Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

AutoCAD - neznalica

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: AutoCAD - neznalica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16688 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alenali
Zagreb

Član broj: 55161
Poruke: 3
*.iskon.hr.



Profil

icon AutoCAD - neznalica11.04.2005. u 13:47 - pre 230 meseci
Pozdrav svim ljudima dobre volje!
Kako sam jako zagrijan za zaplivat u vode AutoCad-a, molio bih sve ljude pomenute u naslovu da mi pomognu u prvim zamasima kako ne bih potonuo odmah na početku.Znaći, prelistavajući mnogobrojne stranice ove teme sve manje znam što više listam dalje pa za poćetnika tražim osnovno:sa kojom verzijom poćeti (AutoCAD 2002..04..05...06...LT)? koja je cijena takvog programa i gdje ga je najbolje nabaviti? koju bibliju prigrliti? Znaći svaka pomoč je dobrodošla za jednog novajliju i uvelike sam zahvalan na pomoći (inaće da napomenem bitno - zanima me oblast građevine u AutoCadu)
 
Odgovor na temu

dmuslic
Damir Muslic
Bihac

Član broj: 53754
Poruke: 4
*.as54.bi.bih.net.ba.



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica11.04.2005. u 14:10 - pre 230 meseci
Dobrodosao u vode modeliranja.
Vidim da si stvarno u nedoumici, pa da odmah pređem na stvar. Pocni sa onim sto ti je pri ruci. Recimo Auto-CAD 2005 ili tako nesto. Predlazem da prosvrljas malo po net-u i skines neku od demo verzija Auto-CAD-a koja ce ti pomoci da u periodu od 30 dana savladas osnove. Također mozes na isti nacin pronaci i dobru literaturu koja ce te provesti kroz osnovne korake ovog programa. Postoji jedna dobra knjiga mislim da je bila Biblija za Auto-CAD, i mozes je naci u Algoritmu. Tamo sam je i ja nabavio. Cijene se bas i ne sjecam. Ako te jos nesto interesuje tu sam pa pitaj.
pozdrav
 
Odgovor na temu

alenali
Zagreb

Član broj: 55161
Poruke: 3
*.iskon.hr.



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica12.04.2005. u 12:47 - pre 230 meseci
Hvala Damir.Biće još mnogo pitanja kao i uvijek na prvim koracima.
 
Odgovor na temu

Budimir
Beograd

Član broj: 772
Poruke: 176
*.43.EUnet.yu.



+2 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica17.05.2005. u 22:10 - pre 229 meseci
Ajde kad smo vec kod toga da pitam jel ima neko link ka uputstvu za auto cad. Mislim da je to neko hrvatsko izdanje za 2002 i ima neki naziv "Tako lako". Pre par godina sam skinuo par strana ali ne sve i nisam sacuvao link, a sad bi mi to trebalo za "zence moje" :) na googlanju nadjoh par strana ali ne i onu pocetnu sa izborom delova i poglavlja.
Jos jednom se izvinjavam sto se trpam ovde ali da ne otvaram novu temu...
Hvala unapred :)

Evo nasao sam pa ako nekom treba ima oko 3,6 mb :
h**p://public.srce.hr/~mzarkov/AutoCAD.pdf
 
Odgovor na temu

alenali
Zagreb

Član broj: 55161
Poruke: 3
*.iskon.hr.



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica19.05.2005. u 09:02 - pre 229 meseci
Koristan link.Rijetko se nešto tako nađe, barem u prijevodu.Ipak sam već kupio Auto CAD 2005 od Georga Omure u prijevodu Mikro knjige za 40 eurića i brate imaaaaa toga,al je knjiga za pet.Nego da ne duljim evo za kraj još jedan dobar link

http://jagor.srce.hr/tssibenik/autocad/
 
Odgovor na temu

Kensai
Hrvatska

Član broj: 43585
Poruke: 82
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica26.05.2005. u 10:04 - pre 229 meseci
Pozdrav!
Mozete li mi reci da li se u autocadu moze upisati mjere zupcanika i da mi on to sve sam napravi.Vidio sam jednom neki program od autodeska samo upises mjere za navoje ili neke cijevi koje ces raditi i on ti to sve sam napravi.
Stoga Vas molim ako nesto znate o tome da mi pomognete.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Kensai
Hrvatska

Član broj: 43585
Poruke: 82
*.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica27.05.2005. u 12:53 - pre 229 meseci
Pozdrav!
Ajde ljudi pomagajte hitno je.
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica27.05.2005. u 15:41 - pre 229 meseci
Za rad u 2D, vezano za masinstvo, najbolje resenje (fakticki i jedino) ti je AutoCAD Mechanical. Kada je 3D u pitanju onda Autodesk Inventor Professional. Sve ovo ako se ogranicavas samo na Autodeskov softver.

Pozdrav
SerZile
 
Odgovor na temu

stex

Član broj: 718
Poruke: 374
*.zrlocal.net.

Sajt: stivi.on.neobee.net


+21 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica30.05.2005. u 12:40 - pre 229 meseci
AutoCad 2002, na drugom CD-u imas help pracen video klipovima.
stivi.on.neobee.net
 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica24.09.2005. u 23:42 - pre 225 meseci
Da ne tražim dalje, može se i na ovu temu postaviti sledeće pitanje:
1. Kako u Auto CAd-u izračunati obim neke konture (pretpostavljam da može, kad može površina)?
2. Negde je Ser Žile odgovorio da A3 format se može podeliti na 2 x A4 i tako štampati. Da li to znači da A0 mogu podeliti na 16 x A4 (valjda sam dobro izračunao), štampati, onda to zalepiti i rešiti tako problem nemanja plotera?
3. Mogu li crtež nacrtan u 2D u Auto Cad-u uvesti u MasterCam?
Hvala, pozdrav
 
Odgovor na temu

zokish
Smed. Palanka

Član broj: 37671
Poruke: 291
213.244.197.*



Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica25.09.2005. u 07:35 - pre 225 meseci
1. kontura mora da bude polilinija, a sa komandom LIST dobijas podatke o konturi (ako je zatvorena obim tzv. perimeter, ako je otvorena onda duzina tzv. length)

2. naravno, ali postoji problem poznavanje margina stampaca

3. nisam siguran.
svih mi dabrova ontaria
 
Odgovor na temu

sabrina
tu i tamo
FIUME

Član broj: 29401
Poruke: 425
*.dialin.iskon.hr.

Sajt: www.inet.hr/~darupcic


Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica25.09.2005. u 08:33 - pre 225 meseci
dxf možeš importirati u MastrCAM , pa prebaci u njega

za dwg nisam siguran

[Ovu poruku je menjao sabrina dana 25.09.2005. u 09:33 GMT+1]
CATY FANATIC... cnc-project
 
Odgovor na temu

RVR
Beograd

Član broj: 66493
Poruke: 129
*.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica25.09.2005. u 10:46 - pre 225 meseci
Read in dwg u Mastercam 9.1 MR0303
File\Converters\Autodesk\Read File. Problem može da se javi sa prenošenjem kota.
Razvijenu dužinu MC radiš
Analize\Area/volume\2D area\odaberi šta hoćeš(recimo chain)
Nije potrebna nikakva konverzija spline ili arc-ova
Razvijenu dužinu čitaš u Perimeter u mm (ako si podesio MC na mm)
Tačnost povećavaš promenim Chord height na 0.001.
Ovde imaš još i površinu Area inside Contour i momenta inercija, gde ako
čekiraš pointe on ti ih nacrta.
Ako imaš problema sa postojećim konvertorom Autodesk u MC
idi na Mastercam.com pa skini
http://www.mastercam.com/Suppo...ovember%2004%20Translators.zip
ovo je updates za za više translatora.
R V
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica25.09.2005. u 21:00 - pre 225 meseci
Cao,

U AutoCAD-u mozes da stampas crteze pa da ih posle bez problema zalepis u jednu celinu, ALI zasto to tako radis? Mnogo je jednostavnije da odes do neke kopirnice ili firme koja ce ti odstampati crtez. Ako si iz BG-a onda mozes da odes do 14. decembra ili Ruzveltove (kopirnica KUP, a ima i drugih, raspitaj se) i da odstampas bilo koji format. Koliko se secam nisu ni mnogo skupi, a svakako ti se vise isplati da to tamo radis nego da se mrcvaris sa seckanjem i lepljenjem. Da, ako budes stampao kod kuce moraces i da seckas papire jer tvoj stampac skoro sigurno ne moze da stampa od ivice do ivice papira.

Pozdrav
SerZile
 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica26.09.2005. u 22:21 - pre 225 meseci
Nisam još imao potrebu da štampam ovako kako sam pitao, ja to čisto teorijski postavljam. Nisam iz BG nego iz unutrašnjosti, štampanje A0 može u firmama kojih ima mnogo manje nego prstiju na jednoj ruci. Skoro mi jedan drug reče da su za štampanje nekoliko A0 (nisam pitao koliko) platili (pazi cifru, nisam potpuno siguran ali proveriću kad ga vidim) 40.000 dinara!!!! Da li oni nisu normalni ili ja nisam dobro čuo cifru?
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica26.09.2005. u 22:58 - pre 225 meseci
Covece,

40000 dinar, zaista neverovatno mnogo!?! Da ne zivim, gde zivim, pomislio bih da je to nemoguce, ali ovde je sve moguce.
Sto se tice stampanja, mislim da bi cak bilo moguce da se dogovoris sa nekom od kopirnica ili tome slicno, iz BG-a, da im posaljes plt fajlove, da ti oni odstampaju i da ti posalju crteze.
Na zalost, moze da se desi i da ti i to bude preskupo (sigurne nekoliko desetina puta jeftinije od cifre koju si naveo), ali ako nije, vredi da probas.

Pozdrav
SerZile
 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica27.09.2005. u 22:46 - pre 225 meseci
Za 40.000 dinara proveriću, stvarno izgleda nenormalno (za one van Srbije to je oko 500 EUR). Sa štampanjem opet imam problem - treba da nacrtam jedan deo čiji je oblik sličan rebru samo što ima radijuse (delove luka) i to jedan radijus nešto oko 45.000 a drugi oko 20.000 mm. Dužina rebra je oko 5.000 mm. Crtanje nije problem već je problem koji format (use a template) da izaberem, kako to posle da smanjim i da oštampam na A4 formatu.
Pozdrav, hvala...
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica28.09.2005. u 00:21 - pre 225 meseci
Cao,

U velikoj sam guzvi ovih dana i nemam vremena za detaljna objasnjavanja. Pokusaj da se snadjes sa sledecih nekoliko smernica.
1. Kada nacrtas ono sto si zamislio, nacrtaj i tabelu (ona skoro nikada nije u razmeri koja odgovara tvom crtezu).
2. Uvecaj tabelu onoliko puta koliko ti je potrebno da bi ona lepo pasovala uz crtez koji si napravio.
3. Odstampaj crtez i tabelu smanjeno onoliko puta koliko si puta uvecao tebelu da bi pasovala uz ctrez.
Ovo je zaista najprostackiji fazon za stampanje, ali radi posao.
Ako ti uspe, ne dozvoli sebi da ostanes na tom nivou, nabavi neku knjigu i procitaj je.

Pozdrav
SerZile
 
Odgovor na temu

ivicat13
Sumadija

Član broj: 54736
Poruke: 108
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica28.09.2005. u 15:03 - pre 225 meseci
Za one iz Sumadije, odnosno kojima je Kragujevac relativno blizu, informacija da postoji kopirnica u tom gradu gde stampaju velike formate. Mislim da je cena bila 200 din po m2. Pa neka je i 400 dinara opet je mnogoooo manje od onih iznosa koji su spomenuti. To je kopirnica kod studentskog doma. Koga god da pitate u Kg-u reci ce vam gde je to ili kontaktirajte mene...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

timotije
Valjevo

Član broj: 45169
Poruke: 103
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: AutoCAD - neznalica17.10.2005. u 11:58 - pre 224 meseci
Mogu li da nacrtam pravougaonik, u njemu trougao i da onda samo taj trougao pomeram unutar pravougaonika, rotiram ga itd....
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: AutoCAD - neznalica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16688 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.