Pazi, SDRAM i DDR su tipovi memorije u smislu arhitekture, a DIMM je tip memorije u smislu načina pakovanja. Na primer, SDRAM možeš kupiti u obliku SIMM-a i slično. Takođe DDR je tehnologija izrade SDRAM-a, tj. svaka DDR memorija je SDRAM memorija. Znači nisu u pitanju tri različita tipa memorije nego tri, da se tako izrazim, svojstva memorije.
Čitaj dalje, biće jasnije.
SDRAM -- Synchronous Dynamic Random Access Memory -- Sinhrona Dinamička memorija. Hajde da raščlanimo pojam, reč po reč:
- Sinhrona -- znači da memorija radi u skladu sa signalom takta (
clock). Dakle, ako procesor postavi
read zahtev za podatkom sa neke adrese u taktu
X, očekuje da će u taktu
X+
n traženi podatak biti na magistrali podataka. Suprotnost bi bila asinhrona memorija, kod koje se ne zna unapred vreme potrebno za čitanje podatka iz memorije, pa mora da postoji jedan poseban signal (posebna žica :o)) preko koga memorija javlja procesoru da je podatak spreman.
- Dinamička -- znači da nije statička :o). Ovo znači da podaci u memoriji ne mogu da se održe proizvoljno dugo sami od sebe (na primer, ako isključiš računar), već da je sadržaj memorije potrebno stalno osvežavati. Kod statičkih memorija (kao što je recimo CMOS) se za skladištenje svakog bita koristi par komplementarnih tranzistora, koji se napajaju nekim malecnim naponom i mogu da održe zadato stanje (jedinicu ili nulu) jako dugo sa malom baterijom. Međutim ova tehnologija je dosta skupa kad su u pitanju velike količine memorije (stotine megabajta), pa se radna memorija računara obično realizuje u obliku jednog tranzistora i jednog kondenzatora za jedan bit, što je dovoljno da se vrednost (1 ili 0) zadrži jedan takt, nakon čega se stanje ponovo osvežava. Dakle, pošto imaš stalni "refresh" podataka, stoga se memorija naziva dinamičkom.
- Random Access -- ovo znači da samo ja imam pristup toj memoriji. Šalu nastranu, ovo već i vrapci znaju, znači da je moguće i pisanje i brisanje podataka sa proizvoljnih memorijskih lokacija.
DDR -- Double Data Rate. Ovo je tehnologija izrade sinhrone memorije kod koje se podaci šalju i na uzlaznu i na silaznu ivicu takta. Obično, kad se u računarskoj terminologiji kaže da se nešto dešava na signal takta, misli se da se to dešava na početku takta, kada se stanje promeni sa nule na jedinicu. Međutim kod ove tehnologije, podatak može da se šalje i kada se stanje vraća na nulu, što efektivno daje duplu količinu podataka u istom broju taktova. Tako, na primer, DDR magistrala koja radi na taktu 100 MHz (sto-miliona-otkucaja-u-sekundi) ima protok ravan standardnoj magistrali koja radi na 200 MHz! Zanimljivo je da postoji još jedna tehnologija koja koristi isti fazon za dupliranje protoka podataka, a to je UltraATA/66-100 specifikacija.
DIMM -- Dual Inline Memory Module, odnosno dvostruki SIMM na jednoj pločici. Ovaj termin označava jedan od načina pakovanja memorije u one male zelene pločice, i nema nikakve veze sa performansama. Mnogo je dosadno da se objašnjava, ali mogu i to da objasnim ako baš budeš hteo. Uglavnom je bitno da se memorija danas isključivo prodaje u obliku DIMM-ova. m [a verovatno i šmekerskim]
int rand(void);
Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.
Upali lampicu — koristi Jabber!