Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

najbezbolniji način poslovanja

[es] :: Vodič za posao :: najbezbolniji način poslovanja

[ Pregleda: 2940 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

silemile
Sid

Član broj: 42093
Poruke: 6
*.83.beocity.net.



Profil

icon najbezbolniji način poslovanja27.07.2005. u 22:31 - pre 227 meseci
Uradio sam sajt za opštinu i sad je pitanje kako da mi uplate.Nemam registrovanu firmu, a ugovor o delu podleže nekom fantastičnom porezu.Šta mi je činiti?
sile_mile
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
62.220.220.*



+228 Profil

icon Re: najbezbolniji način poslovanja28.07.2005. u 00:38 - pre 227 meseci

prijatelju kao prvo nemoj da dozvolis da ti prodaju suplje price , a reci cu ti i zasto .
Kao prvo porez na ugovor o delu nije toliko velik da bi se o temu uopste diskutovalo , a to mozes da proveris ako odes u banku ili u upravu prihoda .
To je u vecini slucajeva samo izgovor kad nekom ne zele da plate .
Kao drugo drzavne institucije imaju limit preko kog iznosa moraju da raspisuju tender dok ispod tog limite komotno mogu da ti plate u kesu na ( ranije se zvalo kasa plati ) i nemas zime .
Trece podji kod nekog prijatelja koji ima svoje preduzece neka napise fakturu , kad legne para on ce to da izvuce sa racuna i resen problem .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: najbezbolniji način poslovanja28.07.2005. u 02:10 - pre 227 meseci
Konislave, nisi bas u toku sa firmama i porezima.
Prvo, ne znam tacno koliki su poreski troskovi u slucaju ugovora o autorskom delu, ali znam otprilike - drzavi ide izmedju jedne i dve trecine. Drugo, naplata poslova preko neke firme takodje nije "jeftina". Ti kazes "napisi fakturu, izvuci sa racuna", i to zvuci kao pitanje dobre volje, ali, da li je tako? Prvo, na sve sto se naplacuje, drzavi ide 18% na ime PDV-a. Drugo, na zaradu (tj. dobit) ide jos 20%. Trece, ako tu dobit treba podici i dati nekom, onda se taj koji podize oporezuje sa jos 10%. Znaci, ako hoces da sve bude legalno, drzavi ide pola, pa isao preko ugovora o delu ili preko racuna firme, to je nebitno. E, sad, tu postoje razne finte da se polovina koja ide drzavi umanji pa da ne bude nas polovina, ali to je sve nelegalno i ja o tome niti znam, niti bih pricao da znam.
Ipak, ma koliko da je nelegalno, ne moze se svesti na to kako Konislav zeli da predstavi - lupis pecat i odes po pare. Znaci, 18%, pa 20%, pa 10%, nije to malo. Navescu situaciju kada to izadje manje - prvo, nadjes firmu koja nije u sistemu PDV-a. Takve firme ne obracunavaju PDV vec placaju odredjeni fiksni iznos na ime poreza. Tu bi se oslobodio nameta od 18%. Samo se postavlja pitanje koliko ce neko biti raspolozen da tebi radi besplatno a sebi placa, ali dobro, pustimo sad to. Drugo, ako firma vec posluje sa gubitkom, dobit koju ostvari od tog tvog posla nece uticati na stanje na kraju godine, firma ce i dalje biti u gubitku i nece placati ni tih 20%. Znaci, ostaje ovih 10% pri podizanju novca koje velike firme ne mogu da izbegnu, a za male radnje ne znam kako to kod njih ide. Medjutim, realno je tesko moguce da iskombinujes bas sve pogodne okolnosti i da zaobidjes bas sve troskove, tako da bih ja na tvom mestu bio zadovoljan sa dve trecine novca koji narucilac posla plati (67% izvodjacu, 5% posredniku, 10% razni sitni neizbezni nameti i 18% PDV).

[Ovu poruku je menjao pctel dana 28.07.2005. u 03:24 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: najbezbolniji način poslovanja

[ Pregleda: 2940 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.