Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

vozacke dozvole i novi zakon

elitemadzone.org :: MadZone :: vozacke dozvole i novi zakon

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48457 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
195.252.81.*



+896 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:01 - pre 230 meseci
Citat:
Nikola_BGD: Tako je na zapadu al ameri polazu na svom autu i to tako smesno izgled da je to strasno. Tako mi bar pricalo neko drustvo odande. Bukvalno sednes odvozas oko bloka zgrada jedan krug i polozio si. Definitivno nacija koja se previse lozi na automobile.


Ovo za USA je potpuno tacno. Mozes da das i 150 kinti za casove i teoriju al to niko nikad ne placa. Sednes u auto (ako si maloletan onda uz pratnju roditelja, staratelja), odvozas par krugova oko bloka (obavezno stop i three-point-turn), u 90% slucajeva prvi put te obore. Zaustavis auto, platis polaganje ponovo i ajd opet i tako sve dok ne polozis;)

Ludilo. Ali, tamo svaka susa ima automobil, pa to i ne cudi...
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:01 - pre 230 meseci
@mexico
Upravo tako.
Ono za progresivne kazne je sjajna stvar! Baš tako nešto i nama treba. Em se puni budžet, em se smanjuje broj prekršaja.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:22 - pre 230 meseci
bolje spreciti nego leciti! zar bi trebali da pustimo neke corave tempirane bombe da prvo zgaze nekog?
 
Odgovor na temu

Mijat
Marko Mijatovic
Direktor, Automatic House doo
Beograd - Ćuprija

Član broj: 6478
Poruke: 153
*.nasamreza.com.

Sajt: www.automatic-house.rs


Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:29 - pre 230 meseci
Sto se kazni tice, "pametni" svajcarci su se lepo setili:
Kazna za prekoracenje brzine je bila reda do par stotina franaka ali se pokazalo da je sistem neefikasan jer su oni sa malo dubljim dzepom (a tamo ima malo takvih ;) ) stalno pravili prekrsaje. Sada su uveli novi sistem, kazna ide do 35% od godisnje zarade, pa ti razmisljaj, koga ne mrzi nek racuna. PROSECNA godisnja zarada u Swiss je oko 55000 chf
I da, neko je vec pomenuo, tamo je i sistem naplate mnogo efikasniji, oni ti "skinu" sa racuna kintu cim primis platu a kuci ti stigne racun i "Hvala sto izmirujete svoje obaveze" - isto je tako i za racune!!!
Poz Mijat!
www.automatic-house.rs
Metaphysically wrinkle-free?!
 
Odgovor na temu

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.kg.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:39 - pre 230 meseci
Citat:
Nikola_BGD:A o matorcima koji su ocoravili i sa refleksima ko u "mrtvog konja" sto bi rekli, to je tek posebna prica. Pogotovo sto voze godinama pa su jos u tripu kako su postali Bogovi za volanom i kako su oni najiskusniji najpametniji itd...

Isti slucaj moj deda, ima 77 godina a vozi ko lud!!! Zamislite idemo mi iz kragujevca ka zlatiboru zajedno, ja vozlim opel kadet 1.8 a on vozi mrtvog juga 45 i ljudi nemogu da ga stignem mislim ja vozim polako nemam mnogo iskustva i zelim kada prestizem da to bude cista situacija, iako vozim brz i startan auto, ali deda prestize i na punoj liniji....
Tako da bi ja zabranio da ljudi preko 65 godina voze, taman kada odes u poenziju tj kada pocnes da primas penziju oduzmu ti vozacku dozvolu, to je po mom misljenju ok!!!
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:40 - pre 230 meseci
to su prvi finci uveli jos odavno...
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 14:56 - pre 230 meseci
Citat:
cozmo_im: Ovo za USA je potpuno tacno. Mozes da das i 150 kinti za casove i teoriju al to niko nikad ne placa. Sednes u auto (ako si maloletan onda uz pratnju roditelja, staratelja), odvozas par krugova oko bloka (obavezno stop i three-point-turn), u 90% slucajeva prvi put te obore. Zaustavis auto, platis polaganje ponovo i ajd opet i tako sve dok ne polozis;)

Ludilo. Ali, tamo svaka susa ima automobil, pa to i ne cudi...

Nije bas tako. Kad platis polaganje, imas pravo da 3 puta polazes za te pare. Kad padnes voznju, moras da cekas najmanje 15 dana da bi ponovo polagao.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
62.193.142.*



Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 15:14 - pre 230 meseci
Sto se tice starijih vozaca postoje i tu resenja. Preko neke strosne granice vozacka dozvola se cesce obnavlja i, dodatno, takva su obnavljanja skuplja. Recimo na tri meseca. Kao dodatak preko odredjenih godina starosti, kao i ispod odredjenih, postoje ogranicenja u vremenu tokom dana i brzinom kojom se moze voziti. Recimo dozvola mora da se obnavlja svaka tri meseca za ljude preko 60 godina starosti. Samim tim vecina starijih ljudi odustaje sama od vozacke dozvole.

Inace da je istina za starije jeste. Moj je otac kao glavni argument u voznji korisitio "...koliko dugo on vec vozi..."!!! Zbog toga mu je "porodicnim dekretom" zabranjeno da vozi :-)

Medjutim garantujem da bi i on i slicni njemu poveli mnogo vise racuna kada bi kazne bile veeeeelike, jer je itekako osetljiv na penzionerski dinar...

Samo jedno poredjenje iako je, mozda, offtopic:
U drugim zemljama kada neko napravi poreski prekrsaj, slicno kao kod nas sa neizdavanjem fiskalnog racuna, naplati mu se ogroooomna kazna ali me se ne zatvori radnja ili firma ni na minut. Ukoliko nema dovoljno da plati kaznu drzava angazuje banku da mu otvori kredit za placanje kazne (po "suludoj" kamati) ali on nastvlja da radi da bi mogao da otplati kaznu. Pa neka napravi ponovo prekrsaj.... ;-)
Slicno moze da se uvede i ovde za saobracajne kazne. A ne da se vlasti pravdaju "kaznama primerenim nasoj plateznoj moci"...

Samo da ponovim ono sto sam putujuci zakljucio:
Ljudi, bilo vozaci bilo nevozaci, su svuda isti. Nismo mi ovde nista losiji vozaci nego "oni tamo". Jednostavno "njima tamo" se ne isplati da prave prekrsaje
Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 15:15 - pre 230 meseci
Citat:

Sto se tice starijih vozaca postoje i tu resenja. Preko neke strosne granice vozacka dozvola se cesce obnavlja i, dodatno, takva su obnavljanja skuplja.


Ovo je otvorena diskriminacija grupe ljudi - i kao takva ne bi prosla ni osnovni peer-review, a kamo li Ustavni Sud.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 15:35 - pre 230 meseci
Slazem se sa tim. Kod nas vec postoji pravilo da ljudi stariji od 65 godina(mislim da je toliko, ne znam tacno) svake dve godine produzavaju dozvolu. Kad bi ovo vreme skratili na 3 meseca nastao bi haos. Ipak i star covek ne ostari toliko mnogo za 3 meseca da bi ponovo morao na kontrolu. A narocito ne stoji argument da bi to moralo biti skuplje. Pre bih naplatio skuplje onima sto su izazvali nesrece pod dejstvom alhohola ili sto su iz obesti jurili i 100km vise od dozvoljenog. Mislim da vecinu saobracajnih prekrsaja i nesreca izazivaju mladji vozaci i to usled drugih faktora(alkohol, droga, nervoza, neispavanost...).

[Ovu poruku je menjao fanfon dana 01.06.2005. u 16:37 GMT+1]
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
62.193.142.*



Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 15:35 - pre 230 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovo je otvorena diskriminacija grupe ljudi - i kao takva ne bi prosla ni osnovni peer-review, a kamo li Ustavni Sud.


:-(

Ne znam na sta mislis ali i trenutno se kod nas preko odredjene starosne dobi vozacka dozvola izdaje na kraci rok. Nije diskriminacija, niko im ne zabranjuje. Samo se pomeri na kraci rok, jer cesce moraju da proveravaju psihofizicke sposobnosti. Tri meseca sam naveo samo kao primer (verovatno previse drastican).
Cesce izdavanje puta cena vozacke dozvole, plus lekarsko uverenje.... Inace ako se utvrdi da je izazvao udes zbog svoje nesposobnosti a dobio lekarsko uverenje da je sposoban, onda da odgrovara lekar. Tako se izbegava dobijanje uverenja "preko veze".

U pojedinim zemljama tehnicki pregled moze da potpise bilo ko. Komsija, pekar, prolaznik sa ulice, rodjak... Samo navede svoj ID broj i potpis. Nema pecat ili bilo sta drugo. ALI... Ako dodje do udesa pa se ustanovi da je moj auto bio tehnicki neispravan direktno sve konsekvence snosi onaj ko je potpisao. Na najjednostavniji nacin je ukinut tehnicki "preko veze".

Nisam bas upucen kako je u drugim zemljama regulisano sa starijim vozacima.

Ja kao i mnogi ljudi ovde na forumu ne mozemo uopste da uticemo na to kakav ce zakon biti. Ali malo razmene ideja nikome ne skodi. Zar ne....


Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
62.193.142.*



Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 15:44 - pre 230 meseci
Citat:
fanfon: Slazem se sa tim. Kod nas vec postoji pravilo da ljudi stariji od 65 godina(mislim da je toliko, ne znam tacno) svake dve godine produzavaju dozvolu. Kad bi ovo vreme skratili na 3 meseca nastao bi haos. Ipak i star covek ne ostari toliko mnogo za 3 meseca da bi ponovo morao na kontrolu. A narocito ne stoji argument da bi to moralo biti skuplje. Pre bih naplatio skuplje onima sto su izazvali nesrece pod dejstvom alhohola ili sto su iz obesti jurili i 100km vise od dozvoljenog. Mislim da vecinu saobracajnih prekrsaja i nesreca izazivaju mladji vozaci i to usled drugih faktora(alkohol, droga, nervoza, neispavanost...).

[Ovu poruku je menjao fanfon dana 01.06.2005. u 16:37 GMT+1]



Ups... Mislio sam da samim tim posto ce cesce obnavljaju da su skuplja. Nisam se "odrazio" i procitao dobro post pre slanja. Princip: cesce puta cena jednako skuplje.


Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 17:10 - pre 230 meseci
uopste nam nije neophodno zatezanje procedure za dobijanje dozvole.
potrebno nam je uvodjenje malo vecih kazna za krsenje propisa, a iznad svega nam je potrebna nepodmitljiva saobracajna policija koja bi savesno radila svoj posao.


zar vam ovaj poslednji deo ^ ne zvuci kao naucna fantastika? verujem da je vecini cim su ovo procitali palo na pamet "nema sanse". mislite o tome...
 
Odgovor na temu

Wega
Novi Sad

Član broj: 31412
Poruke: 127
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.format.co.rs


+1 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 17:22 - pre 230 meseci
treba povecati kazne - slazem se, ali ne za pojas i ne nosenje dokumenata u gradu...za to imam preko 30 prijava, doduse ni jedna nikada nije stigla kuci ali opet...cekam 10-15 min da ispise prijavu pa onda necu da potpisem pa...:P
A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 17:33 - pre 230 meseci
Citat:
Wega: treba povecati kazne - slazem se, ali ne za pojas i ne nosenje dokumenata u gradu...



yebes pojas, za ovo drugo itekako treba kaznjavati.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 22:38 - pre 230 meseci
Citat:
Kazne kod nas bi trebale da budu drakonski velike.... Vedoci ste da sto se redje te kazne naplacuju to sve manje vozaca vezuje pojas.

Slazem se sa drugim delom tvoje izjave - na postovanje propisa utice ucestalost naplacivanja a ne visina kazne. Primera radi, da je kazna 100 dinara ali da ti je naplate 5 puta dnevno onda bi sigurno uskoro poceo da postujes propise, a da je 20.000 dinara a naplate ti jednom godisnje, ubrzo bi to zaboravio i dalje radio po starom.
Osim toga, visoke kazne podsticu mito i korupciju, tako da su problem i za gradjane i za drzavu.
Citat:
ako NECES da se vezujes lepo ti zabrane da vozis pa se vozi gradskim prevozom.

Vezivanje ljudi je nesto protiv cega sam uvek bio, ja to dozivljavam kao ogranicenje osnovnih ljudskih prava i sloboda. To da li sam ja vezao pojas ili ne uopste ne utice na bezbednost drugih ucesnika u saobracaju a nisam bas za to da me neko na silu tera da brinem o sopstvenoj bezbednosti. Shvatam da je to dosta diskutabilna stvar, mnogi smatraju da covek sam ima pravo da odlucuje o svojoj egzistenciji na planeti, drugi opet smatraju da nema to pravo. Evo, meni se desilo pre par godina u Madjarskoj da mi je dok sam setao ulicom prisao policajac i poprilicno me izgrdio sto drzim ruke u dzepovima!!! Posto je ulica bila zaledjena i veoma klizava, njegovo tumacenje je bilo da ako drzim ruke u dzepovima mogu da poginem pri padu jer rukama ne mogu da zastitim glavu, ja nisam mogao cudom da se nacudim - moje ruke, moji dzepovi, ali ne, on nije smatrao da ja imam to pravo, vec mi je rekao da ce mi pisati kaznu ako me jos jednom do kraja zime vidi sa rukama u dzepovima
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

markolazarevic
Gornji Milanovac

Član broj: 35574
Poruke: 943
*.absolutok.net.



+5 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon01.06.2005. u 23:43 - pre 230 meseci
joj pctel koje sve bisere neces doziveti...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon02.06.2005. u 00:00 - pre 230 meseci
Povećanje kazni ne može da poboljša stvar, ako se ne iskoreni:

1) korupcija,
2) "strah" (ili šta-već) među saobraćajnom policijom od skupih automobila i njihovih vozača.

Ovo drugo ću ilustrovati vrlo slikovitim primerom (a siguran sam da je svako od Vas to imao prilike da vidi/doživi). Vozeći se starim autom, zaustavljen sam, u jednom danu, 3 puta. Prošao sam sa jednom kaznom (nevezan pojas), ali su me druga dva puta držali i po 15-20 minuta... onako bezveze. Operacija "treniranje živaca". I na kraju pustili (svejedno, nisam ništa ni uradio). Kao tobože, "rutinska kontrola". Jednom su me, sa tim istim starim autom maltretirali zbog "prekoračenja brzine". Naime, vozio sam brzinom od 63kmh, tamo gde je dozvoljeno 60kmh. Nikako nisu mogli da mi oproste tih 3kmh... I tako dalje.

Dan drugi. Vozim tastov Pežo 307. Updaljiv, nov, bogato opremljen, sa prilično prepoznatljivim tablicama. Iznerviran događajima prethodnog dana, skrećem gde nije dozvoljeno (iz Dečanske, levo u Makedonsku, prema trgu. Levo mogu da skreću jedino GSP vozila), i to namerno, da vidim šta će da se desi. Vozim nedozvoljenom brzinom i startujem kao manijak na semaforu. Svaki put na očigled policije. Naravno, svaki put su se pravili blesavi... kao "nismo mi odavde"...

Da ne pominjem "policajku" u sred bela dana, ispred Londona, koju je izveo lik u novom crnom BMW-u i to pred očima gomile ljudi i horde interventne policije. Pogodite šta su radili? Pravili se da nisu videli, iako ko su gume škripale tako da su nam uši poispadale.

E, sve dok tako rade, vozači i saobraćaj u celini, će nam biti ovakvi buđavi kakvi su sada. Potrebne su velike kazne, ali i saobraćajna inspekcija, koja će nadgledati (ne)rad saobraćajne policije.

Inače, nisam vozač-manijak. To sam radio samo da bih sebi potvrdio ono što sam od ranije znao/video.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nikola_BGD
Beograd

Član broj: 25863
Poruke: 340
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon02.06.2005. u 00:15 - pre 230 meseci
Ok je kontrolisati matorce cesce ali ta kontrola mora da bude malo detaljnija nego klasicno lekarsko uverenje. Da se dobro provere vid i refleski.

Ovo za ogranicenje brzine starijima takodje ponekad moze da ispadne dobra ideja. Ali ni pregledi ni ogranicenja brezine ne udaraju u srz problema : da su oni "povukli Boga za **** " i da su oni "najiskusniji i najkvalitetniji vozaci". E zbog tog stava mase matorih vozaca se svasta desava.

odma zatim slede likovi koji su tek dobili dozvolu i auto, narocito u nocnim casovima.

A i u ovoj zemlji se uglavnom desava da kad te drustvo nanjusi da vezujes pojas i vozis po ogranicenju i svim propisima proglasi te za idiota itd prozivaju te i tako to.
Mislim nebuloza al opet masovna pojava.

Ovim malope napisanim rizikujem da sad krenu ljudi da ovde pricaju da nije tako al to je cinjenica kao sto je cinjenica da minimum minimuma 60% vozaca u BG-u misli za sebe da su oni najbolji vozaci koje poznaju...

A ima tu jos jedna stvar.

Zasto ljudi kad se upali zeleno uvek gledaju auto ispred sebe. Kad bi svi gledali u semafor i krenuli istovremeno drasticno bi se ubrzao saobracaj. Recimo kad skreces iz bulevara u kneza milosa levo ka londonu, semafor drzi < 10 sekundi. Tamo kad gledaju svi u semafor i odmah krenu, stigne da prodje i po 7-8 kola. A kad se nadju pametnjakovici da cekaju da krene onaj ispred njih, prodje 3-4 automobila. nije mala stvar...

 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: vozacke dozvole i novi zakon02.06.2005. u 01:03 - pre 230 meseci
E za taj start sa semafora... mogu Ti reći da ljudi samo kod nas tako voze. U Italiji svi kreću u isto vreme, taman ih bilo 150.

A i naši saobraćajci, kada je gužva, pojma nemaju sa regulisanjem saobraćaja. Kad god vidim neki haos u gradu, siguran sam da je izašao saobraćajac da "reguliše". I naravno, uvek sam u pravu. Kao da se trude da izazovu kataklizmičke poremećaje.

Što je najgore, uspeva im.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: vozacke dozvole i novi zakon

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 48457 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.