Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tko bi htjeo da postanemo tim?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Tko bi htjeo da postanemo tim?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9592 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sucur
Miljan Sucur
Web developer
Istocno Sarajevo

Član broj: 50035
Poruke: 411
*.so.pttrs.net.



+1 Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?11.08.2005. u 23:39 - pre 226 meseci
Pa dokle ste stigli ljudi ?
Daj te koji demo ili screenshot, da vidimo ima li ikakvog pomaka.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?12.08.2005. u 01:00 - pre 226 meseci
Citat:
Nemojte tako ljudi. Nije fer da tako ubajate u pojam decka...

Citat:
Sigurno da netreba sputavati covjeka na samom pocetku njegovog stvaralastva, ali naravno neterba ga ni potpuno podrzavati u radu, ako taj rad nije ispravan.

Upravo u tome je problem.Taj rad apsolutno nije ispravan, i dečku treba skrenuti pažnju na to u samom početku.Dakle, ne radi se o ubijanju u pojam, već najobičnijoj kritici koja je sasvim na mestu.Evo, ja ću pokušati da budem maksimalno konstruktivan.
Kao prvo, dečko ima pogrešan stav.Umesto da je postavio to što je postavio i lepo rekao, "Evo, ovo je ideja kako sam zamislio igru, ali nemam pojma o programiranju, pa mi treba pomoć iskusnijih", on dolazi sa stavom "E, imam osnovu koja treba da se doradi i biće super igra", a ono što je prikazao daleko je od bilo kakve osnove, mislim budimo realni, ono što smo videli je običan picturebox nalepljen na formu koji prilikom skretanja piči (odokativno) 20 i kusur piksela levo desno što stvara jako loš vizuelni utisak.U principu, cela "osnova" predstavlja nešto što svaki programer početnik može da napravi za 30-tak sekundi rada.Evo šta bi moralo da se uradi da bi se ono moglo nazvati najmanje osnovom.Prvo treba uvesti asihrono biranje i detekciju pritisnutih tastera kako se ne bi dešavalo da potiru jedan drugog (recimo u konkretnom primeru je nemoguće u isto vreme skretati i davati gas).Zatim, umesto picturebox-a sa statičnom i netransparetnom slikom, koja je negde maznuta ili nađena nebitno, treba kreirati pravi objekat (sprajt) sa slikom animiranog automobila (makar točkovi da se okreću), naravno sa transparentnom pozadinom.Zatim, potrebna je animirana pozadina (makar graničnici), da bi se videlo kako se automobil kreće, a ne da jedini indikator budu mrlje na putu.Zatim treba napraviti da animacija bude glatka, tj. da se prilikom skretanja ne ide po nekoliko desetina piksela u stranu, a uz to bi bilo lepo da se napravi i animacija skretanja, makar da se auto nakrivi na stranu prilikom istog.Isto važi i za ostale objekte.Zatim, treba odraditi collision detektor kako automobil ne bi prolazio kroz objekte.Zatim je potrebno odraditi algoritam za pojavljivanje prepreka po random principu, a ne da se sve ponavlja u nedogled, ili ne mora random, ali da to ne bude 5-6 mrlja koje se ponavljaju svakih 5 sekundi na istom mestu.Zatim je potrebno napraviti nekakav indikator brzine, a ne da postoje samo dve, tj. velika i normalna :), a uz to naravno i postepeno ubrzanje.E tek kada se to odradi, dobija se nešto što je blizu nekakve osnove za igru.Pa tek onda ide ubacivanje raznih detalja kao što su benzinske pumpe, rezervoari, paljenje i gašenje svetla na autu, odabir težine i slične pikanterije :)
Ukoliko dečko ne ume da napravi barem gorepomenutu osnovu, onda mislim da treba pre osnivanja nekakvog tima da zasuče rukave, i krene da uči programiranje, pogotovo delove koji su bitni za game developing.Pa..pa..tek onda...ali, otom potom.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

sucur
Miljan Sucur
Web developer
Istocno Sarajevo

Član broj: 50035
Poruke: 411
*.so.pttrs.net.



+1 Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?13.08.2005. u 00:10 - pre 226 meseci
Slazem se, to je neki osnov i minimum, i mislim da bi trebalo to da se odradi, i da to nije nikakav problem, ipak kao sto si rekao, ako momak nezna to da odradi potrebno je da jos mnogo uci.
Random sistem je veoma bitan u bilo kojoj igri, tako da bez njega kad tad se primjeti ta 'ogromna' rupa u igri koja moze biti ozbiljan problem, (u njegovom slucaju je ocit primjer) jer ukoliko drzimo 'automobil' par piksela lijevo od sredine, voznja se odvija bez ijedne prepeke do beskonacnosti, sto je naravno potpuno linearno, monotono i nezanimljivo.
Tako random sistem obavezno.
Collision takodje.
Animacije je najbolje da odradi sa nekim 3D programom, nije neki problem, a mnogo znace za igru.
I naravno jos jedan veoma bitan elemenat je upravljanje vozilom, otkloniti blokadu gasa, prilikom skretanja i pokusaj dodati neku fiziku i manevar automobila, kao sto je recimo rotacija pri skretanju itd ...
Uglavnom samo naprijed, potrudi se ako nisi jos savladao ovo, da naucis sto prije, jer to je osnov, kao sto rece Marko_L, a kada to savladas, lako ti je prosirivati mogucnosti igre na bazi tog znanja.
Pozdrav !
 
Odgovor na temu

Passwd

Član broj: 54624
Poruke: 640
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?13.08.2005. u 08:29 - pre 226 meseci
Ne morate se trudit, izgubio sam svaku volju za timskim pravljenjem igara, tako da sto se mene tice ova tema moze pod lock..
Uglavnom ako mi se bude dalo i ako budem htjeo radit cu sam igre i ako budem trebao pomoc znam koga mogu pitat a vjerujem da i oni znaju

Tako da ste se dokazali, jer ste vi ovo shvatili kao gotovu igru a ne kao osnovni pocetak,kada je ovo napravljeno sada se moglo sa lakocom dodavati sve sto ste nabrojali i promijeniti sve sto ne valja ali nemam vise volje!!


Stoga na ovom forumu kolko vidim nece biti niti tima (a i bolje, jer ne znam gdje bi to vodilo ), a ni igara!!

Jer da ste pravi ljudi (tim) ponijeli biste se drukcije, kao recimo Strog i Srki_82 koji su ma kakav god bio projekat podrzali ga,pomogli i jednostavno poduprijeli me tako da sam ga jednostavno morao zavrsit i na kraju bi sve bilo u redu, i svi zadovoljni!!

Veliki pozdrav i uzivajte!!
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?13.08.2005. u 10:49 - pre 226 meseci
Cool down, niko (ili bar dobar procenat) ovde nema zle namere,
ono sto si dobio je samo reakcija na ono sto su videli.

Osnovni problem svih koji su ovde govorili kako bi pravili tim, a
zatim postovali neke primere, kod i slicno, jeste sto se tako ne
prave igre. Stvar je u tome da je i za najjednostavnije igre potrebno
istu razraditi na papiru, tj. osmisliti sve do detalja. Nakon toga se
moze sagledati velicina projekta, pa videti da li treba pojednostaviti
stvari ili ideja i dalje spada u "izvodljive".

Cim nadjem malo vise vremena pocecu thread o GameDesignu. Ako
sve bude kako treba, mogli bi ovde na es-u da uradimo dizajn za
neku veoma malu igru, sto bi kasnije moglo da se koristi kao tutorial.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?13.08.2005. u 13:34 - pre 226 meseci
Citat:
Ne morate se trudit, izgubio sam svaku volju za timskim pravljenjem igara, tako da sto se mene tice ova tema moze pod lock..
Uglavnom ako mi se bude dalo i ako budem htjeo radit cu sam igre i ako budem trebao pomoc znam koga mogu pitat a vjerujem da i oni znaju

Tako da ste se dokazali, jer ste vi ovo shvatili kao gotovu igru a ne kao osnovni pocetak,kada je ovo napravljeno sada se moglo sa lakocom dodavati sve sto ste nabrojali i promijeniti sve sto ne valja ali nemam vise volje!!

Ovo je upravo jedan od razloga zašto je gaming industrija u nas tako slaba.Svako ko ume da nalepi picturebox na formu misli da je uhvatio "onog za ono" i ne prihvata nikakvu kritiku, ma koliko ona bila dobronamerna, konstruktivna i sasvim na mestu.I onda tako ljudi umesto da uče od nekog ko ima iskustva, oni se naljute i kažu "ma koji ste vi moj, valjda ja znam da radim", a pritom ničim ne pokazuju da znaju da urade bilo šta.
Citat:
Stoga na ovom forumu kolko vidim nece biti niti tima (a i bolje, jer ne znam gdje bi to vodilo ), a ni igara!!

Jer da ste pravi ljudi (tim) ponijeli biste se drukcije, kao recimo Strog i Srki_82 koji su ma kakav god bio projekat podrzali ga,pomogli i jednostavno poduprijeli me tako da sam ga jednostavno morao zavrsit i na kraju bi sve bilo u redu, i svi zadovoljni!!

Pravi ljudi ? Tim ? Znači da bi neko bio pravi čovek, on mora da bude u nekom timu :)
Look, ovde ima ljudi koji već dugo vremena rade u nekom timu i znaju šta znači igrati timski, i ne razumem tu opasku.Jednostavno su ljudi (od kojih većina ima dugogodišnje iskustvo) pokušali da ti skrenu pažnju da to što radiš i način na koji radiš ne valja, a to što ti ne umeš da prihvatiš kritiku i što si ubeđen da ono što si okačio liči na GTA, to je tvoj problem :)
A druga stvar je što ti izgleda nemaš blagu predstavu šta znači developerski tim.To treba da bude grupa ljudi koja će prvo da napravi ozbiljan plan, a zatim da se dogovori i raspodeli posao i onda ozbiljno krene to da radi, i naravno svi trebaju da imaju umeće da odrade svoj deo posla, a ne da naprave olovku sa belom pozadinom, to predstavljaju kao osnovu za igru i onda viču ko indijanci po forumu "Ko će da doradi igru ? Ko će da pravimo GTA ? Oće neko nešto da radi ? Hoće li, pliz, pliz, pliz ?" :)


[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 13.08.2005. u 14:36 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

sucur
Miljan Sucur
Web developer
Istocno Sarajevo

Član broj: 50035
Poruke: 411
*.so.pttrs.net.



+1 Profil

icon Re: Tko bi htjeo da postanemo tim?13.08.2005. u 23:30 - pre 226 meseci
Prijatelju nemoj da se ljutis, ja licno sam te podrzavao i zelio sam eto da zavrsis tu igru.
U gore navedenom postu sam samo iznjeo svoja misljenja o tome sta cini jednu igru kvalitetnom, i naravno ni u jednom trenutku nisam pokusavao da 'shvatim' tu igru zavrsenom ,nego sam je tretirao kao sto ti i zelis i kao sto ona (nadam se) i jeste - nezavrsena.
Ali ako si odustao samo zbog par savjeta, i pokoje kritike, onda si suvise 'mekan' da bi se upustio u tako neke vece projekte, jer sta god napravio i sta god uradio uvijek ce postojati dvije strane, jedna za, druga protiv, i to nije samo u game developmentu nego inace u zivotu.
Zato ako zelis da nesto bude od tebe u Game Develop. svijetu nastavi sa radom, zavrsi igru.
Citat:
kada je ovo napravljeno sada se moglo sa lakocom dodavati sve sto ste nabrojali i promijeniti sve sto ne valja ali nemam vise volje!!


Uradi to i sigurno da ce igra izgledati mnogo bolje, i da ce imati mnogo pozitivnije kritike od potencijalnih igraca.
Pozdrav !
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Tko bi htjeo da postanemo tim?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9592 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.