Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?

[es] :: Elektronika :: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 137296 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.114.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?09.01.2009. u 11:24 - pre 185 meseci
^^ Da ja mislim da si u pravu, uz duzno postovanje prema Veselinovic-u. Tako su i nas ucili u skoli i dalje nas tako uce...cak sam i ja cuo za ovaj FID 30mA za u kupatila, smatramda je i to OK i zbog toga sam napisao da je po meni, kad ukljucim malo znanja iz prakse koje imam, sobzirom da imam 18 godina, kad sve saberem po meni, i meni licno je FID neko sredstvo sigurnosti vise od nulovanja. E sad sto neki rade nulovanje sa FIDom to je njihov problem, nikada do sada nisam video tako nesto u nekoj kjnizi, prirucniku i sl....ali ok cenim i svoje i tudje misljenje....ja sam uvek za FID, a sto se tice gore navedenih primera, takodje su OK, FID spasava ponekad zivot...

Evo pitanja koje mene interesuje....

Ako imam uticnicu i u njoj tri crne zice....recimo Faza, Nula, Zamlja, ako imam nulovanje i spojim sijalicu na Fazu i Zemlju sta ce da reaguje, nista...koliko ja kontam sijalica ce da zasvetli, kod FID-a je drugacijereagovace FID, pa posto ja nemam dovoljno iskustva zanima me sta je bolje ako uzmemo u obzir ovaj primer. Da li je jednako sigurno vezati sijalicu ovako kada je TN ili kada je TT sistem....ili je isto....

E i zanima me kako se vezuju uticnice sa metalnim oklopom....ako nema uzemljenja odnosno ako je TN sistem....jer sigurnije od TT ili ne ?

Nadam se da me razumete ?!?!

@tdjokic
Ne treba posle par postova odluciti da li ces pisati na forumu ili ne, ako smatras da nekome mozes pomoci zasto ne bi napisao post kojim bi mu pomogao ? samo zato sto si naisao na neki post koji nema veze sa logikom, i razumom ? hm....ja licno to ne bi uradio...!

S`postovnanjem
Adamovic Nikola

Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.127



+334 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?09.01.2009. u 12:12 - pre 185 meseci
Citat:
tdjokic: veselinovicu, konkretno pitanje: dete je na podu, puzi, jednom rukom se drzi za radijator, drugom gurne iglu za pletenje u TA pec i slucajno pogodi fazu i drzi iglu tamo.
Sta ce se desiti ako je instalacija SAMO sa osiguracem, recimo od 16A, NEMA FID-a nikakvog?
Sta ce se desiti ako instalacija ima i osigurac i FID od 500 mA?
Sta ce se desiti ako instalacija ima i osigurac i FID od 30 mA?


Dijete ce vjerovatno poginuti ako je FID 500mA. To sam vec obrazlozio. Ako je fid 30 mA e onda ne znam sta ce se desiti vrlo lako se moze desiti da je opet struja kroz duijete manja od 30 mA da fid ne proradi, a smrtonosne struje su od par mA ( pod nepovoljnim uslovima). Elem, da napomenem koje zastite od dodira dijelova pod naponom postoje:
1. Zastitno izolovanje
2. Mehanicka zastita od dodira dijelova koji su u normalnom radu pod naponom

Drugo konkretno pitanje: troje starijih ljudi tovari na traktorsku prikolicu nekakvu kosacicu, a zaboravili da je iskljuce. Nesrecnim slucajem zakace kabl nozevima od kosacice.

Sta ce se desiti ako je instalacija SAMO sa osiguracem, recimo od 16A, NEMA FID-a nikakvog?

Sta ce se desiti ako instalacija ima i osigurac i FID od 500 mA?

Sta ce se desiti ako instalacija ima i osigurac i FID od 30 mA?

E to su vec teoretska pitanja. Odgovor je da zavisi od mnogo stvari. Ako je noz presjekao samo fazu i ako je otpor zemlje i prelazni otpor ljudi prema zemlji toliki da ce proteci struja veca od struje potrebne za proradu bice spaseni. Ako ne opet ce poginuti.


Vidi se, da ti suvereno vladas teorijom, dakle imas odgovarajucu skolu, ali se u praksi dogadjaju stvari koje se nekako ne uklapaju u tu tvoju teoriju. Nije mi jasno da se svuda stavlja uzemljenje, jedino kod vas u Srpskoj ne. To je jeftinije, naravno.

A ne, i kod nas se stavlja uzemljenje, ali je kao i u vecini evropskih zemalja spojena N i PE sabirnica u GRO. Cak i kod vas u Srbiji se to radi za vece potrosace kada su napajani podzemnim kablom.

A sto se FID-a tice i kupatila, cini mi se da u Hrvatskoj elektrodistribucija izricito zahteva da se ugradi FID od 30 mA za kupatilo, inace ne daje upotrebnu dozvolu, bar je tako bilo ovde receno par puta.

Elektyrodistribucija ne DAJE upotrebnu dozvolu nigdje pa ni u Hrvatskoj.

Cak sta vise, uz neke fenove i slicno, na onom malom uputstvu za upotrebu preporucuju da se ugradi RCD (engleska neka skracenica, verovatno FID) u kuptilu sa 30 mA strujom greske. A ta uputstva su iz nekih stranih zemalja.

E vidis, klasicni fenovi ne smiju da se koriste u kupatilu, jer imaju mali IP. To je tako i nikako drugacije.

Jednom prilikom si spomenuo u slicnoj temi hipoteticku situaciju kad ce struja greske biti nesto manja od 30 mA, pa FID nece izbaciti, pa ce onda covek stradati. Ali su struje greske cesce velike nego male, retke su greske da se nesto pokvari bas toliko malo da pusta 15-tak mA ili nesto slicno.

E aj sad da ti pokazem da pored teorije znam i praksu ( to mi je hljeb, i neces vjerovati radim u firmi kojoj je osnovna djelatnost izvodjenje el. instalacija, a projektovanje sporedna djelatnost). Ako se desi kvar na metalni oklop uredjaja onda nulovanje ( ili TNCS sistem) dolazi do izrazaja, jer je mali otpor petlje kvara, tako da ce osigurac sigurno iskociti. FID se stavlja jer TT sistem ne obezbjedjuje dovoljno mali otpor ( u stvari imepdansu, ali najcesce je R>>X) za prekidanje strujnog kruga.

Koliko primecujem, ljudi vec i kod nas prilicno masovno znaju za FID i montiraju ga, a ti ih i dalje odvracas od toga.

Ajde molim te nadji kad sam ja odvracao nekoga od FIDa. rvo, postoje propisi koji moraju da se ispostuju. U TNCS sistemu najcesce FID nije potreban i nije inzinjerski logicno dodavati zastittu zastite od zastite.

Ja sam prvi FID video u prodavnici i kupio ga (onaj utikac-FID, za montazu na kabl, kod koga i faza i nula ALI i ZEMLJA idu kroz FID, pa je struja greske preko uzemljenja 5 (pet) mA, a inace 30 mA) pre nekih oko 25 godina, a sticajem okolnosti sam imao prilike da citam nemacke strucne revije za elektrotehnihcku struku i tamo nailazio na ozbiljne clanke o tome, koji nisu koristili izraze "zezanje sa fidovkom".
Uprkos tome da je moje zvanicno obrazovanje masinskog smera, usudjujem se da tvrdim ponovo da FID u nekim slucajevima jedini stiti ljude od povreda, pa i smrti, dok nulovanje i uzemljenje imaju svoj znacaj i upotrebnu vrednost u elektroinstalacijama, ali vise stite instalaciju nego ljude.

Ovo ti nije bas najtacnije, ali nema veze.

Zao mi je ako ovaj moj post zuci grubo, ali dok sam ovde ne mogu da cutim kad mi se cini da neke stvari nisu u redu i da su cak opasne.

Takodje je i meni zao. Nisam zelio tebi da repliciram, ni da prosipam znanje, nego cisto da mladi ljudi ( kao Nikola) shvate sta radi FID i zasto se postavlaj.

Buduci da sam i u nekim netehnickim temama nailazio na neke vidove diskusije koji nisu u skladu sa mojim shvatanjem normalne i civilizovane komunikacije, vrlo je verovatno da je ovo moj poslednji post na ES-u.

Svima sve najbolje,
Tomislav Djokic

E ovo ne kontam. Po meni nije bilo necivilizovane diskusije i bice mi zao ako odes sa ES, ali izbor je tvoj i samo tvoj.

Pozdrav J. Veselinovic
 
0

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.rs
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?10.01.2009. u 07:55 - pre 185 meseci
Tema ja vrlo ozbiljna te zato ovakve stvari treba poveriti stvarno dobrim
strucnjacima ili se slepo drzati propisa (bez improvizacija). Temu bi
trebalo nazvati ''zastita od previsokog napona dodira'' i nema veze da li
je fid ovaj ili onaj. Naime sve je lepo dok se sve desava u individualnim
zgradama, u stanovima mozete da poginete u kupatilu na 11 spratu od kvara
bojlera na 7-om. Postoji propis koji je vrlo vazan, da u kupatilu ( i drugim
vrlo vlaznim prostorijama) svi metalni predmeti: bojler, slavine, radijatori
a narocito odvod kade koji mora biti metalni, galvanski povezati u jednu
tacku i vezati za zastitni vod. (Faradejev kavez) Tada ne bi trebalo da se
javlja ni ono nedefisano peckanje na slavinama. Sigurno je da je onaj FID od
30mA bolji, ali postoji niz razloga zbog kojih ga je nemoguce postaviti u
nasim uslovima zivljenja.
pozdrav Lala 021.


[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 11.01.2009. u 21:46 GMT+1]
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?10.01.2009. u 11:01 - pre 185 meseci
Lala 21, dobro razmisljas, ali imaju dvije greske. Prvo, nema stvarno dobrih strucnjaka koji se nece drzati propisa, dakle propisa se MORA drzati, i to slijepo. 2. kupatilo NIJE vrlo vlazna prostorija, cak nije ni vlazna prostorija-po zakonu, koga se tereba drzati.
To povezivanje nije faradejev kavez, nego galvansko izjednacivanje potencijala, tzv unutrasnja gromobranska instalacija. E sad to je isto dopunska mjera zastite i ne sluzi za zastitu od bojlera na 7 spratu, nego zbog jednog verlo vrlo rijetkog slucaja koji se moze desiti. Ako grom lupi u TS, neka je u pitanju vrlo mali gromic od svega 10 kA, i neka je otpor uzemljenja 2 oma. Elem, na nuli ce se pojaviti napon od 20 kV. E tu pomaze galvansko spajanje metalnih masa. Pored toga, ako grom pogodi u tvoj objekat svasta moze da se desi.
I ne povezuju se metalne mase samo u kupatilu nego i ostale metalne mase, ako je moguce dohvatiti istovremeno uzemljenu i tu metalnu masu.

Ja se stvarno izvinjavam tema ode u prepucavanje, ali ovo je zaista vrlo vazna oblast. Vjerujte mi na rijec. Uradio sam preko 300 projekata el. instalacija do sada ( izmedju ostalog pogon za proizvodnju eksploziva u milicima) i radio sam 3 godine u institutu za zastitu na radu. Nagledao sam se svega i svacega za te 3 godine. Bio na mnogo vjestacenja, mnogo ljudi otislo na robiju zbog toga sto se nisu slijepo drzali propisa nego nesto improvizovali. Najapsurdniji slucaj bio je u TE Gacko, gdje covjeka optuzise sto nije radila sijalica u hodniku ( desio se nesretan slucaj pogibije, a nije bilo dovoljno svjetla). Tako da preporucujem svim ljudima koji rade nesto u tehnici:
ZAKON i PROPIS su jedino sto te spasava vlastite savjesti i robije.
Zaista vise necu ulaziti u ovu pricu, i izvinite na dosadjivanju.
Jos jednom :
Zakon i propis su jedino prihvatljivi
a tvoje, moje ili misljenje bilo koga dok ne dodje pred poslanike i oni to izglasaju su nelegitimna i nevazeca.
 
0

zloyke_m3
Metković

Član broj: 206745
Poruke: 42
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 00:44 - pre 185 meseci
potpuno se slažem sa gospodinom veselinoviće što se tiče pravila i zakona toga se treba držati , što se tiče fidovki u Hrvatskoj je zakon donesen da mora na dovodni kabel u stanu biti fidovka 40-0.5 A i kupatilo 0.03 A (sve su 4-polne) , i ako mže jedno pitanje oko izjednačivanja potencijala ako se vodo instalacija radi plastičnim cjevima a slavina je metalna dali nju treba posebno uzemljiti u kutiju za dodatno izjednjačenje potencijala?
Bmw M3
 
0

zloyke_m3
Metković

Član broj: 206745
Poruke: 42
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 00:52 - pre 185 meseci
evo vam jedan savjet koga zanima i bavi se elektrinstalacijama izašle su 2 knjige koje ze sozu el instalacije 1. i 2. dio od autora vladimira rodeša gdje je sve lijepo objašnjeno i sve o naponima dodira itd. uglavnom knjiga je odlična ko se bavi time nebi je bilo loše imati cjena je 100 kn svaka a izdaje je elektrostrojarska škola u varaždinu, na web stranicama škole imate kazalo svih lekcija iz oba dvije knjige. Pozzzzzzzzzzzzzz www.ess.hr evo i link
Bmw M3
 
0

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.223.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 00:57 - pre 185 meseci
Ako se radi plasticnim cevima sve, ako uopste nema metalnih, ja mislim da se ne treba raditi galavanska veza slavina i sl. jer ta plastika od koje se rade cevi je jako dobar izolator....ali opet struja moze doci preko vode na neki nacin, ekstremna situacija, pa ne bi bilo lose da se i tad uzemlji sve to....mada ajde da cujemo nekog drugog.
Ipak mislim da bi po nekom propisu trebalo da se sve to uzemlji ( da tako kazem ) mislim na metalne slavine...baterije i sl.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 11:04 - pre 185 meseci
Citat:
zloyke_m3: potpuno se slažem sa gospodinom veselinoviće što se tiče pravila i zakona toga se treba držati , što se tiče fidovki u Hrvatskoj je zakon donesen da mora na dovodni kabel u stanu biti fidovka 40-0.5 A i kupatilo 0.03 A (sve su 4-polne) , i ako mže jedno pitanje oko izjednačivanja potencijala ako se vodo instalacija radi plastičnim cjevima a slavina je metalna dali nju treba posebno uzemljiti u kutiju za dodatno izjednjačenje potencijala?

E tu se jos lome koplja kod zakonodavca, tj. kod odbora kojis e time bavi. Generalno, zakon kaze, prepricacu, ne znam tacnu formulaciju, sve metalne cjevovode, ili dijelove cjevovoda koji su metalni. E sad plasticne cijevi su OK, ali ima metalna slavina koja se moze tretirati kao metalni dio cjevovoda. Hmm, to je zaista problematicno pitanje, i tu se strucnjaci razlikuju u tumacenju. Izuzetak cini plasticna kada, ako je plasticni odvod e onda ne mora ( doduse tu se nema sta ni uzemljiti). Te plasticne cijevi su mnogo gadne sto se tice zastite od napona. Zamisli komplet plasticnu instalaciju, plasticne bojlere i probije grijac u zgradi. Svi koji se dohvate cesme ce vjerovatno nastradati. Ajde u redu, metalni vodomjer na ulazu u zgradu se uzemlji, i time se izbjegava da napon dadje izvan zgrade ( ili iz zgrade napolje) ali pri kvaru unutar zgrade moze biti svasta. Mi ih uzemljavamo ma koliko to ruzno bilo.
 
0

zloyke_m3
Metković

Član broj: 206745
Poruke: 42
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 20:30 - pre 185 meseci
o tome se i radi stvar je estetike najviše kako će to izgledat ali ako se u zgradi uzemlji npr. metalni sat a voda je vodič koji provoti struju prema toj logici ih isto nebi trebalo uzemljivati
Bmw M3
 
0

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.53.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 21:59 - pre 185 meseci
Citat:
zloyke_m3: o tome se i radi stvar je estetike najviše kako će to izgledat ali ako se u zgradi uzemlji npr. metalni sat a voda je vodič koji provoti struju prema toj logici ih isto nebi trebalo uzemljivati


Akosam te dobro razumeo, ti bi vodomer ( sat ) uzemljio, onda radio sve plasticnim cevima, i ne bi uzemljio slavinu...e to je po meni malo nelogicno....postoje ekstremne situacije pored kojih struja moze doci u kontakt sa vodom, a onda moze se desiti da ta voda dodje do slavine, i pritom provede struju, po meni, bez obzira na tip cevi, sve metalne uredjaje u kupatilu, koji rade sa vodom ili imaju bliski kontakt sa istom, moraju biti uzemljeni....zar ne moze dase desi da pukkne plasticna cev i dodje voda u kontakt sa strujom....koja je probila usled lose PVC izolacije....ja mislim da se po pravilima i vazecim propisima svi metalni delovi uzemljuju ( galvanski vezu na uzemljenje ) bez obzira na vrstu, tip, i materijal od kojih su dovodne cevi izradjene. Ako nisam u pravu neka me neko demantuje.
Pozdrav od Nikole ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?11.01.2009. u 22:01 - pre 185 meseci
Uh obecavam da vise necu pisati u ovoj temi, ali moram postaviti jedan problem, bez davanja odgovora.
Voda jeste provodnik, ali kad treba da te ubije, kad treba da te zastiti onda je izolator. Pazi sad, neka je u ptianju relativno tvrda voda ( bogata mineralima) i neka je njen specificni otpor 10 Om metara. To je, slozices se manje od realne vrijednosti. Neka je unutrasnji poluprecnik vodovodne cijevi 1 cm, i to je blizu realnog. I neka je cijev prema vodomjeru dugacka 15.7 m ( ovo zbog lakseg racunanja 5*pi) i neka je kvar u susjednom kupatilu, recimo na 1*pi metara od tebe ( sve duzine su visekratnici od pi zbog lakseg racuna).
Presjek stuba vode je : S= pi*10E-4, stub duzine pi metara ima otpor:
R1=10*pi/(pi*10E-4)=100 kOma. Valjda nisam pogrijesio u matematici.E do vodomjera je 5*pi metara pa je otpor od kvara do vodomjera
500 kOma.
Elem kroz tu vrijednost otpora ce proteci nesto manje od 0.5 mA. dakle FID nece iskociti, a osigurac pogotovo nece.
Ali do tebe je samo pi metara, ili otpor od 100 kOma, a struja koja tu moze proteci je oko 2.2 mA. Dovoljno da te ubije a nijedna zastita nece proraditi.
Jel sad kontas zasto su ta galvanska povezivanja tako komplikovana za proracune i uopste se ne treba oslanjati na osjecaje, treba matematicki provjeriti. Ispada da tek kod spec otpora vode od 0.2 Ommetara ce najosjetljiviji FID proraditi. A to je vec izuzetno slana morska voda iz mrtvog mora.
Mozda matematika i nije tacna ali tu je negdje.
 
0

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.rs
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?12.01.2009. u 08:25 - pre 185 meseci
=`=Hvala na ispravci za F kavez, inace sa ostalim se slazem u potpunosti.
Propise su pisali ljudi od znanja i iskustva (nekada). Sad je doslo vreme
novca, pa se stavlja na tas sta je jeftinije a ne sigurnije, ali to je tema
za neke druge prilike.
pozdrav Lala 021


[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 12.01.2009. u 23:29 GMT+1]
 
0

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?12.01.2009. u 10:21 - pre 185 meseci
Citat:
Lala 021: Sad je doslo vreme novca, pa se stavlja na tas sta je jeftinije a ne sigurnije

Ne bih se bas slozio, oduvek je bilo tako.

Na primer, svaka budala ume da napravi uzemljenje ispod 0.1 om - tako sto ce da sa'rani 20 tona bakra.

Cela poenta inzenjeringa, a i inzenjera :> je "dovoljno bezbedno po prihvatljivoj ceni" a propisi su tu da kazu sta je "dovoljno bezbedno".
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?12.01.2009. u 22:26 - pre 185 meseci
Sta je bezbedno? bez bede je i nula i uzemljenje zajedno nikako odvojeno i nema greske ni sa nulovanjem ako neko u distribuciji ili banderas okrece po volji .
Ako mate malu decu!? ovo nece da vazi i to je beda kako god da se okrene i sa fidom i bez nje ali manje bede da pravite nenapravljenu decu!
Blago banderasu ako je nula na uzemljenu ima da zasija zajedno sa korpom ...
 
0

zloyke_m3
Metković

Član broj: 206745
Poruke: 42
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?13.01.2009. u 11:08 - pre 185 meseci
ja mislim da ovu temu treba pod hitno atvorit jer ste otišli na pre dugo i pre široko o ovome se mogu knjige pisat svak je ovdije manje više u pravu iznose se neka iskustva ali najbolje je na kraju stavi fid i sve uzemljit i nemaš problema ma koliko to ružno izgledalo
Bmw M3
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.7.126



+334 Profil

icon Re: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?13.01.2009. u 17:29 - pre 185 meseci
Citat:
zloyke_m3: ja mislim da ovu temu treba pod hitno zatvorit

I ja mislim, pa je evozatvaram.
Ako bude interesovanja moze se otvoriti tema elektricne instalacije- zastita od napona dodira.
 
0

[es] :: Elektronika :: fidova sklopka i nulovanje,da ili ne ?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 137296 | Odgovora: 95 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.