Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

wireless i linux

[es] :: Linux mreže :: wireless i linux

[ Pregleda: 4071 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maticmata
Bg

Član broj: 51640
Poruke: 9
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon wireless i linux02.06.2005. u 03:57 - pre 229 meseci
Unapred se izvinjavam ako je tema vec komentarisana, sve nalazim po neki delic, ali nikako da sklopim sve kockice.

Kako mi je oprema za wireless dwl510+5m kabla+antena, a nemam vidljivost ap-a, hocu da stavim jedan pentium1 (166Mhz, 48MBram, 6,4Gb hard, LAN, win98) na krov, pa utp kablom sidjem do sobe na racunar sa winXP-om. Video sam da treba da dude nesto ovako:

npr
ip(racunar sa winxp)LAN:172.016.049.001
ip(racunar sa win98)LAN:172.016.049.002
ip(racunar sa win98)Wireless: ipprovajdera
gateway(racunar sa winxp):172.016.049.002

Nisam probao, ispravite me ako gresim.

Mnogi mi savetuju da na keca stavim linux, ali ne znam koji i kako da ga podesim da mi radi kao ruter.

Da li u oba slucaja imam iste mogucnosti, ili nemogucnosti? (mislim na sve servise kao i p2p, ftp....) Sta li imam u kom slucaju, a sta ne?

Da li neko moze da mi kaze ili uputi na uputstvo za podesavanje linuxa?
Dal cu naci sve drajvere?


Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

anrxc

Član broj: 43899
Poruke: 452
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: sysphere.org


Profil

icon Re: wireless i linux02.06.2005. u 09:38 - pre 229 meseci
http://fly.srk.fer.hr/%7Ewgottwe/knk/
You need to install an RTFM interface.
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux04.06.2005. u 23:20 - pre 229 meseci
Moze to i jednostavnije od samogradnje tj lemljenja, posebno ako to ne znas da radis!

Za tvoju konfiguraciju mozes da koristis Linux rutere: IPCOP http://www.ipcop.org, ili ClarkConnect http://www.clarkconnect.com ako mu dodas jos malo RAM-a (64-128MB). Oba imaju konfigurisanje preko Web interfejsa (HTML stranice), tako da ti samo treba prosecno poznavanje engleskog. Ja kada sam pocinjao sa ClarkConnectom nisam isto bio siguran sta treba kako podesiti, ali probaj i uspeces makar iz drugog-treceg puta :0).
Windows nije dobar zbog bezbednosti, a da ti ne pricam kakvi su problemi, ako nema misa ili tastaturu nakacenu. Jos bi morao da stavis na tavan i monitor, u slucaju da se uzjoguni. Ova dva linux-a, kao i mnogi drugi, rade (posle instalacije) samo sa kablom za napajanje, i mreznim kablovima (pod uslovom da u BIOS-u podesis HALT ON ERRORS (ili slicno) sa "ON ALL ERRORS" na "ON NO ERRORs" (shvati smisao saveta, ne zovu se tako vec slicno.

Bolji opis oba rutera sam postovao na ovom forumu: http://www.elitesecurity.org/t...71-Clarkconnect-koristi-li-tko pa procitaj.

Inace za taj linux ruter treba da stavis neku od adresa 192.168.x.x, kao naprimer 192.168.1.254, i on bi ti bio i gateway i DNS server, a Win mashina bi bila 192.168.1.1 i njeni DNS i gateway podesavanja bi bili 192.168.1.254.

Pozdrav.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

maticmata
Bg

Član broj: 51640
Poruke: 9
*.beoland.sezampro.yu.



Profil

icon Re: wireless i linux13.06.2005. u 00:22 - pre 229 meseci
Da li cu uspeti da nadjem edo ram za ovaj p1? Nesto mi je cudno kako to da stoji dva edo u paru po 16, to je logicno, ali stoji i neki od 16 sto mnogo lici na sd.

Skinuo sam sa neta freesco (onaj na disketu), a evo sada skidam i onaj ipcop sa www.ipcop.org od 40MB (jer sam kod druga na adsl-u). Naravno da nisam znao da podesim onaj freesco, nisam preterano ni pokusavao jer sam se plasio da li imam sve drajvere koji su potrebni. Gde da nadjem drajver za rtl8139 mreznu i dwl510 wireless mreznu kartu. Za ovu klasicnu mozda i imam. Da li su ti drajveri univerzalni za sve linuxe?

Dal ce mi pretstavljati problem sto mi je na provajderu wirelessa dinamicka ip?
Mislim da je tako jer se konektujem tako sto otvorim explorer i automatski mi trazi username i pass, a ne unosim u tcpip nista za tu karticu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

maticmata
Bg

Član broj: 51640
Poruke: 9
*.beoland.sezampro.yu.



Profil

icon Re: wireless i linux13.06.2005. u 02:14 - pre 229 meseci
i da dopunim pitanje:

upravo sam brljao po netu, i nesto gledam, ovi linuxi koji mogu da se stave na ovu konfiguraciju izgleda nemaju drajvere za dwl 510

dal neko zna nesto o tome?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

NiGhT-BlAdE
remote @ home
Frozen World

Član broj: 2892
Poruke: 90
213.244.212.*

Jabber: sonicmind@elitesecurity.org
ICQ: 59496659
Sajt: sonicmind.ath.cx


Profil

icon Re: wireless i linux14.06.2005. u 00:26 - pre 229 meseci
Driveri za tu karticu postoe i odlichno rade... samo je jedna stvar ovde u pitanju.. koji kernel koristish.. okachi to ovde pa tju motji vishe da ti kazhem o driverima za dwl 510 ... shto se tiche rtl LAN kartice ... podrzhana je u svim kernelima 2.4.x i 2.6.x takoda LAN nije problem
--------------------
For more information search on www.google.com
__________________
Slackware 12.0
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux14.06.2005. u 12:08 - pre 229 meseci
Na PI plocama mozes da imas i edo, i edo i SDRAM, i samo SDRAM.
Edo obicno imaju cetiri slota (uglavnom su beli i imaju 72 pin-a ako se dobro secam), i uglavnom moraju u paru.
SDRAM je odvojen, dosta duzi, i obicno je samo jedan slot (obicno crn), nekada i dva (za PI govorim). Ako ti je tih 16 MB u crnom duzem odvojenom slotu, onda je SDRAM i TREBALO bi da moze da se stavi 32MB (mozda ce morati dvostrana memorija tj. da ima cipove sa obe strane memorije. Ploce lepo rade i u kombinaciji EDO+SDRAM, pa ne moras vaditi EDO.
Ako uspes da sklopis 64MB, preporuka je ClarkConnect, posto je to RedHat 9, jezgro 2.6.9, a za njega bi trebalo da nadjes driver-e (nisam do sada shvatio da je u pitanju PCI kartica). Bilo bi dobro da proveris da li ti radi sa Win98 na TVOM racunaru, posto neke (ne znam da li i tvoja) PCI kartice traze PCI 2.2(? ili je 2.1?) specifikaciju koje starije PI i PII ploce ne podrzavaju.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux14.06.2005. u 12:11 - pre 229 meseci
Za automatski IP, linux NARAVNO to podrzava, samo kod instalacije ostavis na DHCP ("static" bi bilo ako ti je dodeljena staticka IP adresa.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

maticmata
Bg

Član broj: 51640
Poruke: 9
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: wireless i linux14.06.2005. u 23:46 - pre 229 meseci
Imam PCI wireless karticu i sa win98 radi ok! Mogu taj p1 sa win98 da povezem sa ovim p2 sa winXP-om mreznim kartama, i p1 preko te pci wireless kartice sa internetom. Problem mi je sto ne mogu da povezem p2 preko mreze direktno na net. Zato trazim taj linux. Nisam jos stigao da nadjem edo ram, samo sam uzeo taj freesco i ipcop sa neta, freesco sam probao ali ne znam da podesim sve. Gledao sam malo za drivere za pci wireless karticu dwl 510 i nisam uspeo da nadjem drivere za te "slabije" linuxe. U to se bas slabo razumem, ali kako sam shvatio, drivera ima za wireless karticu na taj nacin sto treba da izmenim drivere za realtec 8180 (neka dva reda) i to kao radi na verzijama 2.6. koje ne rade na mom p1. Ja ne znam sta znaci kernel itd, dal su to nadogradnje ili nesto drugo.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux18.06.2005. u 19:53 - pre 229 meseci
Kernel je srz Linux-a, na koju se nabaci sijaset programa, drajvera i dodataka. Linux inace nije "Operativni sistem", vec su to kompletne "distribucije", tj. OS+programi za sve sto ti treba (u zavisnosti koju distribuciju, odnosno za cega, izaberes).
Za karticu (drajvere) sada nemam vremena da ti pomognem da resis, a sto se tice PI i kernel-a (jezgra) 2.6, proveravacu za koji dan, kada nadjem (sklopim) privremenu zamenu za sadasnji Mikrotik ruter u igraonici, posto ovi moji "Internet narkomani" ne mogu ni 5 min. bez net-a. Trebalo bi da moze ALI SA 64 RAM-a!
Wait and see. Javicu da li uspem da stavim ClarkConnect (koji je kernel 2.6.9) na moju PI - znaci za dva-tri dana javljam rezultat.

Pozdrav.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: wireless i linux19.06.2005. u 19:45 - pre 229 meseci
Citat:
Dr.Love: Za tvoju konfiguraciju mozes da koristis Linux rutere: IPCOP http://www.ipcop.org, ili ClarkConnect http://www.clarkconnect.com ako mu dodas jos malo RAM-a (64-128MB). Oba imaju konfigurisanje preko Web interfejsa (HTML stranice), tako da ti samo treba prosecno poznavanje engleskog. Ja kada sam pocinjao sa ClarkConnectom nisam isto bio siguran sta treba kako podesiti, ali probaj i uspeces makar iz drugog-treceg puta :0).

Ne zbunjujte čoveka, šta će mu ti ruteri kad linux ima ruter u samom kernelu?! Pogledao sam feature list za ClarkConnect i ima svašta u sebi, a ništa od toga maticmati ne treba. Uostalom, sa blackbox-om bi mogao da radi u X-u i sa 48MB. A links browser radi i bez X-a.

Citat:
maticmata: upravo sam brljao po netu, i nesto gledam, ovi linuxi koji mogu da se stave na ovu konfiguraciju izgleda nemaju drajvere za dwl 510

Svaki linux može da se stavi na tu konfiguraciju. Jedino je pitanje koliko bi bio udoban rad u X-u.

Citat:
Dr.Love: Na PI plocama mozes da imas i edo, i edo i SDRAM, i samo SDRAM.
Edo obicno imaju cetiri slota (uglavnom su beli i imaju 72 pin-a ako se dobro secam), i uglavnom moraju u paru.
SDRAM je odvojen, dosta duzi, i obicno je samo jedan slot (obicno crn), nekada i dva (za PI govorim). Ako ti je tih 16 MB u crnom duzem odvojenom slotu, onda je SDRAM i TREBALO bi da moze da se stavi 32MB (mozda ce morati dvostrana memorija tj. da ima cipove sa obe strane memorije. Ploce lepo rade i u kombinaciji EDO+SDRAM, pa ne moras vaditi EDO.
Ako uspes da sklopis 64MB, preporuka je ClarkConnect, posto je to RedHat 9, jezgro 2.6.9, a za njega bi trebalo da nadjes driver-e (nisam do sada shvatio da je u pitanju PCI kartica). Bilo bi dobro da proveris da li ti radi sa Win98 na TVOM racunaru, posto neke (ne znam da li i tvoja) PCI kartice traze PCI 2.2(? ili je 2.1?) specifikaciju koje starije PI i PII ploce ne podrzavaju.

Ne moraju sve ploče da imaju podnožja za SDRAM (DIMM). I ako stavljaš SDRAM pazi da li je predviđen za 3.3V ili za 5V jer ako je za 3.3 a ploča podešena na 5 spaliće ti modul.

Zar RH9 nema kernel 2.4.20?
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux22.06.2005. u 00:30 - pre 229 meseci
Marko, Marko. Kada citas i HOCES DA ODGOVARAS NA NEKU TEMU, onda to uradi kako valja i dolikuje.

1. Uporedi tvoj odgovor:
Citat:
Marko_R: Ne zbunjujte čoveka, šta će mu ti ruteri kad linux ima ruter u samom kernelu?! Pogledao sam feature list za ClarkConnect i ima svašta u sebi, a ništa od toga maticmati ne treba. Uostalom, sa blackbox-om bi mogao da radi u X-u i sa 48MB. A links browser radi i bez X-a.

sa maticmata-inim pitanjem:
Citat:
maticmata: ...hocu da stavim jedan pentium1 (166Mhz, 48MBram, 6,4Gb hard, LAN, win98) na krov, pa utp kablom sidjem do sobe na racunar sa winXP-om...

tj. covek hoce LINUX RUTER/FIREWALL U POTKROVLJU, a WinXP za surfovanje!

2. SDRAM Memorija:

Pitanje maticmata-e:
Citat:
maticmata:Da li cu uspeti da nadjem edo ram za ovaj p1? Nesto mi je cudno kako to da stoji dva edo u paru po 16, to je logicno, ali stoji i neki od 16 sto mnogo lici na sd.

Moj odgovor:
Citat:
Dr.Love:Na PI plocama mozes da imas i edo, i edo i SDRAM, i samo SDRAM.
Edo obicno imaju cetiri slota (uglavnom su beli i imaju 72 pin-a ako se dobro secam), i uglavnom moraju u paru.
SDRAM je odvojen, dosta duzi, i obicno je samo jedan slot (obicno crn), nekada i dva (za PI govorim). Ako ti je tih 16 MB u crnom duzem odvojenom slotu, onda je SDRAM i TREBALO bi da moze da se stavi 32MB (mozda ce morati dvostrana memorija tj. da ima cipove sa obe strane memorije. Ploce lepo rade i u kombinaciji EDO+SDRAM, pa ne moras vaditi EDO.

Tvoj komentar koji je malo suvisan?:
Citat:
Marko_R:Ne moraju sve ploče da imaju podnožja za SDRAM (DIMM).

3. Sto se tice kernela, da si iole iskusniji korisnik linux-a / expert, znao bi da se kernel moze upgrade-ovati, tj. zameniti novijom verzijom. ClarkConnect je ZASNOVAN na RH9, kao i MANDRAKE (tj.MANDRIVA sada) LINUX, sto ne znaci da JESTE RH9.
Ovo je sa moje status stranice:
Citat:

System Vital
Canonical Hostname chiron2. ...
Kernel Version 2.6.9-5.cc
Current Users 0
Load Averages 0.75 0.31 0.20 <-- Opterecenje CPU

Network Usage
Device Received Sent Err/Drop
lo 7.69 KB 7.69 KB 0/0
eth0 177.45 MB 1.25 GB 0/0
eth1 1.26 GB 273.29 MB 1853/0
sit0 0.00 KB 0.00 KB 0/0
ppp0 1.22 GB 137.53 MB 0/0

Memory Usage
Type Percent Capacity Free Used Size
Physical Memory 98% 4.50 MB 182.25 MB 186.75 MB
Disk Swap 0% 192.93 MB 0.00 KB 192.93 MB

Mounted Filesystems
Mount Type Partition Percent Capacity Free Used Size
/ ext3 /dev/hda2 30% 1.36 GB 638.80 MB 2.09 GB
/boot ext3 /dev/hda1 9% 62.09 MB 6.57 MB 72.41 MB
/dev/shm tmpfs none 0% 93.38 MB 0.00 KB 93.38 MB
Totals : 28% 1.51 GB 645.37 MB 2.25 GB

Hardware Information
Processors 1
Model Celeron (Coppermine)
Chip MHz 635.10 MHz
Cache Size 128 KB
System Bogomips 1046.52
PCI Devices 00:07.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE
00:0f.0 VGA compatible controller: S3 Inc. 86c764/765 [Trio32/64/64V+]
00:13.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905C-TX/TX-M [Tornado]

IDE Devices hda: WDC AC32500H (Capacity: 0.00 KB)

USB Devices Linux 2.6.9-5.cc uhci_hcd UHCI Host Controller 0000:00:07.2

Da zakljucim: Ne ulazim u to dali znas ili ne, ali ovaj tvoj post je bio zbrzan i traljav, i zato te molim da prvo procitas ceo topic od pocetka pa do kraja ako hoces da kazes nesto pametno.
Pozdrav svima.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: wireless i linux22.06.2005. u 14:43 - pre 229 meseci
1. Ne znam gde sam pominjao stavljanje XP-a na krov.
2. To je tačno, nisam zapazio taj deo rečenice. Dakle, moj komentar jeste suvišan, ali ne vidim čemu tolika gužva oko toga.
3.
Citat:
Dr.Love: Ako uspes da sklopis 64MB, preporuka je ClarkConnect, posto je to RedHat 9, jezgro 2.6.9, a za njega bi trebalo da nadjes driver-e (nisam do sada shvatio da je u pitanju PCI kartica).

Sam si izazvao nesporazum jer si napisao da ClarcConnect jeste RH9, a ne da je ClarcConnect zasnovan na RH9.

Prema tome, Dr.Love, nemaš prava nikome da ovde deliš lekcije, a moj post je bio sasvim dobronameran i trudiću se i dalje da ostvarujem što konstruktivniju ulogu na ovom forumu.
 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.cust.panline.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: wireless i linux23.06.2005. u 10:54 - pre 229 meseci
OK, posto nemam volje da zapocinjem rat na forumu, stacu na loptu.

Nisam rekao da si pominjao XP na krovu, vec si mu preporucio da instalira obican linux na masinu u krovu, pa da surfuje sa Lynx browsera (na njega si mislio?) koji je u tekstualnom modu! i koji je izuzetno tezak za koristenje (ClarkConnect ga koristi za podesavanje parametara kada se radi direktno na mashini na kojoj je).
Bar sam te ja tako razumeo, a maticevo pitanje je bilo za ruter.

Za RH9 jesam napravio mali propust, ali se on mora gledati iz perspektive maticmate, posto sam mu u mom prvom post-u preporucio da prociti moj malo detaljniji post o ClarkConnect-u i IPCop-u:
Citat:
Dr.Love:Bolji opis oba rutera sam postovao na ovom forumu: http://www.elitesecurity.org/t...71-Clarkconnect-koristi-li-tko pa procitaj.

u kom sam napisao i sledece:
Citat:
Dr.Love:ClarkConnect ( http://www.clarkconnect.com ) je (cak i u Home verziji) mocniji ruter/firewall zasnovan na Red Hat-u 9.0 (ako se ne varam), trenutno koristi kernel 2.6.9-5, i na sastavljen je od rpm paketa (za razliku od IPCop-a, za kojeg su Add-on-i kao tgz fajlovi), tako da sve sto moze da se instalira na RH i Mandrake, moze i na njega.

Kada tako procitas topic (redom, sa svim uputstvima koja su data (i o lemljenju i sklapanju rutera kao sto je preporucio anrxc, onda se vidi da sam PRVO rekao da je zasnovan, pa kasnije smatrajuci da se to vec podrazumeva, rekao da jeste (jos jednom izvinjenje za taj lapsus).

Jos nisam stigao da instaliram CC na PI, ali se nadam da cu to danas obaviti.

Pozdrav svima.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

maticmilos
sbg
Beograd

Član broj: 51397
Poruke: 185
*.absolutok.com.



Profil

icon Re: wireless i linux03.07.2005. u 12:31 - pre 228 meseci
Uskoro mi se zavrsava ispitni rok, tako da cu moci detaljnije da proucim pojmove i nacin koriscenja linuxa. Za sada sam stavio win2000 na ovog keca, i sve je proradilo lepo iz petog puta, mozda je i do signala da zeza.

Uskoro cu vas zapitkivati opet!!!

Pozdrav!
www
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux mreže :: wireless i linux

[ Pregleda: 4071 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.