Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...

[es] :: Windows mreže :: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...

[ Pregleda: 2277 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...06.07.2005. u 08:53 - pre 228 meseci
Ovako, na poslu gde radim imam server na kome sam podigao windows 2000 server OS sa podignutim AD-om, DNS serverom (koji je AD Integrated), wins, dhcp i bla, bla ša još od servisa. :)

Pre jedno dve nedelje smo dobili od Sezama ADSL ruter koji u sebi ima NAT ruter, tako da je super stvar jer ne moram na samom serveru da nameštam NAT, pa sam se odlučio za sledeću stvar... Od rutera sam kabal utakao u svič i povezao sam ga sa ostatkom mreže, a pošto je ruter i dns proxy, pod dhcp settings na serveru sam podesio da mi je za klijente primarni DNS adresa win2000 servera, a da je za sekundarni IP adresa rutera... E tu nastaje problem... :( Kada otkucam www.moj.lokalni.domen.co.yu dobijem odgovor, ali kada pingujem bilo šta što je izvan moje mreže, ne dobijem odgovor... Onda sam ukapirao da windowsov dns server ne prosleđuje upite ruterovom dns serveru... :-( Rešenje?

E da, probao sam i ono sa enable dns forwarders koji nisam mogao da uključim na serveru, pa sam onda morao da brišem onaj . (root) u dns-u, pa sam restartovao dns service, pa je i to proradilo, međutim, kada sam uključio tu opciju, isto server nije prosleđivao upite ruteru, tako da sam ostao zaglavljen na tome, jer pojma nemam šta da radim. :) Da li je neko imao slična iskustva i zna kako da rešim ovaj problem?

P.S. Sorry na dužem postu.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...06.07.2005. u 19:12 - pre 228 meseci
Nesto ti sa DNS-om na serveru nije u redu. Ako ti nisu podeseni forwarding serveri on bi trebao da gadja root servere (osim ako nije disableovana rekurzija). Proveri da li ti uopste imas pristup internetu pingujuci neku IP adresu.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.scnet.yu.



+10 Profil

icon Re: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...07.07.2005. u 01:43 - pre 228 meseci
Klijenti ce drugi DNS server kontaktirati samo u slucaju ako je prvi DNS server nedostupan (Fault Tolerance). Ne pali kombinacija da ti prvi (Win2000) sluzi za resavanje lokalnih imena, a drugi (DNS Proxy) za imena na Internetu. Dakle, tvoji klijenti ce uvek prvo pitati DNS na Win2000. Ako on ne zna odgovor, treba mu omoguciti da ga sazna na Internetu, tj. da pita Root servere na Internetu. Da li si na serveru ukucao adresu Gateway-a? Da li tvoj novi ruter propusta te pakete? Ako ces da radis Forwarding, mozes da ga uputis na DNS-ove provajdera (opet moras da imas Default Gateway na tvom DNS-u i da ruter propusta te pakete) ili na ruterov DNS Proxy kome verovatno opet moras da kazes kom DNS-u da prosledjuje te upite.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...07.07.2005. u 08:15 - pre 228 meseci
Citat:
Nesto ti sa DNS-om na serveru nije u redu. Ako ti nisu podeseni forwarding serveri on bi trebao da gadja root servere (osim ako nije disableovana rekurzija). Proveri da li ti uopste imas pristup internetu pingujuci neku IP adresu.


Proverio i kada sa servera i sa bilo koje druge radne stanice pingujem neku ip adresu radi, ali hostname neće... :( U suštini, sada sam namestio da mi klijenti idu preko proxy-ja, ali me zanima šta nije bilo u redu. :( Totalno mi je nejasno.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...07.07.2005. u 08:20 - pre 228 meseci
Citat:
Klijenti ce drugi DNS server kontaktirati samo u slucaju ako je prvi DNS server nedostupan (Fault Tolerance). Ne pali kombinacija da ti prvi (Win2000) sluzi za resavanje lokalnih imena, a drugi (DNS Proxy) za imena na Internetu. Dakle, tvoji klijenti ce uvek prvo pitati DNS na Win2000. Ako on ne zna odgovor, treba mu omoguciti da ga sazna na Internetu, tj. da pita Root servere na Internetu. Da li si na serveru ukucao adresu Gateway-a? Da li tvoj novi ruter propusta te pakete? Ako ces da radis Forwarding, mozes da ga uputis na DNS-ove provajdera (opet moras da imas Default Gateway na tvom DNS-u i da ruter propusta te pakete) ili na ruterov DNS Proxy kome verovatno opet moras da kazes kom DNS-u da prosledjuje te upite.
Pozdrav.


Pa da... Serverova IP adresa je 192.168.0.1, ruterova LAN IP adresa je 192.168.0.250. Stavljen je gateway 192.168.0.250 pod DHCP settingsima, kao i ručno ubačen na serveru, a u podešavanjima rutera sam stavio pod dns proxy sezamove dns servere... I ne radi... Mislim, verovatno je neka glupost u pitanju, a ja pojma nemam kako da je rešim, niti sam našao rešenje u knjigama...

Još nešto, ako namestim da je za klijente primarni dns server ruter, a u podešavanjima za ruterov dns proxy stavim IP adresu servera, onda klijenti rade, ali mi event viewer javlja grešku na serveru jer ne može da upiše svoje AD podatke u DNS server jer isti ne podržava AD ekstenzije. :) Tako da ni to ne pali...

Možda ako bih na ruter namestio da je prvi DNS adresa servera, a ostala dva Sezamova? Mada mi se ni to rešenje ne sviđa. :(
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...07.07.2005. u 15:30 - pre 228 meseci
ajd probaj ovako: (probaj i sa servera i sa clienta pa mi reci rezultate)
idi start > run > nslookup
kucaj:
server 193.0.14.129
www.elitesecurity.org
Trebao bi da ti vrati ovo:
Code:

- tld1.ultradns.net
          204.74.112.1
          org
- tld2.ultradns.net
          204.74.113.1
          org
- tld3.ultradns.org
          199.7.66.1
          org
- tld4.ultradns.org
          199.7.67.1
          org
- tld5.ultradns.info
          192.100.59.11
          org
- tld6.ultradns.co.uk
          198.133.199.11
          org

 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Windows 2000 server i ADSL ruter - problemčić...

[ Pregleda: 2277 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.