Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc pocetniku, generalno

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoc pocetniku, generalno
(Zaključana tema (lock), by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8818 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
195.252.80.*



+638 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 05.06.2005. u 13:10 - pre 229 meseci
kada pustas preko gramofona (vinyl ploca) "osetis" kada dolazi break, build up...a preko cd playera ti zasvetli lampica :)
u npr. VirtualDJ-u ti imas pregled cele pesme, npr. kada je jaka boja onda tu nema tisih delova pesme, kada je svetla boja tu znaci da je tiha i zato ti kazem da je mnogo lakse preko ovih programa

p.s je si li gledao nekad nekog dj-a blizu kako radi?
 
0

milan_S
Novi Sad

Član broj: 60252
Poruke: 65
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 05.06.2005. u 13:49 - pre 229 meseci
Jesam gledao sam ali davno te mi to danas nista ne znaci ?
Stvarno se kod pleyera upali lampica kada nadolazi build up ? kako to pleyeri znaju nije mi jasno :) i koliko se ranije upali ? ali malo detaljnije ako moze ...
A kako to da se "oseti" na ploci sta nadolazi ?
I da koliko se u pocetku para dobija za jedan set, onako otprilike i koliko neki recimo rezident DJ dobija para za jedno vece ?
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 05.06.2005. u 19:12 - pre 229 meseci
oseti "build-up" zato što se signal pojača (pretpostavljam da mislimo na istu stvar).
Želiš da budeš tonac? Jebeš gramofone i bpm metre. Zaboravi na dj miksere.
Kupi neku knjigu sa osnovama akustike i zvuka. Blažo Guzina je napisao dve knjige koje su zaista fantastične: http://www.akustika.dk3.com/ (pogledaj Uvod u Tehniku snimanja zvuka prvo), na engleskom... pogledaj www.modrec.com, mada bih ja radije preporučio neki laganiji naslov. Mislim da su čak i Rackovićeve knjige dobre za uvod (reći ću nešto više o ovome ako me Darko ne ispljuje zbog ovih knjiga).

Možeš da se zajebavaš po kompjuteru, ali ja iskreno mislim da ti ništa ne znači primena reverba ako ne znaš zašto i kako verb radi ono što radi.

I ono najvažnije - vežbaj, vežbaj, probaj sve što želiš. Najiskrenije ti savetujem da posetiš neki studio (Darko će bolje znati koji i šta), i da im platiš par sati da visiš u studiju.
FBzP
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 05.06.2005. u 20:11 - pre 229 meseci
kada zavrsis sa citanjem onog prvog sajta koji sam ti dao, pogledaj www.theprojectstudiohandbook.com - imas po kategorijama linkove ka gomilama kvalitetnih clanaka i tutorijala.
 
0

milan_S
Novi Sad

Član broj: 60252
Poruke: 65
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 05.06.2005. u 22:18 - pre 229 meseci
Ok, hvala Vama puno ljudi ali meni jos uvek nisu jasne neke stvari.
ISPRAVITE AKO GRESIM BILO GDE !!!
Da li je tonac jedini posao u studiju? Znaci ako ocu da radim u studiju mogu da budem tonac (sta on uospte radi ?), producent (jel producentu potrebno da zna o zvuku, akustici i da ima znanje tonca + jos da svira neki instument i da uopste stvara muzku) eto to su 2 zanimanja za koja ja znam + jos nisam ni siguran sta ta 2 rade ...
Znaci rado cu ja to sve procitati ali prvo da ja odredim sta ocu da radim pa onda tek da pocnem da ucim :)
Ako ste imali od sada strpljenja sigurno cete moci i na ovo da mi odgovorite :)
 
0

milan_S
Novi Sad

Član broj: 60252
Poruke: 65
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 28.06.2005. u 02:44 - pre 228 meseci
kad to odradis onda moras da nadjes pesme, imas grupe (BPM House, Tronik...) koje skidaju muziku sa vinyl ploca u mp3 i obicno se nalazi po IRC-u (znaci uzmes Mirc i teraj) >>>
jel moze nesto malo vise o tim grupama guglao sam, ali bezuspesno ... :(
znaci web sajt ili irc server na kom se nalaze i kanal ?
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 28.06.2005. u 21:41 - pre 228 meseci
ne moze. krsenje autorskih prava u bilo kom obliku se ne podrzava, niti propagira na ES.
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 28.06.2005. u 22:03 - pre 228 meseci
plus je zakonom zabranjeno :D
FBzP
 
0

milan_S
Novi Sad

Član broj: 60252
Poruke: 65
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 01:16 - pre 228 meseci
Ni na PP ili mail ;)
ajde ljudi znaci mi to puno :)
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 16:00 - pre 228 meseci
Citat:
Da li je tonac jedini posao u studiju? Znaci ako ocu da radim u studiju mogu da budem tonac (sta on uospte radi ?)


NIJE! Ima tu još aspekata, freferencija...

Tonac sa gazdom DRŽI studio. Producenti i aranžeri dolaze i odlaze a tonac snima li snima i OSTAJE IN-HOUSE veran kao kuče...

Citat:
producent (jel producentu potrebno da zna o zvuku, akustici i da ima znanje tonca + jos da svira neki instument i da uopste stvara muzku)


Ma, može da zna sve to a i da nema pojma NI O ČEMU! Producent spada u MANAGER varijante, znači, trgovac i protuva.... Naravno, ja ne mislim ništa loše ni o kome, ali mi je blisko mozgu da TI hoćeš da budeš tonac.

Citat:
eto to su 2 zanimanja za koja ja znam + jos nisam ni siguran sta ta 2 rade ...


Nisam ni ja siguran... često sam producentu zarađivao lebac... a i tonac sam bio kada sam producirao...

WTF!

Pozdrav!
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 16:43 - pre 228 meseci
hm, koliko sam ja upucen, posao producenta danas je stepenik iznad inzenjera (ono, to ti je kao unapredjenje). dakle mora da poseduje sva tehnicka znanja kako da postigne zvuk koji zeli, naravno uz pomoc izenjera i asistenata. pored toga mora da ima i muzicko znanje, da uradi aranzman i/ili da ispravi, dopuni ili cak ispocetka napise ono sto su muzicari smislili. to je posao nekog ko ima poslednju rec, kako ce finalni snimak zvucati, i muzicki i tehnicki.

a isto citao sam dosta, u SOS narocito, da je danas i posao izenjera dosta promenjen, tako da vernost jednom studiju vise nije toliko zastupljena. sada se dosta radi freelance, od studija do studija, od grada do grada, od zemlje do zemlje, u onom stilu muzike/zvuka u kom je izenjer dobar pri snimanju, procesiranju i mixovanju.
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 17:35 - pre 228 meseci
Muzički producent u Srbiji NE MORA po default-u da bude nešto ozbiljno muzički pismen!

Primer je Mirko Vukomanović, jedan od buzz-likova u zadnjih desetak godina. Btw, ni Voja Aralica, osim što ume da svira gitaru i donekle kbrd, nije se UBIO od muziciranja, per se.

Ah, da... Nele Karajlić, Đule Van Gog, Aca Regina, Bane Sunshine, Džo Energija, Husa Beat Street... nisu ništa specijalno muzički pismeni, pa ih bije solidan glas i voli narod, hmmmm.... kako kog.

Ima raznih PRODUCENATA. Izvršni, muzički, video... nije sve u glavi, nešto je i u nogama!

Pozdrav!
 
0

milan_S
Novi Sad

Član broj: 60252
Poruke: 65
*.pat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 17:59 - pre 228 meseci
Posto vidim da spominjete inzenjera koji fakultet taj inzenjer treba da zavrsi ? I Koje su razlike izmedju izvršnog, muzičkog i video producenta?
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.pltn13.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 29.06.2005. u 20:52 - pre 228 meseci
fakultet nije neophodan bas za sve. Kada spominju inzenjera ne misle na tehnickog inzenjera, odnosno ne na inzenjera kao zvanje zavrsene skole.
Posto je snimanje zvuka kao fakultetsko obrazovanje relativno nova stvar, inzenjeri i producenti su uglavnom studirali film, muziku (ovde i elektronsku muziku). Vecina inzenjera koje ja poznnajem ustvari nema ni to - imaju diplome, ali u smerovima totalno nevezanim za zvuk.

I tako se dodje do razlike izmedju producenata u srbiji i manje-vise ostatku sveta. Ovde je producent zaista stepen iznad inzenjera (sound on sound ne bi lagao ;]). Medjutim i ovde se razlikuju producenti, tako da postoji razlika izmedju retardiranih klinaca koji se mogu videti po televiziji urlajuci da su producenti i pravih producenata. U principu, producenti nisu poznati javnosti koliko su poznati u uskom krugu snimatelja zvuka. Producenti u velikom broju slucajeva saradjuju sa talentom u procesu pre-produkcije, imaju poveci doprinos u pisanju aranzmana, iznnajmljuju studio i brinu se o budzetu projekta, urlaju i naredjuju u procesu same produkcije i post-produkcije, i cesto licno salju materijal na mastering.
"Pravi" producent se fokusira u toku snimanja, cuje preskocen ritam ili pogresnu notu. "Pravi" producent je u 90% slucajeva poceo karijeru kao inzenjer.
"Lazni" producenti su klinci koje vidis na TV-u kako kenjaju - ostavljaju utisak da je snimanje muzike all about tits, asses, an' coke. Ali nije ;]

Producenti cesto imaju cvrste kontakte u izdavackim kucama, koje im daju tezge. Producent cesto ima uzak krug inzenjera sa kojima je vec radio ili radila, i za koje zna da ce uraditi svoj posao.

Inzenjeri i producenti idu od studija do studija i rade - studio odredi svoju cenu, i na tebi je da se dogradis koliko god hoces/mozes. Studiji redovno insistiraju da makar jedan od zaposlenih, redovnih, inzzenjera iz studija prisustvuje celom procesu, cisto zbog poznavanja opreme, wiring-a, i eventualnog troubleshooting-a.

Svaki studio ima barem par zaposlenih - gazda je jedan od njih. Veci studiji imaju studio manager-e koji se brinu o rasporedjivanju klijenata, naplati, itd. Gazda uglavnom samo kupi kesh. Hijerarhija je redovno intern-assistant-engineer, s tim sto neki studiji imaju junior i senior engineers. Producenti su druga prica, jer prakticno svaki inzenjer moze da dovede klijente koji su ga/je angazovali kao producenta. Neki producenti vole da snimaju sami - bez inzenjera (vise kesha)... Vecina inzenjera uglavnom krece u industriju sa namerom da jednog dana postanu producenti i potencijalno zaradjuju trocifrene dolarske satnice (sto se naravno ne desava tako cesto). Vecina inzenjera poseduju svoje male kompanijice i funkcionisu po freelance/contracting principima.

FBzP
 
0

KnightOfDoom
Otpusten.
Beograd

Član broj: 27310
Poruke: 497
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno 03.07.2005. u 13:30 - pre 228 meseci
Citao sam temu malo na preskok, ali da znas: Nije bas ni tako gotivno biti tonac.
Od televizije (narocito nase drzavne) bezi kao djavo od krsta.Ja sam radio kao tonac na rts 2 godine, bedna plata + sad moram da ih tuzim kako bi dobio zadnjih 8 plata (DA OSAM). Jesam radio kao honorarac ali ni stalno zaposleni nisu u boljoj poziciji.Slicno stanje je i na b92, yu-info (bilo, pa je puko),politici,studiu-b i verovatno na ostalim televizijama.
A i radio sigurno nije bolji :)

Barem sam nesto naucio za to vreme, ne preterano mnogo, ali ipak nesto...
..:: MUZICKI-FORUM ::..
All Glory to The Hypnotoad !
 
0

antalus
Stefanovic Nemanja

Član broj: 98935
Poruke: 80
212.200.115.*



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno21.01.2007. u 21:33 - pre 209 meseci
mozda ovo pitanje ne spada u pravu kategoriju ali drzim se poslovice pitaj onoga sto zna i ne pravi se pametan kad nisi
bilo je reci na ko bi sta voleo da radi i da li je kasno poceti sa sviranjem??
ja sam naucio sve akorde kako se sviraju pa me zanima ta sablonika(neki sablon za sviranje harmonije) gde moze da se nadje?? da li postoji neki link? ili sajt?
 
0

Rejector
Beograd, M.M.L.

Član broj: 157733
Poruke: 11
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno23.09.2007. u 22:35 - pre 201 meseci
Citat:
Posto vidim da spominjete inzenjera koji fakultet taj inzenjer treba da zavrsi ? I Koje su razlike izmedju izvršnog, muzičkog i video producenta?


Evo ti odgovor www.vets.edu.yu/avt a cuo sam da slican smer ima i na etfu od ove godine
 
0

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Pomoc pocetniku, generalno24.09.2007. u 00:02 - pre 201 meseci
@ Rejector
Da vidimo kada je korisnik milan_S postavio pitanje....29.06.2005. u 18:59
Da vidimo kada si napisao odgovor....malopre

Procitaj pravilnik

LOCK.
 
0

[es] :: Muzička produkcija :: Pomoc pocetniku, generalno
(Zaključana tema (lock), by acaradio)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8818 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.