Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux instalacija problem!!!!!!!!

[es] :: Linux desktop okruženja :: Linux instalacija problem!!!!!!!!

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13272 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 12:08 - pre 231 meseci
Khm...
http://www2.ati.com/drivers/linux/linux_8.12.10.html
Citat:

ATI Desktop Product Family Support

The ATI Proprietary Linux driver is designed to support the following ATI desktop products:
RADEON™ X800 series
RADEON™ 9000 series
RADEON™ X700 series
RADEON™ 9700 series
RADEON™ X600 series
RADEON™ 9550 series
RADEON™ X300 series
RADEON™ 9500 series
RADEON™ 9800 series
RADEON™ 9100 series
RADEON™ 9600 series
RADEON™ 8500 series
RADEON™ 9200 series

Ja ovde VIDIM 9550, a ti?
Inace...
https://support.ati.com/ics/support/KBAnswer.asp?questionID=3380
pa odaberi.... za arhitekturu i verziju x-a (ako si ovo vec probao - sorry)


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 12:19 - pre 231 meseci
Ma super je to sto pise na sajtu, ali kada preuzmes paket od 3+ mB i instaliras nemas ponudjeno 9550 i ajde ok, ali on krene autodetect-taj program i kaze da nije nasao ni jedan od atijevih display adaptera, jel.

A taj drugi link ne mogu da otvorim
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 12:22 - pre 231 meseci
I jos nesto...

Ti drajveri su za 4.1 i vise verzije xfree86.

Ja sam video da je moja verzija 4.0.3. Da li bi to mogao da bude dobar razlog i ako zelim da updatujem, nasao sam sajt, za verziju 4.1, ima brdo paketa. Pitam ja sada koje da skinem(minimum )pa da se moze reci da ja imam 4.1 To jest koji su paketi zaduzeni za instalacije i hardwer?

Hvala.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 14:13 - pre 231 meseci
Ne mogu da verujem kako je slab odziva na ovom forumu.

Zanima me ako ima zive duse, da li ja mogu(nasao sam na sajtu :
(http://ftp.xfree86.org/pub/XFr.../binaries/Linux-amd64-glibc22/)
da skinem ovu verziju, jer ja imam AMD64 procesor

A inace imam Red Hat 7.1 koji je verovatno 32 bitni.
Jel ima to nekakve veze i jel moze neko da odgovori brze mali i da u barem narednih par dana cesce svraca ovde, jer tema zahteva iskusnije vukove. Ljudi, ajde da resimo ovo zajedno.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 14:22 - pre 231 meseci
Pa verovatno nije podrzan za tu verziju xfree-ja - a kako se upgrade-uje xfree nemam pojma jer to nisam nikad radio...
Pretpostavljam da tebi treba verzija za x86 (ne za amd 64 jer nemas 64-bitni linux, nebitno sto imas 64-bitni procesor ako ne koristis i 64-bit OS - barem ja tako mislim). E sad, sta ti tacno treba za upgrade - ne bih znao da ti kazem a nemam vremena da guglam....

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 14:35 - pre 231 meseci
Ja bi bio najsrecniji da mi neko kaze sajt na kom se nalaze nki GENERIC DRIVERI koji rade, bez obzira na performanse.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 17:37 - pre 231 meseci
@redfusion:

Generichke drajvere vec IMASH na svom linuxu, pokreni obichan X config (xf86config ili xorgconfig), ne znam vishe ni shta imash, niti sad mogu da pratim celu temu. Tu chekiraj opciju generichkih drajvera, nema bre nishta da skidash sa interneta za generichke drajvere - generichke drajvere poseduje SVAKI OS.

Uzhas, umorih se od 2 rechenice
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 18:45 - pre 231 meseci
A da ti instaliras neku iole noviju distribuciju pa da i nas i sebe resis bede?
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 19:04 - pre 231 meseci
Ma bas ne pratis. Probao sam te genericke, napisao sam to vec, ali ne konta karticu.
A sto se tice novije distribucije, za koju garantujes, jer mi se pare ne bacaju. Ili jos bolje, mogu sa faxa da downloadujem, tamo je veza brza, koju za multimedia koriscenje preporucujes?
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

djmaki
Stefan Djordjevic
Smederevo

Član broj: 24749
Poruke: 430
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 21:38 - pre 231 meseci
Ma i ja pricam da nece, ali mi niko ne veruje. Probao sam i Mandrake 9.0 i Red Hat 8.0 i ista situacija. Cuo sam da je linux mnogo osetljiviji na hardwer, pa mozda tu nesto ne valja?!
I da jeste tako, sta me briga.... Odustajem, ne mogu bre vise, umorio sam se or reinstaliranja i Linux-a i Windowsa, posto mi ga Linux stalno rusio (sjebao mbr, koji nije hteo da se popravi). Ako hocu da vidim lepo Linux okruzenje podignem Knopix ;-)
Poz i preporucujem vam da ga se otarasite (do prve police, da hvata prasinu)!
Veni Vidi Vici
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 22:49 - pre 231 meseci
Potpuno si u pravu, ali posto je meni ostalo 10% zivaca i entuzijazma, pokusacu sutra sa SuSe 9.2 ili ako je moguce da nabavim 9.3 ali ne verujem. Ako to ne uspe i ako bacim pare. Znaci bice frizbi o zid.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

djmaki
Stefan Djordjevic
Smederevo

Član broj: 24749
Poruke: 430
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 22:57 - pre 231 meseci
Ja sam ga vec .... frizbi, bolje sluzi!!!!

Veni Vidi Vici
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
*.gromnet.net.



+10 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!15.04.2005. u 23:33 - pre 231 meseci
Da je osetljiv - osetljiv je. Shta da vam kazhem momci, vidim da dizhete ruke, pa ok. Nek vam je sa srecom.

Ne znam zashto generichki drajveri nece da vam rade, kad uglavnom oni UVEK rade. Ati 9550 je inache kartica sa kojom sam i ja imao problema (kad sam drugaru nameshtao), ali sa generichkim drajverima za ati (na slacku 10.0) rade. Sa novim drajverima sa sajta nece ni da mrdne...

Zhao mi je shto odustajete. Evo ja sam pre par dana totalno maknuo win sa kompa (nakon pucanja particije posle veoma chudnog restartovanja fully updated XP sp2). Sad samo slack 10.1 drzhim, i ne planiram da se vracam. Ali ne bih sad o tome...

Ako imate josh nekih informacija, lupite ih ovde. Svako ce vam pomoci.


Sve najbolje.
 
Odgovor na temu

mmirilovic
Mladen Mirilović
Čačak

Član broj: 10462
Poruke: 721
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 12:06 - pre 231 meseci
Dobro ajde sada polako. Jedno po jedno. Sve što ste rekli jeste da ste instalirali linux "ali on neće... ajde sada pomognite mi". Šta neće, kako neće? Kako da vam pomognemo? Ni jedan od vas dvojice se nije potrudio da pošalje poruke o grešci koje dobijate. Mi ne umemo da gledamo u pasulj.

Dakle, djmaki, kada si probao startx, ili xinit, i kada "nije htelo", trebao si da nam pošalješ poruku koju si dobio na ekranu, a neku poruku si sigurno dobio! Sumnjam da je pisalo "nije htelo"!

Linux nije osetljiv na hardver. Ako proizvođač izda drajver za svoj hardverki uređaj, onda će on raditi pod linuxom. Ako proizvođač ne napravi drajver, već samo objavi specifikacije za svoj uređaj, uvek se nađe neko ko napiše drajver za uređaj i on posle radi u linuxu. Ako proizvođač ne izda ni jedno ni drugo, onda uređaj neće raditi.

Sa izuzetkom hardverkih eksternih SERIJSKIH modema, grafičkih karti, serijskih i ps/aux miševa i tastatura za koje će UVEK raditi GENERIČKI drajveri, ali u tom slučaju nema 3D grafike, skrolovanja točkićem miša i sl.

Dakle ponavljam, na svakoj grafičkoj će raditi generički drajveri. I linux nije osetljiv na hardver.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 16:13 - pre 231 meseci
Lepo ti pricas, ali te praksa demantuje. GENERIC driveri ne rade za Ati 9550, a verovatno i za jos novijih kartica.
A to sto "nece" je da kada se zavrsi brdo [OK] testova i kada pocne login:
on pokusa da startuje graficko okruzenje. Ekran se zacrni, na 0.7 sekunde i vrati na normalu,(tako isto i kada posle ukucam startx ili X). Napise poruku No display. Ma sere, a najvaznije je reci da sam istu distribuciju koristio(kratko ali uspesno) - 7.1 na starom kompjuteru sa Voodoo3 karticom. Sada pri instalaciji u moru kartica sam pokusao :
Generic VGA, Generic Ati radeon, jos koji ati, ali uvek isto. Mutavi linux ne moze da pokrene (meni je dosta i bez 3d) obicne generic drajvere, sta je tu generic kada ne ide.

Nije mi zao da narucim suse 9.2, ali ako bi znao da ce da radi. Na suse sajtu sam nasao bazu i u searchu nisam nasao svoju karticu, sto govori da je ne podrzava ni suse. A na Atijevom sajtu je drajver, ali i na netu sam nasao juce dosta likova koji se zale da ne mogu nista po tom pitanju. Dakle, zasto je problem napraviti -kompajlirati drajvere za svaku karticu, ko da je to nekakav ogroman posao od strane kompanije...

Eto, inace voleo bih da mogu da ti napisem tacno tacno sta prijavljuje, ali sam te particije obrisao i linuxa vise nema na ovom hardu.
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 16:59 - pre 231 meseci
kad vec vidis slova to znaci da linux bar minimalno podrzava tvoju graficku.
napisi startx i napisi outup. sigurno se negde zavrsi sa nekim objasnjavajucim tekstom (unable to do that ...." "resolution error.. blabla" sta kaze sto nije uredu.
pokreni xf86config lili xorgconfig i namesti sve rezolucije i frekvencije na najmanje i onda probaj opet startx.

ako ne, ..google, nadji 'linux basics' i procitaj i procitaj README od onih drivera.
probaj da napravis rekompajl kernela, i tamo da namestis koju graficku imas. kad ukucas make menuconfig u kernel-src diru, imas i help, zato netreba da pitas za savku stvar dal ti treba ili ne. i procitaj pazljivo README

citaj citaj citaj :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.adsl.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 17:04 - pre 231 meseci
Citat:
redfusion: Napise poruku No display.

Da li se secas mozda kakvu rezoluciju si birao uz genericki drajver? Mozda je bila suvise velika za takav drajver.

Knoppix ima prilicno dobro prepoznavanje hardvera, pokusaj sa njim, vrlo je jeftin - samo 1 CD i prost za "instalaciju" - Live CD, nema uopste instalcije, odmah ces znati na cemu si. Ali na pocetku napisi screen=800x600.

Edit: posto i Knoppix-a ima raznih, a najnoviji je odbacio kernel 2.4, evo sta se dogadja:
"I have hardware that is definately supported by KNOPPIX: AMD Athlon XP 3200+ processor, 256Mb RAM, ATI Radeon 9550SE video card, among other stuff. KNOPPIX 3.7 works fine, 3.8 doesnt."

Dakle, uzmi Knoppix 3.7 za probu.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

redfusion

Član broj: 12651
Poruke: 113
*.neobee.net.

ICQ: 346105695


Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 17:23 - pre 231 meseci
Nisam bio lenj, instalirao sam sve ponovo. Ajde da krenem od pocetka, mozda je tu greska.

Primary partition ext3 6 gb(ex nesto, uglavnom 3)
Swap particija 900 mb


Redhat 7.1 samo sam sada stavio X server i KDE, ovo za printere, multimediju sam iskljucio, da ne cekam dazba.

Prethodno na netu sam nasao horizontal sync i sve ostale specifikacije ovog monitora dole. I posle par nepogresivih koraka oko passworda, dosla je na red graficka, on je stavio na Generic Vga, dole je tacno pogodio sync(horizontal i vertical, ali u broj tacno).
Rezoluciju je preporucio 1024*8xx ili 7 nesto, uglavnom te standardne. Nisam menjao. Isao sam dalje. Onda nisam izabrao Lilo, da mi ne shebe win, nego da napravi boot disketu i to je uradio i kada se restartovao lepo je ucitao sa boot diskete i krenuo da testira i kada je doslo do login, ekran se zacrneo na 1-3 sekunde i onda napisao ovo:



Ideje?
Ne znam da sve znam da ništa ne znam!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 17:47 - pre 231 meseci
pise da screen depth (16) nije podrzan. probaj da ga namestis na '8'
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Linux instalacija problem!!!!!!!!16.04.2005. u 17:56 - pre 231 meseci
...ili smanji rezoluciju. Mozda bi ipak bilo bolje da uzmes nesto svezije nego taj RH od 16.04.2001 (www.distrowatch.com).

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 16.04.2005. u 18:59 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Linux instalacija problem!!!!!!!!

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13272 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.