Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc

[es] :: Linux :: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc

[ Pregleda: 3827 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
213.244.233.*



Profil

icon Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 11:19 - pre 230 meseci
Nemam pojma o Linuxu i odlucio sam da ga instaliram.
Linux me najvise zanima kao server. Posto sam u knjizari video da postoji knjiga za red hat fedoru odlucio sam da njega insaliram za pocetak. Ali nesto mi nije jasno. U predgovoru knjige pise da je Fedora besplatna, a Enterprise nije. Mene interesuje, da li je Fedora zaista skroz besplatna, koja je razlika izmedju Fedore i Enterprisea i da li Fedora moze da mi zameni u firmi Windows 2003 server (domen kontroler, fajl server, print server i na drugoj strani web server i email server) Vazniji mi je web sever i email server.
Takodje me interesuje da li ce u onoj prvoj varijanti windows klijenti moci da rade bez problema.
 
Odgovor na temu

HOKUM
Milun Rajkovic
Budva

Član broj: 12879
Poruke: 68
213.149.125.*

ICQ: 322333684


+1 Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 11:32 - pre 230 meseci
stvarno je za dz :) a mislim da bi mogla to da odradi bez problema,samo nadji nekog da ti napravi server ;) citaj malo tu knjigu :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 11:37 - pre 230 meseci
Vise puta sam ovde pisao, citirao i razne tekstove, ali sam izgleda u manjini. Fedora je probni poligon za RH, to ti je "zivot na ivici" kako rece slikovita neki autor. Sto se tice skupog RHELAS-a, imas potpuno besplatne njegove klonove, koji su i do 100% kompatibilni sa njim, pa su mozda bolja varijanta od Fedore. Mnogo toga mozes naci na www.distrowatch.com. Jedan takav klon je CentOS: "CentOS as a group is a community of open source contributors and users. Typical CentOS users are organisations and individuals that do not need strong commercial support in order to achieve successful operation. CentOS is 100% compatible rebuild of the Red Hat Enterprise Linux, in full compliance with Red Hat's redistribution requirements. CentOS is for people who need an enterprise class operating system stability without the cost of certification and support." http://distrowatch.com/table.php?distribution=centos

Ja sam malo probao Betu RHELAS-a i ako se dobro secam, tamo ima sve to gotovo sto ti treba, sto znaci da ima i u CentOS-u samo za dzabe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

drdrdr
Dragan Rakita
Kanarevo

Član broj: 27028
Poruke: 90
213.244.233.*



Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 12:47 - pre 230 meseci
Pa ja sam namerno napisao da sam pocetnik, a ti mi odmah napises skracenicu "RH" :-) Koliko kapiram to je skracenica za enterprise verziju.
Koliko kosta enterprise?
Mozes li da mi napises glavne mane Fedore u odnosu na entrprise? Da li to znaci da je Fedora neupotrebljiva za poslovne svrhe? Evo bas sam se interesovao za CentOs i isao sam na ovu adresu http://andromeda.ee.teiath.gr/CentOS/4.0/isos/i386/ i na dnu strane pise Apache web sever na Fedori.

Da li je pametno da naucim Fedoru pomocu te knjige, a u ona se debelo bavi i enterprise verzijom pa onda eventualno da se bacim na CentOS?

Ako sam dobro razumeo, ko zna da radi na red hat enterprise znace da radi i na CentOS, ali nece imati tehnicku podrsku i sva literatura koja vazi za red hat koristice i za CentOS?


Opis knjige

Knjiga Kompletni priručnik Red Hat Enterprise Linux & Fedora Edition pokriva tekuće izdanje Fedora Core, održavajući kompatibilnost sa Red Hat Enterprise Linuxom. Celokupno izdanje Fedora Core obezbeđeno je na DVD-ROM-u koji je priložen uz ovu knjigu. Ova knjiga prepoznaje sedam glavnih tema u vezi sa Linuxom: osnovna instalacija, radna okruženja, aplikacije, bezbednost, serveri, administracija sistema i administracija mreže. Dok s jedne strane knjiga opširno prikazuje najnovije Red Hat alatke, grafičke interfejse i jezgro koje sadrži Fedora Project, s druge strane, takođe iscrpno, pokriva mrežne servere, administrativne zadatke i aplikacije sadržane u Red Hat Enterprise Linuxu. Knjiga se može koristiti kao opsežan priručnik i za Red Hat Enterprise Linux i za Fedora Project.

Opsirnije na http://www.cet.co.yu/knjige/RedHatEnterprise.htm

Inace knjigu jos nisam kupio, predgovor sam procitao u knjizari i da hocu da mi neko pravi server ne bi kupovao knjigu :-)

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 13:25 - pre 230 meseci
Nazalost, nisam toliko upucen da bih ti mogao otsecno reci - uradi ovako ili onako. Moj ti je savet da pocnes sa preporucenim sajtom www.distrowatch.com, tamo pregledaj sve sto mozes naci o Fedori, CentOS-u, RH-u, da dobijes neku predstavu o svemu. (Ako ne znas dovoljno engleski da citas sta tamo pise, onda je to veliki minus, jer je vecina najnovijih stvari na engleskom, pa i mnogi forumi, koji ce ti sigurno trebati, od sad pa nadalje.)Onda ce ti biti lakse i da se odlucis za knjigu. Drugi vazan savet: PRIPREMI MNOGO STRPLJENJA za Linux. Budi takodje ubedjen da se iz jedne knjige ne moze sve nauciti. Knjige tog tipa su cesto tako napisane da te uce o specificnim stvarima vezanim za tu distribuciju, ali neke univerzalne stvari ce mozda pretpostavljati da vec znas. Ne tvrdim da je tako, ali 797 strana je prilicno malo ako si pocetnik. Ne tvrdim da je Fedora neupotrebljiva za poslovne svrhe, samo sam naveo sta sam citao. Ako su mene lagali - i ja tebe lazem, zato je najbolje da procitas sam.

Recimo ovo: http://www.osnews.com/story.php?news_id=8956

"I guess I would prefer Debian stable or something like FreeBSD on a mission-critical server (or Red Hat Enterprise Linux, for that matter), but Fedora is certainly stable enough to be used on a desktop."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

HOKUM
Milun Rajkovic
Budva

Član broj: 12879
Poruke: 68
*.crnagora.net.

ICQ: 322333684


+1 Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc07.05.2005. u 16:20 - pre 230 meseci
tdjokic ne moras nista da mu citiras to za debian i freeBSD,kad covjek fino veli da ne zna puno :)
a ja ako sam skapirao to nije neka magija od servera sto hoce da pravi,to ce mu fedora odradit sasvim ok,i ona i suse i mandrake,i sta god da nadje...a fedora takodje ima sve te zajebancije u kompletu,cini mi se?pa neka proba,ako ne ide neka uzme sto drugo :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc08.05.2005. u 03:22 - pre 230 meseci
Citat:
HOKUM: tdjokic ne moras nista da mu citiras to za debian i freeBSD,kad covjek fino veli da ne zna puno :)
Ma nije mi namera da zezam coveka nikako, ovde su debian i freeBSD upali slucajno. Osnovna namera citata je da pokaze priblizno polozaj Fedore prema ostalim "igracima" iz te grupe. Sa druge strane, ako je RH vec bolji za te namene, zasto onda da se petlja bilo sa Fedorom, bilo sa drugim distribucijama, kad moze za male pare da nabavi vec isprzene CD-e sa CentOS-om i knjigu koju spominje i eto mu "pobednicke kombinacije". Pogotovu sto se radi o firmi, sto je napisano na pocetku. Takodje, mogu da se kupe i CD-i sa pravim RHELAS-om, iz "domace radinosti", ali tu mi stvari oko legalnosti nisu jasne, pa ne bih o tome vise.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc08.05.2005. u 09:31 - pre 230 meseci
Jebote, Linux je Linux. Uzmi bilo koji, nauci ga dobro i posle ti nece biti nikakav problem da koristis bilo koji drugi Linux......


Jeez
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Nov sam i instalirao bih Fedoru, pa mi treba startna pomoc

[ Pregleda: 3827 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.