Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuler!

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Kuler!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9825 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boris

Član broj: 82
Poruke: 450

ICQ: 100801505


+2 Profil

icon Kuler!06.07.2002. u 03:30 - pre 265 meseci
Pimetio sam da mi iz kućišta dopiru čudni zvuci, i skapirao sam da je kuler u pitanju grebe valjda o neshto otkud ti ja znam. Nego shta mislite da menjam ja to, nekad se smiri ali kad tek uključim komp. pravi tu buku bre. Recite neki prog za merenje temperature procesora čisto da vidim.

I da kolika je normalna temperatura za Athlon XP 1600 1.4ghz???
[::b0ris::]
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.ppp-bg.sezampro.yu



+536 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 13:39 - pre 265 meseci
za merenje temperature možeš probati Motherboard monitor (5.19 je jedna od svežijih verzija).

Što se čudnih zvukova tiče, moguće da je neki kabl prišao ventilatoru pa ovaj malo struže. Otvori kućište pa pogledaj.

AthlonXp 1600+ veliš. Meni je oko 48 C prosek. Kada pakuje DivX ili igra nešto malo zahtevnije popne se do 53 C. U kućištu je oko 38-43.

To može da bude kao normalna temteratura. Na AMD prezentaciji u Hyattu, njihov čovek je verglao kako AMD procesori mogu da rade bez problema i na 90C. Nije rekao koliko će trajati... Dok god se ne kuca nije prevelika temperatura...

Jesi overklokovao procesor?
 
Odgovor na temu

Boris

Član broj: 82
Poruke: 450

ICQ: 100801505


+2 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 14:19 - pre 265 meseci
Uzeo sam program, i temperatura je 45 prosek nisam ga stavljao na muke ali ok, nebi trebalo biti problema. Otvoricu da pogledam za taj kabal. Nisam overklokovao i mislim da nece biti problema. E da i koliko ti obrtaja ima kuler?,
meni oko 3400.
Hvala.
[::b0ris::]
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 14:56 - pre 265 meseci
3400 obrtaja? Pa to je bash malo za danasnje kulere. Trebalo bi da se vrti na bar 4500-5000.

poz.
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 15:13 - pre 265 meseci
Citat:
jc denton:
3400 obrtaja? Pa to je bash malo za danasnje kulere. Trebalo bi da se vrti na bar 4500-5000.
poz.


Ne mora da znaci. Ako je kuler novije generacije moze imati kontrolu brzine (malo verovatno kod nas gde stede na svakom koraku . Takodje puno zavisi od profila i konstrukcije zakrilaca. Sada konstruktori teze da naprave isti protok vazduha sa manjim brojem obrtaja (samim tim i manjom turbulencijom - a time i bukom )) Znaci nije bitan broj obrtaja vec kolicina vazduha koja prodje preko hladnjaka - koja je direktno proporcionalna toplotnom protoku a time i kapacitetu hladjenja ... Q sa tackom iznad (za one koji su citali termodinamiku)

U vecini slucajeva je kuler navatao prasinu i upropastio lezaj.... Resenje je jednostavno - kupis novi )
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 15:19 - pre 265 meseci
U pravu si, ali kod nas je to redak slucaj kao sto si i sam rekao. Svi 'opaki' kuleri 'za' AMD su na bar 5000 rpm. I jos jedna stvar. Ni jedan serviser nece da stedi na kuleru kada je AMD u pitanju, znachi stavlja se neka veoma buchna 'ubica' od kulera, bar ja tako radim. Posebno na ovim vrucinama, heh.

pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 15:23 - pre 265 meseci
Ako kupcu smeta buka, neka gurne kuciste u regal ili neku zatvorenu policu ili neku veliku fioku, hehe. Ovo je moj stav u vezi buke kulera, a verujem i da i ostale prodavce ne zanima mnogo to sto se jadni kupac napreze slusajuci buchni kuler. Tako mu je to ..
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.ppp-bg.sezampro.yu



+536 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 16:52 - pre 265 meseci
To stavljanje u regal ili fijoku je malo riskantno, zar ne?

Današnji računari su blaga verzija kalorifera. Ako se stave u zatvoren prostor vrlo brzo zagreju sav dostupan vazduh. A onda se "hlade" toplim vazduhom.

Postoje kuleri sa ventilatorima 80x80mm koji se vrte na 2500-300rpm i koji su veoma tihi. To može da bude jedno od rešenja. Ili da se kupi Intel procesor. :)

U suštini, glavna je fora izbaciti topao vazduh iz kućišta i u isto vreme ubaciti dosta svežeg vazduha u kućište. Onda i slabiji kuler/ventilator na procesoru može da odradi posao. Ponekad pomaže i držanje kućišta otvorenog. Ovo je posebno korisno ako se ima gomila komponenti u kućištu.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 16:59 - pre 265 meseci
Citat:
Cvejic:
To stavljanje u regal ili fijoku je malo riskantno, zar ne? ..


hehe, pa sto bi se 'jadni' kupac naprezao decibelima buke koje 'seje' kuler. Daj bre, znash na sta sam mislio.

A za ostalo se potpuno slazem.

Pozdrav
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.ppp-bg.sezampro.yu



+536 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 18:10 - pre 265 meseci
Fora je u tome što sam ja video više puta da su to prodavci "preporučili" a opet neuki kupci poslušali pa stavili kućište u fijoku ili regal. Možeš jaje ispržiti na kućištu koliko se greje. Ali, molim lepo, ne čuje se! :)
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 19:04 - pre 265 meseci
E, da. Ima svasta kod nasih prodavaca hardvera i da se cuje i vidi.

Nego, jel ima neko iskustava kod stavljanja ventilatora od napajanja (80x80x20 mm) umesto malog ventilatora sa procesorskog hladnjaka ?

fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.ppp-bg.sezampro.yu



+536 Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 19:26 - pre 265 meseci
Stavljanja na šta? Na hladnjak procesora? Nije nemoguće. Ima da se kupe takvi kuleri za P4. Samo mnogo teško a ne hladi toliko dobro. Najbitnije kod kulera je oblik rebara. Što tanja rebra=veća površina za odavanje toplote. Ventilator od 60x60mm sa 5000rpm može to da hladi sasvim lepo.

Problem kod hladnjaka sa 80x80mm ventilatorima je težina. Ako je kućište horizontalno nema probla, ako je uspravno može da otkine socket. Većina ploča ima držače za to ali opet... Bolje je staviti dodatni ventilator da hladi kućište...
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!06.07.2002. u 22:40 - pre 265 meseci
A koliko su ti 80x80 za P4 i gde ih ima u ponudi ?

Kad smo vec razvili pricu oko kulera, da li je neko montirao do sada neki kuler sa bakarnim hladnjakom i kakve su prednosti istog u odnosu na kuler sa aluminjumskim hladnjakom?

fire, walk with me
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kuler!07.07.2002. u 00:58 - pre 265 meseci
Citat:
jc denton:
A koliko su ti 80x80 za P4 i gde ih ima u ponudi ?

Kad smo vec razvili pricu oko kulera, da li je neko montirao do sada neki kuler sa bakarnim hladnjakom i kakve su prednosti istog u odnosu na kuler sa aluminjumskim hladnjakom?


Problematika je znatno komplikovanija nego sto izgleda. Veliki kuler ne mora da da veci protok vazduha, ili ga ne mora dati kroz adekvatnu povrsinu i dubinu hladnjacke resetke. Ako je kuler veci od povrsine resetke (normalne povrsine) moze se desiti da se pojavi turbulencija po obodu i da se ukupan toplotni fluks smanji (tacnije toplotni protok po normalnoj povrsini). Takodje, postavlja se i pitanje dovodjenja vazduha do usisne zone kulera....

Bakar je kao materijal jako pogodan za odvodjenje toplote ALI ima jednu veliku manu a to je sto jako slabo zraci odvedenu toplotu. Za razliku od njega aluminijum (ili lagane legure koje se koriste za kulere) odlicno odaju toplotu i relativno dobro je primaju. Kod nas su se pojavili kuleri koji imaju kontaktni deo od bakra i disipirajuci deo od aluminijuma. Na prvi pogled je ovo idealna kombinacija ALI termicka barijera koja se moze pojaviti na kontaktu Cu-Al moze anulirati sve prednosti...

Sam prenos toplote sa povrsine procesora je posebna prica.... Ako nekoga zanima, mogu da napisem malo o teoriji... Ono sto je 'bottom line' Ukupna razlika je takoreci zanemarljiva ako se uzme bilo koji juler koji ima propisan termicki kapacitet, upotrebi pristojna pasta i kuler zameni kad pocne da koci. Kuleri sa kuglicnim lezajevima su znatno bolji od kliznih...

Naravoucenije: Ako ne zakiva i zvoni ... ne dirati.... Uglavnom se NE moze dobiti neka posebna korist koja bi opravdala maltretiranje.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kuler!07.07.2002. u 08:00 - pre 265 meseci
Posto vidim da dobro poznajes problematiku, moram da ti postavim par pitanja.

Koliko bi trebala da bude debela osnova hladnjaka na kuleru ? Da li je manja debljina osnove podobnija u smislu provodjenja toplote ka rebrima hladnjaka ? (izuzmimo potrebnu cvrstinu osnove potrebnu zbog jacine opruge koja drzi kuler na socket-u)

Pomenuo si 'termicka barijera koja se moze pojaviti na kontaktu Cu-Al moze anulirati sve prednosti... '. Da li ovo 'moze' znaci da i ne mora biti anulirana prednost ? Mada mi nije jasno kako bakarna plocica na osnovi moze da pomogne, posto je ona samo jos jedan nepotreban (?) provodnik u nizu .

Citajuci razne tekstove na netu u vezi ove problematike, primetio sam konstantaciju drugih ljudi da 'turbulentni' vazduh bolje hladi ? Otkud ? Ja sam jednom prilikom montirao ventilator bocno u odnosu na hladnjak i temperatura procesora je pala za par stepeni ? Cak je i buka bila manja iako se ventilator drzao na samo dva umesto na cetiri holsrafa.

Zasto nijedan hladnjak (bar oni sa kojima sam se ja susreo do sada) nema rebra debljine recimo .5 mm ili jos manju (izuzmimo cvrstinu rebara) ? Zar nije bolje da ih ima sto vise i da su sto tanja zbog bolje razmene toplote sa vazduhom ?
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Ivand
Ivan Dimitrijević
...
yu/pa

Član broj: 17
Poruke: 2161
*.panet.co.yu

Sajt: www.webmanijak.com


+4 Profil

icon Re: Kuler!07.07.2002. u 13:40 - pre 265 meseci
nije problem u tome koliko su debela rebra
vec je vazna samo povrsina i protok vazduha
koji ide preko njih , primeticete ne vecini hladnjaka
da su rebra nazubljena u cilju povecanja povrsine
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.ppp-bg.sezampro.yu



+536 Profil

icon Re: Kuler!07.07.2002. u 16:19 - pre 265 meseci
Bitno je koliko su debela rebra. Što su tanja to ih više bude na kuleru (osim ako se ne pretera sa razmakom između istih) a sam m tim veća površina za odavanje toplote... Još ako su nazubljena... Samo ti nazubljeni su zeznuti kada se prašina nakupi i popuni prazninu između rebara...
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Kuler!07.07.2002. u 16:55 - pre 265 meseci
Citat:
jc denton:
Posto vidim da dobro poznajes problematiku, moram da ti postavim par pitanja.

Koliko bi trebala da bude debela osnova hladnjaka na kuleru ? Da li je manja debljina osnove podobnija u smislu provodjenja toplote ka rebrima hladnjaka ? (izuzmimo potrebnu cvrstinu osnove potrebnu zbog jacine opruge koja drzi kuler na socket-u)

Pomenuo si 'termicka barijera koja se moze pojaviti na kontaktu Cu-Al moze anulirati sve prednosti... '. Da li ovo 'moze' znaci da i ne mora biti anulirana prednost ? Mada mi nije jasno kako bakarna plocica na osnovi moze da pomogne, posto je ona samo jos jedan nepotreban (?) provodnik u nizu .

Zasto nijedan hladnjak (bar oni sa kojima sam se ja susreo do sada) nema rebra debljine recimo .5 mm ili jos manju (izuzmimo cvrstinu rebara) ? Zar nije bolje da ih ima sto vise i da su sto tanja zbog bolje razmene toplote sa vazduhom ?


Veoma je skupo praviti mnogo rebara jer se tehnologija prozvodnje znacajno poskupljuje (kontinualno livenje ili livenje pod pritiskom) Alati su jako skupi i ima puno skarta ako se prave suvise tanka rebra. U pitanju su pare

Turbulencija smanjuje ukupan protok vazduha i povecava njegovu temp. Laminarni protok po povrsini rebra je idealan slucaj (moze se i matematicki dokazati ako je potrebno) ali se u praksi gleda odnos turbulentnog i laminarnog protoka u odnosu na normalnu povrsinu (tacnije interesuje nas termicki fluks).

Ideja koriscenja Cu je da se poboljsa lokalno odvodjenje sa procesora ka rebrima...
Takodje, cela problematika hladjenja nije toliko znacajna u smislu kvaliteta vec odnos cena/kvalitet + pouzdanost.. Ja se uvek odlucujem za hladnjak koji ce da radi pouzdano i posle vise meseci neprestanog rada, a za to je znatno bitniji lezaj nego oblik i velicina hladnjaka...

Otvorena kucista nisu bolja za hladjenje jer ne postoje usisni putevi koji dovode hladniji vazduh iz okoline, vec vazduh kruzi u blizini procesora i lagano raste temp.
Idealan slucaj bi dio kad bi imao crevo sa dva ventilatora (po mogucnosti radijalna na krajevima,, Jedan da upumpa vazduh u crevo i drugi da ga produva kroz hladnjak ili idalno resenja sa vodom i izmenjivacem toplote Ali sve ovo se ne isplati jer ne dobijas nista posebno a imas velike rizike da ceo sistem zakaze...

Problematika je takva da se koristi najjednostavnije resenje koje postize zadovoljavajuci rezultat...
 
Odgovor na temu

MARAS




Profil

icon Re: Kuler!19.07.2002. u 22:15 - pre 265 meseci
Kuler ti ne lezi u kucistu onako kako bi trebalo.Pomerio se. Skini ocisti i vrati na svoje mesto. Radice sigurno opet kako je radio.
I mani se istorijata i nauke.
 
Odgovor na temu

Krsta
Krstić Dejan
Programer & Web Developer
Kruševac

Član broj: 2461
Poruke: 307
*.ptt.yu

Sajt: www.atec.rs


+15 Profil

icon Re: Kuler!20.07.2002. u 02:11 - pre 265 meseci
Ne mora da znaci da je kuler, nekad hoce da vibrira i sam lim na kucistu ako nije
pricvrscen, ili neki drugi deo u kompjuteru.
Mada ako je koler najbolje je da ga zamenis, sad bar nisu toliko skupi.

Poz...
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Kuler!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9825 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.