Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da znam da necu izgubiti domain?

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako da znam da necu izgubiti domain?

[ Pregleda: 3714 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

emiru
Emir Ugljanin
Novi Pazar

Član broj: 19526
Poruke: 126
213.244.208.*

Sajt: www.autopijac.com


Profil

icon Kako da znam da necu izgubiti domain?19.05.2005. u 23:24 - pre 229 meseci
Evo sta me interesuje. Ustvari imam nekoliko pitanja koja cu kasnije da pokusam da srocim u jedno.

1. Kada se registruje domain co.yu na neku firmu da li je on zauvek registrovan na tu firmu ili on traje samo dok firma traje?
2. Kada je registrovan, moze li se prebaciti na drugu osobu, konkretno ako sam ja registrovao neki domain na neku levu firmu, i ja placam vec nekoliko godina taj domain, ima li sanse da mi nekako istekne ili da ga neko drugi uzme?
3. Ima li sanse da nekako zastitim taj domain, jer sam planirao da se dosta novca ulozi u reklamu tog domaina pa nebih da bacim pare.
4. Kako da menjam sam promenim hosting sajta, mislim da mu editujem path odakle ce da uzima fileove? npr. ako sam uzeo neki domain co.yu kod verata, a kasnije hocu da zakupim neki server kako da podesim da ide na njega, i ima li tu nekih pravnih problema?
5. Sta se desava sa domainima .com koje registrujemo kod nekih firmi i posle na whoisu vidimo da su registrovane na njih, a ne na nas. Mogu li te firme kasnije jednostavno da uzmu taj domain?


Sve u svemu kako da znam da je domain sigurno moj i da ne moram nista da mu brinem?
 
Odgovor na temu

srbaja
nekada kblo 45

Član broj: 4671
Poruke: 275



+28 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?20.05.2005. u 00:03 - pre 229 meseci

1. U principu zauvek, niko neće proveravati da li firma još uvek postoji. Mada firma koja je registrovala domen može (dok je još "živa") da zahteva brisanje domena čime on ponovo postaje raspoloživ zainteresovanima.
2. a) co.yu domen se registruje na firmu a ne na osobu.
b) co.yu domen se ne plaća - jednom ga registruješ i to je to, tako da ne treba ni da ga plaćaš godinama niti može da ti "istekne".
3. Ne možeš nikako posebno da ga zaštitiš, kada ga firma registruje, njen je. U slučaju eventualnog spora oko naziva (npr. da ti STR Milka registruje milka.co.yu, pa se kasnije velika Milka pobuni) ne znam šta se dešava, nisam još čuo za takav slučaj kod nas. Verovatno YU-NIC presuđuje.
4. Kad promeniš hosting provajdera, šalje se zahtev YU-NIC-u za modifikaciju domena. Ova procedura obično prolazi bezbolno i to bi trebalo da tvoj novi provajder uradi za tebe (mada možeš i sam),ali računaj da traje 2-3 nedelje.
5. Mogu da uzmu taj domen. Mada, kad tako postaviš stvari, mogu i da ti uzmu pare za registraciju i da ti uopšte ne registruju domen, šta ćeš onda? Karikiram malo, poenta je da vodiš računa kome daješ pare, a svakako je najbolje da .com domen sam sebi registruješ (platiš VISA karticom)

Citat:
emiru:
Sve u svemu kako da znam da je domain sigurno moj i da ne moram nista da mu brinem?


O .com domenu, kada se jednom registruje na tvoje ime, moraš samo da vodiš računa da plaćaš na vreme, za .co.yu ne moraš ni to.
 
Odgovor na temu

emiru
Emir Ugljanin
Novi Pazar

Član broj: 19526
Poruke: 126
*.beotel.net.

Sajt: www.autopijac.com


Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?20.05.2005. u 11:11 - pre 229 meseci
Aha ok shvatio sam poentu, a evo jos nesto

Konkretno imam jedan domain koji je registrovan na firmu mog rodjaka.
Znaci ja nemam nikakvih problema sa tim domainom, niti mi ga neko moze uzeti.

I ima li sanse nekako da promenim informacije za vlasnika domaina. Da tako u informacije o domainu pise moje ime kao administratora, a to znaci i kao vlasnika domaina.
Koliko sam shvatio to je glavno, a to sto je registrovano na firmu je cisto zato sto mora da se uzme resenje.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.info-net.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?20.05.2005. u 14:59 - pre 229 meseci
Citat:
5. Mogu da uzmu taj domen. Mada, kad tako postaviš stvari, mogu i da ti uzmu pare za registraciju i da ti uopšte ne registruju domen, šta ćeš onda? Karikiram malo, poenta je da vodiš računa kome daješ pare, a svakako je najbolje da .com domen sam sebi registruješ (platiš VISA karticom)


Da ali godaddy npr ne prima nase kartice - kod VERATA ce to da ti urade - ja sam registrovao svoj domen za 1947 din (jeste malo skupo, ali i hosting je ovde mnogo jeftiniji nego u USA pa mu isto dodje ukupno)
Svakako ne treba da dajes pare Miki iz Jagodine koji je registrovao firmu za hosting pre mesec dana! To takodje i za zapad vazi - pogledaj na http://whois.internic.net i http://whois.sc domen samog provajdera - ako postoji 3-4 godine i hostuje puno sajtova to bi trebalo da je bezbedno
 
Odgovor na temu

srbaja
nekada kblo 45

Član broj: 4671
Poruke: 275



+28 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?21.05.2005. u 00:15 - pre 229 meseci
Citat:
emiru:
I ima li sanse nekako da promenim informacije za vlasnika domaina. Da tako u informacije o domainu pise moje ime kao administratora, a to znaci i kao vlasnika domaina.
Koliko sam shvatio to je glavno, a to sto je registrovano na firmu je cisto zato sto mora da se uzme resenje.


Vlasnik domena je jedno, administrator je drugo. Naziv firme_vlasnika ne možeš da menjaš(*), ime osobe_administratora naravno možeš. Pošto je administrator osoba koja je ovlašćena da zahteva sve izmene u vezi sa domenom, sama procedura izmene administratora je koliko se sećam nešto složenija i zahteva valjda pismeni zahtev (memorandum, pečat, potpis direktora ili već tako nešto).

(*) možeš i vlasnika da promeniš, ali samo tako što će stari vlasnik da izbriše domen, a novi vlasnik da ga registruje kao potpuno novi domen sa svojim podacima
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?23.05.2005. u 01:15 - pre 229 meseci
Citat:
srbaja:
5. Mogu da uzmu taj domen. Mada, kad tako postaviš stvari, mogu i da ti uzmu pare za registraciju i da ti uopšte ne registruju domen, šta ćeš onda? Karikiram malo, poenta je da vodiš računa kome daješ pare, a svakako je najbolje da .com domen sam sebi registruješ (platiš VISA karticom)

Mozes li malo da pojasnis ovo? Mogu da uzmu i da ti ne daju da predjes kod drugog provajdera npr. , ali postoji onda govnjava motka ako ti ne daju tvoj domain
 
Odgovor na temu

srbaja
nekada kblo 45

Član broj: 4671
Poruke: 275



+28 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?23.05.2005. u 23:01 - pre 229 meseci
Pa upravo tako, u takvim slučajevima jedino motka ... Mada mislim da svi ozbiljniji domaći provajderi korektno završavaju poslove oko domena.
 
Odgovor na temu

emiru
Emir Ugljanin
Novi Pazar

Član broj: 19526
Poruke: 126
*.beotel.net.

Sajt: www.autopijac.com


Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?27.05.2005. u 10:48 - pre 229 meseci
Evo konkretno, odlucio sam da uzmem domain preko visa kartice na netu.

Sada me interesuje da li sam ja vezan za firmu preko koje sam kupio domain, npr ako kupim preko register.com ili negde drugo, da li sam ja vezan za nju, i ako zelim da produzim zakup domain-a moram li ponovo njima da se obratim ili mogu preko bilo koje firme. Koji su rokovi za produzenje trajanja domaina?
I sta se desava ako ta firma propadne?
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?28.05.2005. u 18:50 - pre 229 meseci
Citat:
srbaja: Pa upravo tako, u takvim slučajevima jedino motka :) ... Mada mislim da svi ozbiljniji domaći provajderi korektno završavaju poslove oko domena.


Bolje bi im bilo da budu korektni ;)
Citat:
emiru: Evo konkretno, odlucio sam da uzmem domain preko visa kartice na netu.

Sada me interesuje da li sam ja vezan za firmu preko koje sam kupio domain, npr ako kupim preko register.com ili negde drugo, da li sam ja vezan za nju, i ako zelim da produzim zakup domain-a moram li ponovo njima da se obratim ili mogu preko bilo koje firme. Koji su rokovi za produzenje trajanja domaina?
I sta se desava ako ta firma propadne?


Ma samo ti uplati kod nekoga i nemoj da brigas. A istek - najbolje da uplatis nekoliko dana pre isteka.

 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?01.06.2005. u 00:07 - pre 229 meseci
Citat:
emiru: Evo konkretno, odlucio sam da uzmem domain preko visa kartice na netu.

Sada me interesuje da li sam ja vezan za firmu preko koje sam kupio domain, npr ako kupim preko register.com ili negde drugo, da li sam ja vezan za nju, i ako zelim da produzim zakup domain-a moram li ponovo njima da se obratim ili mogu preko bilo koje firme. Koji su rokovi za produzenje trajanja domaina?
I sta se desava ako ta firma propadne?


Produzavas kod te iste firme, dokle god si kod njih. Princip je:

ti > (ISP, opciono) > registrar > regisrty;

I svako placa ovom sledecem (ti isp-u / registraru) itd....

Prema tome, ako ti uzmes domen kod registra X, onda registar X ima jedini pravo da domen produzi kod registry-a za taj domen (.com konkretno network solutions ili kako se sada vec zovu :S). Prema tome, ne mozes kada dodje vreme za registraciju da uplatis pare registru Z, posto oni nisu zaduzeni za tvoj domen.

Sa druge strane, mozes sa registra X da predjes na registry Z, ali _nikada_ u prvih 60 dana od izmene DNS-a (odnosno, u prvih 60 dana nakon registracije domena (ali ne i produzetka!) i u prvih 60 dana nakon selidbe od X na Z).

Inace, VEOMA bitno je da placas godisnje za domen. Zakasnis li, domen pada pod _freeze_ period, odnosno registrar X onesposobljuje funkciju domena (sajt + mail i sve ostalo pod domenom ne radi vise), ali domen ostaje tvoj sledecih 30 dana. U tom periodu mozes jos da uplatis za domen. Nakon toga pada u 30 dana tzv redumption period, kada se domen prosledjuje da se izbrise. I ovde imas 50% sanse da povratis domen, ali ovu uslugu obicno naplacuju +/- $80 (bez garancije). Prema tome, pazi kada ti istice domen ;)

Moj savet za registra: tucows (https://www.domaindirect.com/parking.html) - rade pod okriljem tucows-a i imas potpunu kontrolu nad svojim domenom (zakljucavanje - tako da niko ne moze da ti preseli domen, 100% kontrola nad DNS-om, 100% kontrola nad WHOIS informacijama. Lak i jednostavan web interface za ta podesavanja...). Nisu najjeftiniji, ali ne znam dal' ko pruza sve ove usluge za pare za koje oni daju ;) GoDaddy nudi neke opcije vise, neke manje i jeftiniji su za .com domen. Medjutim sa njima nemam iskustva, tako da... :(

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

emiru
Emir Ugljanin
Novi Pazar

Član broj: 19526
Poruke: 126
195.252.85.*

Sajt: www.autopijac.com


Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?08.06.2005. u 15:23 - pre 228 meseci
ma znas kako je
fino je sve ovo ali je preskup ovaj sajt sto si mi dao

Evo izvadio sam visu, sada samo da izeberem gde da registrujem domain i da hostujem stranicu.

Mogu li da izaberem moj host koji imam na veratu dok se ne snadjem drugacije?
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
*.dial.b92.net.

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: Kako da znam da necu izgubiti domain?08.06.2005. u 16:52 - pre 228 meseci
www.godaddy.com ili www.namecheap.com su jeftiniji.
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: Kako da znam da necu izgubiti domain?

[ Pregleda: 3714 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.