Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?

[es] :: .NET :: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?

[ Pregleda: 4177 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorrome

Član broj: 22587
Poruke: 198
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?18.05.2005. u 14:32 - pre 230 meseci
Napravio sam bazu u Accessu. Iako sam i prije znao raditi s Accessom, tijekom izrade te baze uzeo sam knjigu od cca 900 stranica i počeo proučavati tako da izvučem maksimum iz Accessa. Iako je to previše stranica zaista se isplati pročitati. Naučio sam dosta o formama i osnovama VB. Sada je na redu izrada aplikacija koja bi radila s tom bazom. Imam instaliran Visual Studio 6.0 i Microsoft Visual .NET. Kada otvorim VB 6.0 vidim da se jako malo razlikuje od VBA u Accessu, dok se Microsoft Visual .NET ipak više razlikuje od tog VBA u Accessu. Imam i lietraturu za VBA u Accessu (jednu jako dobru knjigu) i mislim kad bi to proučio da mi ne bi bilo razlike raditi u VB Studiu 6.0 i/ili VBA (Access).

Pitanje: Što vi preporučate u ovoj mojoj poziciji Visual Studio 6.0 ili VB. NET? Koliko se to zaista razlikuje i koliko je mukotrpan prijelaz? Da se primim VB 6.0 ili VB u .NET-u?

Hvala!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?18.05.2005. u 14:37 - pre 230 meseci
Učiti VB6 ima smisla jedino ako ti je to (prvi i) poslednji projekat.
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?18.05.2005. u 16:03 - pre 230 meseci
hmmm pa tek nema smisla da ga ucis, ako ce to biti poslednji projekat ...

Jeste da je vb6 malo stariji, ali za neke sitnije aplikacije je mozda i bolji. Mislim da jos uvek moze da nadje primenu, bez obzira na svoju starost i ogranicenost.
Pre par meseci sam odradio jednu aplikaciju u vb6 jer:
-nije bilo potrebe za nekim narocitim grafickim resenjima ili potrebe za radom sa velikom kolicinom podataka
-je racunar bio malo slabiji pa se korisnik i ne bi bas odusevio aplikacijom za koju treba da kupi novi komp
-jer vb6 vecinu standardnih operacija radi nekoliko puta brze od .net-a (ovde sam se prosto izneneadio koliko mogu da traju neke operacije)
-je baza podataka bila relativno mala

ali...
-ubio sam se u pojam pokusavajuci da u 6-ici uradim neke stvari koje su mi strandardne u vb.net-u
-nedostajao mi je try catch
-primetio sam koliko je recordset gadan objekat
-napravio sam tonu koda koji mi ne bi bio potreban u .net-u


pa vidi sad.

svakako da ce ti biti mnogo lakse da sa vba predjes na vb6, ali isplati se preci na .net

"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com.



+2 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?19.05.2005. u 01:11 - pre 230 meseci
Mozhda je najmudrije znati oba jezika, ali ako vech mislish da je VB.NET ustvari VB7, onda greshish. VB.NET se i konceptualno i sintaksichki razlikuje od VB6, znachi razlika nije samo u formi. S druge strane, VB.NET aplikacije rade samo na Windows platformama s .NET Framework, pa ako radish na manjim aplikacijama u VB-u za Windows sisteme za koje ne postoji .NET Framework, isplati se znati VB6. Verujem da chesh susresti korisnike koji nemaju latest&greatest Windows (recimo imaju W98 i ne nameravaju troshiti na prelaz na XP) koji imaju potrebu za nekom aplikacijom, pa ako se orijentirash na tom trzhishnom segmentu uzmi uchiti VB6. Ali ako vechina tvojih klijenata imaju XP, onda ladno preskochi VB6 i uchi VB.NET.
Ako se odluchish uchiti VB.NET a nikad nisi radio objektno orijentisano programiranje, pametnije bi blio utroshiti neko vreme (i neku kintu) na literaturu koja bi te uvela u koncepte objektno orijentiranog programiranja (na pr. The Object-Oriented Thought Process Second Edition, Matt Weisfeld)...
Srechno,
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

NeznamTkoSam

Član broj: 39660
Poruke: 279
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?19.05.2005. u 06:57 - pre 230 meseci
A zar ne treba i za VB6 runtime, kako što treba VB.NET .NET Framework? Osim toga, ko kaže da VB.NET radi samo na windowsu?
Citat:
DotGNU Portable.NET, an implementation of the Common Language Infrastructure (CLI), more commonly known as ".NET", includes everything that you need to compile and run C# and C applications that use the base class libraries, XML, and Systems.Windows.Forms. Currently supported CPUs: x86, ppc, arm, parisc, s390, ia64, alpha, mips, sparc. Supported operating systems: GNU/Linux (on PCs, Sparc, iPAQ, Sharp Zaurus, PlayStation 2, Xbox,...), *BSD, Cygwin/Mingw32, Mac OS X, Solaris, AIX.
Citat:
What other languages are supported by "cscc"?
There are currently early versions of compiler plug-ins for Java and Visual Basic .NET, as well as some support for Generic C#. Volunteers are welcome to help us finish these languages.
 
Odgovor na temu

Deep|Blue
Srce Srbije

Član broj: 631
Poruke: 1431
*.yu1.net.

ICQ: 101830817


+314 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?19.05.2005. u 11:48 - pre 230 meseci
pa naravno da i za vb6 treba runtime, ali je vecim delom ionako sadrzan u novijim windowsima.
problem jeste u jacini ciljnog racunara.
desavalo mi se da korisnik zeli da instalira .net aplikacuiju na nekom PI ili 486-ci.
i kako da objasnis coveku da treba da baci tu mashinu u smece i da 300-400 eur za novu mashinu kad je taj racunar sasvim nov - star "samo 8" godina.


"Hmmm", rekao je, "...suprostavlja se nadrealizmu prikrivene metafore..." Razmišljao je tome na trenutak, a onda je zatvorio beležnicu s mrkim osmehom.
"I smrt je za njih suviše dobra"
 
Odgovor na temu

dc43
Dragoljub Ćurčić
programer, Chinook Software
Subotica, Serbia

Član broj: 19134
Poruke: 50
*.neobee.net.

Sajt: bogiwoye.info


+2 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?20.05.2005. u 00:27 - pre 230 meseci
ne mogu odgovoriti na prvo pitanje, pre nego sto ispravim ono sto je izreceno...

ovde mozete pogledati requirements za instalaciju .net frameworka:

http://www.microsoft.com/downl...34D1E7CF3A3&displaylang=en

znaci, moze i na win98, a kod .net framework sdk pise da je minimum 90Mhz Pentium i 32MB memorije, a to se onda mora odnositi i na .net framework, jer se trazi da on bude instaliran pre sdk

http://msdn.microsoft.com/netf...ologyinfo/sysreqs/default.aspx

kako ce to raditi, to je posebno pitanje
mozda je neko isprobao, pa objavio rezultate na net-u (to nisam potrazio, pa koga interesuje neka sam potrazi)

to je bila ispravka, a ovo sto sledi je subjektivan komentar

ako se brinete u vezi slabog hardvera i ubedjivanja korisnika da kupi jaci hardver, najbolje bi bilo da onda radite u Visual C++, pa da optimizujete koriscenje memorije i procesora, pa da vas program radi i na Windows-u 95 na nekoj 486-ici, samo sto cete onda verovatno morati i skuplje da naplatite program - ipak ste ga pravili u Visual C++, ulozili ste veliki trud i znanje (koje ste takodje stekli uz veliki trud), znaci onda ce poslodavcu izaci da tih 300-400 eur mora da plati na program... opet je na istom...

dobro, mozda moze naci i programera koji radi u COBOL-u ili nekom slicnom programskom jeziku za DOS, pa da onda dobije program za DOS, ali onda nista od lepog izgleda programa i izvestaja u visokim rezolucijama u puno boja, nista od iskoriscavanja 32bitne arhitekture hardvera i ostalih "dobrobiti" novijih platformi

a sada Odgovor!

sto se tice vb6 vs. vb.net, tesko mi je da odgovorim na to pitanje, posto sam radio malo u vb6, a presao sam na c#, jer sam od ranije vec malo poznavao sintaksu obicnog c++. objektno orijentisano programiranje u vb6 je na dosta nizem nivou od vb.net, ali pretpostavljam da i u vb.net mozes ignorisati te naprednije mogucnosti i raditi slicno kao u vb6. inace glavna razlika izmedju vb.net i c# je sintaksa, vrlo je malo pravih razlika i na osnovu njih je tesko reci koji je od ta dva jezika "bolji". taj izraz "bolji", je bas nejasan, tako da je najbolje ne raspravljati se o tome. moglo bi se reci da je .net framework ono sto cini oba ova jezika mocnim

moram se sloziti sa jablanom - ako planiras da se bavis programiranjem duze i (sto je puno vise vazno) da radis na (malo) vecim projektima, bolje ces proci (dugorocno gledano) ukoliko naucis noviju tehnologiju. ne treba uvek juriti i stalno uciti novije tehnologije. meni se cini da ces se uz veliku lakocu snalaziti u vb6, ako stvarno poznajes vba

sve zavisi od tvojih potreba/planova i vremena (prokletog vremena, kojeg nikad nema dovoljno :)
 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com.



+2 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?20.05.2005. u 06:58 - pre 230 meseci
dc 43: >>sve zavisi od tvojih potreba/planova i vremena (prokletog vremena, kojeg nikad nema dovoljno :)<<
Sve ipak zavisi od trzhishta koje zorrome zheli pokrivati, a slozhio bih se da vremena nikad nema dovoljno... mislim da se nikad nije postavilo pitanje "A vs. B", shta je bolje... najbolje je znati ono shto trzhishte trazhi, u idealnom sluchaju umeti predvideti buduche potrebe i izachi s vech gotovim reshenjima.
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?20.05.2005. u 08:27 - pre 230 meseci
Citat:
varelg: Sve ipak zavisi od trzhishta koje zorrome zheli pokrivati

Čekaj, ti opravdavaš korišćenje zastarelog razvojnog alata samo zbog hardvera korisnika? Polovna mašina na kojoj radi .NET košta 150€. Pa koliko jeftino ti onda programiraš ako je pored cene tvog softvera cena hardvera mušteriji bitna stavka!?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?20.05.2005. u 14:22 - pre 230 meseci
Citat:
jablan: Polovna mašina na kojoj radi .NET košta 150€. Pa koliko jeftino ti onda programiraš ako je pored cene tvog softvera cena hardvera mušteriji bitna stavka!?


E kad bi taj rezon jos razumeli klijenti, bilo bi super . Ja ovde, gde svaka firma ima para, pravim neki put aplikacije ili modifikujem postojece koje rade na PI i PII masinama. Covek ima para da kupi Cray-a a da ne oseti, ali nece, zato sto je skrt. Dok ne otpadnu tockovi i ne raspadne se kuciste on ce drzati taj kompjuter jer njemu radi posao, i mozes naopacke da se izvrnes ali neces moci da mu objasnis zasto je za NJEGA bolje da kupi nov hardver i ulozi malo para u modernizaciju. Iako na kraju moje vreme njega izadje skuplje nego da je kupio 2 nova kompjutera i platio novu .NET aplikaciju, on je srecan. Ako je on srecan i ja sam U ex-yu je ista prica samo je programerski trud jos bezvredniji nego sto je ovde.

Nemojte se zavaravati, zemlje ex-yu, ma koliko nama delovale zastarele su tehnoloski raj za ove skrtice ovde. Oni su ovde na zapadu izmislili svu tu tehnologiju ali je ne koriste (apropo, imam ovde cetiri operatera mobilne telefonije, GPRS ima samo na jednom, MMS ni na jednom, i kod svih placam i kad me neko zove, G3? nikad culi).

Dakle prijatelju, ako ces ti da napravis jednu aplikaciju, da je isporucis i da vise ne pogledas iza sebe, tuci VB6. Ak hoces da pravis karijeru u inhouse programiranju, kreni odmah sa .NETom. A ako hoces da budes konsultant, jer jedino tu leze iole ozbiljnije pare, onda ti treba OBA, i ne samo ta dva nego i C#, Java, Delphi i gomila drugih arhaicnih gluposti na koje ces nailaziti kod klijenata. Na pitanje sta je bolje, danas posle 15 godina "verskih" ratova od C vs Pascal do Java vs .NET, moj odgovor je: "Ono sto mi stavi najvise para u dzep"


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

sstanko78
Novi Sad

Član broj: 19139
Poruke: 411
195.252.85.*



Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?20.05.2005. u 16:46 - pre 230 meseci
VBA je sličan VB6. Ustvari možda bih mogao da kažem da je VBA izveden iz VB6. Čitao sam (davno) knjigu o VBA. Ako baš moraš koristi VB6. Ali moram da ti kažem da je rad sa bazama podataka daleko jednostavniji nego u vb6. sam jezik VB.NET je sasvim drugačiji tj. uopšte ne liči na VB6. To je sada objektno orijentisan jezik. Ako ikako možeš da biraš izaberi .net.
Još jedan komentar

Citat:
Dok ne otpadnu tockovi i ne raspadne se kuciste on ce drzati taj kompjuter jer njemu radi posao, i mozes naopacke da se izvrnes ali neces moci da mu objasnis zasto je za NJEGA bolje da kupi nov hardver i ulozi malo para u modernizaciju.


Nadam se da su to konačno i ljudi iz Intela, AMD-a i ostalih firmi shvatili i nadam se da više ne prave ( a stvarno ne prave) robu koja će trajati 100 godina. dovoljno je samo 2-3. eventualno HDD bi trebali da traju malo duže....
 
Odgovor na temu

zorrome

Član broj: 22587
Poruke: 198
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?21.05.2005. u 14:47 - pre 230 meseci
Hvala na ovakvim poučnim odgovorima!

Kao čovjeku ispred kojeg je cijeli život, kojemu se baš toliko ne žuri odlučio sam sljedeće: napraviti VB6 aplikaciju, vidjeti što se tamo događa i kako, napraviti par projekata, a onda preći na neki objektno orijentirani jezik (C#, VB.NET....). Ako ništa drugo mogu kasnije barem reći : "Programirao sam i u VB6" :-)
U svakom slučaju ne može biti loše znati i VB 6, pa tako i osjetiti razliku između jezika koje ću u budućnosti savladavati i koristiti, a onda za pet godina pomoći nekome (kao i vi meni) i reći da se "baš to" može jako lijepo napraviti u VB6 ili za 15 godina opisati kako se se stvari "onda" događale, koji su se jezici koristili i na tim primjerima objasniti razlike i sličnosti.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Savjet za rad s VB. NET ili VB 6.0 ?

[ Pregleda: 4177 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.