækmål i neces imati problema.Nemoj da te ko buni i obeshrabri

Citat:
jadro2706: pozdrav,kako da nabavim knjige i kasete da ucim norveski,zivim u Bijeljini pa tako da nebi mogo ici u BG na predavanja.ljudi
unapred vam hvala

cuj se sa onim covjekom sto sam ti rekao , donjece ti sve sto je potrebno od udzbenika do cd i rjecnika.samo ga kontaktiraj jer dolazi u julu dole
sretno
[quote]Ulmawen: Evo ja ću ti reći šta ja znam o tome. Prvo, sama migracija, tipa da dobiješ emigrantsku vizu kod Norvežana ne postoji. Možeš da odeš da radiš ili da studiraš u kom slučaju dobiješ resident visu. Posle godinu dana boravka tamo dobijaš resident status, što znači da imaš sva zakonska prava kao Norvežani, osim što nemaš njihovo državljanstvo. Ne znam koliko se čeka za državljanstvo, to moraš da se raspitaš u ambasadi. Na primer, ako odeš kao student, imaš pravo da radiš do 20h nedeljno, znači klasičan part-time, a tek posle godinu dana dobijaš pravo da radiš full-time poslove, ako ti to obaveze na fakultetu dozvoljavaju.
Znači, ili nađi posao ili idi da studiraš.
Imaš odličan sajt
http://www.norveska.org.yu/
na kome možeš da nađeš sve što te interesuje, samo malo strpljenja pošto je sajt ogroman (imaš tu i link ka sajtu norveške ambasade u BG).
Od ovih ljudi koje ja znam da su otišli, svi su lekari, pošto je Norveška deficitna sa lekarima, pa prima i šakom i kapom. Mada za njih postoje posebni i ne baš laki uslovi. Lako odlaze, ali dok nešto ozbiljnije postignu, mnogo uslova treba da ispune. Ako si kojim slučajem lekar, za sve detalje se lepo raspitaj u "Sagi".
Nadam se da sam ti bar malo pomogla.
Pozdrav!

ako hoces javi mi se na privat ili mail:[email protected]
Ja sam u norveskoj,skoro sam dosao i raspolazem sa info koje ti mozda mogu pomoci.Zelim da ti sve objasnim jer smo slicnoga misljenja i nadam se da ces uspjeti.
Pozdrav i sve najbolje
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?03.07.2007. u 18:08 - pre 204 meseci
[quote]usranokorisnickoime: hvala Ulmawen jos jednom,

evo da se izjadam jos jednom, po ko zna koji put, i da malo izmaltretiram one koji posecuju ovu temu.

moja supruga je lekar i pre nego smo se upoznali, 1999 dobije poziv za Norvesku od bolnice, pre toga je zavrsila kurs u Sagi, prvi samo, ali zbog bombardovanja nije otisla
sada joj se ne ide
ja ovde ne mogu ni sebi ni mojoj cerki da obezbedim uslove kakve zelim, nista posebno, samo normalne uslove kakvi su u Norveskoj, naravno za nas oni nisu normalni ali za ljudski rod smatram da su to normalni uslovi


potpuno si upravu za uslove zivota.i ja sam ti stvarima vodjen.odlucili smo se moja vjerenica i ja i eto nas u norveskoj.Naravno svaki pocetak je tezak ali ide sve po planu i rjesava se.moras samo imati realan i izvodljiv cilj.kada kazem izvodljiv mislim da podlijeze njihovom zakonu
Cujemo se pozdrav
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?03.07.2007. u 18:12 - pre 204 meseci
Citat:
usranokorisnickoime: hvala Ulmawen jos jednom,

ja sam masinski inzenjer, ziveo sam malo u Rusiji, onda sa suprugom u Kini, gde nam se i cerka rodila.
znam da nije dobro da se razdvajamo ali ja bih probao da odem u Norvesku
moj plan je sledeci:
da zavrsim sve te kurseve u Sagi, jedno 2 godine, ko zna sta ce do tada sa svima nama i njima biti ali mora se imati neki plan, u mejduvremenu da vidim sta traze, znam da je jedan decko posle srednje elektrotehnicke zavrsio medicinsku i otisao kao medicinski brat, mogu i ja tako a posle mogu i inzenjer da budem ako im trebam

hvala na svemu


Naravno,po meni ti je to najbolji i najlaksi put.Samo kod nas ces zavrsiti za med.teh. a ovde ces biti hjelpepleier.Ne brini to ti je posao sa manje odgovornosti ali isto tako jako dobro placen.Ja sam se odlucio na taj put i dobio posao a u narednom periodu cu autorizovati diplomu,odslusati casove jezika i ako da bog raditi u svohjoj struci
samo naprijed i vjeruj da ti je to najlaksi put
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

Leso
Bgd

Član broj: 61478
Poruke: 17
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?18.08.2007. u 19:37 - pre 202 meseci
Citat:
srleno:

**Nemoj ni sanjati da ce doktor raditi u Norveskoj kao doktor.Prvo kao hjelpepleier(mozes raditi samo izricito ako imas srednju medicinsku i to opsti smjer , znaci med.tehnicar) pa polazes kurs za sykepleiera , e to ti je posao nasega medicinskoga tehnicara.Tek nakon toga ako imas treci stepen jezika mozes da radis kao doktor i to ako ti je autorizovana diploma i aki si polozio nekih 5-6 predmeta na norveskom.Nemoj da ti niko prosipa price da kao medicinar mozes dobiti lako posao.to ti kazem jer su se mnogi prevarili.Uslov je da imas zavrsenu srednju med. i to medicinski tehnicar,nikako neki drugi smjer.Tada dobijas sigurno autorizaciju za hjelpepleiera i posla ima koliko hoces

Imam 2 pitanja. Da li stvarno mora da se ima diploma opshteg smera poshto sam ja laboratorijski tehnichar. U Nemachkoj nije tako. Tamo recimo ne bih mogao da radim posao med. tehnichara sa diplomom laboranta, ali posao hjelpepleiera bih mogao.
A drugo pitanje, kada sam otishao u norveshku ambasadu, rekli su mi da moram da nadjem neku kliniku/bolnicu/ili slichno, koja ce me traziti i samo tako mogu dobiti radne papire. Kako si ti nashao tako neshto, da li si imao nekoga ili preko neta?
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
77.46.241.*



+4 Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?16.09.2007. u 12:51 - pre 201 meseci
Da li neko ima informacija iz svog okruženja kakve su šanse za mašinske inženjere (konkretno termotehničare)?

usranokorisnickoime je naveo da je mas ing ali ako sam dobro razumeo on bi želeo da ode tamo kao medicinski radnik, mene interesuje konkretno termotehnika (klimatizacija-grejanje-rashladna tehnika (KGH), termoenergetika).
Da li je i u ovoj struci put sličan onome u medicinskoj? Jer ako sam dobro razumeo, neko ko je ovde lekar u Norveškoj počinje kao "hjelpepleier" - to znači da se kreće praktično od nule? Nije problem za mene, samo bih voleo da znam. Takođe, spreman sam da odvojim tih par godina da steknem koliko-toliko solidne osnove kada je u pitanju jezik, ionako mi toliko treba za dobijanje licence.

Puno hvala na svim odgovorima.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

srleno
Rep. Srpska

Član broj: 135830
Poruke: 127



+1 Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?04.08.2008. u 16:29 - pre 191 meseci
Citat:
Leso: Imam 2 pitanja. Da li stvarno mora da se ima diploma opshteg smera poshto sam ja laboratorijski tehnichar. U Nemachkoj nije tako. Tamo recimo ne bih mogao da radim posao med. tehnichara sa diplomom laboranta, ali posao hjelpepleiera bih mogao.
A drugo pitanje, kada sam otishao u norveshku ambasadu, rekli su mi da moram da nadjem neku kliniku/bolnicu/ili slichno, koja ce me traziti i samo tako mogu dobiti radne papire. Kako si ti nashao tako neshto, da li si imao nekoga ili preko neta?


e izvini zaista dugo nisam posjecivao sajt ali ako ti moze pomoci sa zakasnjenjem odgovoricu na tvoja pitanja.
1. Zaista je tako , da bi radio kao hjelpepleier moras da dobijes njihovu autorizaciju a autorizaciju ti daju ako si zavrsio srednju med., opsti smjer. Neki su pokusali kao laboranti, fizioterapeuti i sl ali nije islo. Sada ne znam sta da ti kazem, kontaktiraj SAFH.no pa vidi jer od moga zadnjega kontakta sa njima je proslo oko godinu dana pa mozda se nesto i promjeniulo

2 Naravno da bi dobio radne papire to je tacno, moras da imas radnu ponudu a da bi dobio radnu ponudu moras da konkurises na odredjeno radno mjesto.Znaci ako dobijes njihovu autorizaciju kao hjelpepleier otidji u ambasadu i trazi vizu za trazenje posla na 3 mjeseca(jobbsøk vizu) pa kada je lijepo dobijes, dodjes u Norvesku i trazids posao pa kada dobijes radnu ponudu predas je i dobijes radnu dozvolu na period koji zavisi na koliko si vremena dobio radnu ponudu
Da li je doslo je vrijeme da je bolje imati nego ne imati ?VIL VI DET???
Da ali obraz!!!!
 
Odgovor na temu

loneliness
student, ekonomija
Montenegro

Član broj: 300994
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?20.03.2012. u 12:48 - pre 147 meseci
Jako mi je potreban profesor za norveski jezik iz Bgd a, Pg - a, Sarajeva, svejedno.
Molim vas ukoliko neko ima kontakt dobrog profesora neorveskog bilo bi mi jako korisno, unapred hvala!!
 
Odgovor na temu

loneliness
student, ekonomija
Montenegro

Član broj: 300994
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?20.03.2012. u 12:55 - pre 147 meseci
Molim vas ukoliko neko ima kontakt profesora norveskog jezika * moze da bude iz Bgd - a, Pg-a, Sarajeva*,uz preporuku:)
Potreban mi je radi jednog veceg poslovnog aranzmana,
unapred hvala!!!
 
Odgovor na temu

myrjanyca
Bijeljina

Član broj: 307679
Poruke: 4
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?12.10.2012. u 11:03 - pre 140 meseci
Drzim privatne casove norveskog jezika, pocetni nivo, preko skype-a. Telefon za informacije 066-677-814.Mirjana.
 
Odgovor na temu

myrjanyca
Bijeljina

Član broj: 307679
Poruke: 4
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?10.11.2012. u 17:00 - pre 139 meseci
Citat:
jadro2706:
pozdrav,kako da nabavim knjige i kasete da ucim norveski,zivim u Bijeljini pa tako da nebi mogo ici u BG na predavanja.ljudi
unapred vam hvala

Ja drzim privatne casove norveskog jezika preko skype-a. Tel. 066-677-814. Zivim u Bijeljini.Pozz.
 
Odgovor na temu

denyluche
farmaceut

Član broj: 310052
Poruke: 7
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?11.01.2013. u 09:23 - pre 137 meseci
Evo sajta za učenje osnovna norveškog jezika. Ima i udžbenik, odštampala sam ga, izgovor pretvorila u MP3 format i slušam dok ne krenem na časove. Grupa se formira krajem januara.

http://www.goethe-verlag.com/book2/HR/HRNO/HRNO029.HTM

Nadam se da sam pomogla!
 
Odgovor na temu

NorvezankaWannabe
Dženana Begić
Tuzla, BIH

Član broj: 318043
Poruke: 5
92.36.206.*

Sajt: https://www.facebook.com/..


Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?23.10.2013. u 21:35 - pre 127 meseci
Citat:
myrjanyca:
Drzim privatne casove norveskog jezika, pocetni nivo, preko skype-a. Telefon za informacije 066-677-814.Mirjana.


Jos uvijek drzite casove??
Dženana Begić
 
Odgovor na temu

Cunce

Član broj: 330945
Poruke: 3
*.154.189.109.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?28.01.2016. u 20:40 - pre 100 meseci
Ja samo zelim da dam savet svima koji hoce da uce norveski jezik:
U SIROKOM KRUGU ZAOBIDJITE SKOLU "AKADEMIJA OXVORD"!!!
To su najveci prevaranti, nemaju pojma i jedino ce vam uzeti pare za dzabe.
U svakom slucaju moj savet je individualno ucenje jezika npr.preko skypa.
 
Odgovor na temu

zaklina036
zaklina veskovic
medicina

Član broj: 161320
Poruke: 1
77.46.139.*



Profil

icon Re: Kako učiti norveški jezik?27.06.2016. u 02:33 - pre 95 meseci
Cunce,dobro mi rece,a bas sam planirala sad u septembru da upisem petomesecni kurs...Ne znam sta da radim jer su oni jedini sto se tice norveskog jezika...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Kako učiti norveški jezik?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 79665 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.