Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ušli u istoriju muzičari i sportisti

elitemadzone.org :: MadZone :: Ušli u istoriju muzičari i sportisti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6531 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 12:58 - pre 227 meseci
Novi udžbenik istorije za osmi razred osnovne škole pojavio se juče u knjižarama, a do početka školske godine biće i u školskim torbama svih osmaka u Srbiji. Po prvi put u redovnom školskom programu naši učenici, osim o ratovima, učiće i o filmovima, glumcima, muzičkim grupama i sportistima koji su obeležili poslednjih nekoliko decenija. Svoje mesto u istoriji za osmake našli su reditelji - Dušan Vukotić, Aleksandar Petrović, Veljko Bulajić, Emir Kusturica, muzičke grupe - Crni biseri, Siluete, Ju grupa, Bijelo dugme, Smak, Leb i sol, Riblja čorba, Azra, Idoli. Pominju se i muzičari koji su tokom poslednje decenije postojanja „stare Juge” žarili i palili ovim prostorom - Džoni Štulić, Zdravko Čolić, Mišo Kovač, Goran Bregović, Đorđe Balašević...

Posebno je obrađena istorija našeg sporta - od Ivana Gubijana, koji je na Olimpijskim igrama u Londonu osvojio srebrnu medalju, preko Bobeka, Zebeca, Šoškića, Džajića, Ćosića, Kićanovića i Dalipagića, pa do sportskih junaka današnjih tinejdžera - Divca, Đorđevića i Danilovića. Nabrojani su svi uspesi naših reprezentacija i klubova.

Možda će na ovaj način nastavnici objasniti učenicima da istorija nije bauk. Jasmina Milanović, urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, kaže da su autori novog udžbenika dosta rasteretili gradivo i prilagodili ga uzrastu tinejdžera.

„Trudili smo se da ne prikazujemo samo političku istoriju već i svakodnevni život, nauku, kulturu, život običnih ljudi... Opisali smo kako su ranije izgledali balovi i posela, gde su se skupljali ljudi, pa do savremenih koncerata. Mislimo da naša deca znaju sve o muzici, filmu i sportu, ali puno grešimo. Znaju oni ko je Bijelo dugme, ali uglavnom zahvaljujući koncertu koji je bio nedavno u Beogradu. Učenici mogu u ovom udžbeniku istorije pročitati kad je nastao prvi automobil, bicikl, aspirin, kakav je bio položaj žena kroz istoriju, kakve su škole bile i ko je bio obavezan da ih pohađa, zatim prikazan je život u pozadini za vreme ratova... Mislim da smo sa ovim udžbenikom napravili veliki pomak”, priča Milanovićeva.

Dražen Dalipagić, jedan od istorijskih likova u novom udžbeniku, kaže da su sportisti zaslužili mesto u istoriji. „Sportisti su ušli u udžbenik zahvaljujući postignutim rezultatima. Malo mi je čudno što će deca učiti o meni, ali treba da znaju zašto je košarka naš sport broj jedan u ovom trenutku. Dobro je da klinci nauče ko su bili igrači koji su doneli veliki uspeh našoj zemlji”, složio se Dalipagić.

Momčilo Bajagić Bajaga kaže da je spoj istorije i kulture u redu. „Samo da neko ne padne istoriju zbog nas! Šalim se! Deca treba u školi da uče o tome, ali za one koji žele da saznaju više treba da se uvede izborni predmet”, predlaže Bajaga.

Izbačeno dosta datuma

„U oktobru je održan okrugli sto na kome su autori, nastavnici i članovi Tima za standarde, razgovarali o udžbenicima istorije i zaključili da gradivo treba da se smanji i prilagodi mladima. Na sugestiju nastavnika izbacili smo dosta datuma, godina i činjenica koje opterećuju mlade, a ceo udžbenik je potkrepljen istorijskim dokumentima”, objašnjava Milanovićeva.

Iz ovog udžbenika istorije osmaci će učiti o četnicima i partizanima - temi o kojoj se malo govorilo u školskim klupama poslednjih 50 godina. „Period Drugog svetskog rata zasnovan je na istorijskoj istini, a prvi put se govori o postojanju vojske u otadžbini za vreme rata. Kada o nečemu ćutimo 50 godina, naravno da od toga pravimo mit, ali smo tekst napisali na osnovu istorijskih izvora”, pojasnila je Milanovićeva. (Glas javnosti)
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
*.sdnet.co.yu.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 13:16 - pre 227 meseci
Smoje tacke gledista odusevljen sam tim potezom. I podrzavam nove programe koje su uveli u skolskim knjigama.
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 13:56 - pre 227 meseci
Ja iskreno ne podržavam.
Dobro podržavam sport jer ajde, to je nekako sastavni deo istorije (OI bla bla bla), ali ove bendove i muziku, tipa bajaga i ostale...daj molim te.

Za 10 godina ce deca učiti kako je sudjeno milosevicu u hagu !?
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.62.53.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 14:59 - pre 227 meseci
pa i to je deo istorije... Ako ucimo o kulturi Grka i Rimljana, zasto ne i o kulturi Srba? Zasto samo o ratovima da ucimo...
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.gw-1.bg.krstarica.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 15:03 - pre 227 meseci
U moje vreme(a to nije bilo bas tako davno)istorija je bila ozbiljna nauka i imala je svoju tezinu cak i u skolskim klupama(narocito tamo).
Da bi dogadjaj postao "istorijski"potrebno je da prodje dosta vremena,da se sagleda na pravi nacin i iz pravog ugla.
Muzicarima,sportistima i ostalima svaka cast,ali mislim da je malo preuranjeno za njih da zavrse u udzbenicima istorije.Takve teme pre prilice sociologiji ili,eventualno,casovima muzickog tamo gde je to primereno.
Iskreno,nije li ovaj primer novog udzbenika istorije blizak onoj kuhinji koja je dovela Darvina u pitanje?
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 15:50 - pre 227 meseci
Citat:
dalibord5: Muzicarima,sportistima i ostalima svaka cast,ali mislim da je malo preuranjeno za njih da zavrse u udzbenicima istorije.Takve teme pre prilice sociologiji ili,eventualno,casovima muzickog tamo gde je to primereno.


Upravo to. Malo su požurili sa ubacivanjem ličnosti u Istoriju, na kraju ćemo doći do toga da će koštunica ući u Istoriju :(
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
62.108.101.*



+1 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 18:48 - pre 227 meseci
ja volim istoriju i dosta citam,ali smatram da neka pojava ima istorijski znacaj mora da prodje neko vreme,da postane "istorijska".cak mi se svidjala praksa da zadnjih 20-30 godina bude sazeto u udzbenicima kao kratke crtice.pa kad prodje neko vreme da se vidi sta je sta.a nasi savremeni muzicari?glupost.pa zamislite koliko bi bila velika savremena engleska i americka istorija kad bi ubacili svakog iole poznatijeg muzikanta.Nesto sumnjam da ce Britni Spirs ikad uci u engleske knjige
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

sadux

Član broj: 5320
Poruke: 968
*.inffo.net.

Jabber: sadux@elitesecurity.org
ICQ: 337176241


+1 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 19:35 - pre 227 meseci
ja u potpunosti podrzavam oba.To je sjajno...
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 19:41 - pre 227 meseci
Citat:
sadux: ja u potpunosti podrzavam oba.To je sjajno...


Ajde ti meni navedi jedan jedini primer zašto hrvat Bajaga treba da udje u srpsku čitanku iz Istorije i to kao muzičar? Šta je on uradio istorjiski da je zaslužio da ga pominju u knjizi?
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 20:25 - pre 227 meseci
Ideja nije loša ali dosta toga će zaboraviti jer neće svi ući u legende ali mi se sviđa to što ipak uče barem nešto i o nama.
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 21:06 - pre 227 meseci
Citat:
Deda_Mraz: Ajde ti meni navedi jedan jedini primer zašto hrvat Bajaga treba da udje u srpsku čitanku iz Istorije i to kao muzičar? Šta je on uradio istorjiski da je zaslužio da ga pominju u knjizi?


Majke mi nisam znao da je Bajaga Hrvatske nacionalnosti
Nikola Momčilović,da se nisi zezno Deda mraze druže moj?
Ili sam i ja Neupucen?
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 21:23 - pre 227 meseci
Pa pazi do pre par godina je imao srpsko državljanstvo a uvek se izjašnjavao kao hrvat.
Skoro je bilo u novinama i na TV kako od mjesića (namerno malim slovima) dobija hrvatsko državljanstvo i "putovnicu".
Tako da nije Srbin. :(
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.idi.hr.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 21:39 - pre 227 meseci
Ovo trpanje svega i svačega u udžbenike istorije je čista glupost!
No navikli smo na "bisere" proteklih godina...
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Zikka
Član broj: 29076
Poruke: 677
*.vdial.verat.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 23:06 - pre 227 meseci
U potpunosti podrzavam. Trebali bi da razbijemo sve tabue. na kraju krajeva sportisti su nam doneli vise uspeha i radosti nego politika.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 23:21 - pre 227 meseci
Kakve bre veze ima koje je neko nacionalnosti ako je njegov rad istorijski bitan (i od kad se to u predmetu istorije izucava samo istorija Republike Srbije od 1990-2005?) - ne pada mi na pamet da ulazim u to da li Bajaga zasluzuje da bude u udzbeniku istorije, ali svakako nacionalnost nije parametar koji to odlucuje.

Pretpostavljam da Turci i te kako uce o Mehmed Pashi Sokolovicu, koji po etnickoj pripadnosti svakako nije bio Turcin a ipak je ostavio trag u istoriji srednjevekovne Turske, npr.

Osim toga - nije Bajaga kljucna stvar - ovaj citat:

Citat:

Učenici mogu u ovom udžbeniku istorije pročitati kad je nastao prvi automobil, bicikl, aspirin, kakav je bio položaj žena kroz istoriju, kakve su škole bile i ko je bio obavezan da ih pohađa, zatim prikazan je život u pozadini za vreme ratova... Mislim da smo sa ovim udžbenikom napravili veliki pomak”, priča Milanovićeva.


Ovo je mnogo bitnije od toga... Istorija je kompleksna nauka, i u istorijske cinjenice se ne racuna samo ko je sa kim zaratio i ko se sa kim ozenio - vec i neke kljucne stvari kao sto su razvoj misljenja, pronalasci koji su cinili prekretnicu u istoriji i sl...

Naravno, novine se uvek uhvate najmanje bitnog i neceg sto moze da bude senzacija. Pilicari.

Mozda ucenike razmisljanje o new-ageu ili o aspirinu podstakne na nesto kreativnije nego ucenje o tome ko je koga oslepeo, ili vojsci od 14000 ljudi izvadio oci ili poslao svilen gajtan po kuriru.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.08.2005. u 00:26 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti18.08.2005. u 23:48 - pre 227 meseci
Dobro Ivane, slažemo se u 99%.
Ali ono za nacionalnost je moje lično mišljenje, tako da ostajem pri "njemu".

Slažem se ja da mora nešto da se učini istorjiski za ovu zemlju (nebitno da li je uspeh ili neuspeh) da bi se taj vermenski period iliti dogadjaj uvrstio u Istorjiu, ali zaista ne vidim da tamo neki Bajaga ima neke istorjiske predispozicije, da bi sada buduće generacija učila o njemu. Za to sam se uhvatio jer me to najviše kopka, ima tu još drugih, ali mi je najbolji primer Bajaga!
 
Odgovor na temu

srdjee

srdjee
Član broj: 5097
Poruke: 673
212.200.107.*



+25 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti19.08.2005. u 08:44 - pre 227 meseci
Pozdravljaju te

Monika Seleš
Đula Mešter
Denis Šefik
Arpad Šterbik
...

nacinalizam - jedan od razloga sto je ova zemlja tu gde jeste
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

MasterRW

Član broj: 65162
Poruke: 400



+24 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti19.08.2005. u 08:58 - pre 227 meseci
O Boze krstim se i cudim... pa zar nam je drzava toliko jadna ?
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti19.08.2005. u 09:24 - pre 227 meseci
Nacionalnost ne bi trebala da ima veze. Mnogi u onom tekstu se ne osećaju Srbinom ili im bar jedan od roditelja nije Srbin. Među njima je i jedan intervjuisani sportista, legenda Partizana... A i predsednik FK Partizan...

Nego primetio sam da pored razbijanja tabua kako istorija govori samo o ratovima i politici i dalje ostaje tabu žena u istoriji. U onom tekstu jedina žena je urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, dakle naći će se samo na 1. strani udžbenika.

Ali čini mi se da sam u drugim novinama pročitao da će naći mesta za Josipu Lisac, Terezu Kesoviju itd. I to je nešto!
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Deda_Mraz

Član broj: 29099
Poruke: 4094
*.bitsyu.net.



+16 Profil

icon Re: Ušli u istoriju muzičari i sportisti19.08.2005. u 11:28 - pre 227 meseci
Citat:
srdjee: Pozdravljaju te

Monika Seleš
Đula Mešter
Denis Šefik
Arpad Šterbik
...

nacinalizam - jedan od razloga sto je ova zemlja tu gde jeste


Pa šta sada sa njihovim imenim? Ne kapiram? I sam si mogao da vidiš da sam nacoinalista.
BTW ova rečenica zadnja što si napisao, totalno ne tačna, razmisli malo zašto?!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ušli u istoriju muzičari i sportisti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6531 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.