Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Autorska prava

[es] :: .NET :: Autorska prava

[ Pregleda: 7153 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

don_kiza

Član broj: 441
Poruke: 14
*.absolutok.net



Profil

icon Autorska prava13.07.2002. u 11:48 - pre 264 meseci
S obzirom na postojanje Intermediate Language dissasemblera (ildasm.exe) kako zastiti svoj kod?
Don Kiza
 
Odgovor na temu

havramm
Miroslav Havram
Software Developer / Engineer
Beograd

Član broj: 4603
Poruke: 255
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: Autorska prava13.07.2002. u 17:23 - pre 263 meseci
Ja ipak mislim da je .NET pocetak Open Source-a kod Microsofta....

Sa druge strane, ko je toliko zaludan da prevodi sav il u neki konkretan jezik (vb.net ili c#)?? Ako malo bolje pogledas, videces da se Microsoft toga ne plasi, pa ne vidim razlog zasto bi se ti plasio :->
If it's a girl then they're gonna call it Sigourney, after an actress. If it's a boy, then they're gonna call it Rodney, after Dave!
 
Odgovor na temu

don_kiza

Član broj: 441
Poruke: 14
*.absolutok.net



Profil

icon Re: Autorska prava13.07.2002. u 17:58 - pre 263 meseci
Nisam ni mislio da neko prevodi jezik, vec samo da jednostavno uzme kod mog programa, kompajlira ga na svojoj masini, malo nasminka i to je to. Kokretno, ako ja radim neki program za knjigovo (bazu podataka) i radim ga par godina, imam tridesetak firmi za klijente, nisam blesav da bilo gde pustim source code. Pogotovo ne ovde gde se intelektualna svojina tretira kao mentalni deficit, a pljacka kao biznis.
Don Kiza
 
Odgovor na temu

havramm
Miroslav Havram
Software Developer / Engineer
Beograd

Član broj: 4603
Poruke: 255
*.beograd-2.tehnicom.net



Profil

icon Re: Autorska prava13.07.2002. u 21:41 - pre 263 meseci
Sada i ja vidim da se nismo bas najbolje razumeli... Uz svo postovanje, mislim da je tu vise stvar u mentalitetu... Eh, da sam rodjen bar malo vise zapadnije... Sta drugo da ti kazem nego da ti ne preostaje nista drugo nego da svoje aplikacije i ostale proizvode zastitis zakonski, a kako to ide kod nas pojma nemam, mada mislim da bas i nije nesto rasprostranjeno, ali ko zna mozda i kod nas jednom postane bolje (mislim zapadnije :->)...
If it's a girl then they're gonna call it Sigourney, after an actress. If it's a boy, then they're gonna call it Rodney, after Dave!
 
Odgovor na temu

vb_net_manuel
Manuel Radovanovic
Beograd

Član broj: 4569
Poruke: 28
217.26.76.*



Profil

icon Re: Autorska prava16.07.2002. u 14:43 - pre 263 meseci
Ja mislim da niko ne treba da ima prava na bilo kakav kod...
Kod kao kod i treba da sluzi kako bi se napravio software sto bolje je moguce...
Zasto izmisljati neku petlju komplikovanije u svom softweru ako je neko to pojednostavnio... jos gore ako si i sam dosao do istog resenja i nemozes to da
upotrebis u programu jer je neko to objavio kao svoj kod pre tebe...
Software treba da se zastiti, pa ako si ti nesto napravio da se zna da je to tvoje...
Gotov product, gotovo resenje. A ako hoces da zaradis nesto i na kodu, napises knjigu, gde svoj kod upotrebis kao dobar primer....

Ti sto sminkaju tudje programe, uvek ce biti iza tebe...
jer programi se trebaju praviti da bi se lakse prosirivali...
recimo ti ces nesto lakse popraviti u svom kodu ili imlementirati nesto
novo... a on ce morati i to da kupi od tebe i da implementira....
Tako da on ovisi od tebe... a imas i stalnu musteriju...hehehee

eto, od mene malo optimizma ... i pitanje za tebe...

Kad si vec dosao do toga da hoces da zastitis svoj kod, da li znas nesto o
tome kako dobiti svoja autorska prava za zastitu softvera...
Gde registrovati svoj logotip, programerski broj.... pre se dobijao u usa nakon
6 meseci cekanja.... Ako je neko bio samostalan programer njegov broj bi pocinjao
sa 2, a ako je bio firma onda sa 3....
Da li znas ista o tome.... ili nekoga ko ima iskustva sa tim ?


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Autorska prava16.07.2002. u 16:58 - pre 263 meseci
Citat:
don_kiza:
S obzirom na postojanje Intermediate Language dissasemblera (ildasm.exe) kako zastiti svoj kod?


Ne znam šta ildasm.exe tu značajno menja. Odavno postoje disasembleri i za "native" kod.
 
Odgovor na temu

don_kiza

Član broj: 441
Poruke: 14
*.absolutok.net



Profil

icon Re: Autorska prava20.07.2002. u 12:16 - pre 263 meseci
vb_net_manuel-u odgovor.
Nema problema kad neko iskoristi neku moju klasu i zavrsi dug i zamoran posao za kratko vreme. Ono sto je problem u celoj prici je varijanta iskompajliram source na svojoj masini i distribuiram ga kao svoj software. Ne znam kako ide cela prica sa zastitom software-a. Ja sam pre par godina probao da zastitim neki patent, pa sam skapirao da kod nas to nema nikakvog smisla, a preko je u pitanju bila znacajna cifra, koju naravno nisam imao odakle da ulozim, pa je sve ostalo zasticenu iskljucivo u mojoj glavi.

Sto se tice sta bitno menja IL dissasembler u VB-u, odgovor je iskreno ne znam, ali mi nije bas zazvucalo najbolje. S obzirom da sam tek poceo da citam o VB.Net-u nadam se da cu moci da obrazlozim svoju rezervisanost o gore pomenutom kroz par meseci.
Don Kiza
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Autorska prava20.07.2002. u 12:41 - pre 263 meseci
tja, postoji nesto sto se zove obfuscator... nisam siguran koliko su efikasni, ali svakako bolje nego nista.

ukucaj na google
.net obfuscator
pa pogledaj malo sajtove i proizvode...

prica se :) po raznim newsgrupama da je salamander poprilicno dobar:
http://www.remotesoft.com/salamander/obfuscator.html
ima i neka mogucnost da se odmah proba tamo na sajtu...
pa ko voli nek izvoli
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Autorska prava20.07.2002. u 19:37 - pre 263 meseci
Naravno, može i obfuscator, ali jednostavno ne verujem da ima potrebe. Koliko programera je u stanju (i voljno) da prepravlja MSIL? To bi bilo kao da disasembliraš recimo MS Word, pa ga onda izmeniš. Nisam čuo da se iko time bavio.

Naravno MSIL je "čitljiviji" nego Intel-ov assembler, ali ipak ne toliko.
 
Odgovor na temu

vb_net_manuel
Manuel Radovanovic
Beograd

Član broj: 4569
Poruke: 28
*.bitsyu.net



Profil

icon Re: Autorska prava15.09.2002. u 18:52 - pre 261 meseci
don_kiza -i...

jedan covek je zastitio svoj software sa jednom plocicom koja se prikaci
preko usb porta.... (zastita na hadverskom nivou...)...dosad najbolja...
sto se kompaliranja tice... rusi to sve razbijaju...
framework takodje ima svoje prednosti...
sta se menja u il dissambleru- to ni ja ne znam... ali vec polako izlaze dobre
knjige i kod nas... pa se ti ono baci u sve sto te interesuje...
takodje pronadji i standarde... za sve sto radis....
po standardima nikad neces mnogo pogresiti....

ok....













 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip0.t-ipconnect.de



+7166 Profil

icon Re: Autorska prava15.09.2002. u 19:04 - pre 261 meseci
Najbolji nacin da zastitis svoj softver je custom hardverski uredjaj koji sadrzi funkcionalni deo tvog programa (recimo neku bitnu funkciju) u silikonu. Recimo da taj uredjaj kacis na USB/LPT port.

Dakle - bez toga tvoj program ne moze da radi, jer on zove tu funkciju koja se nalazi na silikonu napolju - znaci bez fizickog posedovanja tog uredjaja nemoguce je izvrsavati tvoj softver.

Naravno - i ovo moze da se probije, ako je tvoj projekat jako skup, cena rezanja plastike laserom i skeniranja substrata nije nikakav problem za ozbiljne pirate ili tvoju konkurenciju - i tu postoje resenja, recimo potpapanje cipa u neku specijalnu plasticnu masu koja ne moze da se rastvori bez fizickog unistenja cipa.

Elem, ta funkcija (ili funkcije) bi morali da budu malo komplikovaniji kako gusar ne bi mogao da emulira istu funkciju (da uradi reverse engineering tako sto analizira ulaz i izlaz)


Ovo je najbolji nacin zastite softvera, ali ujedno i najskuplji - proizvodnja folije za cip je sve samo ne jeftina rabota :)



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9422
*.yubc.net



+10236 Profil

icon Re: Autorska prava22.10.2003. u 10:46 - pre 248 meseci
Ja sam jednom tako nesto slicno pitao, vezano za Javu, i dobio sam sledeci odgovor:
Zar se toliko stidis svog koda, da se plasis da ga neko vidi !

Kad malo bolje razmislim, (danas, posle mnogo godina programiranja), dolazim do zakljucka da je mnogo teze rovariti po tudjem kodu i nesto menjati (jer nikad tudji kod ne moze potpuno da odgovara) nego napisati svoje. Sta god sam negde video, mogao sam da isprogramiram. Uvek je ideja bila ono glavno.
Elem, zasto mislis da ce neko da pokrade tvoju aplikaciju ? Nema teorije. Eventualni lopov morao da skapira bazu, tabele, kolone i njihovu medjuzavisnost, kljuceve ... Morao bi da skapira tvoje izvodjenje pocesa knjizenja, izvlacenja kartica ... Da bi to neko skapirao, taj bi morao da bude veoma vest IT profesionalac ! Pa zar takav ne moze da napise svoj "Knjigovodstveni paket" ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Autorska prava

[ Pregleda: 7153 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.