Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hteo bih da postanem programer

[es] :: C/C++ programiranje :: Hteo bih da postanem programer
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21816 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: Hteo bih da postanem programer27.06.2008. u 19:26 - pre 192 meseci
Primetio sam da se isto pitanje (Hocu da postanem programer, Kako da postanem programer, Kako da pocnem sa programiranjem, .... ) ponavlja po X-ti put na forumu I svaki topic se svede na to, da svako izbombarduje sa nekim svojim misljenjima, koja se protezu preko bar 10 programskih jezika I sta bi ste vi uradili da ste na mestu onoga ko je postavio pitanje i dobijete jedno 1000 manje vise razlicitih odgovora, jer svako promovise jezik u kome radi i smatra da je on manje vise najbolji izbor (svako hvali svoga konja)

Mislim da je pocetniku najvaznije da nauci da razmislja na jedan novi (programerski) nacin. Evo tipican primer. Prosle godine, drugarica me je zamolila da joj pomognem nesto oko algoritama iz informatike, da bi dobila prelaznu ocenu Na kraju, ispostavilo se da ona nema pojma niocemu (Npr. promenljiva kao promenljiva joj uopste nije bila jasna, odnosno za sta se koristi). Ista scena pre mozda mesec dana, ortak me zamoli isto da mu pomognem oko programiranja (Da napomenem da je cele skolske godine, on kao i svi ostali iz odeljenja, ubedjen da rade C++. A kad sam video sintaxu, skapiram da se ustvari radi o C-u). Isti problem je bio sa njim, nije mogo nikako da shvati nacin razmisljanja, tako da sam prvo to pokusavao da mu objasnim ....

I poenta celog proslog pasusa, jeste, da prvo treba da se nauci da se razmislja pravilno. A mislim da u tome uopste nije bitan jezik (da ne bude zabune, neki mozda lakse i brze uvedu u osnove, neki teze, al sve se manje vise svodi na isto ).

Evo recimo kako sam ja poceo. Negde u 3. ili 4. razredu osnovne sam se susreo sa QBASIC-om. Tu sam nesto malo radio (ispis texta, unos, ....). Posle mozda godinu dana sam se bacio na mIRC scripting, koji mi je manje vise, najvise pomogao da pocnem da razmisljam (mozda zvuci glupo, al jeste tako ). Dosta dugo sam se igrao sa mirc-em, a nakon toga sam odlucio da predjem na nesto ozbiljnije. Kupio sam knjigu o C-u. Jedini pocetni problem mi je bio deklarisanje promenljivih, jer mi je to bilo nesto sasvim nepoznato i nije mi bilo jasno, zasto sad moram da odredjujem tip promenljive. Al dobro, polako sam presao preko toga i secam se ( ko da je juce bilo :P ), da sam zakucao na nekim Bitovima nad operatorima ( ili nesto slicno :P ). To nikako nisam uspeo da savladam, pa sam i batalio C. Posle C-a, polako sam krenuo sa PHP-om i evo vec nekih 1,5 - 2 god se drzim njega (Bas me nesto vuku Scripting jezici ).

I moj savet buducim pocetnicima, odaberite jezik po vasem izboru, drugi mogu samo da vam ukazu na to koje su prednosti i za sta se koji jezik koristi (sta moze/ne moze u njemu da se pravi ).
 
0

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Hteo bih da postanem programer27.09.2008. u 08:18 - pre 189 meseci
Ovu temi zakljucavam.

Pitanja ovog tipa postavljajte u temi:
http://www.elitesecurity.org/p1808866
 
0

[es] :: C/C++ programiranje :: Hteo bih da postanem programer
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 21816 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.