Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

4 pitanja

[es] :: Linux desktop okruženja :: 4 pitanja

[ Pregleda: 2297 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon 4 pitanja05.08.2002. u 13:15 - pre 264 meseci
Da li moze neko da mi objasni sta je tacno MD5 Cheksum i kako se koristi pod Linux-om, tj. da li nesto moram da downloadujem, ili sve imam u Slackware-u?

Jel moguce da se komp sam ugasi kada se izvrsi halt naredba (imam ATX napajanje)?

Kako u Midnight Commander-u izvesti ono Alt+F1, odn. Alt+F2 (sto funkcionise u Windows Commander-u) da bi npr. desna strana dosla u isti direktorijum kao i leva?

Da li postoji tastaturska skracenica za aktiviranje "Start menija" u KDE-u, da ne moram da vatam mis i klikcem na ono K?

Hvala na strpljenju.
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.163.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: 4 pitanja05.08.2002. u 14:17 - pre 264 meseci
MD5 checksum je 128-bitni "otisak" tj. "message digest" koji se dobija od poruke (fajla) proizvoljne dužine primenom MD5 algoritma. Algoritam je takav da ne nemoguće kompjuterski proizvesti dve različite poruke (fajla) koje imaju isti otisak ili proizvesti poruku sa unapred određenim otiskom. Zbog toga se MD5 sum standardno u svakodnevnoj praksi koristi za proveravanje autentičnosti velikih fajlova, jer je poređenjem njihovih MD5 suma efektivno moguće lako odrediti da li se radi o istom fajlu. Primer: downloaduješ neku arhivu sa nekog servera na mreži, proveriš joj MD5 checksum (na Linuxu ti je komanda za to "md5sum"), i uporediš ga sa MD5 sumom fajla koja obično stoji na glavnom serveru. Na taj način si siguran da imaš isti fajl.

Što se tiče gašenja, potrebno je da imaš u kernelu podršku za APM.

Ovo za MC ne znam stvarno, pogledaj po menijima i u man stranicu.

Što se KDE-a tiče, pa pobogu, pogledaj u control center-u pod Look & Feel -> Shortcuts, imaš listu svih prečica sa tastature. Mislim da je Alt-F1 za K meni.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon Re: 4 pitanja06.08.2002. u 12:16 - pre 264 meseci
Hvala na odgovoru.:)
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: 4 pitanja

[ Pregleda: 2297 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.