Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nego kad smo vec kod usability-a...

[es] :: Advocacy :: Nego kad smo vec kod usability-a...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8184 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 00:31 - pre 228 meseci
Citat:

Hmm.. vratite Nero Burning ROM u Quick Launch umesto onog glupavog SmartStart-a. Ili ostavite korisniku da prilikom instalacije izabere sta zeli u QuickLaunchu. Takodje, nemojte registrovati DShow A/V filtere jer smaraju (ne zelim da ih koristim!). Koristite ih kad se Nero pokrene. I takve stvari teraju korisnike od dobrih programa.


e stvarno dimke hajde urgiraj da makar moze da se bira da li zelis smart start ili ne... ipak treba dozvoliti korisnicima koji poznaju materiju, da izaberu sta zele, a ne IDIOT PROOF doktrina only...
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

dwarf
Beograd, Srbija

Član broj: 1328
Poruke: 336
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 00:52 - pre 228 meseci
Zabavan komentar. Postoji, naime, i start meni u kome jako lepo stoji stavka "Nero BurningROM" pa može da se odabere. "Naprednim korisnicima" je isto tako ostavljena i mogućnost da sami prevuku shortcut iz pomenutog menija u QuickLaunch. Iskreno, i ja sam mislio da je kompletno bezveze da se stavlja Start Smart sve dok nisam video par ljudi da to koristi da startuje Nero Express jer im je "tako lakše da režu" i sl. Možda bi zaista trebalo pitati na kraju instalacije...

I da li neko zna odgovor na moje pitanje o GNOME-u?? :(
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
195.252.89.*



Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 01:51 - pre 228 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: How predictable - na koristan remark, bekstvo u white noise ;-)


Obrati paznju kako si poceo temu!
Mogao si samo da lepo pitas kako se to podesava i neko ce ti vec odgovoriti. To sto tebi smata u Firefoxu je stvar ukusa.

Ali, ipak vise volis da flejmujes.

btw.. Jos jedna sitnica za Nero... Kada prilikom pripreme za snimanje provali da je neki filename previse dugacak, Nero izbaci dijalog sa spiskom i checkboxom da ih on sam skrati. Bilo bi lepo da korisnik moze da sam promeni dugacko ime u nesto sto njemu odgovara.

yooyo



[Ovu poruku je menjao yooyo dana 21.07.2005. u 02:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 02:05 - pre 228 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Inace ovaj kratak eksperiment zapravo potvrdjuje tvrdnju da OSS developeri manje paznje posvecuju na usability nego drugi...

Ovo ponasanje, kakvo je u Firefoxu default, se izucava kao klasicna greska u dizajnu korisnickog interfejsa - jako je lose korisniku forsirano skretati paznju sa njegovog posla ovakvim neprikladnim porukama, koje su rezervisane za mnogo kriticnije greske.

I, eto - normalna opcija postoji, ali se do nje mora stizati kojekakvim konfiguracijama i kopanjem po about:config...

Nazalost vecina OSS je takva. Kod MS-a je ipak manji broj i nazalost IE je takav i zato ga ne volim. Kada nisam mogao po opcijama da nadjem da mi CTRL+N otvara blank page i kada nisam mogao da nadjem da mi nove linkove otvara u maksimiziranom prozoru onda sam ga batalio. Samo meni nije jasno, Forefox je tek oko verzije 1 dok je IE verzija 6 pa opet tu nisu vodili racuna o usability issues ili su se vodili nekim pogresnim stvarima. Da li neko zna kako da sredim te dve stvari u IE? Mozda postoje opcije ali nisu bas na vidnom mestu.
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
195.215.8.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 03:15 - pre 228 meseci
Citat:
Kada nisam mogao po opcijama da nadjem da mi CTRL+N otvara blank page


Podesi u tools-internet options-general-use blank i naravno apply i imaćeš blank page na ctrl+n.


Citat:
da mi nove linkove otvara u maksimiziranom prozoru



Desni klik na ikonu IE-a-properties-shortcut run podesi na maximized.

[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 21.07.2005. u 04:17 GMT+1]
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 03:32 - pre 228 meseci
Citat:
mrkidivx:
Podesi u tools-internet options-general-use blank i naravno apply i imaćeš blank page na ctrl+n.

Ne pomaze, to mi samo pocetnu instancu otvara kao blank a posle mi uvek ctrl+n otvara isti sajt koji mi je trenutno otvoren sto mi stvara probleme kod mnogih sajtova gde popunjavam neke formulare.


Citat:
Desni klik na ikonu IE-a-properties-shortcut run podesi na maximized.

Ma znam za to ali nisi me razumeo. To samo na pocetku otvori maksimizirano ali posle kada na nekom sajtu kliknem na neki link desnim dugmetom i open in new window taj prozor mi nije maksimiziran pa uvek to moram rucno da radim. Recimo kada gledam listu novih poruka na es-u onda kliknem na bezbroj linkova da mi se otvore u novim prozorima i zaista smara sto moram rucno sve da maksimizujem. Smara i to sto ne mogu da otvorim novi prozor a da mi fokus ostane na starom.

[Ovu poruku je menjao srki dana 21.07.2005. u 10:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 07:44 - pre 228 meseci
Uh huh, ljudi... polako,

Sto se Nero-a tice par stvari... DShow filteri moraju da se registruju jer dosta core aplikacija u Nero-u zavisi upravo od Nero DShow filtera (code reuse).

Za ostalo - mnogo toga se da lako podesiti, a default je upravo izabran slusajuci korisnike - ja cu svakako preneti vasa iskustva ljudima zaduzenim za GUI pa cemo videti.

Citat:

Obrati paznju kako si poceo temu!
Mogao si samo da lepo pitas kako se to podesava i neko ce ti vec odgovoriti. To sto tebi smata u Firefoxu je stvar ukusa.


E, pa vidis - nisi u pravu, to sto meni smeta u FF-u nije prosta stvar ukusa, vec je jedna od osnovnih stvari koja se obradjuje u GUI dizajnu - i nisam je ja izmislio uopste - nepotreban attention distraction je opasna greska u korisnickom interfejsu, i svakako je treba ispraviti.

Moj komentar je na mestu - proslo je vise od godinu dana, a siguran sam da je FF tim dobio mnogo poruka vezanih za brisanje URL-a i iskakanje poruka u modalnim message boxovima.

I na kraju oko flame-a - sam sam rekao da koristim FF (i ovo pisem iz njega) - jer je IE6 zastareo proizvod... ako je to vama flame, jbg...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 08:40 - pre 228 meseci
Citat:
sam sam rekao da koristim FF (i ovo pisem iz njega) - jer je IE6 zastareo proizvod... ako je to vama flame, jbg...

Je l' ovo eufemizam za gori ili se samo meni čini?

Glede usabilityja: slažem se potpuno sa tobom da je popup dijalog kršenje jednog od usability načela, ali za razliku od, recimo, problema IE-a sa otvaranjem novog prozora koji navodi srki, ovaj ima rešenje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7177 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 09:03 - pre 228 meseci
Pa jeste gori (zapravo nije gori, nego je crap) za standarde iz 2004/2005, zato sto je zastareo (to je proizvod iz 2000 ako se ne varam).

Mislim, to bi bilo kao kada bi poredili Mozillu neki rani milestone iz 2000 i IE6... ipak ne bi bilo fino poredjenje ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 09:14 - pre 228 meseci
Zastareo u kom smislu? Usability (usability pravila se nisu mnogo promenila od 2000. naovamo, zar ne?) ili HTML-compatibility (većina sajtova je još uvek pravljena za IE pre svega, a tek zatim za ostale browsere)?

Kad kažeš IE je gori za standarde 2004/5, da li to znači da bi IE6 bio jači od Firefoxa 2000? 1996? Možemo li čuti jedno gori bez ograda?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ec.auckland.ac.nz.



+3 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 09:40 - pre 228 meseci
Citat:
jablan: Zastareo u kom smislu? Usability (usability pravila se nisu mnogo promenila od 2000. naovamo, zar ne?)

U usability smislu je uvek bio grozan, zato ga ni pre nisam koristio dok sam imao win98.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 10:31 - pre 228 meseci
Citat:
srki: da mi nove linkove otvara u maksimiziranom prozoru

Otvoriš IE, ručno raširiš prozor preko celog ekrana (onako kako izgleda maximizovan) i zatim ga zatvoriš. Nisam mogao da nađem finije rešenje, ali i ovo radi posao. ;)
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 11:54 - pre 228 meseci
Ne radi mi, nesto pogresno radim :(
 
Odgovor na temu

silber

Član broj: 1605
Poruke: 97
212.62.51.*



Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:04 - pre 228 meseci
Citat:
Otvoriš IE, ručno raširiš prozor preko celog ekrana (onako kako izgleda maximizovan) i zatim ga zatvoriš. Nisam mogao da nađem finije rešenje, ali i ovo radi posao. ;)


Heh, a smejao si se mojim predlozima za ekstenzije. Ja cu sada da budem dovoljno covek pa cu da stavim prste preko ociju za ovo ;-))
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:05 - pre 228 meseci
Možda zato što nisi zatvorio sve prozore. Otvoriš samo jedan prozor, povećaš ga po želji i zatim zatvoriš. Prvi prozor IE će se otvoriti maximizovan kao i uvek, a linkovi će se otvarati u prozoru veličine koju si odredio.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:16 - pre 228 meseci
Citat:
silber: Heh, a smejao si se mojim predlozima za ekstenzije. Ja cu sada da budem dovoljno covek pa cu da stavim prste preko ociju za ovo ;-))

Što? Rešenje je rešenje. Važno je da radi posao. Bilo bi smešno kad bi IE otvarao firefox zato što nešto nije u stanju da prikaže.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

yooyo

Član broj: 4891
Poruke: 1101
*.pat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:20 - pre 228 meseci
Opet ja sa zahtevima oko Nera... Ti DShow filteri.. mozda jesu dobri i trebaju u vise aplikacija, itd.. ali.. ja sam pisao sw koji radi obradu videa u RGB24 ili RGB32 i lepo radi sa codecom koji ja instaliram na masinu, ali kad klijent instalira Nero, moj program ne radi jer se Nero codec-i uguraju umesto mog codeca. I jos vasi codeci ne umeju da isporuce RGB nego samo YUYV ili YUV2. Zato, svaki put posle instalacije Nera, moram da rucno uklanjam vase codece.

yooyo
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
195.215.8.*

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:40 - pre 228 meseci
Srki, da bi funkcionisalo ono što je BluesRocker rekao moraš uraditi sledeće:

-pozatvaraj sve IE

-klikni desnim klikom na ikonu ie-a-properties-shortcut-run pa podesi na minimized, naravno klik na apply

-otvori IE on će se sada pojaviti minimiziran uceličaj ga i raširi po celom ekranu po x i y osi.Zatvori IE.

Sada kad otvaraš desnim klikom linkove novootvoreni IE će biti po celom ekranu.

To je to.


I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:46 - pre 228 meseci
Citat:

Opet ja sa zahtevima oko Nera... Ti DShow filteri.. mozda jesu dobri i trebaju u vise aplikacija, itd.. ali.. ja sam pisao sw koji radi obradu videa u RGB24 ili RGB32 i lepo radi sa codecom koji ja instaliram na masinu, ali kad klijent instalira Nero, moj program ne radi jer se Nero codec-i uguraju umesto mog codeca. I jos vasi codeci ne umeju da isporuce RGB nego samo YUYV ili YUV2. Zato, svaki put posle instalacije Nera, moram da rucno uklanjam vase codece.


Ne moras, najlakse resenje koje mozes da uradis je da promenis merit vrednost tvog DShow filtera, da ima veci merit od Nero filtera, i on ce uvek imati prioritet u aplikacijama.

Postoje i drugacija resenja (da tvoj app koristi bas tvoje filtere) - ali zahtevaju dodatno kodiranje.

Citat:
Jablan
Kad kažeš IE je gori za standarde 2004/5, da li to znači da bi IE6 bio jači od Firefoxa 2000? 1996? Možemo li čuti jedno gori bez ograda?


IE6 jeste gori, aman... Reci da je to zbog zastarelosti nije nikakva "ograda" - ko kad bih sad rekao Windows 3.1 je gori od MacOS-a 10... jeste gori.

Nije se usability promenio, ali su se ocekivanja od browsera i te kako promenila za ovih 5 godina - browser danas mora da podrzava mnogo vise stvari (tabbed browsing, npr), ocekuje se i bolja integracija i manipulacija bookmarcima, history-jem i sl...


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.07.2005. u 13:59 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Nego kad smo vec kod usability-a...21.07.2005. u 12:47 - pre 228 meseci
Ej da! Kada vec idu predlozi za Nero, da se i ja javim :)

Jaaako iritira cinjenica da Nero zakucava kada vadite/ubacujete diskove iz/u uredjaj.

PS. Ne kazem ja da bih napakostio Neru, ili tebi Ivane, to kazem da bi najbolji burning software ucinili jos boljim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Nego kad smo vec kod usability-a...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8184 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.