Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?

[ Pregleda: 6365 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?01.06.2005. u 14:09 - pre 229 meseci
Buduci da puno na forumima a i u razgovorima mnogi brkaju pojam snage zvucnika, pa misle recimo ako imate 10 pojacivaca po 10W snage, to sabiraju pa kazu to je 100W snage, to se ne moze uporedjivati sa pojacalom od 100W, a to da se mogu kombinacijom vezivanja zvucnici od po 10W da prikljuce na to pojacalo od 100W to je druga stvar, ali sabiranje snage mi ne ide u glavu, ta pojacala(10X10W) ne mogu dati 100W, nego 10X10W, mozda se koji decibel izvuce vise zbog velikog broja pojacivaca....? isto i kao na koncertima pa kazu ozvucenje od 25KW!!!, pa izvinite mogu li da vidim taj trafo koji napaja takvog monstruma, na to ide odgovor ,pa to je 25 pojacivaca po 1000W, mozda sam ja lud ali to ne moze da se uporedi i izjednaci sa jednim pojacivacem od 25000W ako takav postoji, zasto sabiranje snage sem da impresionira neupucene, ovde nisam govorio o PMPO vec o RMS snazi, znaci 2X25W nije 50W, nego 2X25W?VAS KOMENTAR-PROKO POMAGAJ-DESIFRUJ?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?01.06.2005. u 16:40 - pre 229 meseci
deset pojacala od 10w, ako je svako sa svojim zvucnicima bice mnogo glasnije od jednog pojacala na 100w.

Moras da gledas u decibelima, da bi shvatio.

Recimo imas zvucnik koji ima osetljivost 90dB sto znaci da ce pojacalo sa 1w snage na 1 metar od zvucnika postici nivo zvuka od 90dB

sa 2w postici ce 93dB, sa 4w 96dB, sa 8w 99dB, sa 16w 102db.... sa 100w oko 109.5 dB.

primecujes li kako rastu za 3dB sa dupliranjem snage.

lakom racunicom ces doci do podatka koliki ces pritiska vazduha postici sa 10 pojacala koja rade na 10w, naravno ako su u fazi i ako si postavljen tako da ti od svih dolazi isti nivo zvuka.

to je moje shvatanje koje moze biti pogresno, posto je zasnovano na teoriji koju sam skrpio odavde i odande, tako da dok se neko ne javi ko bi potvrdio ili negirao ovo sto sam napisao, nista ne uzimaj za potpuno sigurno

na koncertima zaista ima ozvucenja od po desetina kilowata, jer treba napraviti veliki zvucni potisak na otvorenom, a za to treba snage i snage, da bi se postiglo nekih 110-120 dB koliko je normalno za rock koncerte (inace 120 je granica bola).

Gledaj koliku povrsinu treba da pokrije, a pojacalo od 100w daje samo onih 109dB na 1m udaljenosti. Da se na stadionu stvori takav zvucni pritisak, potrebno je mnogo vise. a razlog zasto se snage sabiraju je zato sto mogu:) Decibeli se ne sabiraju, ali nema niceg loseg u tome sto se kaze 25kilowata za 25 sistema od po 1000 wati.

aj sad neko drugi.../.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?01.06.2005. u 16:55 - pre 229 meseci
yep, ti bi da uporedjujes snagu koja se izrazava u watima i linearno raste, sa zvucnim pritiskom koji se izrazava u dB i raste po logaritamskoj skali razlike 2 snage.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?01.06.2005. u 20:21 - pre 229 meseci
Ako sam ja dobro razumeo jel to znaci da ako imam pojacivac od 4X25W/ i zvucnike osetljivosti od 90 db, ce jednako isto zvucati kao i pojacivac 2X50W, ali sa zvucnicima od 93 dB osetljivosti, odnosno ako budu isto 90dB zvucnici na to pojacalo 2X50W,onda pojacivac 4X25W sa zvucnicima od 90 db, ce stvarati veci zvucni pritisak i jace svirati?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 00:33 - pre 229 meseci
Moja teorija:

Moguće je da se isto čuju pojačala i zvučnici od po 2x25 i 2x100w,
ALI:

2x25w ima glasnoću i jasnoću zvuka, ali nema adekvatnog bass-a jer je mala snaga, a 2x100w imaju i glasnoću i jasnoću i snagu bass-a da ti čuka preskače U TOME JE RAZLIKA...

Kao i slabo pojačalo daje dobre bassove tek pri pretežno velikoj glasnoći, dok snažno pojačalo ima super bassove i pri maloj glasnoći.

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 12:37 - pre 229 meseci
ne bi trebalo biti tako.

Zavisi od pojacala do pojacala. Pojacalo od 25w, ako radi sa pola svoje snage davace isti bass response kao i pojacalo od 100w na pola svoje snage. A razlika u jacini zvuka je svega oko 4dB.

Ako gledas (u idealnoj situaciji) dva ista pojacala koja se samo razlikuju po snazi, ono od 100w ce isto poceti da "sece" bass kada se pojaca dovoljno, kao i ono od 25w. Cinjenica je da ce ovo slabije biti malo tishe, ali daleko od onoga koliko izgleda ako se uporedjuje snaga.

Poenta je da pojacala ne mogu da izdrze pikove koje im daju bassovi, kada rade na maximumu, jer nema dovoljno rezerve za to.

Citat:
Kao i slabo pojačalo daje dobre bassove tek pri pretežno velikoj glasnoći, dok snažno pojačalo ima super bassove i pri maloj glasnoći.


ne!
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 17:41 - pre 229 meseci
Ima prilično nejasnoća i lutanja u vašim odgovorima. Pojačalo od 25W može dati snagu od 25W, a pojačalo od 100W može dati snagu od 100W! Nagađanja šta se događa na pola snage su proizvoljna, i prvo bi trebalo definisati šta znači pola snage; potenciometar na pola, ili 12,5W i 50W ?
Druga je stvar što niski tonovi (basovi) zauzimaju najveći deo snage, i stoga se stiče utisak da i slabo pojačalo "može da galami" samo nema basova. U praksi je to tako, jer onih nekoloko wati na srednjem opsegu može svako pojačalo da da, i da napravi neviđenu buku. Zato bi trebalo da stvari posmatrate sa "električne" strane, i tu ima onoliko snage, koliko je deklarisano, bez obzira na to šta se nama čini.
Ne pričam ovde o slabo dimenzionisanom napajanju i padu snage usled opterećenja napajanja, jer to nije regularan slučaj.
Pojačalo od 100W će dati potpuno isti signal kao i pojačalo od 25W, ako se od njih traži izlazni signal od 25W. Sa daljnim pojačanjem, pojačalo od 25W počinje da "klipuje", odnosno ograničava izlaznu amplitudu, a pošto su to uglavnom basovi, stiče se utisak da može i dalje da se pojačava, samo nema dovoljno basova. A uz to su i izobličeni!
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 20:23 - pre 229 meseci
Da se nadovežem na Proku također morate imatu u vidu da je ljudski sluh najosjetljiviji na spektar frekvenciji od 400hz do 3000hz tako da ih i najbolje čujemo!
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 21:51 - pre 229 meseci
shvatam da je moj odgovor bio prilicno mutan (nepotrebno), ali sam upravo hteo da kazem ono sto je i Proka rekao.

Znaci da ce ta dva pojacala dati isti izlazni signal na manjoj snazi, a da se nikako nece desiti da onaj od 100w ima bolji bas od onog slabijeg ( na manjim snagama )

A druga stvar koju sam hteo da naglasim je da to pojacalo od 100w nece biti mnogo glasnije od ovog od 25w (pre nego sto dodje do klipovanja), a oba ce davati isti "kvalitet" zvuka.
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?06.06.2005. u 22:15 - pre 229 meseci
Ljudi teško mi je da poverujem u vašu priču, iako vidim da je najverovatnije tačna.
Evo zašto:

Ako je tako što se onda ne prave pojačala od 2x25 pa onda "malo jače" od 2x250, pa "još malo jače" od 2x1000w... da bi se primetila razlika...

A ono se pravi od 2x10 2x25 2x40 2x80 2x100 2x120 2x180... sve na sitno... ???!!!

PozdraV

Inače, neko je pominjao ovde da pojačalo tera bassove skoro do kraja, a pred kraj se ti bassovi potiskuju i prelaze na srednje tonove čime se dobija još veća glasnoća sa relatvno malo bassova.

To je slučaj kod mog slabijeg stuba 2x40, dok kod jačeg od 2x180w nije slučaj!
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?07.06.2005. u 12:39 - pre 228 meseci
Ti možeš da veruješ šta hoćeš, ali stvari stoje ovako:
Ako imaš dve frekvencije; f1 (niska, i po pravilu veće amplitude) i f2 (srednji, ili visoki tonovi), pojačalo ih pojačava zajedno, jer u jednom trenutku može biti samo jedan napon na izlazu. Na skici možeš videti šta se događa kada od pojačala tražiš veće pojačanje od mogućeg. Ako su to oblici sa kojima si ti zadovoljan (samo su basovi "potisnuti"), onda nema nikakvog problema, možeš to slušati i dalje. Inače, horizontalne vrednosti na dijagramu predstavljaju jednosmerni napon, koji se pretvara u toplotu, i brže, ili sporije, uništava zvučnik.
Zašto se prave pojačala raznih snaga? Razloga ima bezbroj, od tehnoloških, ekonomskih pa do praktičnih. I taj podatak ništa ne objašnjava.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?07.06.2005. u 20:45 - pre 228 meseci
Eto zašto sam ja pristaša malo jače pojačalo od nazivne snage zvučnika naprotiv suprotnog od ovoga pojačalo 50w, zvučnik 100w.
Upravo zbog ovog fenomena koji objašnjava gospon Proka, kada pojačalo dođe u zasićenje niske frekvencije se "pretvaraju" u visoke i tada strada visokotonac jer on je najslabiji po snazi u karici i nemože podnijeti više od 4W kont. snage.

I zato znalci uzmu jače pojačalo i onda tjeraju zvučnik do njegovog maksimuma i nema šanse da pojačalo uđe u zasićenje prije nego crkne srednjotonac ili bas a tu granicu ako ste dovoljno iskusni nećete nikako prijeći!!!
I takav sustav onda u cjelosti preko zvučne slike zna pokazati svu svoju raskoš, jer može dati svoj maksimum!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?07.06.2005. u 22:14 - pre 228 meseci
Ali svi proizvođači stavljaju malo jače zvučnike od pojačala kako ne bi imale reklamacije

Sem toga opet smo na istom i u tvom slučaju:

Ti ne smeš da pojačaš do kraja jer bi ti zvučnici eksplodirali, a ovako smeješ da pojačaš do kraja ali gubiš na bassovima, zvučnici super izdržavaju...

1:1
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

heno
slovenija

Član broj: 1281
Poruke: 32
*.dial-up.siol.net.



Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?08.06.2005. u 01:18 - pre 228 meseci
na koncertima nije nikad 120dB na jednom zvucniku! ali imas puno zvucnika koji svaki radi svoj posao, tako da se dobije u bistvu da cela stena zvucnika radi u istom ritmu pa zamisli kad si na stadionu pored zvucnika uvjek cujes samo jedan, ako si na drugom kraju cujes sve i jednako je glasno. pojacala za tzv PA nikad nisu vise od 1500W, ali jih ima puno tako da za velike koncerte (pink floyd, zuccero, vasco rossi) treba i za light i ostalo sleper-agregat za stadione jer nema dovoljno struje a jos je problem da je potrosnja trenutacna kad se upale svi reflektori a posle skoro nista.
l.p.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?08.06.2005. u 09:40 - pre 228 meseci
nije nikada 120dB na jednom zvucniku jer bi ljudi bezali od istih (sto na koncertu, u najmanju ruku nije pozeljno), ali bude oko 110dB na jacim koncerima....
 
Odgovor na temu

SHVAKHI
Ne moras da znash
Pozega

Član broj: 59335
Poruke: 53
*.48.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?09.07.2005. u 18:50 - pre 227 meseci
Ljudi sta je vama na 12V maximalno je 25W a struja moze dostici do 1KA moja pojacala koja ja pravim su prave snage 25W a svako vuce od 100-150 A i nemojte brkati pojmove bez veze jedini je ovde sve tacno rekao Proko . :) pozdrav!!!!
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.dialup.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?11.07.2005. u 02:25 - pre 227 meseci
Citat:
SHVAKHI: Ljudi sta je vama na 12V maximalno je 25W a struja moze dostici do 1KA moja pojacala koja ja pravim su prave snage 25W a svako vuce od 100-150 A i nemojte brkati pojmove bez veze jedini je ovde sve tacno rekao Proko . :) pozdrav!!!!

A sta je sa pojacalima za kola?
Oni rade na 12V....Hoces da kazes da nijedan od njih nije jaci od 25W, ili te ja nisam dobro razumeo? =))

Poz!
 
Odgovor na temu

secerko75

Član broj: 59197
Poruke: 103
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?11.07.2005. u 06:46 - pre 227 meseci
pojacala za kola imaju copere koji dizu napon cak i do 60 volti,oni vecinom rade u rezimu d ,kod tih pojacala je bitna struja da pogura velike free air zvucnike,ta pojacala nemaju vrhunski zvuk ali posto i automobil nije akusticki idealan krug je zatvoren.kucna pojacala koja rade u a klasi ,hiraga 2x8 w,rade na 12 volti ,ali retko koji zvucnik moze da se nosi sa tim pojacalima.danas ima mnogo prevara i svi pisu vrednosti sto vece snage da bi prodali robu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Hoce li neko malo pojasniti neupucenima oko snage zvucnika?

[ Pregleda: 6365 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.