Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 595659 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina01.12.2007. u 00:02 - pre 199 meseci
Pazi ovako... Reći ću ti moje mišljenje, iz svog iskustva sa substratima.
Prvo sam ga samostalno spravjlao.Zemlja iz obale reke,t.z.v ˝tinja˝+stajsko.U to vreme sam gajio petuniju grandiflorum, i njoj slične biljke koje nisu mnogo zahtevne po pitanju temperature i substrata.Kupio sam PH i EC metar i štelovao kako mi šta treba.Kasnije kupovao zasebno beli uvozni treset.Pa šleper sa peštera...Sve mi je to bilo jako zamorno.Znaš ono,došlo leto i umesto da se odmaraš od hladne zime i mukotrpnog posla oko realizacije i plasmana,ti tovariš zemlju i stajsko po onim vrućinama, jer se jedino tada može doći do ljudi koji imaju ˝proizvodnju˝ nama potrebne komponente,i žive u nekim zabitima,gde prva kiša onemogući prilaz i transport.Pazi,potrebno je i vreme da to odstoji kako bi mogao da ga proseješ.Što bi rekli,da ˝zgoreva˝.
E onda sam malo ˝ojačao˝,(mislim finansijski,a ne zbog lopate i sejanja),i došlo je vreme gotovih,sterilnih substrata.
Prvi substrat Klasman TS 3. To je vrsta uni-substrata za više vrsta biljaka,ali ne i svih.Odnos,belog i crnog treseta,količina hrane,kiselost,glina,pesak,perlit,aquamix...sve su to komponente jednog substrata.One ti govore koji substat odgovara nekoj biljci.Naravno ako znaš šta biljka traži.Treba obratiti pažnju i na finoću.U smislu da li je mnogo sitan za željenu saksiju,ili pak previše krupan.To sam iskusio u zalevanju.
TS 3 nije loš,ali ima i boljih.
Kasnije sam uzeo Flora gard B medium corse.Pakovanje od 3000 l.Pojedini cvećari iz moje okoline rade celu proizvodnju u substratima Flora garda,Klasmana,Gramoflora.. itd.Smatram da je to naj bolji način da se upoznaš sa kvalitetom,jer koristiš čitavu paletu proizvoda.Trenutno koristim Hawitu i za sada je ok.Cene su realne i kvalitet mi odgovara.Jedino još nisam dobio za ožiljavanje,ali se nadam da će skoro ući u Srbiju.Postoje i specijalni za skoro svaku biljku posebno.
Neki će reći: ˝znamo mi šta je dobro,samo to košta˝.E pa rođaci,˝nemožete imati i jare i pare˝.Valjda vam je jasno da je ovo jedan od skupljih sportova,a i ne vidim razlog ,zašto bar za biljke od 150-300 din. ne bih koristio orig. substrat.Nije glupo koristiti ga i za petuniju,ali nema ni potrebe.Ni ja to neradim.
Još jednom kažem da je ovo moje mišljenje iz dosadašnjeg iskustva,bez namere da ikoga reklamiram,ili mu narušim ugled.
Što se tiče Penstemon Hartwegii... nemam iskustva..sorry,ali koliko vidim, imaš par mesta na netu gde možeš skinuti neke korisne stvari.
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina03.12.2007. u 18:54 - pre 199 meseci
treba uvek videti zasta je sta. nisam bas pristalica "jedno za sve", jer tu uvek ima razlike u sastavu,drugim recima vise moras da radis,da prihranjujes,a sve ti se svodi na isto...


evo i jednog linka gde se i vidi razlika

http://egzakta.co.yu/Terracult%20blue.pdf

i nesto o klasmanu

http://www.agro-ferticrop.co.yu/klasmann3.htm


inace i ovde vredi prica o razlicitosti kvaliteta itd....
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

simonzec
kg

Član broj: 60415
Poruke: 378
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina03.12.2007. u 19:06 - pre 199 meseci
nego, kako stojite sa cvecem?
ja sam posadio moje,ali je vec 80 % kaparisano za 8.mart. moracu da dokupim neku cinerariju i primulu,pa nek se javi neko ko ima viska
WWW.SUMADIJSKICVET.COM - klaster SUMADIJSKICVET -Kragujevac
 
Odgovor na temu

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina04.12.2007. u 19:27 - pre 199 meseci
Zna li neko,da li postoji,i gde se može naći neki pro-nož,makaze za skidanje reznica?
Ili i vi to radite običnim skalpelima lošeg kvaliteta i žiletima koji brzo gube oštrinu,
Možda hiruški nije loša ideja,ali gde ga naći?
 
Odgovor na temu

slobafrancuz
antic slobodan
37265 bacina

Član broj: 117288
Poruke: 33
*.exe-net.net.

Sajt: za neki dan


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina08.12.2007. u 08:17 - pre 199 meseci
sto se tice noza za skidanje reznice najbolje su hiruski nozevi sa mogucnost promena scapela, u apoteci se kupuju ili narucuju. vidim da si spominjao AQUAMIX, imam 2 kante po 5 litra na prodaju ako nekome treba.cena 100 eura 5 litra. Koristi se 100 ml za i kubuk supstrata sto znaci sa 5 litra se tretira 50 kubika supstrata, on je najbolji okvasivas odma treset prima vodu i super mi se pokazao na vesecim saksijama, mnogo manje zalivanje i ravnomernije. ako neko zeli upustvo u pdf mogu mu slati na mejl.

Used world wide by greenhouse growers, nursery production, as well as soil and media producers
Aquamix reduces surface tension in water, allowing it to spread out and penetrate media, or provide more effective coverage when misting
Aquamix is an blend of long term, non-ionic surfactants.
Aquamix is a wetting agent, rewetting agent and a penetrating agent.
Aquamix is a cost effective, long term product.

Reduce dry spots from:

*
Edge effects
*
Sun & wind
*
Fungal / Microbial activity
*
Naturally repellent media (bark, peat, etc...)
*
Uneven irrigation patterns


Quick Facts:

Soluble in solution down to 1 degree C
*
Effective in overhead, misting, ebb and flow or drip irrigation
*
NOT based on nonyl phenyl ethoxylates



[Ovu poruku je menjao slobafrancuz dana 08.12.2007. u 09:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

slobafrancuz
antic slobodan
37265 bacina

Član broj: 117288
Poruke: 33
*.exe-net.net.

Sajt: za neki dan


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina08.12.2007. u 08:35 - pre 199 meseci
evo adrese pdf file o aquamix na engleski : http://www.fertil.us/Documents/wgb_aquamix.pdf
 
Odgovor na temu

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina08.12.2007. u 18:27 - pre 199 meseci
Da,tako je....
Odlična stvar i može se koristiti na više načina.Npr..Aranžeri koji se bave uređivanjem i uslužnim rasađivanjem drugim licima,mogu ga koristiti tamo gde je nemoguće,ili ne žele,instalaciju irigacionih sistema.Da ne pominjem koliko može biti koristan na grobnim mestima,trgovima....
čućemo se samo dok preslavim.
p.s.
Hvala za informaciju gde mogu naći hiruški.
 
Odgovor na temu

PanzerPedjys
Novi Sad

Član broj: 96299
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina10.12.2007. u 10:08 - pre 199 meseci
Hvala na odgovoru! Naravno, podrazumeva se da ne moze "sve u isto", no kao sto rekoh - covek mi je preporucio Klasman3 kao supstrat za siru primenu nego ostali supstrati pa me je zainteresovalo. Pomenuli ste jos nekoliko (proizvodjaca) supstrata koje nisam sretao u redovnoj prodaji, kako dolazite do njih?

Sto se Panstemona Hartwegii tice, i na internetu je slicna prica kao i u katalozima, malo je perena a malo jednogodisnja. No kako sam po katalozima pocesto sretao da je i obicna muskatla jednogodisnja biljka, bice da ce iskustvo od par godina pokazati istinu.

Za kraj - dali je prerano da mi Cinerarie (Jester) vec sad imaju dobro izrazene pupoljke (jos su zeleni, boja se nevidi, pupoljak oko 5mm u precniku)?! Prosle godine su mi Calceolarie procvetale prerano (nije da ih nisam fino prodao, ali...) a Cinerarie dosad nisam gajio, pa me malo "stra".

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

student_86
Aleksandar Vrenes
Obrenovac

Član broj: 145173
Poruke: 28
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.fantasy-garden.net


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina15.12.2007. u 18:24 - pre 199 meseci
Interesuje me da li neko zna koje saksije idu za cvece,mislim na velicinu i oblik saksije?(Begonia,muskatla,petunia,tagetes i td.........)! Da li neko zna gde se u okolini Beograda ili u Beogradu mogu kupiti saksije na veliko?Hvala unapred!!

[Ovu poruku je menjao student_86 dana 16.12.2007. u 17:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina18.12.2007. u 18:35 - pre 199 meseci
Odgovor PanzerPedjys-u:
Ako te zanima Hawita javi mi se na 063/8-408-126.Daću ti broj zastupnika-uvoznika.
Shto se tiche Cinerarije,lichno mislim da nije rano.I sam si rekao da si proshle godine fino prodao Calceolarie.Naravno,naj bolja cena je oko 8.marta,ali s´obzirom da je zima i da u ponudi nema nekog velikog asortimana,mislim da ce to fino ici.U ostalom, i sam imam 2.500 primule koja dobrim delom ima pupoljke.

Odgovor studentu:
Za begoniju semperflorens,kao i petuniju,tegetis patulu,ageratum,alisum.. koristim 6*6*7, mada,tržište Bg-a zahteva 7*7*7(semp.),ali u mom gradu niko ne pravi veliku razliku.Mushkatlu,zonale, idem u teku 12.Do proshle godine sam je radio u 11.(10.5b),ali vrlo brzo ima potrebe da se razredi.
Shto se tiče saksija,javi mi se...
 
Odgovor na temu

student_86
Aleksandar Vrenes
Obrenovac

Član broj: 145173
Poruke: 28
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.fantasy-garden.net


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina19.12.2007. u 11:02 - pre 199 meseci
Da li neko moze da postavi slike plastenika sa duplom folijom da bi video kako taj problem da resim!!!

Na koliko dana se prska rasad posle poleganja? meni su rekli na svakih 7 dana,koristim previcur.Kad budem presadio rasad u saksije tad tek prvi put djubrim i prskam protiv plamenjace i protiv poleganja! Molim nekoga da mi malo to bolje objasni posto mi je ovo prva godina,a zena koja mi je pomagala oko zastite vise nije tu.
 
Odgovor na temu

S.B.Živanović
Ivan Živanović
Staklena bašta Živanović
Paraćin

Član broj: 166860
Poruke: 1
213.137.127.*



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina21.12.2007. u 10:10 - pre 199 meseci
Ukoliko je neko zainteresovan za saksije Teku , ili supstrate Flora gard , moze se javiti meni na tel . 063/1844827
pozdrav Ivan .
 
Odgovor na temu

student_86
Aleksandar Vrenes
Obrenovac

Član broj: 145173
Poruke: 28
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.fantasy-garden.net


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina24.12.2007. u 14:17 - pre 198 meseci
Jel zna neko sta je to kad se po supstratu pojavljuje zelena skrama nalik zaboktecini,ali nije bas tako intenzivno zelena i nema je svuda?Sta da radim???Ako neko zna nek pomazeeeee
 
Odgovor na temu

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina24.12.2007. u 17:17 - pre 198 meseci
To sto ti imash je idealna kombinacija vlage,niske temperature i nedostatka svetlosti.To su odlichni uslovi za pojavu ˝žabokrechine˝ ili mahovine.Ako je substrat OK.
 
Odgovor na temu

student_86
Aleksandar Vrenes
Obrenovac

Član broj: 145173
Poruke: 28
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.fantasy-garden.net


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina24.12.2007. u 18:11 - pre 198 meseci
Ovo se samo desava u delu kontenjeta koji nije posejan a napunjen je substratom! u ostalim kontenjerima nema takvih pojava!Jel ima potrebe da se prska necim da se ne prosiri?
ps: temperatura je konstantno od 20 do 22 stepena, a vlaznos substrata kod begonije u fazi nicanja treba da je bas velika,
 
Odgovor na temu

dejan.s
Cacak

Član broj: 138412
Poruke: 24
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina24.12.2007. u 21:32 - pre 198 meseci
Ranije mi se deshavala takva pojava i uglavnom sam je reshavao blagim zasushivanjem substrata,ali samo ako je seme niklo da ne bih zasushio klice i omeo nicanje.Ako je temp.,ok,substrat sterilan i u klasi, ima svetlosti,umerena vlaga...kao shto kažesh,a ˝to˝se pojavljuje....onda je to iznad opsega moga znanja, i iskustva.Shto bi rekli:˝..nesam pametan˝i
zato, neka se javi neko ko zna shta je uzrok,i naravno kako lechiti...
Ovo me je bash zaintrigiralo...
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.041net.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina25.12.2007. u 07:19 - pre 198 meseci
Pozdrav svima

Imao sam i ja taj problem, ispostavilo se da je u pitanju bunarska voda, pa mi je jedan cvecar dao savet da zalijem cesmusom, odnosno hlorisanom vodom naravno odstojalom jedan dan. Posle toga vise nisam imao takvih problema.

Za sada toliko
 
Odgovor na temu

Tanja S
Smederevo

Član broj: 25581
Poruke: 10
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina26.12.2007. u 10:14 - pre 198 meseci

Evo i mene ponovo!

Ja kao puki početnik uspevam, uz vašu pomoć, da evo održavam u životu nekih 2500 biljčica. (Ubi me ova zima, ispostavilo se da sam grejanje olako shvatila).

Ono što me dodatno plaši jeste problem koji mi se javio na cinerariji. Pojedini listovi dobijau braon boju i počinju da se uvijaju u rolnu i na kraju venu tačnije trule. Prskala sam Previcurom doduše samo jednom.

Da li neko od iskusnih uzgajivača ima iskustva sa ovom pojavom - koji je uzrok i ima li leka?

Pozdrav.

Tanja S.
 
Odgovor na temu

PanzerPedjys
Novi Sad

Član broj: 96299
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina29.12.2007. u 16:22 - pre 198 meseci
Bice da nas sve ova zima baca u ocaj (pogotovo nas pocetnike). Sve bi bilo OK da je samo hladno, lozi se, pa dobro i mora se zimi potrositi na ogrev, ali ovih citavih 14 dana bez da sam video sunce od oblaka je malo previse.

Pomenuta "zabokrecina" se i meni javljala. Mislim da ima veze samo sa kvalitetnim (bogatim) setvenim supstratom i vlagom supstrata. Ta zelena (mada ponekad bude i sivo/braon) "pojava" (alge, najverovatnije) mi se javljala u posejanim paletama i jula kad se bile posejane Primule, sto ce reci - suv vazduh, izuzetno toplo, svetla u izobilju mu dodje isto kao i trenutno kad je sve kontra.Imam je i sad u posejanim paletama.Nisam primetio da mlade biljke imaju problema sa tom "skramom", mada mi nije bilo sve jedno kad se pojavila...

Sto se Cineraria tice, nazalost i meni se ove godine desilo slicno na oko 10% biljaka, susenje oboda lista, blago uvrtanje/uvijanje kao u cigaru. Prvo sam mislio da problem nije slucajno u spricanju Ronilanom i Mospilanom (jedna "tura" bio i Abastat), mada je smesa pesticida bila po pravilima. Digresije, dali je jos neko primetio da skoro svi pesticidi na nasem trzistu potpuno neobracaju paznju na nas cvecare?!?!? Samo sam kod Abastata pronasao da se njime nesmeju prskati Begonije,Dianthusi,Kalanhoje i paprati.Ostalo, sta ti Bog da.Elem, mislim da pomenuti problem sa Cinerarijama ima veze sa preteranim osuncavanjem (pojavio se kada sam sklonio zasenu sa plastenika) i verovatno sa blagim zasusivanjem supstrata (Cinerarije, kako sam cuo, nepodnose ni najmanje zasusivanje supstrata).Sve to ipak lici na blag oblik ozegotina od sunca i u 100% slucajeva na najstarijim/donjim listovima, koji se lako mogu odstraniti pre prodaje.

Ja koristim Bulb umesto Previcura, to je identican proizvod samo ste je Bulb domace proizvodnje i prilicno jeftiniji. Dali neko ima negativnih iskustava sa Bulbom?

Pozdrav & srecna nova!
 
Odgovor na temu

Tanja S
Smederevo

Član broj: 25581
Poruke: 10
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina30.12.2007. u 10:23 - pre 198 meseci
Hvala na odgovoru!
Proveravala sam ponovo moje cinerarije, kod nekih se supstrat blago zasušio ali ista pojava je i kod biljaka kod kojih je supstrat potpuno vlažan, i sve to se dogodilo u poslednje dve nedelje-ništa mi nije jasno? Sve se plašim da vije neka bolest pa da se raširi na sve biljke, pa sam za svaki slučaj te sa uvijenim i potamnelim listovima odvojila od ostalih.
Ja biljke pokrivam agrilom-da nije to uzrok ili možda loše provetravanje?

Još nešto još nisam primetila ni jedan pupoljak na biljkama (primula, papučica, cinerarija) ima li još vremena ili da se brinem?
Hoće li biti cveta za mart.

Izvinjavam se svima zbog gomile pitanja al kad počinješ 24h o nečemu brineš!

Pozdrav,

Svima želim srećnu i uspešnu Novu godinu!!!!!!!!!!


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 595659 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.