Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

E a sta su to faze ?!

[es] :: Muzička produkcija :: E a sta su to faze ?!

[ Pregleda: 4362 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iggsy

Član broj: 50840
Poruke: 147
212.200.27.*



Profil

icon E a sta su to faze ?!14.05.2005. u 00:32 - pre 230 meseci
Vidim stalno po forumu pominjete faze, obrtanje faza i sl. Moze li neko da mi konkretno objasni sta je to, koliko to utice na kvalitet snimka i sta se dobija menjanjem faza? Ja kao kontam da je to ono kao, amplituda u koordinatnom sistemu, 1,5v pik to pik, ali sta zapravo?

E i josh jedna stvar.

Nije mi zapravo jasna jacina audio signala. Ok znam da je max 0dB. I da preko toga probija i ne zvuci nikako, mada sam cuo da neki malo puste po nesto preko. Ali sam primetio da neki snimci iako izgledaju isti u forge-u i imaju istu jacinu na pikmetru zapravo zvuce jace ili slabije. Nesto mi se javlja neki rms i sl. ali mi zapravo nista nije jasno.


Prodrmah fasung i bi svetlost!
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: E a sta su to faze ?!14.05.2005. u 02:21 - pre 230 meseci
fazna razlika (faza) nije konstantna velicina, vec komparativna vrednost.
odnosi se na polozaj 1 zvucnog talasa (waveform) u odnosu na drugi. izrazava se najcesce u stepenima i ima vrednosti od 0 (potpuno poklapanje) do 180 (potpuno obrnut talas), ili se uzme vrednost od 0 do 1 koja pokazuje vremensku razliku.

kod mixovanja vise waveformi dolazi do sumiranja svih gain vrednosti u vremenu. tako da ako su u pozitivnoj fazi 2 talasa koja mixujes, njihova zajednicka amplituda ce biti zbir njihovih pozitivnih amplituda (npr kada je fazna razlika 0 stepeni i imas isti signal - novi waveform ce biti 2 puta veci/glasniji od 2 stara). ako opet 2 signala imaju istu vrednost u decibelima na istom mestu, ali je jedan u negativnoj, a drugi u pozitivnoj fazi, njihov zbir ce biti 0 (slucaj faznog ponistavanja - 180 stepeni).

u praksi, ono sto mozes da postignes sa manipulacijom fazne razlike mixovanjem 2 identicna signala je pojacavanje odredjenih i utisavanje drugih frekvencija za postizanje novog, slicnog ali upadljivijeg zvuka. ovo se vrlo cesto koristi, i phase shifting je osnova mnogih popularnih efekata. npr. delay based efekti chorus i flanger u osnovi dupliraju signal i mixuju tako sto jedan od 2 ima vrlo malo vremensko kasnjenje (npr 60ms).

nadjoh i sliku. plavo i crveno je isti signal, s tim sto plavi talas kasni. crno je njihov zbir. primeti kako je zajednicka suma veca od oba pojedinacna talasa.




jacina zvuka je obiman topic. za pocetak i decibeli su komparativna velicina (bez naznake koju vrednost uporedjujes ne znace nista). oni na koje se uglavnom misli kada se prica o "jacini" zvuka su decibeli zvucnog pritiska, i oznaka im je dB SPL. 0 dB SPL je najniza vrednost koju prosecna osoba ispod 30 godina cuje na frekvenciji od 1khz. sve iznad toga u smislu pritiska je u poredjenju sa tom vrednosti. 140 dB SPL je razlika pritiska na kojoj pucaju bubne opne. 70 je gradska buka. 30 je saputanje. 100-120 je klub ili koncert. etc.

0 dB je maximalna vrednost samo za digitalni audio. svako prelazenje preko te vrednosti donosi vrlo neprijatnu distorziju, koja za razliku od analogne distorzije nema toliko timbralno interesantan karakter :-)

ako te zbunjuje sto na mixing desku postoje vrednosti i iznad i ispod 0, to se odnosi na pojacavanje ili utisavanje signala koji se provodi kroz taj kanal, gde je njegova ulazna vrednost (input gain) zapravo pozicija fadera na 0.
 
Odgovor na temu

iggsy

Član broj: 50840
Poruke: 147
212.200.27.*



Profil

icon Re: E a sta su to faze ?!17.05.2005. u 23:44 - pre 230 meseci
E vindic8or hvala na ovako opsirnom i jasnom objasnjenju.

Sada smo otvorili novo polje za interesovanje, a to je dakle jacina zvuka.

Primetio sam dakle da u skoro svim programima za muzicku produkciju postoji normalizacija. Sta ona zapravo radi? Sra je zapravo normalno? 0dB? Primeto sam da takodje postoji i rms? Npr. SF skenira fajl i nudi normalizacuju na osnovu srenje vrednosti i pikova....sta je zapravo trik? Koliko treba biti jak zvuk? Da li svaki snimljeni zvuk normalizovati?

Hvala poz.
Prodrmah fasung i bi svetlost!
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: E a sta su to faze ?!18.05.2005. u 00:51 - pre 230 meseci
Normalizacija je proces podizanja (ili spustanja) amplituda digitalnog audio snimka na zeljeni nivo. postoje 2 tipa normalizacije koji se sustinski razlikuju i cija primena nije previse srodna. Preporucujem ti da otvoris neki sampl u Sound Forge-u i da iz Process menija, izaberes 'Normalize' . Pre i posle procesiranja obrati paznju na to kako se waveform menja.


1) Peak Level Normalizacija

Procesor nalazi gde se nalazi najveci peak (najveca amplituda u snimku), i u odnosu na isti podize ili spusta ceo snimak na unesen nivo. Npr, ako imas sjajan snimak, koji je suvise tih, cija najveca amplituda dostize -9 dB, ovim tipom normalizacije mozes da podignes tu amplitudu do samog vrha 0.0 dB (ili bilo koju drugu vrednost). Ako sastavljas mix iz delova, svaki sampl mozes na ovaj nacin da pojacas, bez ikakve distorzije. Naravno, verovatno ces kasnije zeleti i da kompresujes i dalje procesiras zvuk, ali ovo je dobar start koji ti daje dobre nivoe za sve track-ove. Za bitnije elemente u mixu (bass, bubnjevi... sve sto treba da bude glasno i zauzima dobar deo spektra) nemoj pre mix-a da podizes najvece peak-ove na 0 dB, uvek ostavi 1-2 dB prostora iznad (headroom), zbog medjusobnog pojacavanja kada sviraju zajedno.


2) RMS Normalizacija

Ovaj proces koristi kalkulaciju prosecne amplitude, aritmetickom sredinom svih peak-ova, i onda u odnosu na tu vrednost podize ili spusta nivo celog sampla. Ocigledno ukoliko imas dinamican snimak koji zelis da pojacas na ovaj nacin, (onaj koji ima vecu razliku izmedju glasnog i tihog) ovo ti skoro uvek garantuje clipping i vrlo neprijatnu distorziju na svim mestima koja su originalno bila primetno glasnija od ostatka. Tako da ovaj proces nikada ne bi trebalo da koristis u produkciji.
Verovatno se pitas kada bi trebalo da se koristi?
Jedino sto ja vidim je npr. ako imas snimak sa VHS kasete ili TV-a ili neki stari Vinyl rip, koji je na nekim mestima glasniji, na nekim tishi i zahteva od tebe da pojacavas i smanjujes volume dok slusas/gledas, ovaj tip normalizacije ce ti pomoci. Bas zato sto sluzi da postigne ujednacenu percepciju glasnoce, a occasional distorzija ne smeta preterano, jer ti kvalitet tog snimka ne placa racune :)
Postoji, naravno, i nacin da se izbegne clipping kod RMS normalizacije, postavljanjem Hard Limitera u FX chain, koji postavlja apsolutni maximum koji bilo koji peak moze da dostigne (Brick Wall).


Uz sve navedeno, ono sto bi uvek trebalo da imas u vidu kada zelis da normalizujes snimak je da podizanjem nivoa celog sampla, ne podizes samo koristan deo, vec apsolutno sve. Tako da ako je u snimanju bio prisutan neki low level shum (npr od losih konektora, interferencija na nebalansiranim kablovima, ne-akusticki tretirana soba, buka sa ulice, etc etc) i njegova vrednost ce se podici, tj bice glasniji i upadljiviji. U tom slucaju moze da pomogne Noise Gate, ukoliko nije preterano glasan shum (ne poklapa se nivo shuma sa nekim bitnim delom snimka).


 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: E a sta su to faze ?!

[ Pregleda: 4362 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.