Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?

[es] :: Java :: NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?

[ Pregleda: 2548 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.neobee.net.



+12 Profil

icon NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?20.04.2005. u 01:44 - pre 231 meseci
Instalirao sam JBuilder 2005 i cim probam da pokrenem sample ili praznu aplikaciju javi gresku:

"Application1.java": Fatal Error: Unable to find package java.lang in classpath or bootclasspath

Inace, pre toga sam ga instalirao na drugoj masini i radio je ok, a posto sam ga instalirao da bih poceo da ucim Javu, nemam pojma gde bi greska mogla da bude :)

Pomoc?


 
Odgovor na temu

klupko
josip marin
Zagreb

Član broj: 19662
Poruke: 41
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?20.04.2005. u 21:11 - pre 231 meseci
Prije nego krenem objasnajvati, zelim ti najprije iz vlastitog mukotrpnog iskustva s pocecima s javom, sugerirati da za pocetak NE RADIS u Jbuilderu!
Ostavi ga tjedan dana, pa mu se kasnije vrati.

U medjuvremenu, bih ti preporucio da javu ucis uz pomoc programa s kojim neces imati problema te vrste, a on se zove:

1) JavaEditor - http://www.bildung.hessen.de/a...i/material/java/javaeditor.zip

IZVANREDAN program za pocetnika, jer je kompajliranje i pokretanje java programa i appleta, skupa s automatskom izradom potrebnog .html file-a svedeno na JEDAN JEDINI KLIK mishem!! Manjkavost mu je jedino sto je radjen na njemackom jeziku, ali to ne bi trebao biti problem cak ni ako ne znas njemacki, jer brzo ces pohvatati sto znace i gdje su najvaznije komande.

Drugi program koji bih ti preporucio, je:
2) DJ java decompiler - http://members.fortunecity.com/neshkov/dj.html
takodjer odlican program za pocetnika, nedavno sam ovdje pisao o njegovim prednostima nad ostalima. (potrazi medju mojim postovima) -

Moram samo dodati, da "JavaEditor", u svemu nadmasuje "DJ java decompiler" koji nadmasuje sve ostale slicne (iz perspektive pocetnika), te DJ java decompiler preporucujem samo kao sredstvo za dekompajliranje .class fileova u .java source kod, sto je ne manje korisna stvar kod ucenja iz gotovih programa.
.....................................

A sad o tvom pitanju:

- Da bi funkcionirali, java programima (i onim najjednostavnijima) su, osim samog programskog koda koji ti sam pises, potrebni i neki dodatni vec pripremljeni "programicici" koji se u javi nazivaju klase.

- Te klase dolaze skupa s instalacijom jave, i nalaze se u instalacijskom folderu, na nacin da je vise njih organizirano u vece file-ove (pakete klasa) koji se zovu "packages".

- Dakle da bi mogao kompajlirati i najjednostavniji program, tvoj kompajler treba znati GDJE se nalaze klase potrebne za program koji si napisao i zelis ga kompajlirati.

Konkretno, u tvom slucaju, kompajler ti je javio gresku jer ne zna gdje se nalazi paket (package) "java.lang", a taj mu treba, jer se u njemu nalaze klase potrebne za tvoj program koji si napisao.

Kako kompajleru reci gdje se nalaze te klase?

- Postoji nesto sto se zove "classpath" - u slobodnom prijevodu bi znacilo: "putanja do foldera u kojem se nalaze trazene klase".
(Pogledaj poruku o gresci, pise ti: "unable to find ... classpath..", dakle kompajleru nisi nigdje naveo putanju do potrebnih klasa, i on ne zna gdje su )

Dakle ti bi trebao negdje u settingsima (ne znam gdje u Jbuilderu) unijeti putanju do foldera u kojem se nalaze pomenuti packages, odnosno klase u njima.

Na primjer trebao bi unijeti:
C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_01\jre\lib
jer je to putanja do foldera "lib" u kojem se nalazi vazan file "rt.jar" u kojem se nalazi package "java.lang" s klasama tebi potrebnim. (nisam bas siguran jel "java.lang" bas u u "rt.jar", ali nije ni vazno, zelim samo da shvatis nacin kako to sve funkcionira).

No, koliko znam, u vecini programa poput Jbuildera, dovoljno je unijeti samo:
C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_01\

Toliko za pocetak.. kasnije kad budes sam izradjivao klase, koje ce ti biti potrebne za vlastite programe, i putanju do njih ces morati navoditi u classpath, ali zasad o tom ne brini.
..................
Na kraju jos jednom od srca preporucujem da instaliras pomenuti JavaEditor, i uzivas uceci javu, kao sto ja upravo to radim :)

isprika na dugom postu
 
Odgovor na temu

protech_v2
protech_v2
Novi Sad

Član broj: 12426
Poruke: 169
*.neobee.net.



+12 Profil

icon Re: NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?20.04.2005. u 22:34 - pre 231 meseci
WOW, stvarno hvala na tako iscrpnom i korisnom odgovoru, kad bi bilo vise ovakvih odgovora i ljudi koji se potrude, ne bi dugo bilo pocetnika na forumu

Probacu sa JavaEditorom!
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: NEWBIE: nesto ne valja sa pathovima?

[ Pregleda: 2548 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.