Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Korišćenje koncepta domena u SQL-u

[es] :: Baze podataka :: Korišćenje koncepta domena u SQL-u

[ Pregleda: 3152 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Korišćenje koncepta domena u SQL-u23.06.2005. u 05:21 - pre 229 meseci
Listajući udžbenik iz Baza podataka, naišao sam na nešto što me je zaintrigiralo: „Koncept domena u SQL-u nije definisan u skladu sa relacionom teorijom. SQL dozvoljava kreiranje izraza u kojima se porede vrednosti kolona definisanih nad različitim domenima, ako su to domeni nad istim predefinisanim tipom. Time se gubi osnovni smisao uvođenja domena. Zato se i ne preporučuje korišćenje domena pri definisanju kolona tabela, pa se čak najavljuje i potpuno izbacivanje koncepta domena u narednim verzijama SQL standarda.“ (Baze podataka, B. Lazarević, Z.Marjanović, N. Aničić i S. Babarogić, FON, 2003)
Međutim, vidim da u najnovijoj verziji Erwin-a i dalje postoji mogućnost definisanja domena. Takođe, vidim da mnogi definišu domene u svojim modelima, recimo u knjizi „Razvoj IS i baze podataka“, str. 132.
Zanima me šta vi mislite i zna li neko kako stoje stvari sa najnovijim SQL standardom?
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Korišćenje koncepta domena u SQL-u27.06.2005. u 21:57 - pre 229 meseci
Citat:
„Koncept domena u SQL-u nije definisan u skladu sa relacionom teorijom. SQL dozvoljava kreiranje izraza u kojima se porede vrednosti kolona definisanih nad različitim domenima, ako su to domeni nad istim predefinisanim tipom. Time se gubi osnovni smisao uvođenja domena. Zato se i ne preporučuje korišćenje domena pri definisanju kolona tabela, pa se čak najavljuje i potpuno izbacivanje koncepta domena u narednim verzijama SQL standarda.“


Uf, uf, uf...
Rekao bih da su ovo teske reci. Ne verujem da ce domeni biti izbaceni iz SQL standarda.

Pitanje je sta autori uzimaju kao "osnovni smisao uvodjenja domena". Ako domen smatraju TIPOM PODATKA (na sta lici, ali nije), pa im se ne dopada to sto mogu da se porede razliciti tipovi podataka, onda prica ima vise smisla, ali ne potpuno, posto SQL dozvoljava literarno poredjenje brojeva i teksta, npr INTEGER_FIELD LIKE "2%" (vraca sve brojeve koji pocunju dvojkom), pa opet imaju poredjenje razlicitih tipova.

Ne razumem sta to sa domenima nije u skladu sa relacionim teorijom. Cak ne vidim nikakvu vezu izmedju relacione teorije i tipova podataka. Relaciona teorija se bavi organizacijom a ne prirodom i tipovima podataka.

Mozes li da navedes definiciju domena iz te knjige?

Ja konkretno, bukvalno SVE radim preko domena i preporucujem upotrebu istih u OGROMNIM kolicinama.
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: Korišćenje koncepta domena u SQL-u28.06.2005. u 03:18 - pre 229 meseci
Pogledao sam malo pažljivije i mislim da sam shvatio u čemu je stvar. Autori očigledno razlikuju domen u relacionom modelu od domena u SQL standardu. Evo kako definišu model u relacionom modelu: “Domeni se mogu definisati i kao skupovi iz kojih atributi relacije uzimaju svoje vrednosti. Uobičajeno je da se domeni podele na:
-Predefinisane domene, domeni koji postoje u jezicima baza podataka...
-Semantičke domene, koje korisnik definiše nad predefinisanim ili prethodno definisanim semantičkim domenima ugrađujući u definiciju neko ograničenje i dajući im na taj nnačin određeno značenje zbog čega se i nazivaju semantički. Sem. domeni se još nazivaju i apstraktnim ili korisnički definisanim domenima. Semantički domeni su apstraktni tipovi podataka, odnosno objekti koje definiše korisnik.

Iz ove definicije očigledno je da oni tretiraju domen kao tip podatka što se vidi i iz sledećeg citata: “Još jednom treba naglasiti ekvivalenciju pojmova “domen” i “tip (podatka)”. Relacioni model podržava skup ugrađenih atomskih tipova podataka, a treba da podrži mogućnost definisanja novih korisničkih tipova (apstraktnih tipova, odnosno semantičkih domena)”

A u poglavlju o objektno-relacionom modelu kažu:”Posebno treba obratiti pažnju na sličnosti i razlike koncepata domena (DOMAIN) koji je objašnjen u Poglavlju 4 (poglavlje o rel. modelu), i distinkt korisničkog tipa podataka u SQL:1999 standardu. Oba koncepta su definisana nad predefinisanim tipovima podataka i služe da se nad njima definišu kolone tabela. Za razliku od distinkt tipa podataka SQL:1999 domen ne podržava strogo tipiziranje, što znači da je moguće porediti i koristiti u izrazima atribute definisane nad različitim domenima, ako su ti domeni dfinisani nad istim predefinisanim tipovima podataka. Prema tome, distinkt korisnički tip podataka je bliži konceptu relacionog domena nego što je to SQL:1999 domen.”

Očigledno se mislilo na “nedostatak” koncepta domena u SQL standardu da dozvoljava poređenje atributa definisanih nad različitim domenima (ako su oni definisani nad istim predefinisanim tipovima podataka), mada je i dalje nejasno zašto smatraju da treba izbaciti koncept domena iz SQL standarda umesto da ga treba “usavršiti” tako da se približi konceptu domena u relacionom modelu.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Korišćenje koncepta domena u SQL-u28.06.2005. u 10:47 - pre 229 meseci
Gledajuci Interbase video sam da podrzava domene. Kad sam pogledao sta je, vidim da i nije losa stvar gledajuci sa prakticne strane. Definises domen NAZIV VARCHAR(30) i kasnije je dovoljno samo da ubacis to polje, baza vec zna koji mu je opis. Onda promenis opis na VARCHAR(40) i svuda gde je drfinisano to polje se promeni definicija polja. Mozda je bolja primena IZNOS NUMBER(10,2) i kad hoces da prosiris polje promenis domen IZNOS.

Da li si na ovo mislio?

Cini mi se da moze biti interesantno, ali da je nesto posebno, i nije.



Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Alter Ego
null
Pančevo

Član broj: 1880
Poruke: 453
*.panet.co.yu.

Sajt: www.tridenet.com


Profil

icon Re: Korišćenje koncepta domena u SQL-u28.06.2005. u 19:48 - pre 229 meseci
Da, Interbase je prilično dosledan u implementaciji SQL standarda. I Erwin omogućava da se definiše domen koji se prilikom prevođenja modela u SQL kod izabranog SUBP prevodi u naredbu CREATE DOMAIN, ako isti podržava koncept domena.
To je ono što postoji u većini komercijalnih SUBP. Ali nijedan nema mogućnost da zabrani poređenje atributa definisanih nad „kompatibilnim“ domenima i oko toga je započela čitava diskusija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Korišćenje koncepta domena u SQL-u

[ Pregleda: 3152 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.