Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vek trajanja CD-a 10 godina ?!

[es] :: Storage :: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!

[ Pregleda: 6926 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

greentooth

Član broj: 11922
Poruke: 293
*.panline.net.



+1 Profil

icon Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 14:52 - pre 231 meseci
Da li je tacno? Nedavno sam cuo to od drugara pa reko da proverim ovde...
On sve sad prerezuje i reze na DVD-e.
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 15:07 - pre 231 meseci
Pametan drugar. Samo me zanima koliko će DVD-evi da traju.

Mene stvarno čudi kako se CD-ovi ovako brzo "kvare" - Princo CD mi traje maximum jednu godinu, tako da sve (za sada) prerezujem na Verbatim na 16x (za svaki slučaj).

Jedno pitanje koje ima veze sa temom: da li se još nekom dogodilo da se sa gornje strane CD-a pojavljuje nekakva razlivena boja i taj deo CD-a ne može uopšte da se pročita.
 
Odgovor na temu

SupremeMaster
Zagreb

Član broj: 56358
Poruke: 4
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 15:29 - pre 231 meseci
Valjda si prolio alkohol ili nekakvo nagrizajuce sredstvo pa ti je "izgrizlo" reflektivni sloj.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 15:34 - pre 231 meseci
ma ako ih cuvas kako treba, cd bi trebao da bude dosta dugotrajniji od 10 godina. Ja imam neke cd-ove koji su navrsili 10 godina... i citam ih bez greske!
A CD ako ne cuvas kako treba... pa i 1 godina je puno.

Yolja
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 15:52 - pre 231 meseci
Kao što kaže yolja624, način čuvanja je veoma bitan, a pored toga i sam kvalitet CD-a.Dakle, vek trajanja CD-a je nešto na šta se ne može dati neki univerzalan odgovor.Kvalitetan CD, koji se pravilno čuva (znači nije izložen suncu, vlazi, prašini...) može da traje jako dugo, mnogo više od 10 godina, dok recimo nekvalitetan CD, koji se uz to loše skladišti, teško da može da izdrži i nekoliko meseci, a da ostane skroz čitljiv.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.vdial.verat.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 16:16 - pre 231 meseci
Koji je najbolji nacin za cuvanje CD-ova na duge staze. U torbicama ili plasticnim kutijama ili u zvonima kao sto ih ja cuvam?
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 16:24 - pre 231 meseci
Faktori koji uticu na rok trajanja CD medijuma:

- Fabricki (srebrni) mnogo duze traju po pravilu od "narezivih"

- Zavisnost postoji od konkretne serije diska (ne vredi vam nista brand, posto svi menjaju fabrike jako cesto i isti "Verbatim" recimo moze biti sasvim druga serija pravljena negde drugde i drugacijih hemijskih karakteristika)

- Od uslova cuvanja (recimo, mracno mesto sa umerenom temperaturom u plasticnoj kutiji)

I mnogi drugi. Jako tesko je proceniti tacan rok trajanja ali 'siguran' rok je negde izmedju 3 i 10 godina - nekad i vise ako su cuvani kako treba (videti dole) ali nekad i manje ako su u pitanju neke nesrecne serije.

Ako su vam podaci bitni najbolje sto moze da se uradi je:

- Narezati backupe na nekoliko tipova DVD/CD-R medija
- Cuvati backupe u originalnom pakovanju, zasticene od svetla/prasine
- Cuvati ih na mestu umerene vlaznosti i temperature
- Raditi duplikate backupa svakih par godina
- Proveravati bar jednom godisnje integritet fajlova na disku
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

KOLE89
Nikola Kocić
Altina/Zemun

Član broj: 19253
Poruke: 764
*.neobee.net.



+17 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 16:47 - pre 231 meseci
Citat:
SupremeMaster: Valjda si prolio alkohol ili nekakvo nagrizajuce sredstvo pa ti je "izgrizlo" reflektivni sloj.
Ne verujem, od kako sam kupio CD samo 2-3 puta sam ga vadio iz kutije. Stajao je svo vreme na polici sa ostalim CD-ovima. Napominjem da se to desilo sa ukupno 4 CD-a u proteklih godinu i po dana.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 18:18 - pre 231 meseci
Ja u poslednje vreme imam samo losa iskustva sa Princo ( sa logom ) diskovima.
Veoma brzo propadaju ( postaju necitljivi,vidljive su promene na sloju koji nosi zapis )
Sa starim Princo diskovima iz 2001 i 2002 nemam problema.Imam ih 20-ak i svi su OK.

I ostali no-name su u poslednje vreme prilicno losi.Prilicno su osetljiviji u odnosu
na no-name diskove od pre 2-3 godine.

Verbatim je jos koliko toliko odrzao neki kvalitet,mada i tu izmedju diskova istog tipa
cesto postoji razlika ( nekada i veoma primetna ).

Sa DVD diskovima je situacija jos " sarenija ".

Inace nedavno sam video diskove stare oko 12-13 godina ( muzicki CD " fabricki rezani " ) koji su jos uvek OK i citljivi su.

Znaci nema pravila.... Diskovi mogu trajati godinama,a mogu i vec posle par meseci da budu neupotrebljivi ( iako se cuvaju i koriste pod istim uslovima )
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
194.106.171.*



+294 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!23.04.2005. u 19:24 - pre 231 meseci
Definitivno nisam video nijedan "fabrički" disk koji je prestao da radi "sam od sebe", što je čest slučaj kod većine noname diskova, pa i kod nekih "markiranih"; neko je spomenuo Princo, ja bih da dodam još i Platinum. Imam par ovih CD-ova koji su sami od sebe počeli da se ljušte sa oboda. Inače, stajali su u kutiji, a između ova četiri zida - nisu bili izlagani hladnoći vlagi itd...

Jedni od prvih rezanih markiranih diskova koje imam (datiraju iz 97-me) i dalje rade bez problema: TDK, Kodak...

Inače, nedavno mi se desila jedna nezgoda: popravljao sam jedan računar, u kojem je bio mini-cdrw verbatim. U međuvremenu sam oborio kućište da bih čupao memoriju ili kartice, ne sećam se, i u tom položaju upalio računar, da ubacim neki disk... na mini-cdrw koji je bio unutra sam potpuno zaboravio. Isti je u trenutku izbacivanja, normalno, ispao iz ležišta i zaglavio se u mehanici uz škripanje... ostale su debele ogrebotine kroz koje može da se vidi svetlost. Međutim, disk se i dalje može bez greške narezati-obrisati i čitati i na lošijim čitačima!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Andreavk
Beograd

Član broj: 49047
Poruke: 222
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!24.04.2005. u 16:30 - pre 231 meseci
http://www.cdmediaworld.com/hardware/cdrom/cd_quality.shtml
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.93.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!26.04.2005. u 16:05 - pre 231 meseci
Citat:
Jedno pitanje koje ima veze sa temom: da li se još nekom dogodilo da se sa gornje strane CD-a pojavljuje nekakva razlivena boja i taj deo CD-a ne može uopšte da se pročita.


Meni nije, ali ako si gledao kako rade testove to se desava. Osteti se jedan sloj i onda krene oksidacija. Nema pomoci

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!26.04.2005. u 16:29 - pre 231 meseci
Citat:
- Zavisnost postoji od konkretne serije diska (ne vredi vam nista brand, posto svi menjaju fabrike jako cesto i isti "Verbatim" recimo moze biti sasvim druga serija pravljena negde drugde i drugacijih hemijskih karakteristika)


Ovo jednostavno nije tacno. Postoji nesto sto se zove standard kvaliteta u procesu proizvodnje. Ne moze tek tako da se se menja hemijska karakteristika u procesu proizvodnje, postoje neke norme koje svaki proizvodjac sa oznakom mora da postuje.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!26.04.2005. u 23:17 - pre 231 meseci
Neće biti da si u pravu.

Problem loših serija nije nešto što se pojavilo juče, već je prisutno mesecima unazad. Verbatim je posebno poznat po tome. Događa se da dve kutije, kupljene isti dan, u istoj prodavnici, potpuno drukčije rade.

Od 50 diskova na štapu, rezanje nije moglo da prođe ČAK 9! To je tragičan rezultat, ako se uzme u obzir da je rezanje (odnosno, pokušaj rezanja) obavljeno u tri različite mašine. Druga kutija je bila sasvim OK. Skoro sam opet naleteo na takvu gubavu seriju, ali ovog puta su u pitanju DVD diskovi.

Inače, hemijski sastav recording layera nema nikakve veze sa kvalitetom izrade. I Jugo i Mercedes koriste lim za proizvodnju, pa su opet (dijametralno) različitog kvaliteta.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!26.04.2005. u 23:29 - pre 231 meseci
Heh...pa postoje standardi koji moraju da budu ispunjeni, da bi se dobio onaj logo na koriscenje mora da se dobro iskesira + da se postuje kvalitet i proces proizvodnje, ovo znaci i kvaitet samog diska a Verbatim daje garanciju, na svakom kupljenom disku je jasno naznacena garancija za njega. Inace na trzistu postoje razne kopije Verbatima tako da ti je mozda zapala neka.
 
Odgovor na temu

greentooth

Član broj: 11922
Poruke: 293
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!27.04.2005. u 09:29 - pre 231 meseci
Ja ipak mislim da se radi o diskovima koji nisu prosli kontrolu pa se prodaju za male pare. Zato kod nas u radnjama Verbatim kosta 15 dinara il kolko vec, tj dzaba.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!27.04.2005. u 16:15 - pre 231 meseci
@Stellanova

U suštini si u pravu. Jeste u pitanju neka vrsta "falš" diskova, koje dolaze sumnjivim kanalima, ali ja ciljam na sindrom duvanske industrije, gde same fabrike kukaju na "lažnjake", a iste iza paravana sami i proizvode, i doturaju ih ilegalnim kanalima, a po nižoj ceni. Tako prodaju robu na dva fronta, ubirajući pare na sve moguće načine.

Onda tržište, prirodno, podeli ponudu na "pravu" i "lažnu", iako su obe proizvodnje iz istih fabrika.

Mislim, nije ovo Conspiracy Theory, ali je vrlo blisko tome... Nažalost :(

A što se "markice" tiče, jeste da ona uslovljava kvalitet, ali NIKO ne proverava taj kvalitet. Kontrola kvaliteta se obavlja na uzorku, a uzorak je prilično relativna kategorija, i svakako se da kontrolisati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Aleksandrov

Član broj: 47782
Poruke: 161
*.21.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!06.05.2005. u 00:32 - pre 230 meseci
Da si i ja ukljucim u ovu temu...
Samo za potrebe ove teme sam sad testirao jedan Verbatimov DataLifePlus CD-R (74min. 650MB) koji je narezan davne 1997 i mogu reci da CD odlicno radi cak se usudjum da prognozirm da ce raditi jos najmanje 10 godina.
CD radi mnogo bolje od mnogih CDova koje sam kasnije narezivao...

Ah da na omotu pise Verbatim Lifetime Warranty :)
Made in Ireland
i A subsidiary of Mitsubishi Chemical Corporation

Da, da, to su bili oni CDovi koji su se kupovali za po 20 maraka
Inace imam i nekoliko starijih audio CDova koji isto lepo rade.

A sad moje misljenje:
Verbatim je nekad bio pravi Verbatim a CD ovi su bili made in USA, Ireland, Australia. Danas svaka 3 zemlja stancuje Verbatim CDove. Siguno da se i oni pridrzavaju nekih normi i Verbatim standarda ali i pokusavaju da maksimalno smanje cenu proizvodnje. Samim tim ne mora svaki verbatim da bude dobar. Treba eksperimentisati i traziti novo i bolje.
Dobro je sto sad imamo Verbatim za 14-15 din. ali takodje imamo i Memorex, Optical Storage, AlfaVision (bljak), Eurosilver, Arita... Ja sam snimao na sve ove CDove osim Eurosilvera, i uglavnom 2% otpada sto je fino. Koliko ce ovi CDovi da drze to ce vreme da pokaze:)

... sorry na gnjavazi
---------------------
****
< 9 9 > My name
..( o ).. is
. . -- . .MX86251 ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Vek trajanja CD-a 10 godina ?!

[ Pregleda: 6926 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.