Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savet oko izbora verzije Linux-a

[es] :: Linux :: Savet oko izbora verzije Linux-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8524 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kul-rom

Član broj: 57117
Poruke: 32
217.16.84.*



Profil

icon Savet oko izbora verzije Linux-a15.05.2005. u 19:31 - pre 230 meseci
Zdravo,
Konacno sam odlucio instalirati Linux-ov Operativni sistem ali sada ne znam koji ... znam da je svaka verzija po necemu bolja od druge ali zavisno od potrebe korisnika treba odabrati i verziju ... onda da pojasnim: "PROGRAMIRANJE" ... jeste samo to, znaci SharpDevelop & mySQL (mozda i borland c# builder) i to bi bilo to.

Cuo sam a ne znam dali je tacno da je Slackware najmocniji ali je isto toliko i tezak za podesavanje i rad pa ga s toga koriste samo majstori (the champions) ... hahaha

btw, dali je moguce instalirati M$ programe (znam da ih mrzite) na linux-u tacnije vs.NET 2003 ?

hvala unapred
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a15.05.2005. u 19:56 - pre 230 meseci
Pocni sa Knoppixom, da se malo naviknes.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

kul-rom

Član broj: 57117
Poruke: 32
217.16.84.*



Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a15.05.2005. u 20:12 - pre 230 meseci
Hvala ... sigurno cu poslusati savet ... samo mi reci kako bih prosao sa SUSE-om mislim ovako kao totalni pocetnik? havala jos jednom unapred
 
Odgovor na temu

Picsel
Beograd

Član broj: 39817
Poruke: 440
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a15.05.2005. u 20:19 - pre 230 meseci
Pa kao pocetnik, ne bas previse dobro... Ali ako se razumes u barem neke osnove, brzo ucis i znas da koristis google ;) onda bi mogao da prodjes... :) Ali najbolje da probas neku Live verziju dok se malo ne priviknes
 
Odgovor na temu

kul-rom

Član broj: 57117
Poruke: 32
217.16.84.*



Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a15.05.2005. u 23:29 - pre 230 meseci
Ok, hvala vam momci ... zaista cenim vase savete
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Mihail Miklaševskij
BG

Član broj: 876
Poruke: 146
*.vdial.verat.net.

Jabber: mikla@jabber.org
ICQ: 101872722


Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a16.05.2005. u 22:41 - pre 230 meseci
hiljaditi put ;)

www.distrowatch.com
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a18.05.2005. u 03:34 - pre 230 meseci
Citat:

btw, dali je moguce instalirati M$ programe (znam da ih mrzite) na linux-u tacnije vs.NET 2003 ?


Verovatno da ako imaš wine.
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a18.05.2005. u 08:58 - pre 230 meseci
Ako zelis win programe onda ih teraj na windozi...
What's the fucking point instalirati windows programe na Linuxu?????
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a18.05.2005. u 09:23 - pre 230 meseci
Citat:
axez: Ako zelis win programe onda ih teraj na windozi...
What's the fucking point instalirati windows programe na Linuxu?????
Tacno - win programi najbolje rade na win-u a ako ti je stalo do legalnosti, piratski program za win ostaje piratski i ako ga koristis preko Linuxa, tu nema pomoci.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

maddox

Član broj: 44383
Poruke: 46
*.ms012.net.



Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a18.05.2005. u 11:44 - pre 230 meseci
Pa ja bih ti preporucio Mandrake. Mnogi kazu da je shit, ali meni kao pocetniku nista ne fali sa njim. Jedino sto jos nisam namestio modem :-(
A sto se tice winovih programa, nisam imao potrebu da ih korisitm. I slazem se sa axez-om. Koja je svrha preci na Linux i emulirati win? Sve sto mi treba su Quake i Return to the castle Wolfenstein koje imam bas za Linux. Samo jos modem i teram win sa HDD-a.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.freeserbia.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a18.05.2005. u 15:27 - pre 230 meseci
E ovako: ove gluposti nemoj mnogo da slušaš. SuSe i Mandrake se najčešće preporučuju početnicima u Linuxu, pogledaj malo po forumima, i kod nas i drugde. Zašto? Zato što postoji velik broj alata za customizaciju što hardvera-softvera, i to grafičkih alata, baš zbog izbegavanja konzolnog rada, dok se malo ne uđe u štos. Ja bih ti preporučio SuSe, mnogo je dobar za početnike, ali mana mu je što je to jedan od najsporijih Linuxa koje sam ja isprobao, medjutim, stabilan je, i Yast je jako dobro zamišljen alat. Mandrake je nešto brži, ali je mnogo bugovit, i njega nikada neću moći poštovati, zbog njihove besmislene jurnjave za najnovijim verzijama kernela koje će isporučiti uz distro, pa bih ti savetovao da ga zaobiđeš, ali jeste namenjen početnicima, uglavnom. Kada malo uđeš u štos sa Linuxom i naučiš da se snalaziš sa konzolom, kad naučiš kako se radi u Linuxu, onda uzmi ozbiljnije i kvalitetnije distroe poput Gentoo-a, Slackware-a, Vectora itd. Dakle, svakako, za sada - SuSe!
Što se tiče Windows programa na Linuxu, i to može, a treba ti tzv. emulatori, koji će aplikacije namenjene Windowsu prevoditi za Linuxov kernel. Najpoznatiji emulator je WineHq, a za igrice imaš Ce-de-ga, itd, mada komfornost u radu ovih programa nećeš naći u Linuxu kao u Windowsu, a slažem se sa čovekom koji je rekao koja je svrha korišćenja Windows programa u Linuxu. Koristi Linuxove programe za stvari koje ti trebaju.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Dachaz
Darko Zelić
Amsterdam

Član broj: 1948
Poruke: 510

Jabber: dachaz@dachaz.net
Sajt: www.dachaz.net


+2 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a19.05.2005. u 21:25 - pre 230 meseci
Kod Mandraka (ili Mandrive, kako li se već sad zove) je jedina dobra stvar što postoji nešto što liči na Windows Control Panel. Kvalitet svega ostalog je diskutabilan...
Sećam se da je neko i mene prevario da prvo uzmem Mandrake "da se naviknem" i znam da sam se nervirao jer mi je sistem padao češće nego Windows...
SuSE sam kratko koristio, ali ako se ne varam, on je hteo sve da radi umesto mene (zvuči k'o XP, hehe) i to je često išlo u pogrešnom smeru....

Što se tiče emulacije Windows programa: ja, na primer, nemam Windows i ne mogu da ga instaliram (jednostavno neće, a čuo sam da je rešenje preformatiranje diska ili kupovina novog, a ni jedno ni drugo mi se ne radi sad). Dalje, u Photoshopu radim već godinama i ne mogu (a iskreno i ne želim) da se šaltam na Gimp... A i Raiffeisen banka ima neki čudan trip da moram da joj pristupam sa Internet Explorerom, pa i njega moram da emuliram... (a zamislite samo koliko bi glupo bilo bootovati u drugi operativni sistem, samo da bi se proverilo stanje na računu ili izvršila neka transakcija...)
Sa druge strane, nove stvari koje sam učio sam gledao da budu Linux native (npr. Scribus umesto Quarka)...

.NET framework sumnjam da ćeš uspeti lepo da emuliraš...

Jedino što me nervira je to što ću morati naći načina da imam Windows do oktobra jer mi je fakultet "Microsoft Go(l)d Certified" :(
iThink, therefore iMac.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a19.05.2005. u 21:53 - pre 230 meseci
@Dachaz
Nadji vmware.. nije free, ali dobro radi ako imas dosata rama. nesto ala virtual pc.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

markantz

Član broj: 8338
Poruke: 599
*.237.EUnet.yu.



+3 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a19.05.2005. u 21:57 - pre 230 meseci
Da li nekoima iskustva sa xandros linuxom? Preporucio mi je jedan prijatelj, on kaze da su oni u firmi presli na njega i da je OK
 
Odgovor na temu

parafora
Dušan Knežević
Elektrotehnički Fakultet Univerziteta u
Beogradu
Voždovac

Član broj: 51730
Poruke: 99
*.83.beocity.net.

Sajt: dusan.iz.rs


Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a21.05.2005. u 17:24 - pre 230 meseci
Citat:
Dachaz: ja, na primer, nemam Windows i ne mogu da ga instaliram (jednostavno neće, a čuo sam da je rešenje preformatiranje diska ili kupovina novog, a ni jedno ni drugo mi se ne radi sad).


startuj cformat, podesi boot na particiji na kojoj zelish da instalirash win i ubaci bootable disk
pozdrav,
Dušan
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a21.05.2005. u 18:20 - pre 230 meseci
Citat:
markantz: Da li nekoima iskustva sa xandros linuxom? Preporucio mi je jedan prijatelj, on kaze da su oni u firmi presli na njega i da je OK
Xandros je specificna distribucija, kod koje je prisutna velika teznja da lici na MS Windows, kako bi ljudi koji prelaze sa MS Win-a na Linux uzeli bas Xandros. Osim toga, ima i neke komercijalne programe za koriscenje Windows programa pod Linuxom, sto za firmu moze biti presudno. Za instalaciju modema i Internet konekciju ima neke wizarde, koji takodje lice na one iz MS Win-a. Nesto mi je radilo OK, nesto ne, ali mi je najvise smetalo sto sam vec naviko na "obican" Linux, tako da mi sve sto je preradjeno nekako ne prija. Jedini razlog zasto sam hteo da ga probam je to sto ima ugradjene drajvere za Lucent modem, za dial-up, pa sam hteo da se uverim da li to radi i kako. Ima 2 CD-a, ne secam se bas precizno ali mislim da je prvi dovoljan za instalaciju a na drugom su dodatni programi, podeseni i garantovano pripremljeni za njega. Vise informacija ovde: http://distrowatch.com/table.php?distribution=xandros
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.com
Via: [es] mailing liste

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a21.05.2005. u 18:24 - pre 230 meseci
Ima re�enje i bez toga. Ako ba� ni�ta ne poma�e da se disk dovede u ispravno
stanje, a pod uslovom da nije fizički o�tećen, poma�e program
MaxBlast3, koji se mo�e pronaći na Maxtorovom sajtu. On je namenjen
Maxtorovim harddiskovima, ne znam da li i kako radi sa drugima. On se
pokreće sa floppy-ja, i njime "nuluje�" disk, znači sve od nule,
napraviće ti nov ispravan MBR sektor, i particije koje mu ka�e�, pa
onda sve iz početka, dakle, nova instalacija operativnog sistema, itd.

_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
 
Odgovor na temu

mile77
Milan Rakic

Član broj: 29022
Poruke: 28
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a22.05.2005. u 07:17 - pre 230 meseci
Xandros 3.0 de luxe je brz, stabilan, jednostavan, sve radi. Nema gomilu
software-a kao suse 9.3 i tako kitnjastu grafiku ali je brzi i vise nego
upotrebljiv. Putem programa Cross Over moguca je instalacija MS Office-a XP,
Adobe Photoshopa-a i jos nekih MS software-a koji rade sasvim brzo i
pristojno. Moja preporuka za svakog kome je potreban distro koji ce da radi
posao a ne da sluzi kao igracka za eksperimentisanje.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a22.05.2005. u 09:59 - pre 230 meseci
Citat:
mile77: Xandros 3.0 de luxe ... sve radi.
Mazalost, meni nije sve radilo. Recimo ADSL nisam mogao nikako da pokrenem. Dial-up slicno - uvodna procedura, pre biranja broja, je trajala prilicno dugo a nakon neuspesne konekcije je opet trebalo nesto gasiti, paliti, nije islo brzo i automatski. Navedene stvari pod Mepisom, Knoppixom, Vectorom, RH-om, Kanotixom rade bolje. Recimo - cim ukljucim PC, sa instaliranim Knoppixom, ADSL konekcija me vec ceka spremna za rad, samo kliknem na browser i vec sam na Internetu. Ljudi obicno u ovakvim situacijama kazu: "Pa, to moze da se podesi" - tacno, ali je ovde VEC PODESENO.

Citat:
Putem programa Cross Over moguca je instalacija MS Office-a XP,
Adobe Photoshopa-a i jos nekih MS software-a koji rade sasvim brzo i
pristojno.
Ovo je tacno, ali je to vec sfera komercijalnih programa i za takvo koriscenje treba platiti i Xandrosu i MS-u.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Dachaz
Darko Zelić
Amsterdam

Član broj: 1948
Poruke: 510

Jabber: dachaz@dachaz.net
Sajt: www.dachaz.net


+2 Profil

icon Re: Savet oko izbora verzije Linux-a27.05.2005. u 01:43 - pre 230 meseci
@MladenIsakovic / parafora:
Kao što rekoh ne želim formatirati/anulirati disk (formatiranje samo prve particije na disku ne pomaže, ma kako je formatirao).

Jednog dana ću kupiti ploču koja će moći podržati više od 4 ATA uređaja (pošto kol'ko mi se čini oba diska mogu ići na SATA... što moja prehistoric ploča ne ume).
Ili jednostavno kupim neku Vindouze mašinu za 100eur na kojoj bi se starci igrali, a ja radio domaći za faks ;)

No dobro, videću koliko će me smarati sa Windowsima na fakultetu, al' mi se sve čini da ću još prve nedelje morati raditi nešto u "omraženom i zlom" OSu...
iThink, therefore iMac.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Savet oko izbora verzije Linux-a

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8524 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.