Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razlike izmedju distribucija?

[es] :: Advocacy :: Razlike izmedju distribucija?

[ Pregleda: 3495 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
*.beotel.net.



Profil

icon Razlike izmedju distribucija?30.04.2005. u 17:21 - pre 231 meseci
Zanima me najvise u cemu je razlika izmedju "obicnog" redhata i Fedora Core.
Ja koristim Suse, koristio sam nekada i redhat ne vidim veliku razliku.

Ako moze neko jos da pojasni te 'sustinske' razlike medju distribucijama, ne ono tipa ovo je dobro za pocetnike, ovo je dobro za profesionalce, to je sve proseravanje, svi koriste kde i nude i ostala X okruzenja i nude sve komande iz shella koje su potrebne. Znam na primer da je selinux projekat "Security Enhanced Linux" koji ima sve moguce mehanizme, programe i kernel tako konfigurisan za sto vecu sigurnost. Ajde pliz pojasnite mi malo razlike ali ukratko, i ne previse uopsteno, malo tehnickih detalja nije na odmet.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

natas

Član broj: 41389
Poruke: 344
*.ba
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?30.04.2005. u 19:54 - pre 231 meseci
>
pa mislim da je najveca razlika sto je Fedora nastavila sa razvojem tamo
gdje je RH stao. znam da su odjednom odlucili da ime RH vise nece koristiti
u nekomercijalne svrhe i tako je nastala Fedora.
Znaci danas se Fedora moze smatrati boljom od RH, upravo jer je ona RH +
najnovije dorade
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?30.04.2005. u 23:53 - pre 231 meseci
Preporucujem sajt www.distrowatch.com. Tamo su nabrojane mnoge distribucije, sa svim podacima i prilicno lako mozes naci o njima i razne osvrte / prikaze. Ponedeljkom izlazi i "nedeljnik" u kome ima vrlo zanimljivih napisa o raznim stvarima iz Linuxa. Sajt je na engleskom i deluje mi vrlo ozbiljno.

Distribucija ima veoma razlicitih, po mnogim karakteristikama, tako da je tesko dati nesto uopsteno o razlikama. Kazes da ti se ne svidja ono "ovo je za pocetnike, ovo za profesionalce", ali to je istina. Ogromna je razlika izmedju instalacije SUSE i Gentoo recimo. Evo izvoda iz teksta nekog coveka koji ima Gentoo: "What separates Gentoo from other GNU/Linux distributions? It isn't really a distribution. It's more of a meta-distribution, a collection of tools that manage the "from scratch" approach."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 19:50 - pre 181 meseci
Mislim da linuxasi ipak nisu tako dobronamerni :) pa ne zele da ih ljudi sve svrstavaju u isti kos. Mnoge ljude zanimaju te razlike, pa i pored pomenutog sajta mislim da bi bilo dobro da iskusni linuxasi kazu po neku red o razlikama medju distribucijama. I to.
Sta im je zajednicko? Da li je to samo kernel?
Da li neka mala ditribucija kad dozivi gasenje pretka moze postati ista ili bolja?
Da li se moze koristiti source, ko zna, i da nabudzi kernel i stvori posebnu distribuciju?
I ZASTO NE POSTOJI JEDINSTVENA LINUX DISTRIBUCIJA? I to tako, sto bi najbolji iz svih zajednica radili na takvom projektu?
Hvala!
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 21:09 - pre 181 meseci
Glavna razlika izmedju svih distribucija je packet management... Ako ste isprobali nekoliko distro-a znacete da li vam vise odgovara rpm, deb, tar.gz ili nesto trece. Naravno ima razlike i izmedju packagekit-a, yum-a, synaptic-a, pacman-a i emerge-a tako da u sustini ako odaberete packet manager odabrali ste i distro koji zelite da koristite.

Mandriva, Fedora i OpenSuSe su veoma slicni po tome, svi koriste rpm i svi po meni imaju stupidne user interfejse kao i zajebane dep probleme...
Synaptic je extra, deb je skroz ok, malo mu vise treba da se instalira ali se dobro snalazi sa dep-ovima tako da su Debian, Ubuntu i Mint jaki dosta zbog toga...
Pacman je po meni zakon. Brz ko munja, nikad problema sa dep-ovima nisam imao a paketi dolaze i sa dev fajlovima. Arch je zbog toga moj distro of choice...
Emerge je zajeban samo zbog toga sto se skida source pa se kompajlira sto moze da potraje... Mada je i on jako dobar (gentoo)

Naravno stoji pitanje u cemu se razlikuju recimo Debian, Ubuntu i Mint...

Debian je rock solid, stable distro ciji je release ciklus dugacak (mislim da je razmak izmedju etch-a i lenny-ja bila 3-4 godine, ispravite me ako gresim), koristi nesto matorije pakete i ne podnosi bilo kakve restricted licence...

Ubuntu za razliku od Debian-a je bleeding edge, release ciklus mu je 6 meseci a LTS (long term support) verzije izlaze na godinu dana. Izmedju se pojavi release koji predstavlja updated LTS verziju...

Mint je isti kao ubuntu osim sto je prijateljski nastrojen sto se tice kodeka i ostalih gluposti i stvarno je extra distro...

Arch je medjutim distro koji build-ujete from scratch, dakle imate kernel, bash i pacman-a i odatle terate sami... Nije bas kao gentoo da krecete od stage2 ali ok... Ima extra wiki i bleeding edge sw i u pitanju je rolling release distro koji nikada nije potrebno reinstalirati, svi paketi koji prodju testing idu pravo u repo i dostupni su za upgrade...

Zasto ne postoji samo jedan distro? Ne znam ali hvala Bogu na tome. Ja sam furao prvo RedHat pa Slackware pa Mandrake (kasnije Mandriva) pa Fedoru pa Ubuntu i sad Arch. Uvek su postojali jaki razlozi za migraciju tako da sam srecan sto uvek imam izbora. Mada cini mi se da sam migrirao sto sam migrirao, Arch je distro za mene...

Uglavnom svaki distro se sastoji od: kernel+shell+X+DE+apps , kako do toga dolazite, da li uz vise ili manje muke, odmah sve na tanjiru ili brljanjem po shell-u od jutra do sutra, vas je izbor.


make love - !war
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 21:17 - pre 181 meseci
Sta je DE?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 21:56 - pre 181 meseci
Desktop Enviroment tj GNOME, KDE i sl...
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 21:57 - pre 181 meseci
Pretpostavljam Desktop Environment ;)
Distribucije se razlikuju i po customizaciji "napakovanih" aplikacija, tako da postoji specijalzacija za neku oblast. Tu su naravno i live distribucije, predviđene za primarni rad bez instalacije na HD. Npr. BackTrack je specijalizovani "hakerski" distro. Ili, distroi sa pečovanim kernelom, koji im dodaje mogućnost rada u real-time i sl.
@postavljač - BTW, SE Linux možeš da aktiviraš na većini standardnih distribucija, tako da i nije neka posebna karakteristika.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 22:14 - pre 181 meseci
Pa SELinux kao i Tomoyo moras da enable-ujes u kernel-u pa ako distro vec nema podrsku za njih kroz kernel uvek mozes da ga rekompajliras rucno...
make love - !war
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 23:04 - pre 181 meseci
na desktopu vec par godina teram fedoru ,
pre toga je bio slackware, ali patrik idalje ne pusta zvanicnu x86_64 verziju , pa sam se presaltovao na fedoru

i po meni je odlican destop distro

package manager (yum) jeste ponekad spor i jede dosta resursa, ali meni je ok
repo-i paketa imaju sve sto ti ikada moze zatrebati , od emulatora za sharp kalkulator do ne znam cega vec ...

poredjenja radi , na eee pc-u imam slackware iz par razloga
ocistio sam ga od svega sto mi ne treba , znam tacno sta se desava
sto kod fedore nije slucaj , ima gomila procesa za koje nemam pojma cemu sluze...
dalje , kad patrik pusti novi slack , on je dosta iztestiran i radi jako dobro i brzo
ne zahteva update-ove , najveca prednost , prilicno je lightweight
sve biblioteke koje imaju alternativu su zamenjene lightweight verzijama ...
a i kao sto rekoh , znam sta se desava i jako mi je zgodan za eee
(fluxbox , minimalna instalacija ... )

cak bi se i na desktopu vratio na slack, kad bi bilo zvanicne x86_64 verzije :)
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.87.222.*



+4 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?07.06.2009. u 23:13 - pre 181 meseci
Nesto stariji ali prilicno dobar tekst

http://www.linux.com/archive/feature/113955
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.177.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 00:45 - pre 181 meseci
Citat:
EArthquake: na desktopu vec par godina teram fedoru ,
pre toga je bio slackware, ali patrik idalje ne pusta zvanicnu x86_64 verziju , pa sam se presaltovao na fedoru

cak bi se i na desktopu vratio na slack, kad bi bilo zvanicne x86_64 verzije


Stiže vrlo uskoro, imaš o tome vest na domaćem slack portalu, bode oči
Trenutno je 64bitni slack u test fazi, ali je već prilično stabilan, kako čujem.
A ako želiš da testiraš slack64 current, evo ti link pa skidaj
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 17:45 - pre 181 meseci
A koja je fora slackware distribucije. Mislim sve je jako dobro upakovano i jako, stabilno a imaju onakav sajt, ono je daleko bilo, kao da bascaju chifte na sve moderno i lepo :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 17:50 - pre 181 meseci
Pa kada radis sajt iz nekog editora iz shella i ne moze da izgleda bolje ;-)
make love - !war
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 17:52 - pre 181 meseci
Ali sto brate? toliko je alata...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 18:01 - pre 181 meseci
Pa ako hoces iskreno meni je slackware.org extra sajt, lako dodjes do onoga sto ti je potrebno i to je to... Estetika cesto ume da zezne stvar. jedino kome skidam kapu sto se tice dizajna i upotrebljivosti je www.dell.com, svaka im cast, dodjes do drivera i alata i informacija dok si rekao keks a opet izgleda extra... I www.archlinux.org je extra, najbolji wiki koji sam ikada video... Ja dreamweaver drzim u malom prstu (makar sam drzao nekad) ali zato nemam blage veze sa dizajnom i ne radim sajtove iako sam nekad drzao kurseve iz dreamweaver-a i html-a...
make love - !war
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 18:14 - pre 181 meseci
Ma znam sve to, ali ne mozes sliku da nadjes ni da je puskom trazis :) Neki cudan fazon tera taj lik sto se bakce oko toga.
Mnogo korisnika je takav dizaj i minimalizam oterao. Kad mi imali nabudzen sajt i naravno da je lak za koriscenje i jos kad bi imali graficku instalaciju i kazu neki pacman i ... bilo bi lepo :)
Ociglednu su to neke mracne vode i zle sile ;)
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.adsl.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Razlike izmedju distribucija?08.06.2009. u 19:11 - pre 181 meseci
Citat:
toplim:  Neki cudan fazon tera taj lik sto se bakce oko toga.



hehehehehe, to je Patrikov stil :)

akhem SubGenius akhem

Citat:
MladenIsakovic: Stiže vrlo uskoro, imaš o tome vest na domaćem slack portalu, bode oči ;)
Trenutno je 64bitni slack u test fazi, ali je već prilično stabilan, kako čujem.
A ako želiš da testiraš slack64 current, evo ti link pa skidaj :)



hvala na obavestenju !!! to je lepa vest :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Razlike izmedju distribucija?

[ Pregleda: 3495 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.