Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RF LAN

[es] :: Enterprise Networking :: RF LAN

[ Pregleda: 6125 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon RF LAN18.07.2002. u 11:04 - pre 265 meseci
Juce pricah sa prijateljem koji se nesto razmislja da proba da prepravi obicne mrezne kartice tako da od njih napravi RF link. Da li je moze neko vec radio nesto slicno?

Usput, covek nije laik tako da otpadaju komentari tipa "igraju se deca".
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: RF LAN18.07.2002. u 12:12 - pre 265 meseci
naravno da moze, ali daj pojedinosti?
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: RF LAN18.07.2002. u 14:14 - pre 265 meseci
Torbice, daj ti pojedinosti oko toga 'naravno da moze'. I mene ovo interesuje.

poz.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: RF LAN19.07.2002. u 11:10 - pre 265 meseci
Torbice, ideja je u sustini prosta iskoristiti od LAN kartice sve sto se moze, emitovati signal u vrlo uskom snopu a na drugoj strani sve to opet pustiti LAN kartici... Uz dobro projektovane antene, koncentrisanim signalom, mogli bi se postici dobri rezultati. Problemje samo sto je tesko doci do tehnicikih detalja u vezi RF dela LAN kartica i videti u kojoj meri se to moze modifikovati.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: RF LAN19.07.2002. u 19:52 - pre 265 meseci
E da, to je i meni 'mali' problemcic za sada, heh.


fire, walk with me
 
Odgovor na temu

pera detlich
Woody Woodpecker

Član broj: 3905
Poruke: 50
*.ipt.aol.com



Profil

icon Re: RF LAN20.07.2002. u 17:58 - pre 265 meseci
Citat:
torbica:
naravno da moze, ali daj pojedinosti?


Da pojasnim sta hoce G-din Torbica!

Ove pojedinosti se traze: kolika je udaljenost od radnih stanica, kratka (od par metara do 100-ak metara)... Ili veze od par kilometara.

Ukoliko je kratka, onda to pokriva 802.11a ili 802.11b standardi (mislim da je jedan od njih "blue tooth" ). Praviti same wireless kartice je deplasirano, ali je moguce, ako se ispod ethernet layer-a "odradi" RF MAC layer (kupi se chipset MAC layer-a koji odradjuje 802.11a/b). Brzina prenosa podataka je od 50Mbps (rastojanja od par metara) do 1Mbps (rastojanja od stotinak metara). O antenama ne znam nista za ovaj slucaj, ali sumnjam da je nesto kompeksno.

Ukoliko je veza od par kilometara, brzine prenosa su znacajno manje, i zavise od daljine (od nacina modulacije: QPSK, QAM16, QAM64): mogu biti od OC1 (oko 51Mbps za QAM64) do OC1/3 (za QPSK). Obicno se uredjaji koji handluju takav LAN zovu PP (Point To Point), ili PMP (Point to MultiPoint). Ista prica ostaje: u pitanju je TDMA (Time Division Multiple Access) nacin, i potrebna je implementacija RF MAC layer-a ispod etherneta. Antene za Poinit to Point: to su vec specijalno projektovane antene sa usmerenim snopom, pod odredjenim uglovima. Dakle, nista prosto!

Nadam se da sam bio dovoljno jasan, Broks. Dakle, mora coveku da pojasnis koja su rastojanja u igri, i na kom (otvoreni/zatvoreni) prostor?
Ko shvata znace, ko zna razumece, ko razume shvatice
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 11:51 - pre 264 meseci
Detlcu, hajde ponovo procitaj moju pocetnu poruku pa ce ti valjda biti jasno da si potpuno promasio temu.

Zar stvarno mislis da sam ja degenerik koji nije razmotrio sve te mogucnosti? Naravno da je najlogicnije resenje staviti postojecu opremu za wireless. Ja sam ovde pitao kakve su mogucnosi i koliko je isplativo prepraljati kalsicne Tbase10 LAN kartice da se od njih napravi bezicni link.

Problem sa wireles opremom je sto je kod nas to jos uvek relativno skupo za kucnu primenu. Nasao sam na netu (i stavi linkove u drugoj temi) interesantnih resenja za likvanej modifikacijama wirelles LAN kartica. Tamo su cak i cene sasvim pristojne, ali je problem sto kod nas nisu.

I nemj me vise zvati broks, smatram to vredjanjem.
 
Odgovor na temu

pera detlich
Woody Woodpecker

Član broj: 3905
Poruke: 50
*.ipt.aol.com



Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 14:04 - pre 264 meseci
Citat:
Brok:
Detlcu, hajde ponovo procitaj moju pocetnu poruku pa ce ti valjda biti jasno da si potpuno promasio temu.


Ne. mislim da pomalo ne razumes o cemu pricas. Idi i procitaj o necemu sto se zove Reed Solomon Coding, pa ce ti biti malo jasnije!

Citat:
Brok:
Zar stvarno mislis da sam ja degenerik koji nije razmotrio sve te mogucnosti?


To si ti rekao, ja NISAM! Niti mislim... Samo mislim to sto mislim, a to sto mislim pronadji u daljem tekstu.

Citat:
Brok:
Problem sa wireles opremom je sto je kod nas to jos uvek relativno skupo za kucnu primenu. Nasao sam na netu (i stavi linkove u drugoj temi) interesantnih resenja za likvanej modifikacijama wirelles LAN kartica. Tamo su cak i cene sasvim pristojne, ali je problem sto kod nas nisu.


Problem je sto je kod nas razvoj jeftin, ali i nije TOLIKO jeftin da bi se neko patio da prepravlja 10 kartica sa neizvesnim rezultatima. No, ako ti mislis da je to u redu, i ako ima takvih koji to hoce da rade, nemam nista protiv. Samo napred, momci i devojke.

Citat:
Brok:
I nemj me vise zvati broks, smatram to vredjanjem.


Imas kratak fitilj. Svuda ti se prividjaju neprijatelji. Opusti se, niko ti ne zeli nista ruzno.

Ko shvata znace, ko zna razumece, ko razume shvatice
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 16:12 - pre 264 meseci
Detlicu, predlazem da batalis zajebanciju i da nastavis diskusiju u pravom smeru ako imas jos nesto da kazes. Nadevanje imena drugim korisnicima kosi se sa pravilnikom i bla bla ... pa ako se opet ponovi, tvoji postovi bice obrisani bez upozorenja.

Toliko, a sada da se vratimo na temu. Posto si vidim upoznat sa problematikom, daj neke konkretne razloge sto ne bi prepravljali obicne LAN kartice u RF. Kolika je cena gotovih RF kartica? Koliki su dometi predajnika koji stizu uz njih, na kojim frekv. sve to radi ? Da li je po zakonu, itd itd .. ?

pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

pera detlich
Woody Woodpecker

Član broj: 3905
Poruke: 50
*.ipt.aol.com



Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 16:44 - pre 264 meseci
Citat:

Detlicu, predlazem da batalis zajebanciju i da nastavis diskusiju u pravom smeru ako imas jos nesto da kazes. Nadevanje imena drugim korisnicima kosi se sa pravilnikom i bla bla ... pa ako se opet ponovi, tvoji postovi bice obrisani bez upozorenja.




Koliko buke ni oko cega!

Citat:

Posto si vidim upoznat sa problematikom, ...


Samo delimicno, Dentone (nadam se da se neces ljutiti da te zovem ovako).

Citat:

...daj neke konkretne razloge sto ne bi prepravljali obicne LAN kartice u RF. Kolika je cena gotovih RF kartica? Koliki su dometi predajnika koji stizu uz njih, na kojim frekv. sve to radi ? Da li je po zakonu, itd itd .. ?


Znam ponesto oko problematike na vecim rastojanjima (pak kilometara - last mile), Poin-To-Point i Point-To-Mulitipoint. TDMA, LAN & ATM based. Ovo su poprilicno kompleksni uredjaji, i nije bas tako lako uraditi prebudjavanje, posebno zbog antena. Moras da uzmes u obzir vremenske uslove (jer se antene nalaze spolja). Po meni ovo otpada. Ti uredjaji (ako se NE varam) rade na opsezima od 2.8GHz (noseca ucestanost), a modulacije su u koracima od 12.5 MHZ ili 50MHz (mozda sam te i slagao). Rade i na 34, 36, 38 GHz sa istim koracima, ali svakako da to mora biti regulisano zakonom. U USA to jeste, ne znam kako stoji stanje u Srbiji.

Sto se tice RF LANova na kratkim rastojanjima (od par metara do 100-ak metara) prepravka bi trebala da je mnogo laksa, jer treba na obicnu LAN karticu "uglaviti" MAC layer fizicku komponentu, i napraviti izlaz na antenu (predajnu/prijemnu). Ono sto ne vidim dovoljno jasno je da li treba neki MAC device driver + SW za kontrolu, ili je hardverski moguce definisati defaulte (reed solomon coding, FEC, ili iz slicne serije), pa NE treba nikakav SW. Nisam ekspert, ne razumem se mnogo, ali je i ovo dovoljno da se ogromna vecina koja bi da petlja oko toga zamisli. Sto se RF opsega rada LANova tice, pojma nemam, ali za to verujem da NE treba registracija, jer su to ultrakratka rastojanja, pa je mogucnost inteferencije dva ili vise wireless LANa na slicnim ucestanostima ili harmonicima minimalne. O cenama isto nista NE znam, ali je takodje bitno koliko kosta SW za konfiguraciju wireless LANa (valjda se sve to prodaje u paketu). IMHO (In My Humble Opinion)!

Kompleksna problematika. RF LAN prebudjavanje je teoretski moguce, no koliko je to prakticno izvodljivo... Procenite sami!

Voleo bih da neko drugi (ko ima iskustva sa 802.11a ili 802.11b) kaze nesto na ovu tematiku.

Pozdrav i tebi.

Ko shvata znace, ko zna razumece, ko razume shvatice
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 17:31 - pre 264 meseci
E, odlicno. Jaki argumenti nema sta da se kaze, posebno sto ne razumem pola stvari o kojima pricas :)

Salim se, razumem veci deo, ali ti pomenu i nekih 36 GHz ? Stvarno radi na tako visokoj f ?
Ajde i antene da se srede i hardver, ali kao sto rece - softver je ipak najveci problem. Da ne pisem na dugacko ponovo pogledaj ovaj topic ako te interesuje moja ideja u vezi ovoga:
http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=6429

A za cenu pitam zato sto ako 'original' kosta par hiljada evra, mozda i vredi da se prebudzi nesto sto bi verovatno bilo daleko jeftinije.

A za ono 'Koliko buke ni oko cega!' - ne slazem se, zato sto ako se neki korisnik zali na ponasanje drugog korisnika, moja je moderatorska duznost da reagujem :)

Pozdravljam te
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

pera detlich
Woody Woodpecker

Član broj: 3905
Poruke: 50
*.ipt.aol.com



Profil

icon Re: RF LAN21.07.2002. u 18:54 - pre 264 meseci
Citat:
Denton:
Salim se, razumem veci deo, ali ti pomenu i nekih 36 GHz ? Stvarno radi na tako
visokoj f ?


PMP radi na tako visokim frekvencama. Ima i nosioc od 24GHz. O RF LANu pojma nemam. Zato i zovem upomoc nekoga ko radi na razvoju 802.11.

Citat:
Denton:
Ajde i antene da se srede i hardver, ali kao sto rece - softver je ipak najveci problem. Da ne pisem na dugacko ponovo pogledaj ovaj topic ako te interesuje moja ideja u vezi ovoga:
http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=6429


Pogledacu. No, pade mi na pamet jos bolja ideja! Recimo, PC LAN kartica, 100BT (100 Mbps ethernet), pa se spolja nakaci mali uredjaj koji fizicki nivo podigne na ethernet, pa odatle ga spusti na RF MAC layer, i pri tome ima na izlazu antenu! To bi mozda moglo vec da postoji, i takav uredjaj bi mozda imao neke switcheve na sebi za konfiguraciju. Tako nesto ne bi trebalo da bude preskupo, a moglo bi da resi Brokerove (ajde de ) zahteve. Dva takva, i eto komunikacije host/gateway preko RF LANa!

Citat:
Denton:
A za cenu pitam zato sto ako 'original' kosta par hiljada evra, mozda i vredi da se prebudzi nesto sto bi verovatno bilo daleko jeftinije.


Nesto mi je cena preterano visoka za RF LAN. No, mozda si u pravu, cene za 802.11a/b ne znam...

Citat:
Denton:
A za ono 'Koliko buke ni oko cega!' - ne slazem se, zato sto ako se neki korisnik zali na ponasanje drugog korisnika, moja je moderatorska duznost da reagujem


Uh, koje tuzakanje, kukanje i plakanje na administrativnom nivou! Ispade Detlich babaroga.

Pozdrav

Ko shvata znace, ko zna razumece, ko razume shvatice
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: RF LAN

[ Pregleda: 6125 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.